böte mezunlarının meslek liselerinde girebileceği ders saati

Kodla Büyü
yapraksa' Alıntı:
merhaba arkadaşlar böte mezunlarının meslek liselerinde kaç saat derse girebileceği ile ilgili bir yönetmelik var mı? yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.
..
NORMAL ŞARTLAR ALTINDA

Seçmeli Bilgi İşlem Teknolojileri dersi dışında hiç bir ALAN DERSİNE giremez.
Maaş hesaplaması 15 maaş karşılığı + 18 maksimum ek ders olarak yapılır.

AMA BURASI TÜRKİYE
Alan öğretmeni olarak değerlendirilip 20 saat maaş karşılığı + 29 saat ek ders alanlar da var

Bilginde hata var hocam. Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz ama bilişim teknolojileri alanının alan ortak/dal dersleri ile diğer alanların bilişim teknolojileri alanına ait alan ortak/dal dersleri ile modüllerini yeni karara göre okutabilir.

TTKB sayfasından 80 sayılı kararın çizelgesine bakın. 2. sayfanın en alt bölümü.

omd' Alıntı:
Bilginde hata var hocam. Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz ama bilişim teknolojileri alanının alan ortak/dal dersleri ile diğer alanların bilişim teknolojileri alanına ait alan ortak/dal dersleri ile modüllerini yeni karara göre okutabilir.

TTKB sayfasından 80 sayılı kararın çizelgesine bakın. 2. sayfanın en alt bölümü.

sayın hocam peki diyelim ki ticaret meslek lisesine önceden atanmış bir böte mezunu arkadaş var, bu okulda bilişim alanı var ancak seçmeli bilgisayar dersi falan yok, bu arkadaşın akıbeti bu çizelgeye göre nedir

Bilişim alanı var ise oradaki ortak/dal derslerini okutabilir. Bu gayet açık.

Artık atanmış bitmişse onun kararının alınacağı yer ttkb değil hocam. 80 nolu karar sadece kimlerin hangi dersi okutabileceğini gösterir.

Atanamaz kararı herhangi bir atama söz konusu olduğunda uygulanır. Yani herhangi bir yer değişikliği söz konusu olduğunda bir daha meslek lisesine atanamaz ama 15+15 şeklinde Bilişim Teknolojileri Alanının derslerine girer çünkü bu dersler 80 sayılı TTK çizelgesine göre maaş karşılığı okutacağı dersler listesinde yer almaktadır.

kets' Alıntı:
Atanamaz kararı herhangi bir atama söz konusu olduğunda uygulanır. Yani herhangi bir yer değişikliği söz konusu olduğunda bir daha meslek lisesine atanamaz ama 15+15 şeklinde Bilişim Teknolojileri Alanının derslerine girer çünkü bu dersler 80 sayılı TTK çizelgesine göre maaş karşılığı okutacağı dersler listesinde yer almaktadır.

peki bu arkadaş şeflik ve koordinatörlük alıyor 20+20 şeklinde derse giriyor ise

benim araştırdığım kadarıyla 2009 yılında yayınlanan yönetmeliğe göre Atölye Labaratuvar öğretmeni dışındaki öğretmenler Şef olarak teklif edilemiyor. Ama önceki yönetmeliklerde böyle bir kısıtlama yok yada ben bulamadım. 2009 yılından önce görvlendirildiyse olabilir ama 20+20 saat derse ginede giremez. Bu konuda kesin bir yönetmelik olmamasına rağmen MEB'in BÖTE liler için "Atölye Labaratuvar Öğretmeni Değildirler" görüşünden dolayı haftalık girebileceği ders saatleri Genel Bilgi ve Meslek Dersleri öğretmenlerinin girebileceği çizelgeye göre hesaplanır. Buda 15+15 şeklindedir.

Ama hiçbir branşda olmayan bu ayrımı yaratan "Meslek Liselerine Atanamazlar" Kararını mahkemeye götürmeyi düşünüyorum, inşallah oradan bi çözüm çıkar...

kets' Alıntı:
benim araştırdığım kadarıyla 2009 yılında yayınlanan yönetmeliğe göre Atölye Labaratuvar öğretmeni dışındaki öğretmenler Şef olarak teklif edilemiyor. Ama önceki yönetmeliklerde böyle bir kısıtlama yok yada ben bulamadım. 2009 yılından önce görvlendirildiyse olabilir ama 20+20 saat derse ginede giremez. Bu konuda kesin bir yönetmelik olmamasına rağmen MEB'in BÖTE liler için "Atölye Labaratuvar Öğretmeni Değildirler" görüşünden dolayı haftalık girebileceği ders saatleri Genel Bilgi ve Meslek Dersleri öğretmenlerinin girebileceği çizelgeye göre hesaplanır. Buda 15+15 şeklindedir.
Tek istisnası Halk eğitimlerde BÖTE mezunları da Atölye Labaratuvar öğretmeni sayılıyor. 20 saat maaş karşığı çalışıyorlar. 20+20 şeklinde.

kets' Alıntı:
Ama hiçbir branşda olmayan bu ayrımı yaratan "Meslek Liselerine Atanamazlar" Kararını mahkemeye götürmeyi düşünüyorum, inşallah oradan bi çözüm çıkar...

Bence de çok saçma bir ayrım bu. O dersleri okutabilirsin, ama atanamazsın. Diğer yandan Halk eğitime atanırsan orada atölye öğretmenisin derler. Ne tarafa baksan farklı uygulama.

kets' Alıntı:

peki 15+15 e girerse koordinatörlükten ek ders alabilir mi?

mkrkls' Alıntı:
kets' Alıntı:

koordinatörlük için teknik öğretmenlik veya atölye ve lab. öğretmenliği aranıyor mu ona bakmak lazım.

mkrkls' Alıntı:
omd' Alıntı:

sayın hocam peki diyelim ki ticaret meslek lisesine önceden atanmış bir böte mezunu arkadaş var, bu okulda bilişim alanı var ancak seçmeli bilgisayar dersi falan yok, bu arkadaşın akıbeti bu çizelgeye göre nedir

önce alan öğretmenleri derslerini doldurur. kalan ders varsa böte mezunu girebilir. bunu diğer öğretmenler şikayet olarak başvuru yapmadıkça yapmazlar ama.. çok kıl bir müfettiş gelirse ne olur bilinmez.

mkrkls' Alıntı:
kets' Alıntı:

mesleki Teknik Eğitimi Yönetmeliğinin 267. maddesinde "f) Bir meslek alan/dalında, koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye ve meslek dersleri öğretmeni yoksa bu alan/dala yakın branştaki öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir. " Deniyor bizim braşda çok yakın çünkü isimleri aynı ama koordinatörlükde alsa 18 saati geçemez zannımca ve tabi ihtiyaç halinde diyor.

bizim okulda böte mezunu arkadaş kadrolu olarak atanmış. ayrıca işbe derslerine girebiliyor ve koordinatörlük de yapabiliyor. hatta şeflik de teklif ediliyor. ders ücreti ise 20+20 şeklinde hesaplanıyor. bu müdürün insiyatifinde mi yoksa bununla ilgili kesin bir yönetmelik var mı? ben aradım ama bulamadım.

Yönetmeliklerde kesin bir ayrım yok. Yoruma açık muğlak ifade çok.

böte mezunu olup 20+24 aldıktan sonra yanlış ödemeler geri alınan çok kişi de var. böte mezunu 15+18 alabilir. çünkü atölye ve lab. öğretmeni değildir. bu tür okullara atanamayacağı açık olduğu için.

Koordinatörlük ve şeflik durumu sadece Bilişim Tek. bölümünün olduğu okullar içinmi geçerli yoksa her türdeki meslek liselerinde ki bilişimciler için geçerli olabilirmi (Sağlık meslekler gibi)

ben de gazi böte mezunuyum. kadrom ticaret meslek lisesinde. 15+18 alıyorum. temel elektronik ten internet programcılığına kadar tüm derslere de giriyorum. 20+24 alan arkadaş varsa, şikayet durumunda geri alırlar, hem de faiziyle. başına gelen bir arkadaşım oldu çünkü. riske atmamak lazım.

reprobate' Alıntı:
ben de gazi böte mezunuyum. kadrom ticaret meslek lisesinde. 15+18 alıyorum. temel elektronik ten internet programcılığına kadar tüm derslere de giriyorum. 20+24 alan arkadaş varsa, şikayet durumunda geri alırlar, hem de faiziyle. başına gelen bir arkadaşım oldu çünkü. riske atmamak lazım.
Hocam sen hangi yılda atandın çalıştığın okula böte mezunu olup ticaret meslek lisesine atanan arkadaşları geri gönderdiklerini duydum ben.

omd' Alıntı:

Hocam bu kararda böte tef ayrımı yapılmamış ancak ** dada belirtilmiş dolaylı yoldan girilemeyeceği ki mesleki ve teknik eğitim yönetmeliğinde de belirtiliyor. (megep) Modüler içerikli derslere meslek öğretmeni dışında kimse giremiyor. Bu konuda bakanlıktan müdür yardımcımız için görüş istemiştik. Modül tabanlı dersler dışındaki Bilgi ve İletişim dersine girebilir. Cevabı geldi.

Evet alan derslerine girmiyorsa sorun yok çünkü çpl lerde çalışan böte mezunları da olabiliyor düz liselerdeki ders sayısı normu gerektiriyorsa atanabilir sanırım.

Bu arada Böteli olupta 20+24 alan arkadaşlar bence hiç sesinizi çıkarmayın kötü niyetli bi şikayetle fazlalık ekdersleriniz hem geri alınır hemde norma düşürülürsünüz ilçe milli eğitimler bu konuda çok korkak.. birebir yaşanmıştır kırıkkale kız teknik ve meslek lisesi sene 2009 geri alınan ekders miktarı 1.478 tlyi geçmişti...

ben alan derslerinin tümüne giriyorum nerdeyse.

temel elektronik ve ölçme
bilişim teknik resim
internet programcılığı
programlama temelleri
veri tabanı organizasyonu
grafik ve animasyon

ve bi kez daha söylemem gerekirse Gazi BÖTE mezunuyum. ihtiyaç varsa ilde ya da ilçede bakanlık karışmıyor sanırım.

Geri