bt sınıfı bilgisayar usb sorun

Kodla Büyü

impetus23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar benim exper bilgisayarlarda şöyle bir sorun var, bilgisayarlar açılırken her seferinde rastgele birkaç tanesi usb mouse-klavyeleri görmüyor, bazıları da ekran kartını görmeden açılıyorlar.. klavye-mouse çıkartıp takmak gerekiyor ekran kartı içinde yeniden başlatmak gerekiyor.. sene başında klavye-mouselar için usb-ps2 dönüştürücü taktım ama sene sonuna kadar sağolsun çocuklar.. hep kırıldı kayboldu.. varmı başına gelen bu sorun

valla hocam normaldir yani. Dediğiniz mantık güzel aslında. USB sıkıntı olunca ps2 kullanmak lazım. :alkis:

hocam gün sonunda eğer panodan elektrikleri kapatıp çıkarken tüm PC lerin kapalı olup olmaduklarını kontrol etmezsen hemen enerjiyi kesersen olan bir olay bu, USB ondan patlıyor, tecrübelerim.

Internet' Alıntı:
hocam gün sonunda eğer panodan elektrikleri kapatıp çıkarken tüm PC lerin kapalı olup olmaduklarını kontrol etmezsen hemen enerjiyi kesersen olan bir olay bu, USB ondan patlıyor, tecrübelerim.

Hergün panodan şarteli indiriyormusunuz arkadaşlar?
Ben sadece cuma günleri indiriyorumda.

Güvenlik anlamında, evt hergün güç kapatılmalıdır.
çünkü meslek liselerinde güç verme ve güç kapatma bir alışkanlıktır, öyle yapıyorum.

Internet' Alıntı:
çünkü meslek liselerinde güç verme ve güç kapatma bir alışkanlıktır, öyle yapıyorum.

ne güvenliği için hocam?

Bizim labaratuvarda şalter dönem başında açılır, dönem sonunda kapanır.
Elektirik gitse bile güç kaynağı tüm bilgisayarları beslemeye devam eder.
Bilişimde süreklilik ve kararlılık vazgeçilmezdir. :)

Arkadaşın bahsettiği sorun USB voltajının düşük veya yüksek gelmesinden kaynaklanıyor olabilir.
BIOS ekranından voltaj değerlerine bir göz atsanız iyi olur. Özellikle 5V 5-5,2 arasında olmalı...
Düşük veya yüksek ise labda güç kaynağının ayarları kontrol edilmeli eğer güç çıkışı 220V değilse (230-240V olabiliyor) düzeltilmelidir.

wertyu6' Alıntı:
Internet' Alıntı:

ne güvenliği için hocam?

Hergün kapatmaktan yanayım hocam, örnek: Dün gece müthiş bir yağmur yağdı. Pencereden su girmiş sınıfa ve bir prizin altı resmen göl olmuş. Çok zor bir iş değil. Sonuçta bir şey olsa bizim başımızı ağrıtırlar yine.

Geri