BTR Öğretmeni sağlık raporu ve ek ders kesintisi

Kodla Büyü

btr40

Üye
merhabalar..
3 gün kendi okulumda 15 saat maaş karşılığı, 2 gün başka bir okulda BTR'yim. okulumda olduğum günlerde 3 gün raporluydum. BTR görevimi yaptım. Bu durumda Müdür yardımcısı BTR olduğum günün ek dersini keseceğini söylüyor. (15 saat) Böyle bir hakkı var mıdır? Yardımlarınız bekliyorum.

BTR ekders puantajı 43434 şeklindedir. Nöbet ve kulüp hariç 10 ya da 11 saat ekders ücret kesintiniz olur. Yani nöbet ve kulüp ücreti alıyorsanız 15 saat doğru hesaplama.

ek dersimiz 43434 şeklinde ödendiği için 10 veya 11 saat ek dersimiz kesilir. artı nöbetiniz varsa 3 saat o kesilir. kulüp kesilemez. zira kulüp için belirli bir gün yok. hafta içi herhangi bir gün kulüp yapılabilir.

merhabalar..
3 gün kendi okulumda 15 saat maaş karşılığı, 2 gün başka bir okulda BTR'yim. okulumda olduğum günlerde 3 gün raporluydum. BTR görevimi yaptım. Bu durumda Müdür yardımcısı BTR olduğum günün ek dersini keseceğini söylüyor. (15 saat) Böyle bir hakkı var mıdır? Yardımlarınız bekliyorum.
BTR de maaş karşılığı diye bir şey yoktur 0 saatte girsen 100 saatte girsen ek dersin 18 'dir.
btr olarak gittiğiniz günlerin ek dersini normalde 4 -3 -4 3-4 'ü 9-9 olarak gittiğiniz günler için yazması gerekir.
dolayısıyla kesmemesi gerekiyor. şu durumda geçici olarak siz öğretmen değilde btr görevlendirmesisiniz, derslerede fahri olarak giriyorsunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
BTR Öğretmenlerinin, maaş karşılığı ders doldurma zorunluluğu olmadığı için; kesilmemesi gerekir diye düşünüyorum.

BTR de maaş karşılığı diye bir şey yoktur 0 saatte girsen 100 saatte girsen ek dersin 18 'dir.
btr olarak gittiğiniz günlerin ek dersini normalde 4 -3 -4 3-4 'ü 9-9 olarak gittiğiniz günler için yazması gerekir.
dolayısıyla kesmemesi gerekiyor. şu durumda geçici olarak siz öğretmen değilde btr görevlendirmesisiniz, derslerede hayrınıza giriyorsunuz.
Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmen görevlendirmesi olan birisi öğretmendir. Kadrosunun bulunduğu okulda var olan ders saatlerine girer her olasılıkta. Bununla birlikte BTR Öğretmenlik görevlendirmesi istediğinde, bazı il ve ilçelerin uyguladığı gibi, eğer ders saati 15 saatin altındaysa, farklı okullardan da ders görevi alması istendiği olabiliyor. Amaç öğretmenin derslerden ve öğrencilerden fazla kopmaması olduğunda iyi bir uygulama.
Başka okula gittiği günleri 9-9 olarak yazması gerektiğini hangi resmi belgeye dayanarak yazdınız? Eğer günde 9 saat fiili olarak derse girmek üzere gidiyorsa belki...
Okulunda ders varsa 0 saat derse girme durumu olmaz, haftalık 100 saat derse kim nasıl giriyor ve 18 saat ek ders ücreti alıyor? Bunu matematiksel olarak açıklar mısınız?
Size göre kendi okulunda 15 saat dersi olan 3 gün okula hiç gitmeyip, diğer okula haftada 2 gün gidip odada bekleyip, belki birkaç tahtaya birkaç küçük işlem yapıp, öğretmenlerle sohbet edip hem maaşı hem de 18 saat ek dersi hak etmiş mi olacak?
Söyleyecek fazla bir söz yok.

Son düzenleme:
Kuralını bilmem ama benim mantık 4+3 7 saat ek ders almanız yönünde. Yani müdür yardımcısına hangi kural uygulanıyorsa o mantıkla ek ders hesaplamalı

4-3-4-3-4 olmak zorunda mı? pazartesi günü btrlik yapmayan birine btrden ek ders yazılabilir mi ? Üstelik başka okuldayken? sizin btrlik yaptığınız günlere 9 + 9 yatması gerekmez mi ? Bilmediğim için soruyorum. Ama mantıklı olan bu değil mi?

Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmen görevlendirmesi olan birisi öğretmendir. Kadrosunun bulunduğu okulda var olan ders saatlerine girer her olasılıkta. Bununla birlikte BTR Öğretmenlik görevlendirmesi istediğinde, bazı il ve ilçelerin uyguladığı gibi, eğer ders saati 15 saatin altındaysa, farklı okullardan da ders görevi alması istendiği olabiliyor. Amaç öğretmenin derslerden ve öğrencilerden fazla kopmaması olduğunda iyi bir uygulama.
Başka okula gittiği günleri 9-9 olarak yazması gerektiğini hangi resmi belgeye dayanarak yazdınız? Eğer günde 9 saat fiili olarak derse girmek üzere gidiyorsa belki...
Okulunda ders varsa 0 saat derse girme durumu olmaz, haftalık 100 saat derse kim nasıl giriyor ve 18 saat ek ders ücreti alıyor? Bunu matematiksel olarak açıklar mısınız?
Size göre kendi okulunda 15 saat dersi olan 3 gün okula hiç gitmeyip, diğer okula haftada 2 gün gidip odada bekleyip, belki birkaç tahtaya birkaç küçük işlem yapıp, öğretmenlerle sohbet edip hem maaşı hem de 18 saat ek dersi hak etmiş mi olacak?
suçlayıcı, yargılayacı ifadelerinizden meseleyi anlamadığınız ön yargıyla bir hışımla bu kadar şeyi saydığınız anlaşılıyor.
Neyse benim eksik bıraktığım birkaç basit noktayı tamamlamışsınız gerisi hava civa.

"" 15 saat dersi olan 3 gün okula hiç gitmeyip --bunu her hafta nasıl başaracak kendi okulunda dersi varsa?
Diğer okula haftada 2 gün gidip odada bekleyip, belki birkaç tahtaya birkaç küçük işlem yapıp, öğretmenlerle sohbet edip hem maaşı hem de 18 saat ek dersi hak etmiş mi olacak? kelimeleriniz çok kırıcı ve aşağılayıcı!
Söyleyecek fazla bir söz yok.""

Moderatör tarafında düzenlendi:
4-3-4-3-4 olmak zorunda mı? pazartesi günü btrlik yapmayan birine btrden ek ders yazılabilir mi ? Üstelik başka okuldayken? sizin btrlik yaptığınız günlere 9 + 9 yatması gerekmez mi ? Bilmediğim için soruyorum. Ama mantıklı olan bu değil mi?
tabiki mantıklı olan budur BTR lik ders görevi karşılığı olan bir görev değildir, bu görev için yazılan ücretten maaş karşılığı diye birşey kesilebilsin.
öyle olsaydı rehber öğretmenlerin müdür yardımcılarının müdürlerinde ek derslerinde bir sürü değişik yorum çıkarılabilirdi değişik değişik kesintiler yapılabilirdi.
sorunun kaynağı yönetmelikle bilgi seviyemiz + hissettiğimiz mantığa göre yorumlayıp kamu yararını gözetiyor gibi yaparak
maliye çıkarını gözeterek iş yapıyormuş gibi yapmış olmaktan ileri geliyor.
Maddeler aslında nettir yoruma bile açık değildir ama hisler işin içine girdimi birde kamu yararını gözeten ama özel ve resmi hayatında ahlak kendisi söz konusu olduğunda sorgulanabilir bir alanmış gibi değerlendiren tipler yüzünden her ilden ilçeye okuldan okula okul içinde de kişiden kişiye değişiyor.
onun için eğitimin özelleştirilmesi lazım hislerini kişisel değerlendirmelerini işin içine katanı ver tazminatı yallah..

Vitamin eksiliğinin belirtisi olarak gözüküyor bu cümleleriniz .Doktor değilim ama tedaviniz belli.Vatandaş düz bir mantıkla bir soru sormuş tecrübeli yada değil iyi niyetli yada değil biliyor yada bilmiyor hayırdır siz milletin odada bekleyip çay içip sohbet ettiği kişilerdenmisiniz ki dışa yansıtarak sorunun cevabını başka yere çekiyorsunuz.

merhabalar..
Diyelim ki tam tersi oldu. BTR günlerinde raporluydunuz ve kendi okulunuzda 3 gün derse girdiniz. Tamamen kesilir mi? Tabiiki de hayır. 2 günlük 4+3 toplam 7 saat ek dersiniz aynen idarecilerde olduğu gibi ödenir. @TeChNicK ve @earl hocalarımın yorumu doğrudur.

Diyelim ki tam tersi oldu. BTR günlerinde raporluydunuz ve kendi okulunuzda 3 gün derse girdiniz. Tamamen kesilir mi? Tabiiki de hayır. 2 günlük 4+3 toplam 7 saat ek dersiniz aynen idarecilerde olduğu gibi ödenir. @TeChNicK ve @earl hocalarımın yorumu doğrudur.
doğrusu btr olarak gitmediği gün ödenen ücret kesilmeli (9-9 şeklinde)çünkü birisi ders görevi birisi btr görevi iki farklı görev ki hocamız kendi okulunda dersi var.kaç saat ise önemi yok çünkü kendi okulunda 11 saat ders olsaydı ve btr olarak başka bir okula verilseydi zaten maaş karşılığını doldurmuyor denilemezdi, diğer okuldan btr ücreti yine alır kendi okulundaki kendi branşının derslerine de girerdi

Ayrıca ne kadar maaş karşılığı dense de görevlendirmeye esas olan 16. madde çok açık. BTR için girilen ders saatinin çok fazla bir önemi yok. BTR'nin derse girme mantığının esas nedeni devleti zarara uğratmamaktır. Ne kadar BTR de olsak temelde öğretmeniz ve 15 saat maaş karşılığımız var. Bu saatler bize değil de bir başka öğretmene verilseydi o öğretmen bu ders saatleri için ek ders alacak ve devlet zarara uğramış olacaktı. Bize verildiğinde ise devlete ek bir maaliyeti olmuyor ve o nedenle 15 saat ders veriyorlar.

Öyleyse sürekli rapor alıp ya da hiç gitmesin okula, niye boşu boşuna gidip gırtlak patlatsın ki. Sadece BTR görevi olan okula gitsin ne gerek var. Deneyip sonucunu buraya yazarsınız artık. Biz de kendimizi yormamış yol yordam öğrenmiş oluruz.

merhabalar..
Sayın hocam sorunuzun cevabı;

Soru 19: FP-Btr öğretmenlerinin ek dersleri neye göre ve kaç saat ödenir?
Cevap: Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının son paragrafı gereği Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 16. Maddesi hükmü gereğince 18 saat ek ders ücreti kadrolarının bulunduğu okul tarafından ödenecek şekilde yapılacaktır. Ücretler haftalık olarak dengeli dağıtılması gerektiğinden 4+3+4+3+4 olarak hesaplanır.

arkadaşlar raporgün müdür yardımcıları gibi ekders kesilir yani gelmediğiniz günün saati
mesela paztesi 4 salı 3 çarş 4 perş 3 cuma 4 yazılır bizlere brt olanlar için siz çarşambadan 3 gün rapor aldıysanız
paztesi 4 salı 3 saat ekders yazılır diğer günler ödenmez

Soru 19: FP-Btr öğretmenlerinin ek dersleri neye göre ve kaç saat ödenir?
Cevap: Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının son paragrafı gereği Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 16. Maddesi hükmü gereğince 18 saat ek ders ücreti kadrolarının bulunduğu okul tarafından ödenecek şekilde yapılacaktır. Ücretler haftalık olarak dengeli dağıtılması gerektiğinden 4+3+4+3+4 olarak hesaplanır.
Kendi okulunda BTR görevi yokmuş, 4+3+4+3+4 şeklinde nasıl görev verilecek?
Öyleyse sürekli rapor alıp ya da hiç gitmesin okula, niye boşu boşuna gidip gırtlak patlatsın ki. Sadece BTR görevi olan okula gitsin ne gerek var. Deneyip sonucunu buraya yazarsınız artık. Biz de kendimizi yormamış yol yordam öğrenmiş oluruz.
Boşu boşuna mı...? Ücretli ders olmayan, maaş karşılığı derse girilen günler, boşu boşuna mı girilmiş oluyor? Nasıl bir düşünce tarzı bu...?
Hiç bir öğretmenin, hasta olmadığı halde; rapor alıp yatmak isteyeceğini zannetmiyorum. İstisna olarak olsa bile, zaten vermezler.

Vitamin eksiliğinin belirtisi olarak gözüküyor bu cümleleriniz .Doktor değilim ama tedaviniz belli.Vatandaş düz bir mantıkla bir soru sormuş tecrübeli yada değil iyi niyetli yada değil biliyor yada bilmiyor hayırdır siz milletin odada bekleyip çay içip sohbet ettiği kişilerdenmisiniz ki dışa yansıtarak sorunun cevabını başka yere çekiyorsunuz.
Hayırdır g.cetin.66, sen git o belirti tespitini aynaya bakarak kendine yap,sonra da tedavini uygula, uğraştırma milleti. Dikkat ettiysen benim yanıtladığım alıntı, soru soran kişiye ait değil,
"
bbneet02 said:
dolayısıyla kesmemesi gerekiyor. şu durumda geçici olarak siz öğretmen değilde btr görevlendirmesisiniz, derslerede hayrınıza giriyorsunuz.
"
yazan kişiye.

Son düzenleme:
Hocam boşuna mı kaynak atıyoruz yukarıda. Pekii öyleyse, o şekilde ödeneceğine dair resmi yazı gösterin bir tane. Buyrun haydi, biz de yol yordam öğrenmiş oluruz.

ders sayısından bağımsız olarak görevlendirmeden dolayı ekders alırsınız. 4-3-4-3-4, hangi güne geldiyse o günün ekdersi alamazsınız ama kulüp alırsınız, raporlu güne denk gelen nöbeti alamazsınız.

BTR görevlendirmesi 2 günlüğüne yapılmıyor. Eğitim yapılan tüm günler için görevlendirildiğiniz için raporlu olduğunuz günlerin ek dersi kesilir. BTR görevi için 43434 şeklinde dağılım yapılıyor genelde. O nedenle güne göre 10-11 saat(BTR görevlendirmesinden kaynaklı) kesinti yapılmalıdır.

Arkadaşlar çok üzülerek söylüyorum ki öncelikle meslektaşım olduğu için çok üzüldüğüm yorumlar okudum. Belli ki değil bilişimci olmayı öğretmenlik yapmayı anlamayan bir topluluğa sahipmişiz. Konu başlığında riayet ederek belirtelim öncelikle. BTR olunca 15 saat maaş karşılığı diye birşey yok. BTR(Bilişim teknolojileri rehber) öğretmeni olarak görevlendirildiğiniz için siz artık rehber öğretmensiniz ve ek dersiniz günlere göre 4+3+4+3+4 diye dağılımı yapılır. Rehber öğretmenlerden farkımız bizim kadromuzun bulunduğu okulda bir normumuz var ve bu normumuz da girdiğimiz “bilişim teknolojileri ve yazılım dersini” kapsamaktadır. Okulumuzda ki o derslere de matematik, fen bilimleri vs öğretmenleri girmesin diye yine biz giriyoruz( sadece bilişim ile olan dersler buraya dikkat, maaş karşılığı değil. Artık okulunuzda 6-21 saat arası kaç ders varsa). Öğrencilere ve öğretmenlere eba yönlendirmesi yaparsınız. Akıllı tahtaların güncellemelerini yaparsınız. Ders gözlemlerinizi de yaparsınız. İşiniz bitince (köle değilsiniz) gidip çayınızı da içersiniz. Gelelim rapor alma konusuna. Ek dersiniz 4+3+4+3+4 olarak düzenlendiği için dersiniz olup olmadığına bakılmaksızın gelmediğiniz günün ek dersi kesilir. Mesela Salı, çarşamba, perşembe raporluyum. 4+0+0+0+4 diye girilir o hafta. Mesela pazartesi ve salı rapor aldım, o hafta 0+0+4+3+4 diye girilir. Nöbet ve klüpleri dahil etmiyorum. İyi çalışmalar dilerim ve lütfen bilişimci olarak Google sormaya çekinmeyin.

merhabalar..
BTR Öğretmenlik görevlendirmeniz sadece diğer okula mı yapıldı?
Kendi okulunuzda nöbet göreviniz var mı? Haftalık kaç saat ek ders ücreti alıyorsunuz?
Okulunuzda dersler 2 güne yerleştirilmediyse bile o 3 günlerden arta kalan vakitte BTR göreviniz olan okula göreve gidiyor musunuz?
Tek okulda BTR Öğretmenlik görevlendirmeniz olsa ve ilk 3 gün raporlu olsanız o haftalık 4+3 7 saat ek ders ücreti alırsınız bunda tereddüt yok
ama bu durumda müdür yardımcınıza neden dolayı 15 saat kesinti olduğunu sorsanız ve onun açıklamalarını dinleseniz olmaz mıydı?
15 saat derse girmemişsiniz ve 15 saat ek ders ücreti kesilmiş gibi algılanıyor, 10 a 1 den 1 saat hazırlık ek ders ücreti de kestim deseydi yani 16 saat ek ders ücreti kesilseydi o zaman mantık farklıymış denirdi.

Ayrıca ne kadar maaş karşılığı dense de görevlendirmeye esas olan 16. madde çok açık. BTR için girilen ders saatinin çok fazla bir önemi yok. BTR'nin derse girme mantığının esas nedeni devleti zarara uğratmamaktır. Ne kadar BTR de olsak temelde öğretmeniz ve 15 saat maaş karşılığımız var. Bu saatler bize değil de bir başka öğretmene verilseydi o öğretmen bu ders saatleri için ek ders alacak ve devlet zarara uğramış olacaktı. Bize verildiğinde ise devlete ek bir maaliyeti olmuyor ve o nedenle 15 saat ders veriyorlar.
devletimiz 15 saat bütün bilişimcilerden alıp başka bilişimci veya kurs sertfikalı öğretmen verse yine de zarara uğramaz, bunu rehber öğretmenlerin rehberlik ders saatlerinde tüm sınıflara göre ders planlanıp derse girmedikleri halde ücret alırlar vede rehberlik derslerinin ücretini sınıf öğretmenleride alırlar oradan anlayabilirsiniz.
veya teknoloji tasarım dersinde sınıf ikiye bölünüp iki öğretmenede ders ücreti ödenir veya müzik beden resim eşleştirmelerindede aynı durum söz konusudur velhasıl bizim branş yönetmeliklerden pek anlamadığı için bazı amirlerce iyice suistimale uğramış uğratılmış.

sürekli rapor alırsa suistimale girer idare görmezden gelse il veya ilçe soruşturma mutlaka açar.
ayrıca sürekli rapor verecek doktorunda baya yürekli olması lazım onlarda bu tür soruşturmalarda dahil oluyorlar cezaya...

Hayırdır g.cetin.66, sen git o belirti tespitini aynaya bakarak kendine yap,sonra da tedavini uygula, uğraştırma milleti. Dikkat ettiysen benim yanıtladığım alıntı, soru soran kişiye ait değil,
"
bbneet02 said:
"
yazan kişiye.
yani oradaki kırıcı aşağılayıcı, küçük düşürücü, branşı ve görevi niteliksizleştirici ve küçük düşürücü,
hakarete varan seviyedeki kelimeleri benim şahsıma mı sarfetmişsiniz,
değilse bütün btrehber öğretmenliği yapanlara mı?

Hocam boşuna mı kaynak atıyoruz yukarıda. Pekii öyleyse, o şekilde ödeneceğine dair resmi yazı gösterin bir tane. Buyrun haydi, biz de yol yordam öğrenmiş oluruz.
Hocam çok iddialısın da senin kaynaklar,tamgün dersi olup btr görevini mecburen yerine getiremeyen öğretmen örneğinde çürüyor gibime geldi🤷‍♂️
ben şuana kadar 1+1+6+5+5 , 0+0+6+6+6 ,4+3+4+3+4 te aldım.(sadece 1 ay da 0+0+0+9+9 yazmışlardı)
hepsi de bana göre doğruydu .bence içinlerinden öğretmeni rapor izinde mağdur etmeyen bir tek 4+3 ..

Hocam çok iddialısın da senin kaynaklar,tamgün dersi olup btr görevini mecburen yerine getiremeyen öğretmen örneğinde çürüyor gibime geldi🤷‍♂️
ben şuana kadar 1+1+6+5+5 , 0+0+6+6+6 ,4+3+4+3+4 te aldım.(sadece 1 ay da 0+0+0+9+9 yazmışlardı)
hepsi de bana göre doğruydu .bence içinlerinden öğretmeni rapor izinde mağdur etmeyen bir tek 4+3 ..
işte bende bunu kastediyorum birçok kurumda da değil bizim branş diğer branşlarda bile bu durumla karşılaştık karşılaşıyoruzda..
bize gelince garipseniyor nedense.

2 gün rapor alınca o haftanın tüm ek dersi gider diye hatırlıyorum ben branştan bağımsız. Değişti mi o?

Geri