BTR Görevi - Canlı dersler

Kodla Büyü
Arkadaşlar herkese merhaba. BTR görevi olan öğretmen, dersi olduğu gün de okula gitmeli midir? Kadromun bulunduğu okul dışında 2 okulda toplam 22 saat canlı dersim var. Sadece 1 günüm boş. Dersler öğleden sonra. BTR olarak kaç gün okulda olmam gerekiyor. bu konu ile ilgili resmi net bilgi var mı? Sizlerde durumlar nasıl?
Canlı dersleri normal ders gibi mi değerlendirmeliyiz? 30 saat ek ders alıyorsak 22 saat de dersim var ise 1 gün eğitim öğretim saatlerinde okulda olmam yeterli değil midir?

22 Saat dersinizi nasıl veriyorsunuz hocam? Şube birleştirme yapıyor musunuz? Ders programınızda nasıl dersleriniz? Ders programınızda kalan bütün yerler BTR olarak yazılacak. Zaten dersleriniz öğleden sonra imiş. Öğleden önce okulunuzda olacaksınız. BTR eğitim öğretim saatlerinde yapılır. Öğleden önce okul vakti olmaması derslerinizin normal zaten BTR isiniz.

Arkadaşlar herkese merhaba. BTR görevi olan öğretmen, dersi olduğu gün de okula gitmeli midir? Kadromun bulunduğu okul dışında 2 okulda toplam 22 saat canlı dersim var. Sadece 1 günüm boş. Dersler öğleden sonra. BTR olarak kaç gün okulda olmam gerekiyor. bu konu ile ilgili resmi net bilgi var mı? Sizlerde durumlar nasıl?
Canlı dersleri normal ders gibi mi değerlendirmeliyiz? 30 saat ek ders alıyorsak 22 saat de dersim var ise 1 gün eğitim öğretim saatlerinde okulda olmam yeterli değil midir?

Sizin durumunuz bana çok benziyor hocam 20 saat (4 gün ) dersim var. Dersim olmayan gün sadece okula gidiyorum.

BTR öğretmenlere başka okulda ders görevlendirilmesi verilemez.15 saati tamamlayamadığım için bana da farklı okulda ders tamamlaması yapılmıştı ama sonra iptal edildi.

Okul idaresi ders saatlerinin değişmesini istemiyor. Ders birleştirme yapılmıyor hocam. Kendim yapamıyorum. Diğer öğrencilerin dersleri ile çakışıyor. 1 gün 4 saat dersim var. 3 gün 6 saat. 1 boş günüm var. Boş günümde ve nöbet günümde okulda olmam pandemiden önce yeterli oluyordu. Canlı dersler yüz yüze derslerin yerine geçmiyor mu? Hem 22 saat dersi girip hem 5 gün okulda olmak fazla değil mi?
Diğer okul görevinin iptali için, okula mı ilçeye mi dilekçe yazmalıyım? Cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

Peki hocam bir de şöyle düşünün. 22 Saat dersiniz her gün 4 saat bir gün ise 6 saat olsa hiç okula gitmeyecek mısınız? Olması gereken eğitim öğretim saatlerin de yapılması gereken bu görev için okulda olmanız. Mevzuatı gereği vermesi gereken ders yükünden kalan zamanda bu görevi yürütür. Eğer bu dersleriniz okul vaktinde olsaydı daha doğrusu eğitim öğretim saatleri içinde olsaydı gitmezdiniz. Ama okulların açık olduğu 6 saat ortalama 13.00 e kadar BTR görevini yapar.

Buralp86 hocam
Peki her gün okula gidip, 8- 13.00 ve 14.30-19.00 arası canlı ders verip hiç nefes almayalım olur mu? Her gün 4 saat bir gün ise 6 saat olsa böyle olsa demiyorum. Bu işin bir dengesi, makul bir çözümü olmalı. Canlı derslere, yüz yüze yaptığımız dersler kadar vakit ayırıyorsak, pandemiden önce geçerli olan uygulama neden şimdi geçerli olmasın? Pandemiden önce 4 gün dersi olan öğretmen 1 gün BTR görevi yapıyordu. Ama her gün okulda olduğumuz için göze batmıyordu. Dersler evde olunca biz bize bile batmaya başlamışız.

Buralp86 hocam
Peki her gün okula gidip, 8- 13.00 ve 14.30-19.00 arası canlı ders verip hiç nefes almayalım olur mu? Her gün 4 saat bir gün ise 6 saat olsa böyle olsa demiyorum. Bu işin bir dengesi, makul bir çözümü olmalı. Canlı derslere, yüz yüze yaptığımız dersler kadar vakit ayırıyorsak, pandemiden önce geçerli olan uygulama neden şimdi geçerli olmasın? Pandemiden önce 4 gün dersi olan öğretmen 1 gün BTR görevi yapıyordu. Ama her gün okulda olduğumuz için göze batmıyordu. Dersler evde olunca biz bize bile batmaya başlamışız.
En makul çözüm zaten btr görevlendirme maddesinde var. 21 saatten fazla dersi olan btr olamaz şeklinde. Yani olmamanız daha isabetli olurdu.

Sayın hocam okulumda 16 saat dersim var. Btr olduktan sonra 6 saat başka okula görevlendirmem yapıldı. Ayrıca BTR olmayınca da okulda tek bilişim öğretmeni olduğumuz için adı BTR olmadan yine aynı işler bize bakıyor. Onu da denedim sayın hocam inanın daha fazla iş yükü ile geri dönüşü oldu maalesef. Gerekçe olarak okulda bilişim öğretmeni varken başka branşlara mı yaptıralım oldu. Velhasıl kelam BTR oldun olmadın fark etmiyor. En azından doğrunun ne olduğunu bilerek yapalım.

hocam sormak istediğin bir şey var. ikinci okula görevlendirmeniz BTR onayından sonra mı oldu önce mi? Sonra ise bağlı olduğunuz müdürlük çok saçma bir hata yapmış olur. Çünkü valilik onayı kaymakamlık onayından üstündür. Önce ise BTR başvuru formunda toplamda girdiğiniz ders saatinizi yazdığınızda BTR onayınızın çıkmaması gerekirdi. Nerden baksanız tutarsızlık...

Hocalarım bu btr işini inanın bizden başka hiç kimse umursamıyor, yani umursamak işlerine gelmiyor. Ben de btr yim. Örnegin, İkili ogretimlerde normalde dersleriniz ne zamansa (öğle ya da sabah) o saatlerde okulda olursunuz. Arada da derslerinizi verirsiniz. Bizdeki idareciler bu işi yokuşa sürerek beni resmen ek bir müdür yardımcısı gibi bütün gün okulda tutmak istiyorlar. Müdürle çok celistim. Ama adam çalışma saatlerinin nasıl olacağını anlamak istemiyor. İş işte burada at çiftliğine dönüyor. İl koordinatörüne anlatıyorum durumu orta yolu bulun hocam diyor. Yav bunun orta yolumu olur. Yönetmelik neyse o uygulanır. Ama çiftlikte olunca herkes at kosturuyor, herkes ego savaşına girip sizi eziyor. Dua edin anlasabileceginiz bi idare ile çalışmak için. Pandemi nedeniyle zaten adamların gözlerinde teknisyensiniz. O yüzden ben derslerimi verip boş zamanlarimda btr ile ilgileniyorum(9 ile 13.30 arası.) Sonrası için tüm gün okulda dur derse görevlendirme vermesini isteyeceğim artık öğleden sonrası için. Tabi oluyorsa görevlendirme olayı, araştırmadım daha...

Hocalarım bu btr işini inanın bizden başka hiç kimse umursamıyor, yani umursamak işlerine gelmiyor. Ben de btr yim. Örnegin, İkili ogretimlerde normalde dersleriniz ne zamansa (öğle ya da sabah) o saatlerde okulda olursunuz. Arada da derslerinizi verirsiniz. Bizdeki idareciler bu işi yokuşa sürerek beni resmen ek bir müdür yardımcısı gibi bütün gün okulda tutmak istiyorlar. Müdürle çok celistim. Ama adam çalışma saatlerinin nasıl olacağını anlamak istemiyor. İş işte burada at çiftliğine dönüyor. İl koordinatörüne anlatıyorum durumu orta yolu bulun hocam diyor. Yav bunun orta yolumu olur. Yönetmelik neyse o uygulanır. Ama çiftlikte olunca herkes at kosturuyor, herkes ego savaşına girip sizi eziyor. Dua edin anlasabileceginiz bi idare ile çalışmak için. Pandemi nedeniyle zaten adamların gözlerinde teknisyensiniz. O yüzden ben derslerimi verip boş zamanlarimda btr ile ilgileniyorum(9 ile 13.30 arası.) Sonrası için tüm gün okulda dur derse görevlendirme vermesini isteyeceğim artık öğleden sonrası için. Tabi oluyorsa görevlendirme olayı, araştırmadım daha...

Son düzenleme:
Ders programı BTR görevi gözetilerek yapılır, yani sıkıştırılır. Ders programını 4-5 güne dağıtarak; geriye kalan tüm zamanları BTR olarak geçirirsek hesap edin bakalım haftada kaç saat ediyor? Zamanında bir okul idaresi aynı şeyi bana dayatmıştı, hesabıma göre 55 saat çalışmış olacaktım ve tabi ki kabul etmedim.

Devlet memuru 40 saatten fazla ça-lış-tı-rı-la-maz.

Hocam başka okulun ders görevi 1. Dönem BTR olmadan önce verildi. Ancak 2. Dönemde de bu görev varken BTR Görevi Onaylandı. Her gün okula gidip 8.00 12.30 BTR olarak okulda bulunup ardından öğleden sonra 19.00 a kadar canlı ders yap? Akıl karı mı? Canlı ders yüzyüze eğitim yerine geçiyorsa burada da aynı mantık geçerli olmalı.

Peki hocam bir de şöyle düşünün. 22 Saat dersiniz her gün 4 saat bir gün ise 6 saat olsa hiç okula gitmeyecek mısınız? Olması gereken eğitim öğretim saatlerin de yapılması gereken bu görev için okulda olmanız. Mevzuatı gereği vermesi gereken ders yükünden kalan zamanda bu görevi yürütür. Eğer bu dersleriniz okul vaktinde olsaydı daha doğrusu eğitim öğretim saatleri içinde olsaydı gitmezdiniz. Ama okulların açık olduğu 6 saat ortalama 13.00 e kadar BTR görevini yapar.
Sayın hocam ileride müdür veya müdür yardımcısı olarak önünüz açık. Bravo. Fakat okulunuzda çalışan veya çalışacak olanların vay haline.

BTR görevi olan kişiye başka okulda ders görevi verilemez. Velev ki iyi niyetiniz nedeniyle böyle devam edin dersler boş geçmesin denildi. Ben okula hiç gitmezdim(Bir problem olduğunda yardım talebi istisna). Yine iyi niyetli davranayım dediniz; BTR yazıları açık. Ders saatim dışında kalan 8 ders saati (30-22) için gün ve zaman aralığı belirlemelerini talep eder o zaman aralıklarında giderdim. Yok yukarıdaki çok bilen arkadaş gibi mi davranıyorlar. Görevli olduğum bütün okullarda canlı ders programının eğitim-öğretim için normal zaman aralığı neyse ona göre yapılmasını talep eder, kalan zamanlarda giderdim. Hem zor zamanlardan geçiyoruz, yardımcı ol denilecek hem de kafaya göre ders programı yapılacak, gündüz, akşam, hafta sonu derse girebilirsin, toplantı olabilir, onun haricinde de her gün geleceksin mevzuat böyle denilecek, yok öyle dünya!!!
NOT: Ters düşersem ve yukarıdaki saydığım gibi 8 saat v.b. geleceksin illaki derlerse o durumda da o 8 saat dışında ve eğitim öğretim saatleri dışında bilgi ve tecrübemden zırnık koklatmazdım. Öyle etkiye böyle tepki...

Son düzenleme:
BTR görevi olan kişiye başka okulda ders görevi verilemez. Velev ki iyi niyetiniz nedeniyle böyle devam edin dersler boş geçmesin denildi. Ben okula hiç gitmezdim(Bir problem olduğunda yardım talebi istisna). Yine iyi niyetli davranayım dediniz; BTR yazıları açık. Ders saatim dışında kalan 8 ders saati (30-22) için gün ve zaman aralığı belirlemelerini talep eder o zaman aralıklarında giderdim. Yok yukarıdaki çok bilen arkadaş gibi mi davranıyorlar. Görevli olduğum bütün okullarda canlı ders programının eğitim-öğretim için normal zaman aralığı neyse ona göre yapılmasını talep eder, kalan zamanlarda giderdim. Hem zor zamanlardan geçiyoruz, yardımcı ol denilecek hem de kafaya göre ders programı yapılacak, gündüz, akşam, hafta sonu derse girebilirsin, toplantı olabilir, onun haricinde de her gün geleceksin mevzuat böyle denilecek, yok öyle dünya!!!
NOT: Ters düşersem ve yukarıdaki saydığım gibi 8 saat v.b. geleceksin illaki derlerse o durumda da o 8 saat dışında ve eğitim öğretim saatleri dışında bilgi ve tecrübemden zırnık koklatmazdım. Öyle etkiye böyle tepki...
Şuan dediğiniz gibi " Ders saatim dışında kalan 8 ders saati (30-22) için gün ve zaman aralığı belirlemelerini talep eder o zaman aralıklarında giderdim" kısmı 1 boş güne tekabül ediyor ve sadece o gün okula gideceğim. Bunu okul müdürüne de söyledim. "BTR görevi olan kişiye başka okulda ders görevi verilemez." bu ifadeyi gerçekten gözden kaçırmışım ama bana ders olsun ilk fırsatta da bu işi sonlandırmak için gerekeni yapacağım. Onun dışında hangi öğretmen bu kadar ders ile verip 5 gün okula çağırılıyor? Btr oluyoruz diye ucu bucağı yok sanki tepki göstermeyince ortaya çıkan saçma sapan uygulamalar. Bu kadar ders ile 5 gün gitmelisin diyen arkadaşlar aynı durumda olsa giderleri mi diye merak ediyorum. Kendinizde ki durumları örnek verip, yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Forum sitesinde olsa dahi aynı problemleri yaşayan, akıl danışabileceğim, kişiler olduğunu bilmek çok güzel. Böyle durumlarda kraldan çok kralcı olmak yerine branşımıza ve meslektaşlarımıza sahip çıkmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşlar başka okuldaki ek görev iptal dilekçesini okula mı vermeliyim ilçeye mi ve örneği var mı? Olan varsa paylaşabilir mi?

Sadece boş olan gününüzde gideceksiniz. Onların hesabına göre ikili öğretim olsa "sabah ilk derste gel, akşam son saatte git" diyecekler. Boş gün dışında gitmeyin...

Dilekçede okula verilir, okul milli eğitime gönderir.

.

Moderatör tarafında düzenlendi:
btr olduğu için zaten derslerinin mevzuat gereği toplanması gerekiyor usul böyle darmadağınık yapıp sen sürekli okulda kal diyen idareci genelde dersi boşver gel benim şu işi yap der gün içinde 3 saat ders ve hepsi her gün darmadağınık olarakta dağıtılan btr programları var bana öyle denk gelince dersten sonra 1 ders dinlenmeden kimsenin sorusuna bakmam bizim ki niye saksı mı kafamız yoruluyor, fiziken yoruluyoruz in çık çocuklara gerçekten ders anlat, yorulmuyor diyen buyursun istediği kadar zorlasın kendini ve ne verilirse yetişsin koşsun ona da helal olsun, tebrik ederiz.

3 gün ev-uzaktan eğitim, 1,5 gün okul
Sizin kendinize saygınız yoksa, kimsenin size saygısı olmaz bunu asla unutmayın!

3 gün ev-uzaktan eğitim, 1,5 gün okul
Sizin kendinize saygınız yoksa, kimsenin size saygısı olmaz bunu asla unutmayın!
Kesinlikle hocam. Durumu okul müdürü ile konuştum ve ilk günden itibaren aynı şeyleri söylüyorum, kabul etmediği için buraya yazarak fikir almak istedim. Sadece boş günümde gideceğim. Fikirleriniz ve desteğiniz için çok teşekkürler.

hocam siz şimdi öğrencinin okulda olmadığı yada ders atamasının yapılmadığı saatlerde eğitim öğretim saatine girer, okulda olmalısınız mı diyorsunuz

BTR öğretmenin 1. önceliği mevzuatta da yazdığı üzere, üzerine düşen ders görevidir,ders görevi dışında BTR konumundadır. Mezkur ders görevlerini de birleştirerek diğer öğretmenler gibi uzaktan ve evinde verebilir, adaletli olanın bu olduğu kanaatindeyim. 4 saat ders yükümlülüğü olan ve her gün okula giden BTR ile 16 saat veya daha fazla ders görevi olup da her gün okula çağırılan BTR eşit şartlarda mıdır..

Şu BTR görevlendirmesi de amma lastik gibi oldu. Kim güçlüyse kendi tarafına doğru çekiyor..
Hocam olması gereken kendi okulunuzdaki ders yükü neyse o.. artı onun üstüne boş kalan zamanda BTR görevini yürütmeniz.. İkinci okulu falan bence bırakın.. Ayrıca bir arkadaş da yazmış 20 ve üzeri ders saati olan birisinin BTR olarak görevlendirilmesi uygun değil.. Derse mi gireceksiniz yoksa okul işleriyle mi ilgileneceksiniz?
Kendimden örnek vereyim, bizde okullar yüz yüze eğitim şekline olarak tamamen açıldı.. Öğle 13.00'e kadar okulda ders var. Ders aralarında halledemediğim bir sorun oldu mu dersi bırakıp gitmiyorum öğleden sonra okula gidip o zaman aralığında öğrenci yokken rahatça hallediyorum..
Sizin durumunuzdaki hata; bence sizin okul müdüründen kaynaklanıyor ve muhtemelen diğer okul müdürüyle kankadır. Diğer okul müdürünün sizin müdüre: "Şu senin bilişimciyi bize de gönder yavvv, hem derslere girer hem de işler oluyor buraya da baksın" dediğine adım gibi eminim. Çünkü bu diyalogları 15 senedir duydum, duyuyorum ve duyacağım da...
Özetle ; bunaldığınızı yazmışsınız, nefes almak istiyorsanız BTR il koordinatörü ile iletişime geçip ikinci okul görevlendirmesinin iptali için uğraşın. Hakkınızda hayırlısı olsun.

• Beğen
Tepkiler: omd
Şu BTR görevlendirmesi de amma lastik gibi oldu. Kim güçlüyse kendi tarafına doğru çekiyor..
Hocam olması gereken kendi okulunuzdaki ders yükü neyse o.. artı onun üstüne boş kalan zamanda BTR görevini yürütmeniz.. İkinci okulu falan bence bırakın.. Ayrıca bir arkadaş da yazmış 20 ve üzeri ders saati olan birisinin BTR olarak görevlendirilmesi uygun değil.. Derse mi gireceksiniz yoksa okul işleriyle mi ilgileneceksiniz?
Kendimden örnek vereyim, bizde okullar yüz yüze eğitim şekline olarak tamamen açıldı.. Öğle 13.00'e kadar okulda ders var. Ders aralarında halledemediğim bir sorun oldu mu dersi bırakıp gitmiyorum öğleden sonra okula gidip o zaman aralığında öğrenci yokken rahatça hallediyorum..
Sizin durumunuzdaki hata; bence sizin okul müdüründen kaynaklanıyor ve muhtemelen diğer okul müdürüyle kankadır. Diğer okul müdürünün sizin müdüre: "Şu senin bilişimciyi bize de gönder yavvv, hem derslere girer hem de işler oluyor buraya da baksın" dediğine adım gibi eminim. Çünkü bu diyalogları 15 senedir duydum, duyuyorum ve duyacağım da...
Özetle ; bunaldığınızı yazmışsınız, nefes almak istiyorsanız BTR il koordinatörü ile iletişime geçip ikinci okul görevlendirmesinin iptali için uğraşın. Hakkınızda hayırlısı olsun.
Hocam BTR il formatörü ile de görüştüm ve 2. okulu da istemediğimi belirttim. Üzerime düşen neyse onu yapmak istiyorum. Fazlası beni gerçekten bunaltıyor ve artık istemiyorum. Ben esasında 1. dönemden beri benzer durumlardan mustaribim. Ama idare ile bir kez takıştın mı öyle devam ediyor, diyerek pek çok şeyin üstünde durmamaya çalıştım. Ancak ucu bucağı gelmiyor maalesef. Bu güne kadar görevimi layıkıyla yaptığıma inanıyorum. Vicdanım bu konuda gerçekten çok rahat ama artık, olmaması gerekenlere de dur demeyince sonu gelmiyor, tecrübeyle sabit bir çok deneyimden sonra artık inceldiği yerden kopsun benden bu kadar diyorum. Cidden bu saçma sapan uygulamalar yüzünden mesleğimden nefret ettim. Ben de branş değişikliği için farklı arayışlardayım ve kararlıyım. Başladığım günden beri hep daha kötüsü ile karşılaştım ve düzeleceğine de inancım yok. En son 50 öğretmen alındı. Bilişim ile işler çoğalıyor ama alım azalıyor. Sonuç az öğretmene çok iş, kılıfına uydura uydura devam edeceğe benziyor. Bayağı uzun yazdım ama resmen yazdıkça içimi döktüm. Konu konuyu açıyor arkadaşlar, çoğumuz okullarda tekiz ve genelde benzer problemler... Hayırlısı.. Sağolun..

Hocam BTR il formatörü ile de görüştüm ve 2. okulu da istemediğimi belirttim. Üzerime düşen neyse onu yapmak istiyorum. Fazlası beni gerçekten bunaltıyor ve artık istemiyorum. Ben esasında 1. dönemden beri benzer durumlardan mustaribim. Ama idare ile bir kez takıştın mı öyle devam ediyor, diyerek pek çok şeyin üstünde durmamaya çalıştım. Ancak ucu bucağı gelmiyor maalesef. Bu güne kadar görevimi layıkıyla yaptığıma inanıyorum. Vicdanım bu konuda gerçekten çok rahat ama artık, olmaması gerekenlere de dur demeyince sonu gelmiyor, tecrübeyle sabit bir çok deneyimden sonra artık inceldiği yerden kopsun benden bu kadar diyorum. Cidden bu saçma sapan uygulamalar yüzünden mesleğimden nefret ettim. Ben de branş değişikliği için farklı arayışlardayım ve kararlıyım. Başladığım günden beri hep daha kötüsü ile karşılaştım ve düzeleceğine de inancım yok. En son 50 öğretmen alındı. Bilişim ile işler çoğalıyor ama alım azalıyor. Sonuç az öğretmene çok iş, kılıfına uydura uydura devam edeceğe benziyor. Bayağı uzun yazdım ama resmen yazdıkça içimi döktüm. Konu konuyu açıyor arkadaşlar, çoğumuz okullarda tekiz ve genelde benzer problemler... Hayırlısı.. Sağolun..
Ben başka okul istemediğimi belirttim hocam. Farklı okuldaki derslere de gitmiyorum. BTR yönetmeliğini anlattım.. Görevlendirmede asıl amacın derse girmekten ziyade Fatih Projesi iş ve işlemleriyle ilgilenmek olduğunu okul müdüründen ilçe milli eğitim müdürüne kadar anlattım. Şu anda kadromun bulunduğu okulda derslere giriyorum ve BTR görevini yürütüyorum.

Geri