BÖP (Bilişim Öğretmenleri Platformu) ve TTKB Görüşmesi

Kodla Büyü

cronos23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
24/02/2020 tarihinde platformdan arkadaşlar TTKB Başkanı Burhanettin Dönmez ile görüşme yapmışlar ve ilgili şahıs resmen bizim branş ile dalga geçmiş. Görüşme metninin tamamını buradan paylaşacağım.

Ay ben şok :D Şaka şaka. Bunlardan cacık olmayacağını gayet iyi biliyorum. Koltuğa yapışmış, hiçbir alanda hiçbir çözüm üretemeyen insanlardan beklentiye girilmesi sadece insanın canını sıkar. Var olan bütün derslerde, müfredatta, işleyişte, anlayışta yıllardır sorun var, bunlar birine bile çözüm üretebilmiş değil. Ben bizim dersi geçtim, matematik müfredatının bile elle tutulur yanı yok. Ders sayılarının, ünitelerin sürelerinin akıl mantıkla uzaktan yakından alakası yok. Bunlar yılların derslerinde çözüm üretemiyor, bilişim için mi çözüm üretecek? Hoş, çözüm üretmek için önce sorun görmek lazım, bunlar sorunu görmekten bile aciz. Öğretmenler ancak kendi aralarında dırdır ettikleriyle kalıyor.

Hocam buradayım lakin sosyal medyaya giremiyorum.O sebeple yazının tam içeriğini kopyalayıp buraya atamıyorum...

24/02/2020 Pazartesi TTK Başkanı Burhanetiin Dönmez ile yapılan görüşme

BÖP - 5. ve 6 sınıflarda zorunlu ve 7-8. sınıflarda seçmeli olan Bilişim Derslerinin önümüzdeki yıldan itibaren zorunlu olması durumu nedir?
B.D. - Müfredat değişikliği söz konusu olduğunda değerlendirilecek ama çok zor.

BÖP - Eğitim sistemimizde müfredat değişikliği var mı?
B.D. - Şuan öncelikle ortaöğretim ve temel eğitim olarak çalışmalar var. Bu eğitim yılı sonuna kadar çalışmalar tamamlanmış olacak.

BÖP - Bu değişikliklerde Bilişim Dersinin akıbeti ne olacak?
B.D. - Şu an tamamlanmadığı için net bir şey söylemem mümkün değil.

BÖP - Bu çalışmalar nasıl ilerliyor?
B.D. - Temel eğitim genel müdürlüğü, orte eğitim genel müdürlüğü ve mesleki eğitim genel müdürlüğü ile çalışmalar olur. Bu çalışmalar bize gelir, değerlendirilir, kazanımlarına göre olumlu-olumsuz düzeltilmesi ya da onaylanması ile ilgili görüş bildiririz bu birimlere.

BÖP - Bu çalışmalar bittiğinde nasıl bir yol izlenecek_
B.D. - Önümüzdeki yıl dar pilot uygulama yapılacak.

BÖP - Bilişimle üretim bu çalışmanın neresinde yer alıyor?
B.D. - Bilişimle üretimde dahil edilmeye çalışılıyor

BÖP - İlköğretimde Bilişim Derslerine sınıf öğretmenleri,giriyor.Neden biz girmiyoruz bu derslere?
B.D. - Sınıf öğretmenleri, fen bilgisi, sosyal bilgiler gibi dersleri verebiliyorlarsa bilişim dersinide verebilirler

BÖP - Bilişim ders kitaplarının basılmasını istiyoruz. Çünkü özellikle bilişim sınıfı olmayan yerlerde ders anlatmamız çok zor oluyor. Bu konuyla ilgili neler yapılabilir_
B.D. Siz bilişimcisiniz, dijital ortamdan bulursunuz.

BÖP - Ücretli alınan okullar var, bu okullara neden bilişim öğretmenleri ihtiyaç olarak gösterilmiyor?
B.D. - Ekonomik sebeplerden dolayı

BÖP - Selçuk Özdemir Hocamızın İngilizce ve Teknoloji Hazılrık sınıfları proje fikri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
B.D. - Şu anda böyle bir çalışma yok

BÖP - Biz bilişimcilerin ders saatlerinin arttırılması için Hamza Ayadoğdu size yönlendirdi.Normumuz az olduğu için kontenjanımızın az verildiğini belirtti. En azından 7. ve 8. sınıflarda 2 saat zorunlu olamaz mı?
B.D. - Çok zor

BÖP - Müfredat değişiklikleri ile ilgili hangi birimlere gitmemiz gerekiyor?
B.D. - Temel, orta ve mesleki eğitim birimlerine gitmelisiniz, ama çok zor.

"BÖP - Bilişim ders kitaplarının basılmasını istiyoruz. Çünkü özellikle bilişim sınıfı olmayan yerlerde ders anlatmamız çok zor oluyor. Bu konuyla ilgili neler yapılabilir_
B.D. Siz bilişimcisiniz, dijital ortamdan bulursunuz."

O zaman size de gerek yok.

"BÖP - Bilişim ders kitaplarının basılmasını istiyoruz. Çünkü özellikle bilişim sınıfı olmayan yerlerde ders anlatmamız çok zor oluyor. Bu konuyla ilgili neler yapılabilir_

Hem güldüm hem üzüldüm açıkcası

Ben pek bir dalga geçme göremedim açıkçası. Malumun ilanı gibi olmuş biraz. Çalışmayan üretmeyen bir toplumda bilişime sosyal medyadan,oyundan ibaretmiş gibi bakılmasının nesi anormal? Fatih projesi ve okullarda akıllı tahtalar olmasaydı bu günleri bile mumla arardık

Bu söze karşılık versem hakaretten 10 yıl yerim.

Ben pek bir dalga geçme göremedim açıkçası. Malumun ilanı gibi olmuş biraz. Çalışmayan üretmeyen bir toplumda bilişime sosyal medyadan,oyundan ibaretmiş gibi bakılmasının nesi anormal? Fatih projesi ve okullarda akıllı tahtalar olmasaydı bu günleri bile mumla arardık
10 yıldır TTK görüşmelerini takip ederim.Hepsinde de acaba bir umut diye.Çünkü TTK MEB'in beynidir. Ama malum başkanlar değişse de derse bakış değişmiyor.Aynı standart cümleleri kurmaya gerek yok. Bu ülke tüketim ülkesi 2 saat bilişim dersi çok fazla tüketim için

Gülüyoruz, ağlanacak halimize. Ne yapalım hocalarım demek ki, mesele TTK bürokratlarında değilmiş, daha etkili bir yerden önümüz kesilmekte :(

Burhanettin DÖNMEZİ üniversiteden bilirim. Bir dönem dersimize girmişliği vardı. Burnundan kıl aldırmaz bir tip. Kendi bildiği doğrudan da şaşmaz. Bir halt çıkmaz anlayacağınız.

Memleketin geleceği noktasında üzülüyorum. Bilişim dersinin önemini öve öve bitiremeyen bürkrasi kanadı iş icraata gelince neden yan çizer? Kimin garezi var bizim dersimize çözemedim?

Birgün de branşımızla alakalı hayırlı bir haber alırmıyız acaba :( 2002 de tıpla yarışır puanla girmiş olduğumuz BÖTE nin düştüğü hallere bak. ilköğretim matematik ten falan 10 puan yüksekti, geleceğin teknolojilisi bilgisayar dedik branşı seçtik geldiğimiz duruma bak. Yeminle gına geldi keşke alan değişikliği verselerde matemtatiğe falan geçsekk. çok pişmanım :(

Burhanettin DÖNMEZİ üniversiteden bilirim. Bir dönem dersimize girmişliği vardı. Burnundan kıl aldırmaz bir tip. Kendi bildiği doğrudan da şaşmaz. Bir halt çıkmaz anlayacağınız.
Tipik PowerPoint akademisyeni :) Projeksiyon cihazı olmasaydı bu adamlar ne yapacaktı acaba.

Memleketin geleceği noktasında üzülüyorum. Bilişim dersinin önemini öve öve bitiremeyen bürkrasi kanadı iş icraata gelince neden yan çizer? Kimin garezi var bizim dersimize çözemedim?
Kimsenin garezi yok, din kültürü derslerine yer açmak için yırtınıyor adamlar. Bir din dersinin 10 tane seçmelisi, her kademede zorunlusu(1-12) var. İlkokul çocuklarını bile okula 7 saat sıkıştırıyorlar, sırf din dersine yer açılsın diye. Din dersini teşvik etmek için lise sınavlarına, üniversite sınavlarına eklediler ve değerini yabancı dil ile eş değer tuttular.

Yanisi şu; adamlar tepki olmayacağını bilseler(ki burdan bir tüyo; tepki almazlar) varolan resim, müzik, beden, bilişim, teknoloji derslerini kaldırır, yerine full din dersi koyarlar. Tabii bizde sorunun temelini konuşmak yerine "ilkokulda bilişim dersine girelim" gibi dilenci havasında norm istersek böyle devam eder.

Geri