Branş Değişikliği

Kodla Büyü

ismailt

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar yazın tekrar branş değişikliği açılacak.Bizler okuduğumuz bölüm gereği matematiği çok iyi yapan öğrenciler olduk.Ama 30 yıllık sınıf öğretmenleri sırf diplomasında yan alanı matematik fen diye bu branşlara geçebilirken bizler geçemedik.Mili eğitime yeni bir baskı uygulayarak bizim branş değiştirerek matematiğe geçebilmemiz için ales puanlarımıza bakılarak ya da matematik ile ilgili bir sınav düzenleyerek bizleri matematik branşına geçirmesini sağlamak için baskı yapsak ne dersiniz?

pardon hocam yazın tam olarak yada şu tarihler arasında diyebileceğimiz bir tarih varmı ?

bu bilgiyi nerden aldınız hocam? eski branş değişikliği ile ilgili eleştiriler dururken bizlere branş değiştirmezler. bu olay çok zor. en son ihtimal meb için

hocam alan değişiklği hemen her yıl yapılır zaten.başka alanlarda çalışanlar, mezuniyet alanı farklı olanlar kendi alanlarına geçebilsin diye.yoksa dediğiniz gibi bir durum mümkün değil.zira son yapılan alan değişikliğinde yapılsaydı hadi olur derdik.ama o fiyaskonun ardından artık yan alanı olanları bile uzun süre geçirmezler.meb baskıyla iş yapsaydı norm sorunu çözülürdü...

kendi dersimizdeki durumu baskıyla değiştirebildik sanki de şimdide alan değiştirmemi çıktı. olmayacak hevesler

Arkadaşlar bizim dersimiz bu ülkeye 10 numara büyük.Devleti yönetenler şuankiler de dahil sürekli yapılanların görülmesi derdinde yani reklam peşinde.Bilgisayar dersi bilgisayar öğretmeni reklam için artık iyi birer figuran değil.Bakın siyasetten az çok anlarım.Bizim dersleri geri vermezler çünkü laboratuarları onarmak geliştirmek zorundalar ve bilgisayar öğretmeni açığı da çok fazla.Yani yapaakları yatırım çok ama reklam sansasyonu yok.Biz okullara şukadar laboratuar kurduk havasını atıyorlar.Artık kurulacak laboratuar kalmadı kimse de kurulan laboratuarlar şuan ne halde peki diye sormazlar bizim halkı biliyorsunuz.Şimdi siyasi olarak düşünelim
Siyasi yetkili dese ki:
şu kadar laboratuarın şukadarını yeniledik
Şukadar okula akıllı tahta kurduk ve şukadar tablet dağıttık

Hangisi daha çok prim yapar halkta?

Bize dersimizi geri vermezler hadi verdiler diyelim laboratuarlarımızı yenilemezler ya da yenilerini kurmazlar.
Eğer biz illaki dersimizi istiyorsak şunu demeliyiz belki de:
Dersimizi geri verin laboratuarları biz yenileyecez yardım toplayacaz gerekirse cebimizden verecez.

Ya da fatih projesini benimseyip kendimize bu projede önemli bir görev adledicez ve kabul ettirecez.Ban şunu gördüm ki; maalesef bizim branş siyasi bir reklamın figuranı olmuş ve zamanında çok prim yapmış.Şimdi artık eskidik.

Branş değişikliğini gündeme getirme amacım eskimeyen bir branşa geçebilirsek rahat ederiz diyeydi. :+1:

alan değişikliği branş değişikliğinden daha kısıtlı hocam benim önerim ona buna baskı yapmak yerine hemen hemen tüm böteciler bir hayli fen dersi gördü üniversitede, meb yerine üniveristeler yani bölüm başkanlıklarımızla irtibata geçip yan alanı belirten ya da en azından alınan fen derslerinin kredisine göre fen derslerine girebilir şeklinde belge düzenlenmesi dahi etkili olur.

fateless38' Alıntı:
alan değişikliği branş değişikliğinden daha kısıtlı hocam benim önerim ona buna baskı yapmak yerine hemen hemen tüm böteciler bir hayli fen dersi gördü üniversitede, meb yerine üniveristeler yani bölüm başkanlıklarımızla irtibata geçip yan alanı belirten ya da en azından alınan fen derslerinin kredisine göre fen derslerine girebilir şeklinde belge düzenlenmesi dahi etkili olur.

olabilir mi acaba böyle birşey

fateless38' Alıntı:

Ben geçen yıl dekanı bile aradım bu sebeple hatta yan alan yazmamasına rağmen başvurudada bulundum. İlden döndü başvurum. Branşımın pısırıklığı çok canımı sıkıyor. Şu sıralar sendika avukatı ile bunuda görüşüyoruz acaba dava açılsa kredilere göre yan alan alabilirmiyiz diye ama avukatın bile dediği organize olmaya çalışın önce. İçimden içimden bizim bölüm kim organize olmak kim diyesim geldi onu deyince :mrgreen:

Milli eğitim için öğretmenin kalitesine önem verdiğini mi düşünüyorsunuz.

mutluaya' Alıntı:
fateless38' Alıntı:

olabilir mi acaba böyle birşey
Olmayacak bir sey yok hocam ulkemizde.
Ben bir kac haftadir brans degisikligini bazi yerlere yaziyorum. Hatt burada da paylaştım. bundan sonra dersin geri gelmesi imkansız görünüyor. benim kanaatim brans değişikliği üzerinde durulması.

ne yapılabilir ki ortak bir karar alınsın bizlerde o yoldan gidelim bu hak verilme ihtimali varsa denemekte fayda var

Matematik olur, Fen olur, ortaokuldaki diğer tüm branşlar olabilir, yeter ki geçiş hakkı versinler...

andariel' Alıntı:
Matematik olur, Fen olur, ortaokuldaki diğer tüm branşlar olabilir, yeter ki geçiş hakkı versinler...
İkisini de 1 senelik acemilikten sonra hakkiyla yapabilecegimizi dusunuyorum. Kesinlikli bu isin pesinde ve israrci olmaliyiz. Tam zamani cunku. Kilavuza eklenmemiz lazim

bu arada okuldaki diğer branşlar (teknoloji tasarımcılar da dahil) bizi diğer branşları yapamaz olarak görüyorlar,çünkü öss yi ve kpss yi kaç puanlarla kazandığımızın farkında değiller..işin aslını bilseler onları 10 kere söküp takarız(sayısal konularda) :p

Bu ülkede herkes Bilgisayarı Bilir tabi,
Baksanıza Matematiği de Feni de bütün dersleri de bizler de biliyoruz.

Bence üniversite filan fasa fiso, herkes bildiği bölümün öğretmenliğini yapabilmeli.

Arkadaşlar eğitim bir sen genel merkezinden telefonda "MEB sizinle ilgili de branş değişikliği düşünüyor" diye söylendi bana. Bilginize...
EBS TEL: 0.312.231 23 06 İsterseniz siz de arayın.

mavi85' Alıntı:
Arkadaşlar eğitim bir sen genel merkezinden telefonda "MEB sizinle ilgili de branş değişikliği düşünüyor" diye söylendi bana. Bilginize...
teknoloji tasarımmıymış :))

öğrencilere iyi rehberlik yapabileceğimize inanıyorum..hem rehberlik hemde bilgisayar biliyoruz..rehber öğretmen yapsınlar....yok yok...beden eğitimi öğrt yapsınlar fazla bişey bilmeye gerek yok yada nasılsa müslümanız ya din kültürü öğrt yada imam olalım....bune ya ne saçma bir muhabbet baskı kuralım kendi dersimizi geri alalım diye mücadele etmiyoruz başkalarının dersine göz dikiyoruz...o bölümden atama bekleyenler ne olacak acaba...başkaları bizim alanımızda formatörlük yapmalarına ses çıkarmamak lazım o zaman...site yönetimininde bu tarz saçma konuları açmamasını istiyorum...

adam gibi notu olan, ders saati en az 2 saat olan , herkes tarafından ciddiye alınan bir branş olsun yeter....

Arkadaşlar, milli eğitim bizi köşeye sıkıştırıp formatörlüğe (benim gözümde adı hala formatörlük, milli eğitim isterse adını uzay mühendisliği yapsın) zorluyor ve zorlayacak ve hepimizi okulun amelesi yapacak. Ben öğretmenlik yapmak istiyorum. Bu sebeple bastırıp mili eğitimi sıkıştırıp formatörlük istemeyen bilişim öğretmenlerini ales sayısal puanıyla matematik öğretmeni yapsın. Formatörlüğe bayan öğretmenlerin zorlanması ahlaksızlıktır. Çünkü müdürler formatörden bildiğin teknik elemanlık bekliyor. Tekrar söylüyorum arkadaşlar formatörlük istemeyen bilişim öğretmenleri ales sayısal puanıyla matematiğe geçirilsin ve bunu ciddi ciddi bastıralım.

Alan değişikliği var fakat birincisi biz mebe daha kendi alan sorunlarımızla ilgili bir araya gelip baskı oluşturamamışken alan değişkliği ile ilgili olarak biraraya gelip baskı kurabilme ihtimalimizi sıfırın altında görüyorum

arkadaşlar illa bilgisayar öğretmeni olarak kalmak isteyenler kalsınlar mutluluklar ama bu branştan kurtulmak isteyen bu kadar insana saygı duymanız gerekir...şu anda matematik öğretmenleri çözemediği soruları bana soruyorlar bide sen bak ben çözemedim diye ve çoğunlukla çözüyorumda..ben matematik bölümü puanımın altında diye okumak istemedim daha iyi bi bölüm okuyabilirim diye düşündüm ama o beğenmeyip okumadığım bölüme özenerek bakıyorum şu anda. yapabileceğim en iyi meslek matematik öğretmenliğiymiş öğrencilere çözemediği soruları anlatırken anlıyorum...ve bu branştayken harcandığımı düşünüyorum bazı matematikçilere bakıyorumda ben daha iyi yapabilirim diyorum moralim çok bozuluyo...

Ve geçenlerde formatörlük yaptığım lisede asıl branşı fransız dili ve edebyatı olduğu halde bu ders artık seçilmediği için ortada kalan fransızca öğretmenlerinin üniversitede inanın bizim gördüğümüz matematik fizik kadar görmediği Türkçe derslerinden dolayı en uygun branş edebiyat öğretmenliği olarak görülmüş ve zorunlu olarak branş değiştirildiğini öğrendim...bu haberden önce bimere istek başvurusu yapmıştım "MEB bize hep şikayet ediyosunuz çözümle gelin diyo bende size bi çözüm sunuyorum" diye başladım mektubuma ve bunları anlattım bize yeterlilik sınavı açın dedim çeşitli branşlardan ben matematik yeterliliği sınavı olursa kendime güvendiğimi bu mesleği hakkıyla yapabileceğimi anlattım...daha sonra yazışmalara baktım bimerden-meb-il mem ve bana il mem açıklama yaptı bu alan değişikliğini anlatmış...sinir oldum ben meb de BT branşı için çözüm önerileri listesine eklensin istemiştim ama böyle bir liste yok demekki.salladılar beni başlarından.

by_katliam' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
teknoloji tasarımmıymış :))
teknoloji tasarım bile bu branştan iyidir hocam

ben bu sene 2. üniversite imkanından faydalanıp türk dili ve edebiyatı okumaya başladım alan değişikliği şansını deneyebilmek için. 1. sınıf bitti sayılır. uzun bi süreç benim ki ama başka çıkış yolu da göremedim. siz de deneyebilirsiniz

tekn tasarım,beden,resim,müzik dışında bende hepsine geçmeye razıyım.yeterki şu rezillikten kurtulayım...

Geri