Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

BT LAB NComputing L300 Kullananlar

Konu, 'BTS Destek' kısmında cgg*seco tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. cgg*seco

cgg*seco Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar 18.000 TL bütçe ile 15+1 laboratuvar kurmayı planlıyoruz. Monitorleri eskilerden halledeceğiz. Dolayısıyla kasa+klavye+fare alınacak. Konuştuğum değerli arkadaşlardan bazıları NComputing L300 ile zero client terminal bilgisayar ve server pc ile daha verimli ve daha az maliyetli sonuç alabileceğimizi söylediler. Üstelik laboratuvarın kullanım ömrü daha uzun olur dediler.
    Önümüzde 2 seçenek var. Ya eski usül standart 15+1 kasalar alacağız. Yada terminal pcler ile server sistem kuracağız.
    Fiyat açısından bakıldığında Ncomputing L300'lerin 15 tanesi ortalama 11.500 TL'ye denk gelecek. Server pc için 4500/5000 TL gibi bir fiyat ayırabiliriz. 20 tane klavye+fare set 500 TL gibi düşünürsek bütçemizden geriye 100/1500 TL kalıyor. Bu kalan miktarla elektrik tesisatı (ağ kablolamayı ben yapacağım) ve diğer işler hallolur mu? Masa sandalyede var bu arada.

Yada bu işe hiç bulaşma ortalama 1000 TL ye 15 tane PC al. 1 tanede öğretmen PC al 1500 TL ye kafan rahat etsin mi diyorsunuz?

NComputing L300 kullanan arkadaşlardan performans ve kullanışlılık ile ilgili yorumlarını alabilir miyim?

Bu arada benzer bir konu https://bilgisayarbilisim.net/konular/yeni-bilgisayar-laboratuvari-kurmak-vcloudpoint-s100.157074/ burda tartışılmış fakat ben özellikle kullananların yorumlarını merak ediyorum.

2. maliaydogan

maliaydogan Site Gezgini

Benim okulumda her iki sistemden de lab. var. ben genelde Ncomputing L230 olan labı kullanıyorum.Kullanım açısından çok sorun yok sadece bazen ip çakışmasından dolayı öğrenci bilgisayarları açılmıyor ama geçici bir problem. ikincisi grafik ağırlıklı derslerde yavaslamalar olabiliyor. Bir diğeri aynı anda iki üç öğrenci flash bellek takınca donmalar oluyor. Ama öğrenciyi Ncomputing sayesinde ne yaptığını oturduğunuz yerden görüp bilgisayarına müdahale edebiliyosunuz. Genel olarak bu şekilde ben memnunum fiyat performansa göre alınabilir bir sistem.

3. cgg*seco

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam. Ben Anadolu Lisesi'nde görev yapıyorum. Bu sene güncellenen öğretim programıyla birlikte phyton ve seneyede android programlama anlatılacak. Robotik programlamada Arduino düşünüyorum. Grafik olarak çok yoracak bir durum yok. Bu bilgiler ışığında
    sunucu için
    İŞLEMCİ i7 6. nesil
    RAM' 16 GB DDR3
    EKRAN KARTI 4gb 128 bit
    2 TB HDD, 256 GB SSD
    alsak sizce yeterli olur mu? (En az 5 sene değişmeyecek tabiki sunucu)

4. bilisimcil

bilisimcil Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam 15+1 bir laboratuvar kurmak istesem maliyet ne olur sizin kaç PC ne kadar maliyeti oldu

5. bbozkurt

bbozkurt Aktif Üye

hocam NComputing L300 ben kullandım uzun bir süre. sıkıntısız bir sistem. grafik ağırlıklı işler yapmayacağınızı söylüyorsunuz. o zaman alın derim. hocamın da dediği gibi başınız ağrımaz. tek kasa tek dert olur. onu çözerseniz terminaller rahat rahat işinizi görür.

nobran bunu beğendi.
  6. cgg*seco

Benim kafama takılan en büyük problem FATİH projesi ağı. Bana sorun çıkartır mı sizce?

7. musara

musara Aktif Üye

hocam ben ncomputing sistemli lab kullanıyorum memnunum yukarda arkadaşın dediği gibi grafik ağırlıklı çalışma zor. Diğer kodlamalar için bir sıkıntı yok aynı anda 17 pc visual studio 2015 rahatlıkla kullanılıyor. Özellik olarak gayet iyi ama bence rami 32 yapın daha iyi performans alırsınız benim lab şuan i5 işlemci 32 gb ddr4 ram 1 tb hdd 256 gb ssd var memnunum bütçenize göre ncomputing daha mantıklı olur birde arduino kartları takarken tüm öğrencilerin aynı anda değil sırayla taktırmak zorunda kalırsınız çünkü usb port numaralandırma yaptığı için başkasının kartına yüklemeler yapılabiliyor karışırsa oyüzden sırayla taktırıp doğru portu seçtirince sorun ortadan kalkıyor.

8. musara

musara Aktif Üye

herhangi bir sorun yok hocam fatih ağında sorunsuz kullanabilirsiniz.

9. cgg*seco

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 5000 TL'ye serverı halledebilir miyim sizce @musara hocam

10. musara

musara Aktif Üye

güncel fiyatlar hakkında bilgim yok hocam ama rahatlıkla hallederseniz diye düşünüyorum. Dediğim ufak sıkıntılar var onun haricinde ilk kurulumda biraz uğraşırsınız ama zamanla alışırsınız oldukça basit kurulumu 2-3 sefer kurduktan sonra şuan yukarıda saydığım özellikte pc de win10 kurulu programları olabildiğince son sürümlerini kurmaya çalışıyorum herhangi bir sıkıntı vermedi

11. maliaydogan

maliaydogan Site Gezgini

ncomputing kurulu laboratuarımda ara ara DNS bağlantı sorunu alıyorum.Bu hatayı alan var mı.Bu aralar sunucularda sıkıntı mı var.server dan olabilir belki diye imaj attım ama hala sıkıntı devam ediyo internet bir geliyo bir gidiyo. ben ankaradayım başka illerdede aynı sorun yaşayan var mı

12. zerziv

zerziv Site Gezgini

Arkadaşlar bu Ncomputing sistemleri kullanan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirler mi?
    Nasıl kullanıyorsunuz?
    Her öğrenciye bir oturum mu açtınız.
    Deep Freeze programları kullanamıyoruz. Onun yerine nasıl bir çözüm buldunuz?

13. latcakir

latcakir Seçkin Üye Seçkin Üye

Tinkercad gibi uygulamalar baya zorluyor.

14. hyrgul

hyrgul Aktif Üye

Okulumuza Ncomputing L300 var. Dojop kurdu. Şu anda hiç kimse memnun değil. Sadece f klavye dersi ve ofis için kullanılıyor. Sunu programında efektleri unutun. Grafik işlemlerinde çok zayıf. Ama bence bunun bir çok sebebi var. Sistemin alt yapısını çok zayıf kurdular ve sunucu yapısını tam bilmediğimiz için adamlara da hep muhtaç kaldık. 20+1 kullanıcı için tek işlemcili, 12GB RAM, SAS disk, 100Mbps switch ve win7 professinonal işletim sistemi kurdular. Bu vesileyle size de sormuş olayım. Bir işlemci daha taksak, RAM'i 32GB'a çıkarsak Gigabit switch taksak, SSD disk bağlasak ve windows server işletim sistemi kursak adam olur mu? Hatta bu sunucuda 2 ethernet var. Biri kullanılmıyor. Bu ikinci etherneti de bir şekilde yük dengelemesinde kullanabilir miyiz?
    Özetle arkadaşlar sunucu yapısında önemli olan alt yapının sağlam kurulması. Anlayan birinin ilgilenmesi. Bir de L300 yerine vcloudpoint zero client daha iyi deniliyor.

15. fatihkultukturkan

fatihkultukturkan Süper Üye Süper Üye

Bu sene geldiğim okulda 30 tane NComputing L300 sistem vardı. 10 bilgisayardan sonra çalışmak mümkün değildi. İlk iş Fatih projesinde boşa çıkan (Access pointler için Poe switct takılınca boşa çıkan) Switch takmak oldu. Sonuç çok birşey değişmedi. Pach panelden switch kablolarını 30 cm cat6 kablo ilde değiştirdim sonuç değişen birşey yok. Kendi bilgisayarımıda server yapıp sınıfı ikiye kısma ayırdım 10 bilgisayar eski serverda 20 bilgisayar benim bilgisayardan çalıştırdım bir nebze düzeldi. Tabi sürekli araştırma içindeyim iyi bir server kaç para diye bakınıyorum, fiyatları gördükçe moralim bozuluyor 30-40K lardan başlıyan fiyatlar adamın umutlarını bitiyor. Bende güçlü bir masaüstü ile alsam diye düşündüm kendimce parça fiyat listesi çıkarttım yaklaşık 10.000 tl civarı tutuyor. Müdürüme durumu söyledim. Devletin demirbaş alımı için gönderdiği ödenek var mış 15.000 çivarı hemen aynı hafta aldırttım. Şimdi en azından ders işliyebiliyorum. Tabi grafiksel işlem yapmak zor ama pyhton, tinkercad, arduino sıkıntısız tıkır tıkır çalışıyor.
    Gelelim asıl konuya param olsa Ncomputing sistem kurar mıyım, kesinlikle HAYIR ya All in One Pc yada Mini itx kasalardan alırım.

(Aldığım Sistem)
    İşlemci : Ryzen 7 2700x
    Anakart: Asus Prime x470
    RAM: Kingtom 2400Mhz 2x16GB
    SSD: Samsung M2 500GB
    Ekran Kartı: Asus RX 570 4GB
    Sıvı soğutma
    700Watt Kasa
    AOC 24" Monitör
    Logitech MK520 Klavye + Fare

Son düzenleme: 29 Kasım 2018
  16. krtls

krtls Site Gezgini

raspberry pi 3 lü bi sestem kursan daha güzel olur. programlama ortamı ve elektronik için

17. Yasintunc

Yasintunc Üye

İyi günler arkadaşlar. Ncompiting kullanıyorum. Okulda 3 adet atelye de kullanıyoruz.ancak firma 2015 öncesi cihazlar için 12dolar ücret istiyor yıllık bakım ücreti istiyor. Benim tavsiyem bulaşmayın. Tam mahkemelik durum. Benim acil vspace 8 versiyonuna ihtiyacım var. Bu versiyon olan varsa lütfen bana ulaşsın

18. musara

musara Aktif Üye

merhabalar aynı konudan müzdaribim bende 6.6 sürümü var hocam onunla kuruyorum 15 dk sonra sistem donuyor. Bir donanım yüklemesi yapıyor ve donuyor vspace 8 sürümü sorunsuz çalıştırıyormu

19. birkan24

birkan24 Aktif Üye

17 adet ncomputing l300 + hp server sistemi 2015 yılında 2 bilgisayar öğretmeni arkadaş ve 1 elektrik teknisyeni desteğiyle kısa bir sürede kurduk. 4 yıldır kullanıyoruz. işleti sistemi olarak server 2012 var. 17 adet photoshop yada 17 adet visual studio server da banamısın demiyor.

20. Mucit

Mucit Site Gezgini

server 2012 de photoshop u nasıl çalıştırdınız hocam? Bende de L300 var 30 client ile kullanıyorum. Herhangi bir hız problemi donma sorunu yaşamıyorum. Ana makinem İBM x3650 M4 tek işlemcili 40 GB ram var. Bende direk win8 kurulu ana makinede. 1 yıldan fazladır da gayet stabil çalışıyor. İlk kurduğumda server 2008 R2 vardı adobe ürünlerini kuramamıştım. Sanal win7 ile biraz kullandım sonra direk win8 yüklemek aklıma geldi. Bu şekilde güzel çalıştı ve çalışıyor. Bir diğer sorum da Server 2012 nin lisansını nasıl halletiniz?

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal