BT LAB NComputing L300 Kullananlar

Kodla Büyü

cgg*seco

Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 18.000 TL bütçe ile 15+1 laboratuvar kurmayı planlıyoruz. Monitorleri eskilerden halledeceğiz. Dolayısıyla kasa+klavye+fare alınacak. Konuştuğum değerli arkadaşlardan bazıları NComputing L300 ile zero client terminal bilgisayar ve server pc ile daha verimli ve daha az maliyetli sonuç alabileceğimizi söylediler. Üstelik laboratuvarın kullanım ömrü daha uzun olur dediler.
Önümüzde 2 seçenek var. Ya eski usül standart 15+1 kasalar alacağız. Yada terminal pcler ile server sistem kuracağız.
Fiyat açısından bakıldığında Ncomputing L300'lerin 15 tanesi ortalama 11.500 TL'ye denk gelecek. Server pc için 4500/5000 TL gibi bir fiyat ayırabiliriz. 20 tane klavye+fare set 500 TL gibi düşünürsek bütçemizden geriye 100/1500 TL kalıyor. Bu kalan miktarla elektrik tesisatı (ağ kablolamayı ben yapacağım) ve diğer işler hallolur mu? Masa sandalyede var bu arada.

Yada bu işe hiç bulaşma ortalama 1000 TL ye 15 tane PC al. 1 tanede öğretmen PC al 1500 TL ye kafan rahat etsin mi diyorsunuz?

NComputing L300 kullanan arkadaşlardan performans ve kullanışlılık ile ilgili yorumlarını alabilir miyim?

Bu arada benzer bir konu https://bilgisayarbilisim.net/konular/yeni-bilgisayar-laboratuvari-kurmak-vcloudpoint-s100.157074/ burda tartışılmış fakat ben özellikle kullananların yorumlarını merak ediyorum.

Benim okulumda her iki sistemden de lab. var. ben genelde Ncomputing L230 olan labı kullanıyorum.Kullanım açısından çok sorun yok sadece bazen ip çakışmasından dolayı öğrenci bilgisayarları açılmıyor ama geçici bir problem. ikincisi grafik ağırlıklı derslerde yavaslamalar olabiliyor. Bir diğeri aynı anda iki üç öğrenci flash bellek takınca donmalar oluyor. Ama öğrenciyi Ncomputing sayesinde ne yaptığını oturduğunuz yerden görüp bilgisayarına müdahale edebiliyosunuz. Genel olarak bu şekilde ben memnunum fiyat performansa göre alınabilir bir sistem.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam. Ben Anadolu Lisesi'nde görev yapıyorum. Bu sene güncellenen öğretim programıyla birlikte phyton ve seneyede android programlama anlatılacak. Robotik programlamada Arduino düşünüyorum. Grafik olarak çok yoracak bir durum yok. Bu bilgiler ışığında
sunucu için
İŞLEMCİ i7 6. nesil
RAM' 16 GB DDR3
EKRAN KARTI 4gb 128 bit
2 TB HDD, 256 GB SSD
alsak sizce yeterli olur mu? (En az 5 sene değişmeyecek tabiki sunucu)

Benim okulumda her iki sistemden de lab. var. ben genelde Ncomputing L230 olan labı kullanıyorum.Kullanım açısından çok sorun yok sadece bazen ip çakışmasından dolayı öğrenci bilgisayarları açılmıyor ama geçici bir problem. ikincisi grafik ağırlıklı derslerde yavaslamalar olabiliyor. Bir diğeri aynı anda iki üç öğrenci flash bellek takınca donmalar oluyor. Ama öğrenciyi Ncomputing sayesinde ne yaptığını oturduğunuz yerden görüp bilgisayarına müdahale edebiliyosunuz. Genel olarak bu şekilde ben memnunum fiyat performansa göre alınabilir bir sistem.
Hocam 15+1 bir laboratuvar kurmak istesem maliyet ne olur sizin kaç PC ne kadar maliyeti oldu

hocam NComputing L300 ben kullandım uzun bir süre. sıkıntısız bir sistem. grafik ağırlıklı işler yapmayacağınızı söylüyorsunuz. o zaman alın derim. hocamın da dediği gibi başınız ağrımaz. tek kasa tek dert olur. onu çözerseniz terminaller rahat rahat işinizi görür.

Benim kafama takılan en büyük problem FATİH projesi ağı. Bana sorun çıkartır mı sizce?

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam. Ben Anadolu Lisesi'nde görev yapıyorum. Bu sene güncellenen öğretim programıyla birlikte phyton ve seneyede android programlama anlatılacak. Robotik programlamada Arduino düşünüyorum. Grafik olarak çok yoracak bir durum yok. Bu bilgiler ışığında
sunucu için
İŞLEMCİ i7 6. nesil
RAM' 16 GB DDR3
EKRAN KARTI 4gb 128 bit
2 TB HDD, 256 GB SSD
alsak sizce yeterli olur mu? (En az 5 sene değişmeyecek tabiki sunucu)
hocam ben ncomputing sistemli lab kullanıyorum memnunum yukarda arkadaşın dediği gibi grafik ağırlıklı çalışma zor. Diğer kodlamalar için bir sıkıntı yok aynı anda 17 pc visual studio 2015 rahatlıkla kullanılıyor. Özellik olarak gayet iyi ama bence rami 32 yapın daha iyi performans alırsınız benim lab şuan i5 işlemci 32 gb ddr4 ram 1 tb hdd 256 gb ssd var memnunum bütçenize göre ncomputing daha mantıklı olur birde arduino kartları takarken tüm öğrencilerin aynı anda değil sırayla taktırmak zorunda kalırsınız çünkü usb port numaralandırma yaptığı için başkasının kartına yüklemeler yapılabiliyor karışırsa oyüzden sırayla taktırıp doğru portu seçtirince sorun ortadan kalkıyor.

güncel fiyatlar hakkında bilgim yok hocam ama rahatlıkla hallederseniz diye düşünüyorum. Dediğim ufak sıkıntılar var onun haricinde ilk kurulumda biraz uğraşırsınız ama zamanla alışırsınız oldukça basit kurulumu 2-3 sefer kurduktan sonra şuan yukarıda saydığım özellikte pc de win10 kurulu programları olabildiğince son sürümlerini kurmaya çalışıyorum herhangi bir sıkıntı vermedi

ncomputing kurulu laboratuarımda ara ara DNS bağlantı sorunu alıyorum.Bu hatayı alan var mı.Bu aralar sunucularda sıkıntı mı var.server dan olabilir belki diye imaj attım ama hala sıkıntı devam ediyo internet bir geliyo bir gidiyo. ben ankaradayım başka illerdede aynı sorun yaşayan var mı

Arkadaşlar bu Ncomputing sistemleri kullanan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirler mi?
Nasıl kullanıyorsunuz?
Her öğrenciye bir oturum mu açtınız.
Deep Freeze programları kullanamıyoruz. Onun yerine nasıl bir çözüm buldunuz?

Arkadaşlar bu Ncomputing sistemleri kullanan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirler mi?
Nasıl kullanıyorsunuz?
Her öğrenciye bir oturum mu açtınız.
Deep Freeze programları kullanamıyoruz. Onun yerine nasıl bir çözüm buldunuz?

Tinkercad gibi uygulamalar baya zorluyor.

Okulumuza Ncomputing L300 var. Dojop kurdu. Şu anda hiç kimse memnun değil. Sadece f klavye dersi ve ofis için kullanılıyor. Sunu programında efektleri unutun. Grafik işlemlerinde çok zayıf. Ama bence bunun bir çok sebebi var. Sistemin alt yapısını çok zayıf kurdular ve sunucu yapısını tam bilmediğimiz için adamlara da hep muhtaç kaldık. 20+1 kullanıcı için tek işlemcili, 12GB RAM, SAS disk, 100Mbps switch ve win7 professinonal işletim sistemi kurdular. Bu vesileyle size de sormuş olayım. Bir işlemci daha taksak, RAM'i 32GB'a çıkarsak Gigabit switch taksak, SSD disk bağlasak ve windows server işletim sistemi kursak adam olur mu? Hatta bu sunucuda 2 ethernet var. Biri kullanılmıyor. Bu ikinci etherneti de bir şekilde yük dengelemesinde kullanabilir miyiz?
Özetle arkadaşlar sunucu yapısında önemli olan alt yapının sağlam kurulması. Anlayan birinin ilgilenmesi. Bir de L300 yerine vcloudpoint zero client daha iyi deniliyor.

Okulumuza Ncomputing L300 var. Dojop kurdu. Şu anda hiç kimse memnun değil. Sadece f klavye dersi ve ofis için kullanılıyor. Sunu programında efektleri unutun. Grafik işlemlerinde çok zayıf. Ama bence bunun bir çok sebebi var. Sistemin alt yapısını çok zayıf kurdular ve sunucu yapısını tam bilmediğimiz için adamlara da hep muhtaç kaldık. 20+1 kullanıcı için tek işlemcili, 12GB RAM, SAS disk, 100Mbps switch ve win7 professinonal işletim sistemi kurdular. Bu vesileyle size de sormuş olayım. Bir işlemci daha taksak, RAM'i 32GB'a çıkarsak Gigabit switch taksak, SSD disk bağlasak ve windows server işletim sistemi kursak adam olur mu? Hatta bu sunucuda 2 ethernet var. Biri kullanılmıyor. Bu ikinci etherneti de bir şekilde yük dengelemesinde kullanabilir miyiz?
Özetle arkadaşlar sunucu yapısında önemli olan alt yapının sağlam kurulması. Anlayan birinin ilgilenmesi. Bir de L300 yerine vcloudpoint zero client daha iyi deniliyor.
Bu sene geldiğim okulda 30 tane NComputing L300 sistem vardı. 10 bilgisayardan sonra çalışmak mümkün değildi. İlk iş Fatih projesinde boşa çıkan (Access pointler için Poe switct takılınca boşa çıkan) Switch takmak oldu. Sonuç çok birşey değişmedi. Pach panelden switch kablolarını 30 cm cat6 kablo ilde değiştirdim sonuç değişen birşey yok. Kendi bilgisayarımıda server yapıp sınıfı ikiye kısma ayırdım 10 bilgisayar eski serverda 20 bilgisayar benim bilgisayardan çalıştırdım bir nebze düzeldi. Tabi sürekli araştırma içindeyim iyi bir server kaç para diye bakınıyorum, fiyatları gördükçe moralim bozuluyor 30-40K lardan başlıyan fiyatlar adamın umutlarını bitiyor. Bende güçlü bir masaüstü ile alsam diye düşündüm kendimce parça fiyat listesi çıkarttım yaklaşık 10.000 tl civarı tutuyor. Müdürüme durumu söyledim. Devletin demirbaş alımı için gönderdiği ödenek var mış 15.000 çivarı hemen aynı hafta aldırttım. Şimdi en azından ders işliyebiliyorum. Tabi grafiksel işlem yapmak zor ama pyhton, tinkercad, arduino sıkıntısız tıkır tıkır çalışıyor.
Gelelim asıl konuya param olsa Ncomputing sistem kurar mıyım, kesinlikle HAYIR ya All in One Pc yada Mini itx kasalardan alırım.

(Aldığım Sistem)
İşlemci : Ryzen 7 2700x
Anakart: Asus Prime x470
RAM: Kingtom 2400Mhz 2x16GB
SSD: Samsung M2 500GB
Ekran Kartı: Asus RX 570 4GB
Sıvı soğutma
700Watt Kasa
AOC 24" Monitör
Logitech MK520 Klavye + Fare

Son düzenleme:
raspberry pi 3 lü bi sestem kursan daha güzel olur. programlama ortamı ve elektronik için

İyi günler arkadaşlar. Ncompiting kullanıyorum. Okulda 3 adet atelye de kullanıyoruz.ancak firma 2015 öncesi cihazlar için 12dolar ücret istiyor yıllık bakım ücreti istiyor. Benim tavsiyem bulaşmayın. Tam mahkemelik durum. Benim acil vspace 8 versiyonuna ihtiyacım var. Bu versiyon olan varsa lütfen bana ulaşsın

merhabalar aynı konudan müzdaribim bende 6.6 sürümü var hocam onunla kuruyorum 15 dk sonra sistem donuyor. Bir donanım yüklemesi yapıyor ve donuyor vspace 8 sürümü sorunsuz çalıştırıyormu

17 adet ncomputing l300 + hp server sistemi 2015 yılında 2 bilgisayar öğretmeni arkadaş ve 1 elektrik teknisyeni desteğiyle kısa bir sürede kurduk. 4 yıldır kullanıyoruz. işleti sistemi olarak server 2012 var. 17 adet photoshop yada 17 adet visual studio server da banamısın demiyor.

17 adet ncomputing l300 + hp server sistemi 2015 yılında 2 bilgisayar öğretmeni arkadaş ve 1 elektrik teknisyeni desteğiyle kısa bir sürede kurduk. 4 yıldır kullanıyoruz. işleti sistemi olarak server 2012 var. 17 adet photoshop yada 17 adet visual studio server da banamısın demiyor.
server 2012 de photoshop u nasıl çalıştırdınız hocam? Bende de L300 var 30 client ile kullanıyorum. Herhangi bir hız problemi donma sorunu yaşamıyorum. Ana makinem İBM x3650 M4 tek işlemcili 40 GB ram var. Bende direk win8 kurulu ana makinede. 1 yıldan fazladır da gayet stabil çalışıyor. İlk kurduğumda server 2008 R2 vardı adobe ürünlerini kuramamıştım. Sanal win7 ile biraz kullandım sonra direk win8 yüklemek aklıma geldi. Bu şekilde güzel çalıştı ve çalışıyor. Bir diğer sorum da Server 2012 nin lisansını nasıl halletiniz?

İyi günler arkadaşlar. Ncompiting kullanıyorum. Okulda 3 adet atelye de kullanıyoruz.ancak firma 2015 öncesi cihazlar için 12dolar ücret istiyor yıllık bakım ücreti istiyor. Benim tavsiyem bulaşmayın. Tam mahkemelik durum. Benim acil vspace 8 versiyonuna ihtiyacım var. Bu versiyon olan varsa lütfen bana ulaşsın
hocam firma ile bir görüşün eski cihazlarınız (2014 öncesi üretimler) için ana makineye sanal işletim sistemi kurup 5 er li gruplar halinde kullanabilirsiniz. Bana öyle söylemişti firma. 5 cihaza kadar ücretsiz olarak kullanılabilir ama ana makineyi ayırmanız lazım yoksa tüm cihazlara lisans almak zorundasınız demişlerdi. Ana bilgisayarda vmware ile sanal işletim sistemleri oluşturarak 5 erli gruplar halinde farklı işletim sistemlerine bağlanmak üzerine ayarlarsanız lisans problemi büyük ihtimal çözülür. Firmadan bir teyit edin isterseniz.

server 2012 de photoshop u nasıl çalıştırdınız hocam? Bende de L300 var 30 client ile kullanıyorum. Herhangi bir hız problemi donma sorunu yaşamıyorum. Ana makinem İBM x3650 M4 tek işlemcili 40 GB ram var. Bende direk win8 kurulu ana makinede. 1 yıldan fazladır da gayet stabil çalışıyor. İlk kurduğumda server 2008 R2 vardı adobe ürünlerini kuramamıştım. Sanal win7 ile biraz kullandım sonra direk win8 yüklemek aklıma geldi. Bu şekilde güzel çalıştı ve çalışıyor. Bir diğer sorum da Server 2012 nin lisansını nasıl halletiniz?

lisansı halletmedik :) windows 2012 ye 180 günde bir format atıp herşeyi yeniden yüklüyoruz. tertemiz bir sistem oluyor.kullandığımız programların tamamı katılımsız kurulum.

Merhabalar, doğrudan hakkında değil de dolaylı olarak bu konu etrafında bir soru sormak istiyorum şayet bilgisi olan bir arkadaş görür de yanıtlarsa çok sevinirim.

Varsayalım, okulumdaki lab'da 15-16 thin client için bir ana makina oluşturmuş olayım. Yüksek verim alınmazsa da scratch, office, paint vb. temel uygulamaları çalıştırmak mümkün olabilir sanarım :)

Böyle bir laboratuvarda, sınıftaki diğer thin client (rdp bağlantılı)'ları yönetmenin yolu ne olur? Netsupport böyle bir iş için verimli & mantıklı olur mu? Olacaksa kurulum nasıl olabilir?

edit:
kendi soruma yanıt:
rdp yerel kullanıcılar aracılığı ile çalışıyor olduğu için rdp protokolünün kendisi zaten çalışırken yüksek verim sağlamaktan uzak olduğunda ağı yüksek derecede faal tutuyor. Bu sebeple ağ üzerinden kontrol gibi bir işlem değil ama yerel kullanıcıların yönetimini yapmak gibi işlemlerle yönetim gerçekleşebiliyor.

en basit hali ile örnek:

kill /IM notepad.exe dendiğinde tüm kullanıcılar için uygulamalar sonlandırılıyor.

start komutu için de benzer bir yöntem kullanmak mümkün olabiliyor.

uygulama başlatma ve sonlandırma dışında,
öğrenci yerel kullanıcılarının depolama alanlarına (masaüstü vb) C:> users -> pc1 şeklinde ulaşmak mümkün, zira hepsi ana makinede aslında. bu dizinlerden dosyaları toplayan bir script yazınca o sorun da çözülüyor. silmek için de aynı script, komut "del" olacak copy yerine.

bir de Ortak kullanıcı nın masaüstü klasörü tüm kullanıcılar için ortak olması münasebetiyle tüm öğrencilere uygulama dosya vb göndermek (aslında göndermek değil kopyalamak dense daha iyi çünkü yine ... -> herşey sunucuda!) mümkün oluyor.

ayrıca modeme erişmeden lab ortamında sadece switch ile level 2 dedikleri bir ağ yapılanması oluşturmak için dhcp sunucu kurdum sunucuya ( her client için ip ayarlamakla uğraşmamak için, bunun yerine statik ip yapılandırması da kullanılabilirdi ) bu da oldukça yararlı oldu.

budur.

Son düzenleme:
ben dün görüştüm 5 erli gruplarada ayırma işlemi kalktı diyor her halukarda her alınan l300 için yıllık 11 dolar istenıyor yazılım için 6 tane var bızde oda 66 doloar yıllık eder heryıl bu parayı verecegıme bilgisayar alırım okula dedim bende halledebilen varmı ?

ben dün görüştüm 5 erli gruplarada ayırma işlemi kalktı diyor her halukarda her alınan l300 için yıllık 11 dolar istenıyor yazılım için 6 tane var bızde oda 66 doloar yıllık eder heryıl bu parayı verecegıme bilgisayar alırım okula dedim bende halledebilen varmı ?
Bilgisayara format attım tekrar kurdum kurmaz olaydım 30 bilgisayarda lisans hatasına düstü. Nasıl bir çözüm bulacağımı bilemiyorum. Kara kara düşünüyorum versiyon 8 diyorlardı bulan bir arkadaş var mıdır? Siz ne yaptınız hocam çözüm buldunuz mu?

Ne yaptınız hocam benim Ncomputinglerde bugün itibariyle lisans hatasına düştüler. Her cihaz için 12 dolar çok fazla bir fiyat nasıl bir çözüm buldunuz.

hocam 8 i bulsanız da kullanamıyorsunuz. Cihazlar oturum açıp kapanıyor. Bizde de L300 var 40 tane 2 atölyede. Tek server var 40 GB ramle İBM x3650 M4 server var. Fireworks flash çalışırken biraz kasma oluyor onun dışında problem yok. Bir de bende internet olmadığında pc ler bağlanamıyor normalde yerel ağda görebilmesi lazım ama olmadı ben de çok uğraşmadım internette problem yaşamıyoruz diye. Eski cihazlar için lisans konusu sıkıntı. Önümüzdeki yıl 2016 ve öncesine ait cihazlar lisans alacak demeyeceklerinin garantisi yok. Onun dışında kurulumu kullanımı program ekleme kaldırma v.b. işlemleri tek sefer yapmak büyük avantaj.

Merhabalar,
Kısa bir teknik yazıyla konuya dahil olmak isteriz.
Masaüstü sanallaştırma ve uygulama çözümlerini Bilgisayar seviyesinde kullanmak ve güncel tutmak istiyorsanız aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1. Kullanılacak uygulamalar:
Uygulamalar ana bilgisayar kaynaklarını kullanacağından önceden belirlenen uygumaların çalışma ve hangi donanım kaynaklarını daha yoğun kullandığı
tespit edilir.

2. Kullanıcı Sayısı:
Hedeflenen kullanıcı sayısı belirlenir.

3. Ana sistem konfigürasyonu:
Uygulama ve Kullanıcı sayısına göre ve ileride güncellenen yazılımların ilave ihtiyaç duyabileceği doğru bir Ana bilgisayar konfigürasyonu oluşturulmalıdır.
Oluşturulan bu sistem genişlemeye müsait olmalıdır.
Örnek Ana Bilgisayar:
-İşlemci: 2 Socket takılabilen ileride üst model ile değiştirebilir olmalıdır.
-Hafıza: Kullanıcı başına minimum 2GB olacak şekilde belirlenmelidir.
-Sabit Dİsk: SSD ya da NVM alınmalıdır.
-Ekran Kartı: Özellikle tarayıcı üzerinde robotik uygulama çalıştıran eğitim kurumları için zorunludur.
(Tarayıcı üzerinde çalışan uygulamar Web GL teknolojisi kullanırlar. Web GL teknolojisi işlemci yerine ekran kartı ile konuşarak daha hızlı performans sunar.)
-Network Kartı:
Sistem üzerinde 2 adet Ethernet kartı olması önemlidir.
Sistemin kullanıcı tarafında Intranet, Ana bilgisayar tarafında Internet çalışması ya da yük dengelemesi yaparak 2 ethernet kartını kullanmasına fayda sağlar.
4. Network Alt Yapısı
Minumum (Gigabit 1000mbps) kablo ve switch bağlantısı olmalıdır.

Yukarıda anlatılan alt yapı dışında kullanılacak Erişim cihazı ve kullanmış olduğu protokolün sağladığı sıkıştırma teknolojisi, Yönetimsel araçları, çevre birim desteği de bu işin diğer önemli ayağıdır.
Yako teknoloji olarak sunduğumuz Vcloudpoint Erişim Cihazları kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutarak bir çok başarılı projede yer almıştır.
Kendi içerisinde 3. parti yazılıma ihtiyaç duymadan bir çok sınıf yazılım eklentisini de yönetim yazılımı üzerinde barındırmaktadır.
Öğretmen ekranını kullanıcılar ile paylaşma, Öğrenci ekran kontrolü, Anlık Sohbet, Kullanıcı Cihazı açma ve Kapama, Kilitleme ve diğer bir çok özellik sunar.
Ayrıca ömür boyu lisanslama ile kullanıcı karşısına herhangi bir ek yazılım bedeli istememeyi taahhüt etmiştir.

Son düzenleme:
Peki hocam lisans ve ücretli kullanım gerekli olan sınıflarda da bu sistem çalışıyor mu ? Bizim sınıf sistemi 2011 de kurulmuş artık çalışmıyor, güncelleme ve yeniden kayıt istiyor,aradık yıllık çok yüksek bir ücret istediler.

Bilgisayara format attım tekrar kurdum kurmaz olaydım 30 bilgisayarda lisans hatasına düstü. Nasıl bir çözüm bulacağımı bilemiyorum. Kara kara düşünüyorum versiyon 8 diyorlardı bulan bir arkadaş var mıdır? Siz ne yaptınız hocam çözüm buldunuz mu?
hocam kurduğunuz işletim sitemi nedir....

Geri