BTR Kulüp Faaliyetleri Ek Ders Ödemesi (YENİ)

Kodla Büyü

kirtikoz

Site Gezgini
merhaba arkadaşlar.

az önce internette CİMER'e "Bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kulüp faaliyet ek ders ücretini yatırırken bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Tebliğler Dergisi'nde yer alan ifadeye rağmen ücret ödemesi yapmayacağını açıklamıştır. Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenleri kulüp faaliyetleri karşılığında haftada 2 saat ek ders ücreti hak etmekte midir?" sorusunun da bulunduğu bir başvuru yapıldığı ve CİMER'in de bu soruyu şu şekilde yanıtladığını gördüm:

"BTR öğretmenliği görevinin yürütülmesi ile ilgili olarak ek derse yönelik uygulamalar 6.12.2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar"ın ; İkinci Bölüm "Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler" kısmının Aylık karşılığı ders görevi başlığı altında yer alan 6. Maddenin 5. fıkrası ve Üçüncü Bölüm " Ek Ders Görevinden Sayılan Haller" kısmının Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller başlığı altında yer alan 16. madde 2. fıkrası göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir.

Bilgilerinize sunulur."

yukarıdaki yanıtın birinci kısmı:

"Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir."

derken "ve" ile bağlanan ikinci kısmı:

"(Ek: 24/11/2008 tarihli ve 2008/14575 sayılı BKK) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez."

demektedir.

Ağustos 2023 Tebliğler Dergisi'nde de yer alan ifadelere göre BT Rehber öğretmenleri bu görevi yürütmedikleri saatlerde kulüp faaliyeti görevi yapabilirler ve yukarıdaki maddelere dayanarak ek ders ücretlerini alabilirler.

bu başvuruyu yapan kişiye teşekkürler. Türkçesi gayet açık.

kolay gelsin.

Bakanlık tarafından 81 İl Valiliğine diye başlayan ve "Bilişim Teknolojisi Rehber Öğretmenleri kulüp görevi alabilmektedir ve bu görevden dolayı ekders yazılmasında herhangi bir sakınca yoktur" diye net şekilde yazılmadığı sürece bu ikilem devam eder gider.

Bakanlık tarafından 81 İl Valiliğine diye başlayan ve "Bilişim Teknolojisi Rehber Öğretmenleri kulüp görevi alabilmektedir ve bu görevden dolayı ekders yazılmasında herhangi bir sakınca yoktur" diye net şekilde yazılmadığı sürece bu ikilem devam eder gider.
Samsun yazmış zamanında diğer iller için de çok zor olmamalı. Bu konuda il ilçe formatörleri bunu sağlayabilirler diye düşünüyorum

Bakanlıktan görüş yazısı isteyen bir öğretmen vardı geri dönüş yapıldı mı acaba.

576C1AD0-DBBA-4562-9E7D-4B7FD7F101A0.jpeg
ACE403D2-7848-4013-BF16-6BDF3623FD51.jpeg

Örnekle dilekçe varsa paylaşırsanız sevinirim hocam kulüp ekders ödemesi için.

btr kulüp ücreti alır, zaten
bunu soran kim?
görüş isteyen kim?
insanlar okuduğunu anlamıyor.
hayret valla

Hakkari'de bu işle ilgilenen bir arkadaşımız var demek, elinize sağlık hocam diyorum.

"okulun kulüp saati olarak belirlediği saatlerde sosyal etkinliğini yapması halinde kulüp ek ders ücretinden faydalandırılır. (Örnek ders programı ektedir.)"

Arkadaşlar yazıda böyle ifade ediliyor. Ortaokullarda kulüp saati yok, eskiden ders çıkışlarında kulüp saati yapardık. Böyle bir uygulamada yok artık. O zaman biz veya diğer branşlar ne zaman bu kulübü yapacağız. Derslerin içinde bir zaman ayırarak yapın denseydi sıkıntı yoktu. Kulüp yapacağımız ayrıca bir zaman dilini yok yani. Ücret bu durumda yine sıkıntılı görünüyor.

"okulun kulüp saati olarak belirlediği saatlerde sosyal etkinliğini yapması halinde kulüp ek ders ücretinden faydalandırılır. (Örnek ders programı ektedir.)"

Arkadaşlar yazıda böyle ifade ediliyor. Ortaokullarda kulüp saati yok, eskiden ders çıkışlarında kulüp saati yapardık. Böyle bir uygulamada yok artık. O zaman biz veya diğer branşlar ne zaman bu kulübü yapacağız. Derslerin içinde bir zaman ayırarak yapın denseydi sıkıntı yoktu. Kulüp yapacağımız ayrıca bir zaman dilini yok yani. Ücret bu durumda yine sıkıntılı görünüyor.
Kimse yapmadan mış gibi yaparak kulüp dosyasını doldurup veriyorsa biz de öyle yapacağız demek ki

Haricen ayrılmış bir ders saatinde kimse kulüp çalışması yapmadığı için/eskiden yapıldığı için -ki aslına bakarsanız kulüp adı altında zerre faydası dokunan bir iş olduğuna da inanmıyorum ya- BTR 'ler de diğer öğretmenler gibi mesai içinde gereğini yapıp ek ders almalıdır diye düşünüyorum. Aksi halde diğer öğretmenler de bu kalemden ek ders almamalı. Ayrıca BTR ya da BT Öğretmenlerinin ders dışında, öğle arasında, fırsatını bulduğu her anda alanımızla ilgili çocuklarla yaptığı çalışmaları daha değerli buluyorum. Okul mevcudunu 10-15 parçaya bölüp onlarca öğrenciyle faydası olmayan bir iş için çırpınmak yerine her öğretmen 3-5 öğrenciyle çekirdek gruplar oluştursa bence daha fazla faydası olur. Salon dolusu öğrencin oluyor ve çıktı/fayda adına hiçbirşey yok. Bıktım kağıt ve resmiyet için iş yapmaktan. Kulübe çocuklar fazla beklentiyle geliyor ve içim acıyor doğrusu...

Hocam buradaki kulüp saati öğretmenin el programında kulüp ücreti ödemek için gösterilen gün ve saat. Her öğretmenin kulüp ücreti için programında 2 saat kulüp diye işaretlenmesi gerekiyor. Sadece BTR değil tüm öğretmenlerde oluyor bu

Arkadaşlar BTR yazısında açıkça belli btr saatlerinde ücret karşılığı yapılacak ve yapılmayacak şeyler. BTR kulüp faaliyetlerini ders saati dışında yaparsa ücret alıyor. bununla ilgili bir sürü resmi yazı var. Fakat sorun şu. Diğer öğretmenler için sadece kulübü olan öğretmene iki saat ücret verilir diyor. Okullarda kulüp saati yok. Bu öğretmen faaliyetlerini yapıp yapmadığı ile ilgili raporlardan başka hiçbir şey yok. Ne zaman yapıyor diye de bişey yok.

Okullarda kulüp çalışmaları fiilen yok. Yapan varsa a bir elin parmağını geçmez. Diğer öğretmenler için bu sorun olmuyor. Fakat BTR için maalesef ders saatleri dışında ne yaptın diye soruluyor.

Ben şahsen ders saatleri dışında kulüp faaileyet programında hiçbir şey yapmayacağım ve yapmadığım için, ilgili yazımızda da bu belirtildiği için ek ders talep etmiyorum uğraşmıyorumda.

Sonuç olarak yapılması gereken tek şey bizim BTR görev yazımızda BTR öğretmenleri kulüp alabilirler ve haftalık iki ders saati ücret ödenir yazması gerek başka bi,r koşul olmadan. Bu çok zor bişey değil. Keyfi uygulamaları da ortadan kaldırır. Ben katıldığım toplantılarda ilgili birini bulduğumda bu durumu dillendiriyorum. Bakanlıkta bizimle ilgili kim ne iş yapar, bu yazıları kim çıkarır yada BTR ile ilgili bir birim var mı bilmiyorum. 17 yıldır görevdeyim sürekli görevlendirme yapılıyor. Fakat herşeyi ile çok güzel bir görev tanım yazımız yok.

Arkadaşlar BTR yazısında açıkça belli btr saatlerinde ücret karşılığı yapılacak ve yapılmayacak şeyler. BTR kulüp faaliyetlerini ders saati dışında yaparsa ücret alıyor. bununla ilgili bir sürü resmi yazı var. Fakat sorun şu. Diğer öğretmenler için sadece kulübü olan öğretmene iki saat ücret verilir diyor. Okullarda kulüp saati yok. Bu öğretmen faaliyetlerini yapıp yapmadığı ile ilgili raporlardan başka hiçbir şey yok. Ne zaman yapıyor diye de bişey yok.

Okullarda kulüp çalışmaları fiilen yok. Yapan varsa a bir elin parmağını geçmez. Diğer öğretmenler için bu sorun olmuyor. Fakat BTR için maalesef ders saatleri dışında ne yaptın diye soruluyor.

Ben şahsen ders saatleri dışında kulüp faaileyet programında hiçbir şey yapmayacağım ve yapmadığım için, ilgili yazımızda da bu belirtildiği için ek ders talep etmiyorum uğraşmıyorumda.

Sonuç olarak yapılması gereken tek şey bizim BTR görev yazımızda BTR öğretmenleri kulüp alabilirler ve haftalık iki ders saati ücret ödenir yazması gerek başka bi,r koşul olmadan. Bu çok zor bişey değil. Keyfi uygulamaları da ortadan kaldırır. Ben katıldığım toplantılarda ilgili birini bulduğumda bu durumu dillendiriyorum. Bakanlıkta bizimle ilgili kim ne iş yapar, bu yazıları kim çıkarır yada BTR ile ilgili bir birim var mı bilmiyorum. 17 yıldır görevdeyim sürekli görevlendirme yapılıyor. Fakat herşeyi ile çok güzel bir görev tanım yazımız yok.
Hocam btrler olarak zaten eba hakkında bilgilendirme eba şifresi alma ya da diğer konularla ilgili öğrencilere bilgilendirme yapmamız gerekiyor. Ben de öğrencilere afişler yaptırıp bilişim kulübü panosuna asıyorum. Kulüp etkinlikleri olarak kulüp dosyasında zaten bu tarz çalışmalar var. Kaldı ki tüm belirli gün ve haftalarda diğer kulüplerden çok emek veriyoruz. Kim gelip bana ne yaptın ki diyebilir ya da diğer kulüpler ne yapmış da ben yapmamışım. Yazın kulüp raporunuzu alın paranızı bence yazık emek veriyoruz karşılığı da olsun.

Kulüp çalışmasından kasıt aslında şudur. Her kulübün bir öğrenci listesi, yıllık çalışma planı (yapılması düşünülen faaliyetler ve toplum hizmeti çalışmaları) ve de karar defterleri vardır. Temelde amaç kulübün kuruluş amacıyla ilgili öğrencilere toplum hizmetleri yaptırıp hem farkındalıklarını hem de sosyalitelerini arttırmak. Biz öğretmenler öğrencileri ders saatleri dışında (yani okul bittikten sonra) alıp bu çalışmaları yaptırır onlara danışmanlık eder ve izleriz. Sene sonunda da karnelerine sosyal etkinlikleri tamamladı ya da tamamlamadı şeklinde yazardık ki artık o da kalktı. Ayrıca bu çalışmaları öğrenciyi kendi ders saatinden alıp yaptırmanız mevzuat açısından mümkün de değildir. Buna öğle arası da dahil. Yapılıp yapılmaması ise tamamen size ve vicdanınıza bağlı.

Örneğin Spor Kulübünde öğrencilere okul bahçesindeki ağaçların bakımları, sigaranın zararlarını anlatan afiş, broşür vb. basılıp dağıtılması, alkolün zararlarını anlatan afiş, broşür vb. basılıp dağıtılması, spor ve egzersizin yararlarını anlatan afiş, broşür vb. basılıp dağıtılması, okula ait spor tesislerinin bakım ve basit onarımlarının yaptırılması, okul içi spor müsabakalarının yönetilmesi vb. gibi hizmet çalışmaları yaptırılabilir. Tüm işlemleri kurum müdüründen onaylı yaparsanız hem başınız ağrımaz hem de kanıt olur. Bu ve bunun gibi diğer kulüplerde de amacına yönelik toplum hizmeti faaliyetleriyle dolu bir yıllık çalışma planı oluşturulup uygulanabilir.

Okula kulüp ücreti için vermiş olduğum dilekçe.Gelen yazı olumlu ya da olumsuz olursa bilgilendirme yapacağım.

Ekli dosyalar

• kulüp_dilekce .rar
    456.5 KB · Görüntüleme: 59
Cevap olumsuz hocalarım.kulüp danışmanlığımı iptal ettiler ve hatta nöbet görevi verilmemesi için yazı gönderdiler.

Zamanında bir konuyla ilgili geçmişe dönük bir ödeme için dava açmıştım. Konuyla alakalı bir sürü beni haklı çıkaran mahkeme, aym kararı olmasına rağmen bir mahkemenin ak dediğine öteki kara demesi sebebiyle bırak para-faiz almayı, üstüne birde faiziyle karşı taraf vekalet ücreti ödemiştim. Borçlu çıkarsın hocam yakında.

Geri