BT Rehber Normu Verilmiş mi?

Kodla Büyü
Necdet hocanın yazdıklarından üst basamak hazır, gerisi açıklanarak doldurulacak diye anladım. Ama ilk bakışta güzel gibi duruyor. Ancak daha önceki hazırlanan aynı yazıların iller, ilçeler hatta okullar tarafından farklı anlaşıldığını da unutmadık. Bekleyip görmek lazım.

sesumut' Alıntı:
Necdet hocanın yazdıklarından üst basamak hazır, gerisi açıklanarak doldurulacak diye anladım. Ama ilk bakışta güzel gibi duruyor. Ancak daha önceki hazırlanan aynı yazıların iller, ilçeler hatta okullar tarafından farklı anlaşıldığını da unutmadık. Bekleyip görmek lazım.
Kesinlikle katılıyorum hocam kim bilir ne sıkıntılar yaşanacak. Aslında hayal edebiliriz bunları ve hayal sorunlara şimdiden çözümler hazırlasak iyi olacak :puhaha:

Bence olursa en büyük anlaşmazlık 8 veya 9 saat olan okullarda tam gün kalmak olur.

Güzel haber BTR normu zaten ders saatine bakılmaksızın verilmeliydi geç bile kaldılar.

Ortaokul ve liselerde seçmeli de olsa Bilişim Teknolojileri dersi seçiliyor amaç da okulun BTR Öğretmeni olsun diye (lisedeyim bu şekilde yapıyoruz).

Faz 3 kapsamında ilkokullara Fatih Projesi kurulumu yapılacağı için ve ilkokullarda Bilişim Teknolojileri dersi olmadığından normda yok, ilkokullar için madde yenilenmiş bence ki tahtalarla ilgilenecek BTR Öğretmeni atanabilsin.

Lakin bu BTR Normu, Bilişim Teknolojileri dersinin geleceğini ETKİLEMEMELİ, dersimiz her daim ders programlarında yer almalı...

Norm verilince inşallah Rehber Öğretmenler gibi saat 9.00-15.00 gibi bir zaman dilimi verilmeli, çünkü ikili eğitim yapan okullar var veya tam gün yapıp günlük 8-9 saat dersi olan okullar var.

bir an sevindim cocuğumla aynı okula gidebilirim im diye bu sene cocuk soğuklarda dondu giriş cıkış saatlerımız uymuyor aracıyım vs.

sonra düşündüm Bt öğretmenlerine bakış açılarını bir karamsarlık geldi

Önceki Norm Yönetmeliğinde bu madde yok,yani yeni bir madde.
Tabi ki olumlu bir gelişme.
Ancak öncelikle YEĞİTEK'ten teklif gelmeli ve İKGM nin onayı gerekli.
YEĞİTEK'i biliyoruz,Necdet Hocalar sağolsunlar,Fatih Projesinin öneminin farkında ve bu kadar yatırımın boşa gitmemesi için "BT Norm Kadrosunun" gelmesi gerektiğini her fırsatta bakanlığa dile getiriyorlardı.
Ancak gel gelelim,İKGM dir,Ölçme Değerlendirme dir,biliyorsunuz bunlar Bilişimcilere düşman,en azından düşman olan memurlar,şefler var (en son DYK ları küt diye kesme olayı biliyorsunuz.)
Yani YEĞİTEK teklif eder ama ikgm tepebilir,belli olmaz.
Ha biz mi?Tabi ki eğitimde etkin bir şekilde rol almak ve hükümetimizin bunca yatırımını etkin kullanılmasını sağlamak istiyoruz.
Hayırlısı olsun,inşallah her okulda BT normu olur.

İlk haberi duyduğumda baya heyecan verici gelmişti. Sonra maddeleri okuyunca daha önceden yönetmelikte olan Bilişim Teknolojileri norm kadroları bakanlık tarafından belirlenir maddesinden pek bi farkının olmadığını gördüm. yine norm verilmeyecek ve havada kalacak hissi uyandı bende maalesef...

Bu haber çok büyük bir haber. Şu an herkes şokta ve idrak etmekte zorlanıyor ama bizim için o kadar önemli ve güzel bir haber ki
Bazıları maddeleri okuıyunca bunda değişiklik yok zannediyor ama durum öyle değil. Norm geliyor arkadaşlar bunu kabul edin :)
Hemen anlatayım ne olacağını
1- Fatih projesi olan okullar (liseler-ortaokullar- ve ileride ilkokullar) çoğalınca norm sayısı da çoğalacak
2. Norm çoğalınca kpss öğretmen atamasında kontenjanlar artacak
3. İl içi ve il dışı tayinlerde bir sürü okul seçeneği olacak ve istediğimiz yere yer değiştirme işi kolaylaşacak
4. Görevlendirme karmaşasına son verilecek ve kapı gibi kadron olacak. Görevlendirme yazısını beklemek zorunda kalmayacaksın
5. Ek ders sorunu çözülecek
6- Görev tanımı ile birlikte mesai saati,nöbet gibi kurum içi uygulamalara net bir cevabı olacak
Bazı arkadaşlar dersleri sorun etmişler, Bakanlar kodlamanın önemi hakkında demeç veriyor. Bir sürü konferanslar, haberler falan bu işi böyle bırakmazlar korkmayın. hem bilgisayar bilimi dersinin geleceği kesinleşti, ortaokullarda da buna benzer ders ve müfredat yenilenmesi olacaktır.Hal böyleyken kimse sen derse giremezsin demez.Asgari veya maksimum düzeyde derse girme limitimiz olabilir. Müdür yardımcıları nasıl 6 saate girmek zorundaysa bize de onun gibi olur diye tahmin ediyorum. Bilgisayar dersimizin müfredatı değişince, kodlama ve diğer güncel yararlı konular eklenince dersimiz daha zevkli ve işe yarar hale gelecektir emin olun. Şimdiden kodlama konusunda kendinizi geliştirin. Küçük programlarla işe başlayın. Artık devir yazılım devri. Bunun da dersimize katkısı olacaktır.
Bu norm olayına her kim katkı sağlamışsa kendisine minnettarız. Gelecek bizim arkadaşlar lütfen eleştiri dozunu azaltıp biz neler yapabiliriz ona bakalım.

Normlar yeni güncellendi ve fazlalık oldum. Bu durumda fazlalık olmaktan kurtulacak mıyım?

İnşallah hakkkmızda hayırlisi olur bu karmaşik hal alan bt için ve zor. Günlerimizde çok olumlu bir gelişme . Btr normu olarak gelmesi ve kodlama yada bilişim dersi içeriği ile ilgili bir düzenleme ile hakeytiğimiz değerin bir kısmı bile olsa gerçekleşir temennisi ile ..

BTR verildimi çıktımı yada sonuçlar ne oldu diye beklemeyiz umarim . Bu şekilde direkt btr normu olmuş olur ve belirsizlikler kalkar.

Kesin maddeyi bekliyoruz

only61' Alıntı:
Bu haber çok büyük bir haber. Şu an herkes şokta ve idrak etmekte zorlanıyor ama bizim için o kadar önemli ve güzel bir haber ki
Bazıları maddeleri okuıyunca bunda değişiklik yok zannediyor ama durum öyle değil. Norm geliyor arkadaşlar bunu kabul edin :)
Hemen anlatayım ne olacağını
1- Fatih projesi olan okullar (liseler-ortaokullar- ve ileride ilkokullar) çoğalınca norm sayısı da çoğalacak
2. Norm çoğalınca kpss öğretmen atamasında kontenjanlar artacak
3. İl içi ve il dışı tayinlerde bir sürü okul seçeneği olacak ve istediğimiz yere yer değiştirme işi kolaylaşacak
4. Görevlendirme karmaşasına son verilecek ve kapı gibi kadron olacak. Görevlendirme yazısını beklemek zorunda kalmayacaksın
5. Ek ders sorunu çözülecek
6- Görev tanımı ile birlikte mesai saati,nöbet gibi kurum içi uygulamalara net bir cevabı olacak
Bazı arkadaşlar dersleri sorun etmişler, Bakanlar kodlamanın önemi hakkında demeç veriyor. Bir sürü konferanslar, haberler falan bu işi böyle bırakmazlar korkmayın. hem bilgisayar bilimi dersinin geleceği kesinleşti, ortaokullarda da buna benzer ders ve müfredat yenilenmesi olacaktır.Hal böyleyken kimse sen derse giremezsin demez.Asgari veya maksimum düzeyde derse girme limitimiz olabilir. Müdür yardımcıları nasıl 6 saate girmek zorundaysa bize de onun gibi olur diye tahmin ediyorum. Bilgisayar dersimizin müfredatı değişince, kodlama ve diğer güncel yararlı konular eklenince dersimiz daha zevkli ve işe yarar hale gelecektir emin olun. Şimdiden kodlama konusunda kendinizi geliştirin. Küçük programlarla işe başlayın. Artık devir yazılım devri. Bunun da dersimize katkısı olacaktır.
Bu norm olayına her kim katkı sağlamışsa kendisine minnettarız. Gelecek bizim arkadaşlar lütfen eleştiri dozunu azaltıp biz neler yapabiliriz ona bakalım.

Hocam çok güzel ifade etmişsin. Ellerine sağlık.
Bende bu şekilde daima olumlu düşünenlerden olmak istiyorum. Karamsarlığın bize hiçbir faydası yok.

Yine karambolde bir madde. Şunu açık açık yazmak çok mu zor Allah aşkına. Rehberlikle bilmemneyle ilgili sayfalarca yönetmelik var ama bize gelince iki satır yazı.

Açıklama net değil. Şunca belirlenir bunca belirlenir gibi yoruma açık, işkembeden sallamaya müsait açıklamalar, maddeler. Ya arkadaşlar net bi şekilde bt sınıfı olan, akıllı tahta kurulumu yapılan, ağ alt yapısı hazır veya aktif olan, şu kadar dersliği olan, şu kadar tahtası olan, şu kadar öğrencisi olan, şu kadar dersi olan okullara norm verilir demek bu kadar mı zor ya. İki cümle yazmış k.çı başı ayrı oynayan bi cümle.

Resmi yazı, BT Rehberliği ile ilgili değil. Sınıfları bilişim teknolojisi ile donatılmış okullara bt öğretmeni normu verilebileceği söyleniyor ama fatih projesi olan fakat bt öğretmeni normu olmayan okulların hepsine norm verilecek şeklinde anlaşılmasın. Büyük bir ihtimalle uygulamada belli bölgelerde, belli okullarda fatih projesi işlerini yaptırabilmek için sınırlı sayıda norm vereceklerdir. Örneğin bir beldede 2 lise 1 de ilkokul var diyelim, lisenin birine norm verir, öğretmeni atar, sonra 6 ayda bir 3 okula da bt rehber öğretmeni olarak görevlendirirler.

bt.ogretmeni' Alıntı:
Resmi yazı, BT Rehberliği ile ilgili değil. Sınıfları bilişim teknolojisi ile donatılmış okullara bt öğretmeni normu verilebileceği söyleniyor ama fatih projesi olan fakat bt öğretmeni normu olmayan okulların hepsine norm verilecek şeklinde anlaşılmasın. Büyük bir ihtimalle uygulamada belli bölgelerde, belli okullarda fatih projesi işlerini yaptırabilmek için sınırlı sayıda norm vereceklerdir. Örneğin bir beldede 2 lise 1 de ilkokul var diyelim, lisenin birine norm verir, öğretmeni atar, sonra 6 ayda bir 3 okula da bt rehber öğretmeni olarak görevlendirirler.
Ben de böyle düşünüyorum. Üstelik hoşgeldin 100 saatlik yeni kurslar diyorum.

canegemen' Alıntı:
bt.ogretmeni' Alıntı:
Ben de böyle düşünüyorum. Üstelik hoşgeldin 100 saatlik yeni kurslar diyorum.

o 100 saatlik kursların sebebi biziz. Bilişim rehber öğretmeni bu işlere talip olmayınca devlet mecbur bu yola gidiyor.
Sonuçta fatih projesiyle ilgilenen birisi olmak zorunda okulda. Bu kadar karamsar olmayın.

Zaten norm olmazsaa bu şekilde görevlendirme ile bu iş dikiş tutmaz.Norm olmadığı için şimdiye kadar 4 okulda btr lik yaptım ayrıldım..ben ayrılınca da kimse gitmedi o okullara.Tahtalarla iligili çoğu iş yarım kaldı.Başka şehirdeki başka okuldayım hala eski okuldan arayıp tahtaya şöyle oldu web sitesi böyle oldu diye yardım alanlar var.

Bayram havasında kutlanıyor bide ya. Ben öğretmenim ve tekniker olmak istemiyorum hocalarım bu yüzden bu habere sevinemedim

denizer55' Alıntı:
Bayram havasında kutlanıyor bide ya. Ben öğretmenim ve tekniker olmak istemiyorum hocalarım bu yüzden bu habere sevinemedim
Sn hocam en kötü durum ne olduğunu anlayamadığımız şu anki durumumuz. En azından btr normu olursa artık ne olduğumuzu anlarız. BTY dersi şuanki haliyle ucube bir ders . Ne kitap var ne dersi işleyecek bir sınıf. Zaten en ufak sistem değişikliliginde ilk gözden çıkarılan ders bizimki. Alın size gelecek yıl tüm 5.sınıflar yabancı dil ağırlıklı olacak ve BTY dersi kaldırılacak. En azından BTR norm kadroya bağlanıRSA ciddi avantajları var. Birde tabi atanamayanlar için gün doğmuş olacak. Onları da düşünmek lazım.

adamlar bize norm verecek buna bile itiraz eden var.
iyi o zaman hep norm fazlası kalalım , okul okul dolaşalım rezil olalım
yeni mezunlar atanamasın, görev tanımımız belli olmasın
bazı arkadaşlar nöbet tutmaya devam etsin, yönetmelik karmaşası yaşansın,
ne zaman görev yazısı gelecek onu bekleyelim, ek derslerimiz heba olsun
il içinden il dışından yer değiştirme problemi yaşayalım
Allah aşına bunu mu istiyorsunuz...sevinin işte bişeyler oluyor sonuçta.
dersimizle ilgili güzel gelişmeler de var. kodlama konusuna eğilmeye başladılar...dersini veren versin
hem ben tekniker olmak istemiyorum diyorsun hem de 100 saatlik kurs alanlar okula gelince itiraz ediyorsun.
iyi de kardeşim kim bakacak bu bilgisayarlara, kim bakacak etkileşimli tahtalara
okulunuzu sahiplenin arkadaşlar zor değil bütün bunlar, devletten maaş alıyoruz hakkını verelim yardımcı olalım ne olacak elinize mi yapışacak
çok zorlanırsan iletişim dili diye bişey var , şu an yapamam dersin, sonra bakarız dersin idare edersin
hem böyle olursan idare de seni idare eder. bu işler böyle yürür.
vallahi tam memur zihniyeti, öğretmen dediğin her koşulda nasıl faydalı olurum diye uğraşmalı
o zaman doğudaki öğretmen soba yakmasın badana yapmasın, çocukları kendi parasıyla sinemaya getirmesin,
idare yönetimi çok berbat okulları bir kenara ayırarak şunu söylemek istiyorum burada devamlı okulundan ve işlerden yakınan öğretmenler bence iletişim problemi olan ve hep eleştiren bişey yapmayan öğretmenler.. kimse kusura bakmasın...

BTR normu mu
şerefsizim benim aklıma gelmişti gerçek
Yürü!!

Arkadaşlar bizler bu bölümü ta üniversiteden seçerken önü açık bilgisayar bölümünün diye seçtik önü açık olmasına açıkta yöneticilerdeki basiret vizyonla doğru orantılı olarak açık, bize hem ders öğretmeni olarak hem de BTR olarak ihtiyaçları var.Bu bir gerçek ha bu gerçeği ne kadar erken kabullenirlerse o kadar iyi kabullenmezlerse hem bize hem bu ülkeye hem de bu ülkenin gençliğine yazık etmiş olurlar vesselam.

Hocam haklısınız ama ben anlam veremiyorum ya ders iyileştirilebilir kitabıda olabilirdi. Kodlama dersi gündemdeydi ne bileyim bi teknoloji tasarım kadarda mı önemi yok dersimizin. Gerçekten çok moralim bozuluyor. Artık idarecilik falan onları kovalayacağım ben tekniker gibi ordan oraya koşamam hocam beceremem açıkça söyleyim. 4. Yılıma girdim ben ve hiç btr görevi almadım bu yüzden. En azından isteğe bağlı olur inşallah

only61' Alıntı:
adamlar bize norm verecek buna bile itiraz eden var.
iyi o zaman hep norm fazlası kalalım , okul okul dolaşalım rezil olalım
yeni mezunlar atanamasın, görev tanımımız belli olmasın
bazı arkadaşlar nöbet tutmaya devam etsin, yönetmelik karmaşası yaşansın,
ne zaman görev yazısı gelecek onu bekleyelim, ek derslerimiz heba olsun
il içinden il dışından yer değiştirme problemi yaşayalım
Allah aşına bunu mu istiyorsunuz...sevinin işte bişeyler oluyor sonuçta.
dersimizle ilgili güzel gelişmeler de var. kodlama konusuna eğilmeye başladılar...dersini veren versin
hem ben tekniker olmak istemiyorum diyorsun hem de 100 saatlik kurs alanlar okula gelince itiraz ediyorsun.
iyi de kardeşim kim bakacak bu bilgisayarlara, kim bakacak etkileşimli tahtalara
okulunuzu sahiplenin arkadaşlar zor değil bütün bunlar, devletten maaş alıyoruz hakkını verelim yardımcı olalım ne olacak elinize mi yapışacak
çok zorlanırsan iletişim dili diye bişey var , şu an yapamam dersin, sonra bakarız dersin idare edersin
hem böyle olursan idare de seni idare eder. bu işler böyle yürür.
vallahi tam memur zihniyeti, öğretmen dediğin her koşulda nasıl faydalı olurum diye uğraşmalı
o zaman doğudaki öğretmen soba yakmasın badana yapmasın, çocukları kendi parasıyla sinemaya getirmesin,
idare yönetimi çok berbat okulları bir kenara ayırarak şunu söylemek istiyorum burada devamlı okulundan ve işlerden yakınan öğretmenler bence iletişim problemi olan ve hep eleştiren bişey yapmayan öğretmenler.. kimse kusura bakmasın...
Kelimesi kelimesine katılıyorum... birşeylerden memnun olalım arkadaşlar... btr normu ile ilkokullar mağdur edilmeyecek kodlama ile de ilk okullardan itibaren öğrenciler kodlama eğitimiyle tanıştırılmaya çalışılıyor... karamsarız. haklıyız...yapılanlardan dolayı .ama bu iyi bir haber..sabırla bekleyelim görelim.

Sevgili bakanlığımız okuldaki öğretmen ve ders sayılarına baktı.
Gelecek sene ortaokullarda 5. sınıfılar hazırlık olduğunda daha ne kadar Bilişimci norm fazlası olacak gördü.
Şu anda BTrehberi olmayı isteğe bıraktığında birçok okulda bilişimcilerin talip olmadığını gördü.
Bunları üstüste koyduğunda norm vermeyi uygun gördü.

Gelecek sene re'sen BT rehberi olacaksın, tüm gün okulda oturacaksın. Öğretmenlik yapamayacaksın, teknisyen olacaksın.
Gözünaydın bilişimci.

Geri