BT Sınfında Linux kullanan varmı? Tavsiyeniz?

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Sınıfıma Pardus kurmaya çalıştım ama bazı konularda sorun yaşıyorum. Sınıfında linux kullanan var mı? Ne tavsiye edersiniz?
Ortaokuldayım.

Iki eski bilgisayara kurdum. Ara ara çocuklar bakıyorlar. Günlük kullanım için sorun olmuyur sadece flash ile çalışan siteleri oyunları açmakta zorlandım onu da çözmek çok da zor olmadı.

Pardus, Ubuntu, Lubuntu hepsini denedim. Sonunda tüm bilgisayarlarıma Raspberry Desktop For PC yükledim. Ziyadesiyle hızlı. Makinelerim epey eski olmasına karşı hız daha en başında farkediyor. Ayrıca Libre Office, Scratch 2, Thonny Python varsayılan geliyor. Wine kurduktan sonra Dyned'i kurdum. Bu durumda 30 adet bilgisayarım var. Ayrıca VS Code yükleyebilirisiniz. PyCharm'ı da, Anaconda'yı da Vestel Promega makinelere rahatlıkla kurabilirsiniz. Sadece internetten ikinci el ram almanızı tavsiye ederim.

https://code.visualstudio.com/docs/setup/linux

Son düzenleme:
Bilgisayarlarım 2008 exper. Çift çekirdek, 4 gb ram. ( 2x2 800 mhz) . Sonradan ram ekledim.
Pardus 19 çalışıyor ama biraz yavaş, 17.5 hızı iyi ama bir türlü ağ paylaşım olayını halledemedim. Scratch 3 şuan linux sürümü yok. Pardus depoda 1.4 var.
Şimdilik sanal makinada raspberry, mint ve mebis denemesi yapacağım...

Bilgisayarlarım 2008 exper. Çift çekirdek, 4 gb ram. ( 2x2 800 mhz) . Sonradan ram ekledim.
Pardus 19 çalışıyor ama biraz yavaş, 17.5 hızı iyi ama bir türlü ağ paylaşım olayını halledemedim. Scratch 3 şuan linux sürümü yok. Pardus depoda 1.4 var.
Şimdilik sanal makinada raspberry, mint ve mebis denemesi yapacağım...
Bende de experler va ama daha eski durumda. 4gb desteği yok malesef. 3 - 3,5 Gb Ram arası ram kullanıyorum makinelerde. (Vestel Promegalar vardı bunların yanına. Okulun bir tanesinden 12 adet Exper makine aldım atıl durumdaydı onlarda eskiden meslek lisesinin birinden almış.) Hocam bu makinelerde Lubuntu veya tavsiyedir Raspberry Desktop For Pc kullanın. Mint denemedim.

Ayrıca Linux makinelerde uzak erişim için Remote Desktop XRDP kurabilirsiniz. Öğretmen makinenizden rahatlıkla erişim sağlayabilirisiniz.

https://www.hiroom2.com/2017/06/19/debian-9-install-xrdp/

Linux makinenin avantajı sizlerin sistem kaynaklarını ve interneti maksimum düzeyde kullanabilmesine olanak tanıması. Ayrıca sisteminizde virus programı, deepfreeze programı gibi ekstra programlar kullanmanıza pek gerek kalmıyor. Ben laboratuvarımda 1 senedir linux türevlerini kullanıyorum.

Ama aklımda başka konularda da bahsetmiştim. 10 tane Raspberry Pi 4 makine ile küçük bir lab yapmak var. Mesela Raspberry > Tercihler > Raspberry Pi Configuration > Interfaces > VNC Enabled yaparak rahatlıkla uzak makinelerden erişim sağlayabiliyorsunuz.

Lubuntu'ya gelince, kullanıcı arayüzü daha başarılı. Ayrıca Scrath 3 kuramıyorsanız. Mblock 3 kurun. Bunun debian dosyası mevcut zaten.

Son düzenleme:
Tüm sınıfı linux işletim sistemine geçirmeden önce bir bilgisayara pardus 19.1 XCFE yükledim. Öğrenciler üzerinde test ediyorum :) Scratch, Tinkercad, mBlock internet üzerinden kullandığımız için herhangi bir problem çıkarmadı henüz. Aslında Linux Mint tercih ettiğim işletim sistemi ancak Pardus farkındalığı oluşsun diye tüm makinelere Pardus yükleyeceğim herhalde.

Pardus 19.1, pardus 17.5 ve mint' i denedim. 19.1 yüklü bilgisayar 80 saniyede açılırken diğerleri 50 saniyede açılıyor.
İşlemlerde mint biraz daha hızla. Yazılım deposu daha geniş gibi.
Rassbery i ve lubuntu'yu da deneyeceğim.
Ağ paylaşım ayarları windowsta çok basitti, burada biraz karışık.
Mint kurulu bilgisayarlarda pardus'un paylaşım klasörünü görürken windows yüklü bilgisayarlara devamli şifre soruyor. Mint'te paylaştığımı ne Pardusta veya windowsta göremiyorum... öğreneceğim çok şey var...
Yapabilirsem epoples veya italc 'yi kuracağım.
Sonuçu inşaallah buraya yazarım.

eğer bilgisayarlar en az 4gb ram varsa elementary çok güzel bir linux işletim sistemi.Kesinlikle kullanıcı dostu linux magazasından kur güncelle.

Lisedeyim. Bilgisayarlar yeni fakat bir senedir win10 yerine Linux Mint 19 Cinnamon kullanıyorum.
Bildiğimiz sebeplerden dolayı...
- Virüs, Lisans sorunu, zamanla sistemin hantallaşması...
- Şifre ile kullanıcı kontrolü kolay (illaki sınırlı kullanıcı oluşturmaya gerek yok), sistem şifresini bilmeyince sistem namına hiçbir değişiklik yapılmıyor. Sistem dosyası silinmesi, değişiklik yapılması, sisteme yeni uygulama yükleme vb.
- Sınıf yönetimi için Veyon'u kullanıyorum. Netsupport'a göre tek dezavantajı dosya paylaşımı ama o özelliğini kullanmadığımdan ihtiyaç hissetmiyorum.

Bence Linux Mint XCFE sürümlerini deneyebilirsiniz.
Kolay gelsin

Lisedeyim. Bilgisayarlar yeni fakat bir senedir win10 yerine Linux Mint 19 Cinnamon kullanıyorum.
Bildiğimiz sebeplerden dolayı...
- Virüs, Lisans sorunu, zamanla sistemin hantallaşması...
- Şifre ile kullanıcı kontrolü kolay (illaki sınırlı kullanıcı oluşturmaya gerek yok), sistem şifresini bilmeyince sistem namına hiçbir değişiklik yapılmıyor. Sistem dosyası silinmesi, değişiklik yapılması, sisteme yeni uygulama yükleme vb.
- Sınıf yönetimi için Veyon'u kullanıyorum. Netsupport'a göre tek dezavantajı dosya paylaşımı ama o özelliğini kullanmadığımdan ihtiyaç hissetmiyorum.

Bence Linux Mint XCFE sürümlerini deneyebilirsiniz.
Kolay gelsin
Bende linux mint xcfe'ye karar kıldım. Allah utandırmasın.
Olmassa hazır windows imajım var. 2 saatte 15 bilgisayarı eski haline getiririm.

Pardus 17.5 ile mint arasında kalmıştım. Pardus kendi deposunda olan programları kurarken hata verince, biri gdebi, mint'te yöneldim.

Ağda dosya paylaşımı için önerisi olan var mı?
Windows kullanırken öğrenci bana dosya göndermek istediği zaman herhangi bir klasörü açıp, soldan Ağ'ı tıklıyor, sonra benim bilgisayara girip onlar için açtığım klsöre yapıştırıyordu, yada dosya alacaksa açtığım sadece okuma izni olan klasörden alacağı şeyleri alıyordu...

Öğretmen bilgisayarı hariç sınıfın tamamına Linux Mint 192.2 kurdum. Sınıfın yarısını yaptığımda 19.3 sürümü çıktı. Diğer yarısını yeni sürümle kurudum. 19.2 den 19.3'e güncelleme yapılabiliyor ama acelem yok.

İlk izlenimlerim
1- hızlı olması,
2-kurum yaparken veya daha sonrasında şifre ile giriş kaldırılabiliyor.
3-windows makinada paylaşılan klasöre şifre istediğinde ne şifresi diye şok olmuştum. Çözüm şifre yerine " " kalvyedeki boşluk tuşu :) şifreyi hatırla deyince sorun kalmıyor. Sambayı kurmadan bağlantı sağladım. Mint'i kendi aralarında daha paylaşımda deneyemedim. Yapınca yazarım.
4- Kendi program deposu var, 60.000 civarı yazılım var ama ben şimdilik samba, pinta (paint benzeri) , audacity, scratch, openshot(movie maker benzeri) kurdum.
5-Hazır programlarda yazılım yöneticisinden KUR demek yeterli, yada programın adını biliyorsanız terminalde sudo apt-get install program_adı yazmak, devamında şifre girmek yada E işaretlemek yeterli.
6-Öğrenciler hemen uyum sağladılar. Chromedan başka tarayıcı bilmeyenler şok oldu. chromiumu özellikle ilk başlarda kurmadım.
7-İleride 3-5 tane oyun eklemeyi düşünüyorum.
8- Sadece bir bilgisayarda resim yapma programında (pinta) hata verdi. Sorunun kaynağı öğrencilermi yoksa program mı bilemedim. Windows da da donama oluyordu.
9-Tüm diski birleştirdim. Çok uğraşmadım. Acemilere tavsiye edilir..
10-usb veya cd den kurarken live cd özelliği açılıyor. kurmadan önce menüleri ve bazı programları görebiliyorsunuz.
11-Firefox tarayıcısı ingilizce çıktı, tarayıcı ayarlarından Türkçeye çevirdim.
12-Ekran koruyucuyu kapattım, 10 dakika sonra kapanıyor ve şifre soruyordu. Oturum kapatmayı asla olarak işaretledim (Güç Yönetimi)
13- Ofis, pdf okuyucu hazır geldiği için o konulara girmiyorum.
14-meb sertifikayı tarayıcının ayarlarından yüklüyorsunuz. Mozilla Firefox'dan deneyimli olduğum için sıkıntı yaşamadım. sertifika.meb.gov.tr de açıklamalarda var.

Gelecek dönem için akış şeması için draw.io , kodlama için mblock kurmayı düşünüyorum. Veron veya epoptes programlarını deneyemedim.. bu aras sınav, tubitak , başka okulda görevlendirme vs.. ama bir deneyeceğim.

Sınıfımdaki Epson yazıcımı ve öğretmenler odasındaki Kyocera 6530 yazıcıyı ağdan (iş hesaplamalı) tanıtınca öğretmen bilgisayarımı da Mint'e göçüreceğim.
Epson yazıcımı Pardus'da rahat tanıtmıştım fakat Kayocera biraz sorunlu olacak gibi. Kyoceranın sitesine Linux için dosyası var ...323 mb

Mblok 3 kurdum.
Yanlız kurarken başıma tuhaf bir durum geldi. Öğretmen bilgisayarına indirdiğim dosyayı paket yöneticisiyle kurmaya çalıştım. Kurdu ama çalışmadı. Sonra öğrenci bilgisayarına ağdan paylaştığım dosyayı Uç Birimde (terminal) "sudo dpkg -i mBlock_4.0.4_amd64.deb" komutuyla kurdum. Çalıştı... Şu an anamakinede çalışmıyor, öğrenci bilgisayarlarında çalışıyor. :D
Bir bilgisayarı kurup imaj alma işine girmediğim için tek tek yapmak zorunda kalınca dersi boş olan 5. Sınıf öğrencilerini sınıfa doldurdum. Açtım projeksiyonu, terminali açtırdım.
Sudo apt-get install openshot
Sudo apt-get install audacity
Sudo apt-get install pinta
Sudo apt-get install scratch ( 1.4 kurulıyor, mate sürümünde 2.0)
Sırası ile kurdurdum sonra ağdan mblok dosyasını paylaştırıp mblok kurdurdum. 200 mb olunca her bilgisayara indirmek yerine ağdan paylaştım.

Sonra yazılım yöneticisinden basit bir iki oyun kudurdum.

Ağdan dosya paylaşımını https://forum.pardus.org.tr/t/nasil-samba-uzerinden-yerel-agda-kolay-ve-hizli-dosya-paylasimi/2730 adresinde anlatıldığı gibi yaptım. Fare sağ menüye ekledim. Diğer yöntemleri yapamadım.
Veyon vs artık gelecek döneme..

Mblok 3 kurdum.
Yanlız kurarken başıma tuhaf bir durum geldi. Öğretmen bilgisayarına indirdiğim dosyayı paket yöneticisiyle kurmaya çalıştım. Kurdu ama çalışmadı. Sonra öğrenci bilgisayarına ağdan paylaştığım dosyayı Uç Birimde (terminal) "sudo dpkg -i mBlock_4.0.4_amd64.deb" komutuyla kurdum. Çalıştı... Şu an anamakinede çalışmıyor, öğrenci bilgisayarlarında çalışıyor. :D
Bir bilgisayarı kurup imaj alma işine girmediğim için tek tek yapmak zorunda kalınca dersi boş olan 5. Sınıf öğrencilerini sınıfa doldurdum. Açtım projeksiyonu, terminali açtırdım.
Sudo apt-get install openshot
Sudo apt-get install audacity
Sudo apt-get install pinta
Sudo apt-get install scratch ( 1.4 kurulıyor, mate sürümünde 2.0)
Sırası ile kurdurdum sonra ağdan mblok dosyasını paylaştırıp mblok kurdurdum. 200 mb olunca her bilgisayara indirmek yerine ağdan paylaştım.

Sonra yazılım yöneticisinden basit bir iki oyun kudurdum.

Ağdan dosya paylaşımını https://forum.pardus.org.tr/t/nasil-samba-uzerinden-yerel-agda-kolay-ve-hizli-dosya-paylasimi/2730 adresinde anlatıldığı gibi yaptım. Fare sağ menüye ekledim. Diğer yöntemleri yapamadım.
Veyon vs artık gelecek döneme..

Hocam programların hepsini tek seferde
Kod:
sudo apt-get install openshot audacity pinta scratch -y
şeklinde kurmak istediğiniz programları parametre olarak verip kurabilirsiniz. Ayrıca kolourpaint4 pinta'dan çok daha stabil bir resim düzenleyicidir. İyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Takip...

Samsung n220 atom işlemci 2 GB ram olan netbookumda win7 starter kurulu linux mint usbye indirdim fakat kurup kurmama konusunda hala kararsızım..

Her işlemi windowstaki gibi yapabilecek miyim ? Daha stabil ve hızlı çalışsın diye kurma niyetindeyim fakat bunu yaparken malum her şey windowsa uyumlu linuxta kullanamayacagim yapamayacağım vyea acamadigim şeyler olur işler daha da zorlaşır mi diye cekincelerim var

Eski exper kasalar var. Bazen kafam esiveriyoe kursam mı diye.

Ne öneririsiniz dostlar 512 ram celeron işlemci var üzerlerinde verim alabilir miyim

Geri