BTR Öğretmenin Nöbet Tutması

Kodla Büyü

murathan21

Seçkin Üye
Seçkin Üye
kendi okulu dışında Btr Görevi alan öğretmenler kendi okullarında nöbet tutup ücret alabilirler .bulunduğum ilde 1 yıl boyunca il ve ilçe mem deki şube müdürlerine bunu anlatamadım ve nöbet tutturmadılar. Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü noktayı koymuş ders olsun diğer illere de.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    159.6 KB · Görüntüleme: 1,605
arkadaşlar sınıf alan varmı sınıf alabiliyormuyuz bilginiz varmı

Sınıf rehberliği yapamıyoruz hocam. He yapmak istersen şunu da belirtmek gerekir. Ekstra iki ekders alamazsın. Benim geçen sene başıma geldi. Başka bir öğretmen arkadaşa benim sınıfın rehberliğini verdiler mesele halloldu.

hocam resmi yazı varmı kendi okul müdürümüze verebileceğimiz.
Bu arada kendi okulumda btr oalcağım. Ders programını nasıl yapmam gerekir.

sınıf yok
eğitsel kol yok
nöbeti ücreti alabilmeniz için nöbet günü 7 saat dersiniz olacak yani hiç boş dersiniz olmayacak (bunu es geçen mem de var)

whitetiger0006' Alıntı:
Hocam eğer kendi okulunuzda btr olacaksanız maalesef nöbet tutamıyorsunuz. Çünkü btr olarak görevlendirilen okulda nöbet tutamazsınız (Görevlendirme şartlarında yazıyor hocam). Başka bir okulda btr olarak görev yapsaydınız. o zaman kendi okulunuzda btr olmadğınız için ( yani sadece öğretmen olduğunuz için ) nöbet tutabilirdiniz.

albeyaz' Alıntı:
nöbeti ücreti alabilmeniz için nöbet günü 7 saat dersiniz olacak yani hiç boş dersiniz olmayacak (bunu es geçen mem de var)
Yok hocam olur mu ne 7 saat dersi bizim okulda 2 saat dersi olana bile öyle bir nöbet kitliyorlar ki görmelisin. Malum 2 saat dersi olan nöbet görevi olunca gün boyu okulda bekliyor haliyle. Soruyoruz niye böyle diye gelmeyen öğretmen olduğu zaman gelmeyenlerin yerlerine girip derslerini doldurabilsinler diyorlar.

ok_series' Alıntı:
whitetiger0006' Alıntı:
Hocam eğer kendi okulunuzda btr olacaksanız maalesef nöbet tutamıyorsunuz. Çünkü btr olarak görevlendirilen okulda nöbet tutamazsınız (Görevlendirme şartlarında yazıyor hocam). Başka bir okulda btr olarak görev yapsaydınız. o zaman kendi okulunuzda btr olmadğınız için ( yani sadece öğretmen olduğunuz için ) nöbet tutabilirdiniz.
Hocam yukarıdaki yazıda aynı okulda btr görevi yapacaklar, dersleri birleştirilerek ders yükünün fazla olduğu gün nöbet ücreti verilebileceği yazıyor.

akdenizkanki' Alıntı:
ok_series' Alıntı:
whitetiger0006' Alıntı:
Hocam yukarıdaki yazıda aynı okulda btr görevi yapacaklar, dersleri birleştirilerek ders yükünün fazla olduğu gün nöbet ücreti verilebileceği yazıyor.

Hocam Nevşehir İl MEM 'in bu yazısı enterasan geldi bana. Çünkü Yegitek'in yazısı açık ve net. Görevlendirildiğin kurumda nöbet tutamazsın diyor. Nevşehir MEM mutlaka bakanlığa danışmıştır diye düşünüyorum. Keşke bu yazıyı nevşehir değilde yegitek yapsaydı. O zaman nöbet problemi çözülmüş olurdu.

ok_series' Alıntı:
akdenizkanki' Alıntı:
ok_series' Alıntı:
whitetiger0006' Alıntı:

Hocam Nevşehir İl MEM 'in bu yazısı enterasan geldi bana. Çünkü Yegitek'in yazısı açık ve net. Görevlendirildiğin kurumda nöbet tutamazsın diyor. Nevşehir MEM mutlaka bakanlığa danışmıştır diye düşünüyorum. Keşke bu yazıyı nevşehir değilde yegitek yapsaydı. O zaman nöbet problemi çözülmüş olurdu.
Hocam, yegitek'in yazısını okudum orada btr olduğumuz gün nöbet tutamaz yazıyor ama btr olmadığımız zamanlarda (ders yukumuzun en fazla olduğu gün) nöbet tutulur diye anladım ama :?

akdenizkanki' Alıntı:
wepster' Alıntı:
akdenizkanki' Alıntı:
aries32' Alıntı:
yukarıdaki yazıya nereden ulaşabiliriz?
http://nevsehir.meb.gov.tr/www/2016-201 ... cerik/2440

Buradan ulaşabilirsiniz hocam
Hocam nevşehir diğer illleri de bağlar mı bu yazıyı emsal göstersem ?
Ben, kendi çalıştığım ilçeye bu yazıyı gosterecem emsal olarak hocam bakalım sonucu ne olur bilemem ama :)
Hocam her yer ayrı bir şey söylüyor kimi kurs yok diyor kimi sınıf yok kimi klüp sınıf vs... btr denen şu işi aile geçindirmesem hiç girmeyeceğim ama ne yapalım saati bile anca dolduruyoruz ne derslerse uyacağız mecbur. Şu ortamda birçok kişi ihraç olmuşken elimdekilere şükreder oldum artık.

öncelikle verilecek ücret arkadaşlar nöbet tuttukları için verilecek tatmin edici olmasada bir karşılığı var..
fakat göreevlendirme yazıları gayet açık siz gün bazında görevlen dirilirsiniz sabah dersinizin olması öğleden sonranın boş olması veya ders yükünüz sonucunda bir gününüzün boş olması böyle bir durum söz konusu değil..yukarda arkadaşın değindiği gibi görevlendirmeniz başka okulda ise kendi okulunuzda değilse kendi okulunuzda nöbet tutabilirsiniz...5 gün kendi okulunda görevlendirilen öğretmen hangi gün tutacak....

Ders programımıza boş olduğumuz ders saatlerimize BT Rehberliği yazıyoruz. Benim bir günüm tam dolu şekilde ayarlanıyor ve o gün nöbet tutuyorum. İlk başta ilçe MEM bu konuda sorun yapmadı ama daha sonra nöbet tutamaz demişler. O hafta bakanlık müfettişleri vardı okulumuzda. İlgili yazıyı gösterdim. BT rehberlik görevinin olmadığı günlerde tutabilir diye bir yazı var malum. Sen bugün BT rehberliği yapmadığın için tutabilirsin dedi. Ve o sene boyunca tutmaya devam ettim. Ha sen tutma derseler de illa tutacağım demem. O gün gerçekten perişan oluyorum :)

ahmetfx' Alıntı:
Ders programımıza boş olduğumuz ders saatlerimize BT Rehberliği yazıyoruz. Benim bir günüm tam dolu şekilde ayarlanıyor ve o gün nöbet tutuyorum. İlk başta ilçe MEM bu konuda sorun yapmadı ama daha sonra nöbet tutamaz demişler. O hafta bakanlık müfettişleri vardı okulumuzda. İlgili yazıyı gösterdim. BT rehberlik görevinin olmadığı günlerde tutabilir diye bir yazı var malum. Sen bugün BT rehberliği yapmadığın için tutabilirsin dedi. Ve o sene boyunca tutmaya devam ettim. Ha sen tutma derseler de illa tutacağım demem. O gün gerçekten perişan oluyorum :)
Dersiniz olduğu günde et ile ilgili bi sorun çıktığında bugün değil yarın yaparimmi diyorsunuz.ek dersiniz girdiğiniz ders saatine bakilmaksisin tam veriliyor olmayan bir açıklığı aramanın bir anlamı yok daha sonra ödenen bu ücretler faizi ile alınacaktır. .mufettiste sadece ole yorumlamis sizden ücret istendiğinde böyle söylendi diye bir ifade geçerli olmayacaktır kamuda söz uçar yazı kalır. ..

wepster' Alıntı:
http://eogrenim.meb.gov.tr/_layouts/15/mobile/dispforma.aspx?List=61606c42-b568-40aa-87bf-f927cb943718&View=035eea55-304b-4044-bf0b-c848bca24819&ID=37 10.madde
hocam kendi okulunda btr olmayanın diğer okulda nöbet tutup kendi okulunda tutamayacağını nereden çıkardınız acaba. btr yazısında 10. maddede böyşe bişey yazmıyor.

10. Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde için Ek-1’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. Görevlendirilen öğretmenler eğitim öğretim saatleri dışında mevzuatı doğrultusunda belletmenlik vb. görevleri yapabileceklerdir.

10. madde yukarıda ki gibi ben kendi okulumda 1 güne 6 saatlik ders koyarsam o gün nasıl btr yapacam acaba. o gün btr değilim derse girip çıkıyorum doğal olarak o gün nobet tutabilirim. benim buradan anladığım btr olduğunuz günlerde nöbet tutmayın diğer günlerde tutun diğer günlerde derse girdiğiniz günler. 7 saatlik bir okulda o gün 2 saat dersiniz varsa btr iken o güne nöbet verilmeez zira 5 saat boşsunuz o 5 saatte btr olarak göre v yapacaksınız bunu anlıyorum ama 7 saatlik bir günde 6 saat ders varsa hangi ara btr yapacaksınız.

Bir gün tam derse girseniz dahi ek ders puantajina baktığınızda btr ek dersine göre her gün ek ders yazılmıştır(4+3+4+3+4) hergün btr olarak görev yapmış gorunuyorsunuz. Bir diğer durum görevlendirmeniz geldiğinde 5 gun kendi okulunuzda veya başka okulda gorevliyseniz orada kaç gün olduğu yazıyor sizin ders saatinize bakılmaksızın tek okulsa 5 gun iki okulsa3+2 vs tarzındadir ek ders puantajinda belirtildigi gibi hergün gorevlisiniz. Sadece dersler aksatilmayacak ibaresi var aksi şekilde bugün derse girdim btr değilim diye bir durum söz konusu değil gorevlendirmenizde derse girmeniz de vardır. .
Kadrolu veya valilik veya kaymakamlik oluru ile gorevlendirilen Müdür veya mdr yrd okulda derse girdiginde mudur veya mudur yardımcısı degilmidir derse girmeniz bir degisiklik yaratmaz

herohamster' Alıntı:
ahmetfx' Alıntı:
Dersiniz olduğu günde et ile ilgili bi sorun çıktığında bugün değil yarın yaparimmi diyorsunuz.ek dersiniz girdiğiniz ders saatine bakilmaksisin tam veriliyor olmayan bir açıklığı aramanın bir anlamı yok daha sonra ödenen bu ücretler faizi ile alınacaktır. .mufettiste sadece ole yorumlamis sizden ücret istendiğinde böyle söylendi diye bir ifade geçerli olmayacaktır kamuda söz uçar yazı kalır. ..

Öncelikle herhangi bir açıklık aramıyorum. BT Rehberliği ders saati dışında yapılır hocam, teneffüs de her öğretmen gibi bizim de hakkımız. Evet istersen, bugün dersim var, yarın bakayım diyebilirsin tahtaya. Ben bunu yapmam, gerekirse hafta sonu çağırsınlar, okuluma giderim, ilgilenirim. Ben BTR olmasam dahi, bozuk bir tahtanın öylece sınıfta durmasına, kullanılmamasına göz yumamam, bu benim işim değil diyemem. Benden güzel bir üslupla rica edilen görevi yaparım. Sonuçta okullar kendi okulumuz, öğrenciler bizim öğrencilerimiz. Neyse konu dağılmasın.

Yazıda net bir şekilde nöbet tutamaz denilseydi tutmazdım, çok da meraklı değilim dediğim gibi. Ama öğretmen azlığından dolayı ben geçen yıllar da sınıf ve kulüp de aldım, nöbet de tuttum. O zaman ses etmeyenler şimdi olmaz derse garip olmaz mı?

Ha bir yazı daha yayınlanır, kendi okulunda ders saati tam gün olsa dahi nöbet tutamaz diye, o zaman da illa nöbet tutayım diye bir girişimde bulunmam.

Benim gibi dersleri bir güne doldurup nöbet tutabilenler var diye biliyorum, yani birçok ilçe MEM bunu onaylıyor. Bu kadar tereddüt edilen bir konuda bir yazı yayınlanması da gerekir. Gerçi yayınlanan yazıların hiçbiri net olmuyor, yamuk yumuk cümlelerle tartışma yaratıyorlar.

Kimseye şahsi olarak bir şey söylemiyorum başkasının almış olmasi müfettişin veya bakanın sözlü dile getirmesi yanlısı düzeltmiyor. Müdür tüm gün derse dahi girse okul müduru dur ve gelen evragida imzalar okul müdürü olarak bizdede girmemiz gereken derse gireriz ve tüm gün Dersimiz olduğunda o gün gelen bir evragida btr olarak imzalarız et tahtaya fiziksel olarak bir bakım yapmanız şart değil kimi zaman arkadaslarin et ile yasadigi sorunları konusarak ta veya uzaktan baglanarakda cozuyoruz aksi bir durum belirtilmediği sürece kendi okulunda olan 5 gun görevlidir. Ek dersi 5 gun üzerinden verilir.

herohamster' Alıntı:
Kimseye şahsi olarak bir şey söylemiyorum başkasının almış olmasi müfettişin veya bakanın sözlü dile getirmesi yanlısı düzeltmiyor. Müdür tüm gün derse dahi girse okul müduru dur ve gelen evragida imzalar okul müdürü olarak bizdede girmemiz gereken derse gireriz ve tüm gün Dersimiz olduğunda o gün gelen bir evragida btr olarak imzalarız et tahtaya fiziksel olarak bir bakım yapmanız şart değil kimi zaman arkadaslarin et ile yasadigi sorunları konusarak ta veya uzaktan baglanarakda cozuyoruz aksi bir durum belirtilmediği sürece kendi okulunda olan 5 gun görevlidir. Ek dersi 5 gun üzerinden verilir.
hocam başka okulda görevli olanın ek dersi nasıl giriliyor acaba diyelim ki 2 gün kendi okulun 3 gün başka okulda btr sin. senin de ekdersin 4+3:4+3:4 şeklinde 5 gün btr gibi girilmiyor mu. ben geçen yıllarda başka okulda göreev yaparkende böyle giriliyordu kendi okulumda görev yaparkende böyle. sizin mantığınıza göre kendi okulunuzda derse girdiğiniz günlerdede başka okulda ki btr işlerinden sorumlusunuz o zaman teneffüsde o okula gidip etlerde bişey varmı diye mi soracaksınız. kendi okulunuzda derse girmeniz diğer okulda ki btr görevinizi yapmanıza engel olmamalı sizin mantığınıza göre. bana kendi okulunda derse giren başka okullda btr olan sadece nöbet tutabilir diye yazan yazıyı gösterirseniz sevinirim. birde başka okulda btr olanlar 5 gün değilde kendi okulunda derse girdiği günler haricinde görevlidir yazısınıda gösterirseniz onada sevinirim. en iyisi yeğitek e sormak yoksa herkes kafasına göre yorumlayacak bu işleri

Gittiginiz okuldan puantaj gelir buna göre ek ders girilir gitmediğiniz gün ek ders kesilir.baska okulda görevli oldugunuz günler belli görevlendirme lerde gün sayısı verilir okullar ders prog göre size gün belirler siz o günlerde sorumlusunuzdur.siz nasıl anladınız yazdiklarimdan anlamadım.kendi okulunda lab ve et kurulmayan arkadaşlar okullarında ders yüküne girdikten sonra başka okullarda gorevlendirildiler.bu durumda kendi okulunda nöbet tutar btr olduğu okuldada btr görevini yapar yazıda bunu belirtmis...

beim yazıdan anladığım btr olmayan günlerde nöbet tutulabilir. başka okula btr gidenler kendi okullarında dersleri 6. saatte bittikten sonra 7. saate diğer okula yetişsinler o zaman btr ders saatini bitimine kadar ya. bu mantıkla bu iş gider böyle. ankara bilişim koordinatörlüğünü aradım kendi okulunuzda btr iseniz btr olmadığınız günde yani 1 güne 6 saat ders koyarsanız o gün nöbet tutabilirsiniz dedi. konu kapanmıştır benim için il böyle dedikten sonra problem yok.

komple ders olduğu gün tutabiliriz.BTR ek dersi diğer günlere dağıtılabilir.

Geri