BTR Kaç Saat Derse Girer?

Kodla Büyü

muhalif33

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, okulda 32 saat ders ve 1 BT öğretmeni varsa,
22 saat derse girip kalan zamanda BTR olabilir mi?
Yoksa 30 saat girebilecek dersi olduğu için BTR olamaz mı?

İlla BTR olmak istiyorsa sadece kendi okulunda dilekçe vererek BTR olabilir. Ama 22 saat diye bir kural yok. Bütün derslere girmek zorunda. Yani 30 saate girecek. 30 saati olan BTR olabilir ama mantıklı bir hareket olmaz.

BTR Olmak istemiyorsa sadece 30 saat dersine girer. O artan 2 saate girmek zorunda değilsiniz. Girseniz de ücreti olmaz. Fahri olarak girersiniz.

İlla BTR olmak istiyorsa sadece kendi okulunda dilekçe vererek BTR olabilir. Ama 22 saat diye bir kural yok. Bütün derslere girmek zorunda. Yani 30 saate girecek. 30 saati olan BTR olabilir ama mantıklı bir hareket olmaz.

BTR Olmak istemiyorsa sadece 30 saat dersine girer. O artan 2 saate girmek zorunda değilsiniz. Girseniz de ücreti olmaz. Fahri olarak girersiniz.
Yönetmeliğe göre öğretmenin 21'den fazla derse girme zorunluluğu yok. 21 saat üstü isteğe bağlı, ayrıca BTR'de isteğe bağlı bir görev. Bu iki isteğe bağlı görevden neden BTR'yi seçemiyor. Sonuçta derse girmese zaten o derslere başkası girecek. Ancak BTR görevini yapsa tahtalarla ilgilenmiş olacak.

muhtemelen konuyu açan hocamız bunu biliyordur ama okuyacak başkaları için yine de yazacağım. 32 saat dersin olduğu bir okulda 1 bt öğretmeni varsa orda ya norm açığı vardır ya da norm yanlış hesaplanmıştır. 15 saat maaş karşılığı + 6 saat ekders olmak üzere zorunlu girilecek saat 21 dir. ama öğretmenin istemesi halinde 30 saate kadar girebilir ve ücretini alır. (meslek lisesindeki meslek hocaları hariç-orada maaş karşılığı 20 + zorunlu ekders 20 dir. toplam 40)

not : ben mesajı yazarken konuyu açan hocamız benden önce yazmış. ki dediğim gibi konuya vakıf kendisi.

Son düzenleme:
muhtemelen konuyu açan hocamız bunu biliyordur ama okuyacak başkaları için yine de yazacağım. 32 saat dersin olduğu bir okulda 1 bt öğretmeni varsa orda ya rorm açığı vardır ya da norm yanlış hesaplanmıştır. 15 saat maaş karşılığı + 6 saat ekders olmak üzere zorunlu girilecek saat 21 dir. ama öğretmenin istemesi halinde 30 saate kadar girebilir ve ücretini alır. (meslek lisesindeki meslek hocaları hariç-orada maaş karşılığı 20 + zorunlu ekders 20 dir. toplam 40)
Norm yeni hesaplandı ve açığı değil fazlası oluştu. Yani 2 öğretmen varken bölge normu nedeniyle 1'e düştü. 22 saat derse girip kalan zamanda BTR olabilir mi?

Yönetmeliğe göre öğretmenin 21'den fazla derse girme zorunluluğu yok. 21 saat üstü isteğe bağlı, ayrıca BTR'de isteğe bağlı bir görev. Bu iki isteğe bağlı görevden neden BTR'yi seçemiyor. Sonuçta derse girmese zaten o derslere başkası girecek. Ancak BTR görevini yapsa tahtalarla ilgilenmiş olacak.
21 saat konusunda haklısınız. 21 saat ders alıp kendi okulunuzda BTR olabilirsiniz öyleyse. 21 saat fazla dersi olana başka okulda BTR verilmiyor.

İsteyen olursa neden görevlendirme olmasın, sonuçta btr açık ve bt öğretmeni istememiş veya isteyememiş. İsteyen olmazsa da btr olmaz, illa her okulda btr olacak diye bi durum yok.

İsteyen olursa neden görevlendirme olmasın, sonuçta btr açık ve bt öğretmeni istememiş veya isteyememiş. İsteyen olmazsa da btr olmaz, illa her okulda btr olacak diye bi durum yok.
Bizim ilde okulda BT öğretmeni varsa BTR öğretmeni o okula görevlendirilmiyor, onun için yazdım. Her yerde farklı uygulamalar işte

Enteresan bi mantıkmış, bu durumu yaşayıp görevlendirilmeniz yapılmıyorsa dilekçe ile başvurun, büyük ihtimal lehinize yazı gelir.

maaş karşılığını girmeli. Bana göre btr olan derse girmemeli, artık çok yorucu olmaya başladı ders ve btr'nin bitmeyen sorunları

Benim yorumum şu şekilde hocam,
Öğretmenin asıl görevi derse girmektir. Zaten BTR görevlendirmesinde de derslere girdikten sonra kalan zamanda btr görevinin yapılacağı yazıyor. Anladığım kadarıyla siz 21 saat derse girmek ve btr olmak istiyorsunuz. O zaman geriye kalan 11 saatlik ders, başka öğretmene verilecek. 11 saat derse girecek olan öğretmen, norma fazlası veya maaş karşılığını dolduramayan bir öğretmense il milli eğitim sorun çıkarmaz ve btr görevlendirmenizi onaylar. Ancak 11 saat derse girecek olan öğretmen bundan ekders kazanacaksa, o zaman devleti zarara uğratıyoruz diyip sizin BTR görevlendirmenizi onaylamayabilir. Çünkü siz 30 saat derse girdiğinizde 18 saat civarı ( ek dersi hesaplamasını bilen öğretmenlerim tam olarak ne kadar alınacağını daha iyi bilirler.) ekders alacaksınız. BTR olduğunuzda da 18 saat ek ders alacaksınız ve geriye kalan 11 saat için başka bir öğretmen ekders kazanmış olacak. O zaman il milli eğitim, devleti zarara uğratıyoruz diye, btr görevlendirmenizi onaylamayabilir. Ancak 11 saatlik ders, başka bir öğretmenin maaş karşılığını dolduracaksa o zaman büyük ihtimalle btr görevlendirmeniz onaylanır hocam.

Öğretmenin asıl görevi derse girmektir. Zaten BTR görevlendirmesinde de derslere girdikten sonra kalan zamanda btr görevinin yapılacağı yazıyor. Anladığım kadarıyla siz 21 saat derse girmek ve btr olmak istiyorsunuz. O zaman geriye kalan 11 saatlik ders, başka öğretmene verilecek. 11 saat derse girecek olan öğretmen, norma fazlası veya maaş karşılığını dolduramayan bir öğretmense il milli eğitim sorun çıkarmaz ve btr görevlendirmenizi onaylar. Ancak 11 saat derse girecek olan öğretmen bundan ekders kazanacaksa, o zaman devleti zarara uğratıyoruz diyip sizin BTR görevlendirmenizi onaylamayabilir. Çünkü siz 30 saat derse girdiğinizde 18 saat civarı ( ek dersi hesaplamasını bilen öğretmenlerim tam olarak ne kadar alınacağını daha iyi bilirler.) ekders alacaksınız. BTR olduğunuzda da 18 saat ek ders alacaksınız ve geriye kalan 11 saat için başka bir öğretmen ekders kazanmış olacak. O zaman il milli eğitim, devleti zarara uğratıyoruz diye, btr görevlendirmenizi onaylamayabilir. Ancak 11 saatlik ders, başka bir öğretmenin maaş karşılığını dolduracaksa o zaman büyük ihtimalle btr görevlendirmeniz onaylanır hocam.
Peki 11 saat devleti zarara uğratmamak için sorun çıkaran tahtaların kullanılmamasının eğitim-öğretime zararı ne olacak?

Bizim ilde okulda BT öğretmeni varsa BTR öğretmeni o okula görevlendirilmiyor, onun için yazdım. Her yerde farklı uygulamalar işte
Aynen öyle hocam farklı uygulamalar... Bt Öğretmeni var ama BTR istemiyorsa, dileyen başka biri gidebilir o okula BTR olarak. İstemezse btr boş kalıyor...

Hocam öğretmen 21 saat üzerine girmek zorunda değil ki. Kalan 11 saat veya eşit olarak her halükarda başka öğretmene verilecek. Nasıl devlet zarara uğrayacak anlayamadım.

Son düzenleme:
Peki 11 saat devleti zarara uğratmamak için sorun çıkaran tahtaların kullanılmamasının eğitim-öğretime zararı ne olacak?
Hocam sorun çıkaran tahtalar birşekilde hallediliyor. Bunun için illaki btr olmasına gerek yok. Birçok okulda btr olmamasına rağmen, okul kendi imkanlarıyla veya il milli eğitime bildirerek etkileşimli tahtaların arızasını gideriyor. Etkileşimli tahtalar yanlış hatırlamıyorsam sadece son 10 yılda var. Etkileşimli tahtalar, eğitim öğretim için bir amaç değil, sadece bir araçtır. Gelecekte teknolojinin gelişmesiyle beraber belkide eğitim hayatından tamamen çıkacaklar. Bakanlığın BTR normu vermemesinin sebebi de bu bence. Bakanlık için Fatih projesi ve etkileşimli tahtalar çok çok önemli veya olmazsa olmaz olsaydı, şimdiye kadar çoktan btr normu diye birşey çıkardı. Bence hocam karar vermeden önce bulunduğunuz milli eğitim müdürlüğüne giderek görüşün. Ona göre btr başvurusunda bulunursunuz.

Hocam sorun çıkaran tahtalar birşekilde hallediliyor. Bunun için illaki btr olmasına gerek yok. Birçok okulda btr olmamasına rağmen, okul kendi imkanlarıyla veya il milli eğitime bildirerek etkileşimli tahtaların arızasını gideriyor. Etkileşimli tahtalar yanlış hatırlamıyorsam sadece son 10 yılda var. Etkileşimli tahtalar, eğitim öğretim için bir amaç değil, sadece bir araçtır. Gelecekte teknolojinin gelişmesiyle beraber belkide eğitim hayatından tamamen çıkacaklar. Bakanlığın BTR normu vermemesinin sebebi de bu bence. Bakanlık için Fatih projesi ve etkileşimli tahtalar çok çok önemli veya olmazsa olmaz olsaydı, şimdiye kadar çoktan btr normu diye birşey çıkardı. Bence hocam karar vermeden önce bulunduğunuz milli eğitim müdürlüğüne giderek görüşün. Ona göre btr başvurusunda bulunursunuz.
meslek lisesinde bilişim öğretmeniyim. evet sorun çıkaran tahtalar bir şekilde hallediliyor. nasıl mı ? okul müdürü mobingle karışık bilişimciler yapar modunda. işte "zaten meslek lisesine btr vermiyorlar" gibi söylemlerle karşımıza çıkıyor. biz de tahtalar çalışmayınca olan öğretmen ve öğrencilere oluyor diye ucundan tutuyoruz vicdanen. müdür de biz de görevimiz olmadığının gayet farkındayız.
bu mudur çözüm yani ? hiç bir karşılık almadan vaktimizi harcıyoruz. sorumluluk alıyoruz.
iş değil bu...

"Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir. Görevlendirilen öğretmenin yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmeyecektir. 21 saatten fazla ders görevi dolduran öğretmenlere okulu dışında Fatih Projesi BT rehberlik görevi verilmeyecektir."

Bu maddeden anladığım, Mevzuat gereği yürütmek zorunda olduğumuz ders sayısı 21'dir. 21 saat derse girip kalan zamanda BTR olunabilir.

"Görevlendirilen öğretmenin yerine başka öğretmen talep edilmeyecek" ibaresinden de anladığım 2 saat derse girip 30 saat ücretli çağırma diyor. BTR zorunlu 21 saatini doldursun sonra kalanı başka öğretmene verebilirsin anlıyorum.

30.12.2015 tarihli yazı
Madde 3. Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini
yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir. Görevlendirilen öğretmenin
yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmeyecektir. 21 saatten fazla
ders görevi dolduran öğretmenlere okulu dışında Fatih Projesi BT rehberlik görevi
verilmeyecektir.

Anladığım ders görevini yerine getirdikten sonra btr için zaman kalmıyor.

Şimdiyi bilmiyorum eskiden çalıştım.Eğer ki bilgisayar öğretmeni olursam, BTR olmak yada sadece derse girmek benim elimde mi?
Ek ders kesinlikle sorun değil.Amacım zaten okula fazla gitmemek.

Geri