BT Sınıfını Raspberry Pi 3 İle Kurmak

Kodla Büyü

togius

Süper Üye
Süper Üye
Bir fikrim var ve sizinde görüşlerinizi almak istiyorum. Bilgisayar laboratuarında kasa yerine üzerlerinde Raspian kurulu 20 adet raspberry pi 3 ler ile bir bilgisayar laboratuarı kurmak sizce de mantıklı olur mu? Raspian kurulumunda Scratch2, Python, Minecraft, Libre Office hazır kurulu olarak geliyor. (250 TL), 15 inç LCD monitör (110 TL https://urun.n11.com/monitor-ve-ekran/dell-15inc-lcd-monitor-P316289721) . Hdmi Vga çevirici 20 TL ortalama bir makine 400 TL ye geliyor. Elimde usb - klavye fare olduğu için onları fiyata dahil etmedin. 20 makine yaklaşık 8000 TL ye geliyor. Böyle bir laboratuar kurmak sizce mantıklı mı?

Son düzenleme:
Simdi Simdi baktim da Orange Pi win plus ali express te 197 tl. Hem de 2gb rami var. Bu çok çok iyi.

TRY 197.37 | Turuncu Pi Win Artı A64 Quad-core 2 GB WIFI Geliştirme Kurulu Destek linux ve android Toptan mevcuttur
https://s.click.aliexpress.com/e/cknIWmwG

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190213-135200.png
    Screenshot_20190213-135200.png
    105.2 KB · Görüntüleme: 71
Mantıklı geliyor bana da Tolga hocam. Geçen benim de aklımdan geçti. Olumlu olumsuz yönlerini düşünmek lazım. Olabilir sanki.

Bende yaklaşık 6 aydır Raspberry pi ile ilgileniyorum Scratch2, Python, Libre Office uygulamaları kullanabilirsiniz, 1 gb ram olduğunu da unutmamak gerek, wifi, bluetooth desteği var, üstelik programlanabilir IO pinleri sayesinde Python ile elektronik programlamada da kullanabilirsiniz. 16 gb veya 32 gb lik sd kart, koruma kabını ve adaptörülerini de almanız gerek. Sahibinden de takip ederseniz, temiz kullanılmış veya hiç kullanılmamış raspberry pi ilanına (toplu satış) denk gelebilirsiniz

Bende meraklılarindanim özellikle IoT uygulamaları icin , ancak soğutma sistemleri zayıf olduğu için BT sınıfında uygulama çalıştırma ağırlıklı hizmetlerde nasıl olur denenmesi lazım. ben olsam 1 adet alır ve uygulama çalıştırma ağırlıklı kullanırdım ve kararımı verirdim.

İstanbul Bahçelievler Kemal Hasoğlu İmam Hatip Ortaokulu'nda raspberryden oluşan
Hibrit Bilişim Sınıfı var hocam. Belki bu konuda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Burak Eskici'den tavsiye alabilirsiniz. Kendisini geçen sene ve bu sene ETZ'de dinlemiştim.

Ben Orage Pi üzerinde karar kıldım. Raspberry ile yapilan işlemleri bununla da yapabiliyoruz. 1-2 tane bundan temin etmeyi düşünüyorum. 2gb ram ve raspian ile faydali olur. Evde raspian yuklu bir raspberry im var. Tvbox gibi kullanıyorum. Sogutma problemi var ama bunu sogutucu peltier ile stabil bir sistem yapabilirim sanirim. 12V bir peltier AliExpress te 10 tl. Bu urunleri toplu alma imkanim yok ama tek tek veya farkli hesaplar uzerinden alabilirim sanirim. Hem kodlama, hem robotik hepsi anlatılabilir kanimca.

Mantıklı geliyor bana da Tolga hocam. Geçen benim de aklımdan geçti. Olumlu olumsuz yönlerini düşünmek lazım. Olabilir sanki.
Erkan hocam ben bir arkadaşa benin raspberry pi yi tanıtım içim bir video çekmiştim.

ısınma problemini gördüm. küçük fanların yetmediği durumlarda.
Peltier yarı iletken malzeme ile de çok iyi soğutma yapılabilinir. Elimde bunlarda 5 adet var (kendime klima yapacaktım fırsatım olmadı) ilk fırsatta deneyeceğim. Bir örneği burada var.

Ayrıca raspberry pi mi orange pi mi arasındayım. Zira orange pi 2 gb. ama aynı zamanda clusterlar oluşturarak daha güçlü bir bilgisayar elde edebiliyorsun. Yani hem bilgisayarlarımız oluyor. Hem mikroişlemcileri tanıtabiliyoruz. Hemde robotik ile ilgili olarak ilave sensörlerle robotik kodlama anlatabiliyoruz. Fiyat olarak neredeyse aynılar. 2 sinde de cluster yaparak genişletebiliyoruz.

Ekli dosyalar

• Peltier-00-600x600.jpg
    Peltier-00-600x600.jpg
    19.8 KB · Görüntüleme: 26
Fazla bütçesi olmayan okullar için ideal bence. ÖZellikle ortaokullarda detaylı bir pc ihtiyacı olmadığını da göz önünde bulundurursak daha iyisi yok gibi.

Simdi Simdi baktim da Orange Pi win plus ali express te 197 tl. Hem de 2gb rami var. Bu çok çok iyi.

TRY 197.37 | Turuncu Pi Win Artı A64 Quad-core 2 GB WIFI Geliştirme Kurulu Destek linux ve android Toptan mevcuttur
https://s.click.aliexpress.com/e/cknIWmwG

hocam aliexpress de fiyat sınırlaması var mı bu ürünleri sorunsuz , gümrükte takılmadan alabilir miyiz... şimdiden tşk ettim

hocam aliexpress de fiyat sınırlaması var mı bu ürünleri sorunsuz , gümrükte takılmadan alabilir miyiz... şimdiden tşk ettim
fiyat sınırlaması var 22 euro üzerinde gümrüğe takılıyor ama ben 1 tane alıp satıcıdan fatura üzerine (arduino mikrodenetleyici ve 22,7 dolar yazmasını isteyeceğim.) bunu yapıyorlar. Ben raspberryi de benzer şekilde aldım gümrüğe takılmadı.(2. el laptop anakartı almıştım o takıldı maalesef). Toplu alım yapma şansımız yok. Ola ki parayı denkleştirebilirisem, onun içinde her öğretmen adına hesap oluşturup kredi kartımdan geçmeyi düşünüyorum. Türkiye'de 330 TL olan ürün Ali Express te 193 TL.

Son düzenleme:
fiyat sınırlaması var 22 euro üzerinde gümrüğe takılıyor ama ben 1 tane alıp satıcıdan fatura üzerine (arduino mikrodenetleyici ve 22,7 dolar yazmasını isteyeceğim.) bunu yapıyorlar. Ben raspberryi de benzer şekilde aldım gümrüğe takılmadı.(2. el laptop anakartı almıştım o takıldı maalesef). Toplu alım yapma şansımız yok. Olaki parayı denkleştirebilirisem, onun içinde her öğretmen adına hesap oluşturup kredi kartımdan geçmeyi düşünüyorum. Türkiye'de 330 TL olan ürün Ali Express te 193 TL.

bilgiler için teşekkürler hocam dediğiniz gibi gerçekten çok mantıklı

Erkan hocam ben bir arkadaşa benin raspberry pi yi tanıtım içim bir video çekmiştim.

ısınma problemini gördüm. küçük fanların yetmediği durumlarda.
Peltier yarı iletken malzeme ile de çok iyi soğutma yapılabilinir. Elimde bunlarda 5 adet var (kendime klima yapacaktım fırsatım olmadı) ilk fırsatta deneyeceğim. Bir örneği burada var.

Ayrıca raspberry pi mi orange pi mi arasındayım. Zira orange pi 2 gb. ama aynı zamanda clusterlar oluşturarak daha güçlü bir bilgisayar elde edebiliyorsun. Yani hem bilgisayarlarımız oluyor. Hem mikroişlemcileri tanıtabiliyoruz. Hemde robotik ile ilgili olarak ilave sensörlerle robotik kodlama anlatabiliyoruz. Fiyat olarak neredeyse aynılar. 2 sinde de cluster yaparak genişletebiliyoruz.

İnceleme güzel olmuş Tolga hocam. Eline, emeğine sağlık. Bugün Raspberry B 3+ deneme fırsatım oldu. 1Gb ram için performans iyi gibi geldi bana. Ama biraz zorlayınca, uygulama video vs açınca yavaşlama ve ardından kilitlenmeye göz kırptı. Dediğin gibi 2gb ram daha iyi olur gibi.

Şaşırdığım yüksek derece ısınma bekliyordum. Ben de olmadı. Belki açtığım uygulamalardandır. 3-4 saat kadar internet, video vb uygulamalarla kullandım. 37 dereceyi geçmedi. Bendeki raspberryde plastik bir kasa, basit aliminyum soğutucular ve basit bir fan vardı.

Tabii sen daha uzun süre deneyimlemişsindir, sıcaklık kaç dereceye kadar yükseldi?

Pestieri ilk defa duydum. İncelemeleri izledim. Elektrik de üretebiliyormuş sanırım. İlginç bir ürün. Daha fazla soğutacağı belli.

Chromium gayet hızlı. Ama firefox baya ağır çalışıyor. Bir de Arduino ide kurdum sorun olmadı. Arduino megada Led yakma söndürme çalıştı.

mbot için mblock kurmayı denedim. Mimari hatası verdi. Mblock armhf için linux uygulaması yok ama çıkarabilirler belki. Bu noktada depolarda yer almayan uygulamalarda armhf versiyonu aranacak maalesef.

Orange pi yi denemek lazım. Performansı görmek gerek. Tercih edilebilir öyleyse.

İnceleme güzel olmuş Tolga hocam. Eline, emeğine sağlık. Bugün Raspberry B 3+ deneme fırsatım oldu. 1Gb ram için performans iyi gibi geldi bana. Ama biraz zorlayınca, uygulama video vs açınca yavaşlama ve ardından kilitlenmeye göz kırptı. Dediğin gibi 2gb ram daha iyi olur gibi.

Şaşırdığım yüksek derece ısınma bekliyordum. Ben de olmadı. Belki açtığım uygulamalardandır. 3-4 saat kadar internet, video vb uygulamalarla kullandım. 37 dereceyi geçmedi. Bendeki raspberryde plastik bir kasa, basit aliminyum soğutucular ve basit bir fan vardı.

Tabii sen daha uzun süre deneyimlemişsindir, sıcaklık kaç dereceye kadar yükseldi?

Pestieri ilk defa duydum. İncelemeleri izledim. Elektrik de üretebiliyormuş sanırım. İlginç bir ürün. Daha fazla soğutacağı belli.

Chromium gayet hızlı. Ama firefox baya ağır çalışıyor. Bir de Arduino ide kurdum sorun olmadı. Arduino megada Led yakma söndürme çalıştı.

mbot için mblock kurmayı denedim. Mimari hatası verdi. Mblock armhf için linux uygulaması yok ama çıkarabilirler belki. Bu noktada depolarda yer almayan uygulamalarda armhf versiyonu aranacak maalesef.

Orange pi yi denemek lazım. Performansı görmek gerek. Tercih edilebilir öyleyse.

Orange Pi elde etmeye çalışacağım. Değerlendirmesini bu başlık altında yaparım. Evde filmleri raspberry üzerinde izlemeye başladım.

Geri