BT sınıfında Linux kullanmak...

Kodla Büyü
biltek2007' Alıntı:
Ben bu tartışmayı konuyu nasıl kaçırmışım :)
Hocam bilişimde amacınıza ulaşmak için her tür programı kullanabilirsiniz. Ben öğrencilere bir program öğretirken bu işlemi şu programlarla da yapabilirsiniz diye örnek veriyorum.

En iyisi özgür yazılım kullanmak ve kullanımını yaygınlaştırmak. Malum heryer ajan kaynıyor şu sıralar :)
Hocam trafikte de amaç istediğimiz yere gitmek değil mi? O zaman ben yolun solundan değil de sağından giderim diyebilir miyim? Hep kafasına göre iş yapanlar yüzünden değil mi bu halimiz?

kazuo' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:
Ben bu tartışmayı konuyu nasıl kaçırmışım :)
Hocam bilişimde amacınıza ulaşmak için her tür programı kullanabilirsiniz. Ben öğrencilere bir program öğretirken bu işlemi şu programlarla da yapabilirsiniz diye örnek veriyorum.

En iyisi özgür yazılım kullanmak ve kullanımını yaygınlaştırmak. Malum heryer ajan kaynıyor şu sıralar :)
Hocam trafikte de amaç istediğimiz yere gitmek değil mi? O zaman ben yolun solundan değil de sağından giderim diyebilir miyim? Hep kafasına göre iş yapanlar yüzünden değil mi bu halimiz?

Sayın hocam güzel söylüyorsunuz da; bence eğitimdeki amaç yolun sağından gitmeyi öğretmek, öğrenci ister yürüyerek gider ister bisikletle isterse de arabayla gider. Okulda web tasarımı dersinde amaç web sitesi tasarlamayı öğretmek, dreamweaver programını kullanmayı öğretmek değil bence. Aynı şekilde amaç kelime işleme programlarını kullanarak belge hazırlamak, word programını kullanmak değil. Affınıza sığınarak, saygılarımla...

Hocam güzel diyorsunuz da modullerde o dediginiz programlar anlatılıyor. Modullerde mesela access menusu anlatiliyor boyle bir durumda baska program anlatmak zor olmaz mi

keplir' Alıntı:
Hocam güzel diyorsunuz da modullerde o dediginiz programlar anlatılıyor. Modullerde mesela access menusu anlatiliyor boyle bir durumda baska program anlatmak zor olmaz mi
hocam öğrenci aynı yolu farklı programlarla aşabilecek kapasiteye erişmeli. Bir programı c++, Delphi, veya visual dillerle yapmayı öğrenmeli. Sadece Basic öğrenmemeli.

Diyelim ki ben Pardusa hakimim Pardus anlatabilmeliyim. Çoğu kişi Mac kullanmayı bilmez. Bilmeliler.

Hedefe giderken yol aynı kullanılan araç farklı olabilmeli.

Bilişim de öğrencilerin ufkunu ancak bu şekilde geliştirebiliriz.

keplir' Alıntı:

Hocam modüller mutlaka bir program baz alınarak yazılmalı, yazan arkadaşlar access, word, excell, dreamweaver, visual studio gibi programları tercih etmiş. Ancak her öğrencinin maddi durumunu, tüm okullardaki bilgisayar atelyelerindeki fiziki durumu göz önüne aldığımızda; o programların kullanılması biraz ütopik bir durum alıyor.

Örneğin kendi okulumun bilgisayar atelyesinde, bu programları kurduğum zaman; bilgisayarların kullanımı imkansızlaşıyor. Ben ya bu programları kurup ders işleyemeyeceğim, ya da bu programların muadillerini tercih ederek dersime devam edebileceğim. Bu gibi durumlarda en mantıklısı linux türevleri. Her bilgisayarın kaldırabileceği bir linux dağıtımı mutlaka vardır. Hem okuldaki bilgisayarlar için, hem de öğrencilerimin kendi bilgisayarları için... Ayrıca öğrencilere ek bir maliyet söz konusu bile olmuyor.

Hocam Edubuntu işletim sistemini kurabilirsin. Ubunutunun eğitim için özelleşmiş dağıtımı. Kurduğunda okul öncesi,ilk,orta öğretim de kullanabileceğin pekçok yazılım birlikte geliyor.

http://www.edubuntu.com/

Geri