BTR Normu

Kodla Büyü
Ne BTR normu gelecek ne de ders saatlerimiz artacak. İkiside olmayacak ne yazık ki. 16. yılımı çalışıyorum. Bunca sene sürekli ders mi BTR mi diye düşündüm. Sonra anladım ki bakanlık bu soruyu kendine belki bir kere bile sormadı ve onlar için durumda bir sıkıntı yok. BTRyi görevlendir varsa olan dersede girsin, bilişim öğretmeni yoksa kesin sertifikalı birileri vardır.
Gönül isterki BTR, rehber öğretmenlik gibi kadrolu olsun ya da her kademede iki saat dersimiz olsun. Şu belirsizliktense ikiside bence gayet iyi olur. En azından netlik olur ve o netliğin özlük hakları için uğraşılır.
16 yıldan sonra tek artık önemsediğim konu artık vicdanım. Ben öğrencilerim için elimden geleni yapıyorum, okulda eğitime faydalı olmak için elimden geleni yapıyorum. Kazancım helal ve vicdanım rahat.
Yine gönül ister keşke görseler bilgisayar bilimleri aslında ne kadar önemli ve gelecekte daha da önem kazanacak. Şu uzaktan eğitim döneminde bile açılan eğitimlerin çoğunluğu bilişim teknolojileri ile ilgiliydi. Sürekli yeni eğitimlerin aldım hala da devam ediyorum. Bir yandan kendi kendime soruyorum ben öğrendiklerimi kime anlatacağım?
İşin kısası ne btr ne de ders ikiside gelmez.
10 yıl sonra yine belki bu forumda ders mi btr mi diye tartışıyor olabiliriz.

Gül gibi asıl kadromuz varken muhtemelen müdür yardımcısı veya müdürün emir eri, öğretmenlerin de teknik sorumlu gibi göreceği bir teknisyen kadrosundan öteye gitmeyecek bir normu neden beklediğinizi anlamıyorum.
Şu anki hali ile kontrol tamamen bizde, en kötü görevlendirme istemem dersime girerim diyebiliyoruz ve bunu müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenler de bilerek hareket ediyor. Ama normu aldığın anda milli eğitim de, okul da destek elemanı olarak görür ve her angaryaya yazarlar. Kırklı yaşlardan sonra ne yapılır btr olarak, tıfıl bir öğretmen flash takamadı diye bizi mi ayağına çağıracak okulun teknik sorumlusu olarak.
katılıyorum hocam. öğretmen olmak için okudum. herkesin her işini yapacak biri olmak istemiyorum artık. müdür istediği gibi kullanıyor btr olunca. dersime girip çıkıyorum artık. btr lik falan istemiyorum. derslerimizi her kademeye koysalar keşke. tek temennim.

Gül gibi asıl kadromuz varken muhtemelen müdür yardımcısı veya müdürün emir eri, öğretmenlerin de teknik sorumlu gibi göreceği bir teknisyen kadrosundan öteye gitmeyecek bir normu neden beklediğinizi anlamıyorum.
Şu anki hali ile kontrol tamamen bizde, en kötü görevlendirme istemem dersime girerim diyebiliyoruz ve bunu müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenler de bilerek hareket ediyor. Ama normu aldığın anda milli eğitim de, okul da destek elemanı olarak görür ve her angaryaya yazarlar. Kırklı yaşlardan sonra ne yapılır btr olarak, tıfıl bir öğretmen flash takamadı diye bizi mi ayağına çağıracak okulun teknik sorumlusu olarak.
Ağzına sağlık, okul memuru olmak isteyenler Genel İdari Hizmetler (gih) kadrosuna, teknisyen olmak isteyenler Teknik Hizmetler Sınıfına (th) geçmek için dilekçe versin. Ben Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfından memnunum.
Ne yazıkki birçok arkadaşımızın çalıştığı okulda ya idarenin ya milli eğitim müdürlüklerinin yada kendi işgüzarlıklarından ne öğretmenliklerini nede BTR görevlerini tam yapamıyorlar, birçoğu başkalarının görevi olan işleri üslendikleri için rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.
Bence görevlerimizi, görev tanımlarını tam anladığımızda sorun kalkacaktır.
Formatörlük BTR olmaktan iyiydi. İyiye değil, kötüye gidiş olur norm gelse de
Hiç katılmıyorum. Çalışma saatleri, izin işleri, öğrencilere faydalılık, görev tanımı açısından BTR daha iyi.
En azından son maddede "müdürün vereceği diğer görevler" ibaresi yok.
ETler veya başka gelişmeler Formatörlüğümüz zamanında olmadığı için farklı gibi gözüküyor ama şundan eminim ki ETler 15 yıl önce gelmiş olsaydı formatörler olarak onlarında bakımınfan sorumlu olurduk.

Bunları öğretmenliği seven biri olarak yazıyorum. Yeteneklerim ve ilgim teknik, tamirat işlerde veya idari işlerde daha iyi seviyede olsaydı farklı yazardım.

katılıyorum hocam. öğretmen olmak için okudum. herkesin her işini yapacak biri olmak istemiyorum artık. müdür istediği gibi kullanıyor btr olunca. dersime girip çıkıyorum artık. btr lik falan istemiyorum. derslerimizi her kademeye koysalar keşke. tek temennim.
var olanı kaldırabilirler bu gidişle.

Kimse kusura bakmasın bu şekilde norm istemek saçmalık, öğretmen değil miydik biz neden daha fazla ders istemiyoruz. Akıllı tahta, pc, tablet tamircisi, idarenin en büyük yardımcısı, proje bilmem ne işlerinin baş koşturucusu... Esas işimiz bunlar olmamalı, liseye giriş sınavında dersmizden soru çıksın diye uğraşmalıyız, zorunlu ders saat sayımız artsın diye uğraşmalıyız.

Açıkçası ben böyle bir normun (sınırları Psikolojik danışman gibi belli olmasi halinde) olmasını isterim. Zira bilişim teknolojileri rehberliği artık zarurî bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Biz öğretmeniz...
BTR normu diye bir uygulamayı hiç istemem; mümkünse okullara teknik personel atansın.
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi, her kademeye eklenip LGS merkezi sınavına da dahil edilsin.
Dersimize verilen önem, Matematik'ten, Fen Bilimleri'nden daha az olmamalı.
Bunun olabileceği tek mantıklı formül STEM veya STEAM den geçer. Doğal olarak da bu çoğumuzun hoşuna gitmez...

Havanda su dövmekten başka birşey yapmıyorsunuz.

Btr normu hiçbir zaman gelmeyecek. Hem yasal boşlukları var hemde maliyeti.

Boşuna şöyle olsun böyle olmasın diye tartışıyorsunuz.
BTR normu değil BTR diye ayrı bir kadro açsalar da Biz de kurtulsak içimizdeki sevdalılarından... Forumda şöyle onlara ait bir bölümde açılır. Her gün dertleşirler artık. Ne olacak bizim bu yönetmeliğimiz. 8-17 çalışma saati mi olur? Bizim de rehber öğretmenler gibi olmamız lazım. v.s. Uzar gider...

Geri