BT dersi secilmesi... MEB BİLG.EDİNME CEVABI

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Sordugum soru:

iyi gunler sayin yetkili
Bunyesinde KADROLU bilisim teknolojileri ogretmeni ve BT_bilisim teknolojileri_laboratuvari bulunan bir okulda SECMELI dersler arasinda yer aldigi icin BT dersi ne de olsa secmeli ders istersek secilir istemezsek secilmez gibi dusuncelerden dolayi secilmeyebilir mi? Boyle bir keyfi uygulama sozkonusu olabilir mi?
Eger boyle bir durum mevzuata uygun degilse ve boyle bir uygulama gerceklesirse bu durumda nasil bir yol izlenmeli? ne yapilmalidir? Konu hakkinda bilgi almak istiyorum.
Geregini arz ederim.

Gelen cevap:
Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Okutulacak seçmeli dersler, ikinci dönemin başından itibaren yeni ders yılının ilk ayının sonuna kadar olan süre içinde, okulun ve çevrenin şartları, öğrencilerin ilgi, istek ve ihtiyaçları ile velilerin görüşleri de dikkate alınarak "Seçmeli Dersler" bölümünden öğretmenler kurulunca belirlenir.

Öğretmenler kurulunda belirlenir diyor açık işte. Keyfi değil arkadaşlar. Öğretmenler kurulunda belirlenmediyse zaten seçilmemiştir demektir.

Arkadaşlar müdürün keyfiyetine bırakmamak için öğretmenlerin oylamasıyla seçilmesini teklif edebilirmişiz ki zaten normalde seçim o şekilde belirlenir alternatifler arasında oylama ama bizim müdür iletişime kapalıdır herkesin anlatabileceği ders halk kültürü olsun dedi geçti sonradan bir sürü uğraşıp değiştirttik beyfendinin kararını ..

şimdi ikinci dönem 21 saat derse girmeme rağmen okulumda bilişim dersi seçilmeyecekmiş onun yerine
medya okur yazarlığı seçilecek ve zoraki formatörlük yolu görünüyor bana. müdür öğretmenler kurulu kararından bahsetmedi. çalışma saatleri rehber öğretmen gibi olsa çok daha iyi olurdu ama şimdi küçük kızımı 5 e kadar göremeyeceğim üstelik eğitim fak girerken diğer öğretmenler gibi dersine giren normal bir öğretmen olacağımızı zannediyorduk kendimi çok kötü hissediyorum..

tabi ki istediğim dersin seçmeli olması değil. Dersin notunun geri gelmesi ve saatin artırılması. Formatör olmak isteyenler için en azından formatörlük şartları iyileştirilebilir.

elifinannesi' Alıntı:
şimdi ikinci dönem 21 saat derse girmeme rağmen okulumda bilişim dersi seçilmeyecekmiş onun yerine
medya okur yazarlığı seçilecek ve zoraki formatörlük yolu görünüyor bana. müdür öğretmenler kurulu kararından bahsetmedi. çalışma saatleri rehber öğretmen gibi olsa çok daha iyi olurdu ama şimdi küçük kızımı 5 e kadar göremeyeceğim üstelik eğitim fak girerken diğer öğretmenler gibi dersine giren normal bir öğretmen olacağımızı zannediyorduk kendimi çok kötü hissediyorum..

2. dönem ders değişir mi hocam hiç..müfredat yarıda mı kalacak..

arkadaşlar müdür 2 şekilde seçmeli dersleri belirler.
1- öğrenci ilgi-istek-ihtiyacı doğrultusunda bt dersini seçer.
2- (eğer okulda norm fazlası durumunda öğretmen varsa ve bu öğretmenler seçmeli derslerle değerlendirilebilecek durumdaysa) müdür okul personel ihtiyacını göz önünde bulundurarak bt dersi yerine başka derslerin seçimini kurula sunabilir, seçebilir.
yani iki durumda da gerekçesi mevcuttur.

Dönem ortasında seçmeli dersler şu anki mevzuata göre değişimez. Dersinize sahip çıkın.
eses' Alıntı:
elifinannesi' Alıntı:

2. dönem ders değişir mi hocam hiç..müfredat yarıda mı kalacak..

Okutulacak seçmeli dersler, ikinci dönemin başından itibaren yeni ders yılının ilk ayının sonuna kadar olan süre içinde, okulun ve çevrenin şartları, öğrencilerin ilgi, istek ve ihtiyaçları ile velilerin görüşleri de dikkate alınarak "Seçmeli Dersler" bölümünden öğretmenler kurulunca belirlenir.
.........
Niye kimse bu kısma dikkat çekmiyor. Bilişim öğretmeni değilmisiniz siz. Hazırlayın bir anket.
...
Sayın veli okulumuzda bulunan seçmeli dersler şunlardır
1.
2.
3.
Velisi bulunduğunuz okulumuz öğrencisi ................. numaralı ......................... nın; bir sonraki eğitim öğretim yılında bu derslerden hangilerini seçmeli ders olarak görmesini isterdiniz.
1....
2.....
3........
Veli
Adı Soyadı
İmza
...........
şeklinde dağıtın öğrencilere ve hepsinden isteyin. bir çoğu zaten bilgisayar yazacaktır. eğer sonuçlar istediğiniz gibi çıkarsa öğretmenler kurulunda buna dayanarak bilgisayar dersinin seçmeli ders olarak seçilmesini talep edin
...

Bu yıl 8. sınıf bilişim dersleri ilk müdürümüz zamanındaki toplantıda seçildi. Daha sonra formatörüm diye bedenci spor etkinliğini seçelim mi 8lerde dedi bende olabilir diye konuştum ancak iş nasıl gelişti bilmiyorum yeni gelen müdürle yapılan toplantıda bana sorulmadan 8lerde bilişimin seçilmediğini gördüm. Ben en azından bana sorulur onayımla seçilmez diye bekliyordum o canımı sıkmıştı biraz.

ilköğretim bitmeden medtya okur yazarlığı en az 1 dönem zorunlu seçmeli olarak okutulur. eğer daha önceki yıllarda okutulmadıysa 8. sınıflarda sana ve öğretmenler kuruluna sormadan dersi seçebilirler. ancak başka bir dersle değişecekse öğretmenler kurulu belirler bunu. ve şunu söyleyebilirim daha önceki tecrübelerime dayanarak okul müdürü ne derse öğretmenlerde onu derler.

Bu yazıda şöyle bir önei durum da söz konusu okulun fiziki şartları diye. benim bu kelimelerden anladığım bize uyarlarsak okulun BT sınıfı var BT öğretmeni var. Bu dersin seçilmesi için gerekli olan kıstaslar var. Geçen dönemin sonunda bizim müdür öğrencilere seçmeli derslerle alakalı dilekçe verdi. Lisede görev yaptığım ve öğrencilere bırakıldığı için nerde uyduruk ders varsa hepsini seçmişler. Bunlardan bazıları Uluslarası İlişkiler, Astronomi ve Uzay Bilimleri, İşletme, Ekonomi....

Cemal TANER' Alıntı:
Öğretmenler kurulunda belirlenir diyor açık işte. Keyfi değil arkadaşlar. Öğretmenler kurulunda belirlenmediyse zaten seçilmemiştir demektir.
Genelde dersler kuruldan önce seçiliyor.
Aslında şunu yapmak lazım;
Dersi seçmek isteyenlerden birer dilekce alacaksın bazı velilere görüşeceksin. Hiç bir toplantıda uzun uzadıya hangi dersi secelim diye konusulduguna inanmıyorum.
Söz alıp aradaşlar seçmeli ders olarak bilişim teknlojileri seçmedik veliler ve öğrenciler istekli, bilg. laboratuarımız var şartlarımızda uygun bu derside seçelim demek gerekiyor.
Müdür dersleri seçtik derse hocam dersler kurulca belirlenir ve kurul öğretmenlerden oluşur seçilmeyecek diye bir karar alınmadı denmeli.
Kimsenin hayır secmeyelim diyeceğini zannetmiyorum. Konusunun geçmemesi seçilmediği anlamına gelmez bzim zayıf olduğumuz anlamına gelir.
Bilişim teknolojleri ders gerekliliğini toplantılarda dile getirmeliyiz öncelikle. Ama bunun için yuksek bir medeni cesaret gerekli
Bazı arkadaşlarımızı o kadar köşeye sıkıştırmışlar mı. Müdürle bilişimci arasında neredeyse master, slave ilişkisi var.
Çatır çatır seçtirirsiniz arkadaşlar.

bilgisayarhocam' Alıntı:
arkadaşlar müdür 2 şekilde seçmeli dersleri belirler.
1- öğrenci ilgi-istek-ihtiyacı doğrultusunda bt dersini seçer.
2- (eğer okulda norm fazlası durumunda öğretmen varsa ve bu öğretmenler seçmeli derslerle değerlendirilebilecek durumdaysa) müdür okul personel ihtiyacını göz önünde bulundurarak bt dersi yerine başka derslerin seçimini kurula sunabilir, seçebilir.
yani iki durumda da gerekçesi mevcuttur.
bt cide norm fazlası zaten hemen her okulda.
o zaman norm fazlası olan okullarda bt ci arkadaslar bu maddeye uymuyorsun diye itirazda edebilir.

arkadaşlar sene başında dersin seçilmesi ayrı, sene ortasında seçilen dersin değiştirilmek istenmesi apayrı şeyler. öncelikle sene başında tabiki seçmeli dersler öğretmenler kurulunda belirlenir ve tutanağa işlenir. daha sonra bu seçilen ders yıl sonuna kadar okutulur. müdür 2. dönem ben değiştiriyorum felan diyemez. bu kanunen suçtur. hem devleti zarara uğratmaktır hemde mevzuata aykırıdır. siz bilgi edinmeden gelen cevap ile müdürden sene başı yaptığınız kurul toplantı tutanağını isteyen bir dilekçe yazın. yazılı başvuru yaptığınızda müdür geri atacaktır. sakın taviz vermeyin. çünkü sonuna kadar haklısınız...

Geri