Birlik zamanı. Tepkimizi gösterelim! BTR!!!

Kodla Büyü
Öğretmenler ve birlik olmak, bir hareket etmek :D

Türkiye genelinde bu eylemi yapacak 30 öğretmen çıkmaz, olan o 30 arkadaşa olur, bu tepki hissedilmez bile, tavşan dağa küser...

yazdım yazdım sildim
bu sene Btr değilim
Sağolsun idare kendi çapında yapmadığını bırakmadı...

Yine de pişman değilim
bence de kimse olmazsa çözülür bu iş kanısındayım...

görev almama diye bir protesto olmaz. hepimiz başkanı bilişim öğretmeni olan ideal eğitimsene geçip birlikte eylem yapalım.

Arkadaşlar yine burayı ağlama duvarına çevirmeyelim.Yok görev almayalım şöyle yapalım demeyelim.
Görev almayacaksak eğer,sendikalarımız bazında genel bir eyleme gidelim yoksa kimse kusura bakmasına ben güvenip de görev almayacağım demem.
Aşağıda,sendikama vereceğim dilekçe nin örneği var.Sizlerde sendikanıza başvurun daha zaman var.Eylem yapacaksak da o zamana kadar kararlar alınabilir bence.
Ama en azından aşağıdaki dilekçe benzeri dilekçelerinizi lütfen sendikalarınıza iletin tepkimizi ortaya koyalım.
Bir de twitterdan sendika genel başkanlarına tweetler atalım.

SENDİKA İLÇE TEMSİLCİLİĞİNE
......
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 30/12/2015 tarihli yazısı yayınlanmış ve valiliklere gönderilmiştir. Ancak, Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni görevlendirme esasları, yine yorumlara açık ve mağdur edici şekilde yazıda kaleme alınmıştır. Bakanlığın ve ilgili bakanlıkların, Fatih Projesi kapsamında, büyük bütçeler ayırarak okullara kurulan akıllı tahtaların ve diğer ekipmanların etkili bir şekilde kullanılması için, aşağıda belirttiğim önerilerim bulunmaktadır:
1-‘Bilişim Rehber Öğretmen’ görevi, yeni adıyla ‘Fatih Projesi BT Görevi’ yılda iki kez valilik görevlendirmesi ile değil, her okulda bir Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen kadrosu açılarak, projenin yürütülmesi daimi kadro altında yapılmalıdır.
2-Yeni yazıda, şube sayısı sekizin altında olan okullara görevlendirme yapılmayacak, diğer öğretmenlere bu okullar eşit olarak dağıtılacaktır ifadesi bulunmaktadır. Bu ifade, hem o okulun öğrencilerini, Fatih Projesinin nimetlerinden mahrum bırakacaktır, hem yapılan onca yatırımın kullanılamamasına neden olacaktır hem de görevlendirme aşamasında karmaşalara yol açacaktır. Bu yüzden bu madde kaldırılmalıdır.
Özetle, Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak bizlerin çözüm önerisi,Proje kapsamında bulunan her okula daimi bir ‘Bilişim Teknolojileri Öğretmeni’ kadrosunun açılması ve yılda iki kez yapılan görevlendirmeler gibi geçici çözümlerden vazgeçilmesidir.
Gereğini arz ederim.

Telefon: ..................... 31/12/2015
Adres : ....... Ortaokulu ..../....... ..........
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Arkadaşlar bu işler klavye başında örgütlenmeyle olmaz. görev almayalım demek bana göre doğru bir yaklaşım değil. buradan yazarak ortak hareket etmek mümkün değildir. önce il il örgütlenmeliyiz. sanal ortamda değil gerçek ortamlarda toplanmalıyız.

_MurAy_' Alıntı:
Arkadaşlar yine burayı ağlama duvarına çevirmeyelim.Yok görev almayalım şöyle yapalım demeyelim.
Görev almayacaksak eğer,sendikalarımız bazında genel bir eyleme gidelim yoksa kimse kusura bakmasına ben güvenip de görev almayacağım demem.
Aşağıda,sendikama vereceğim dilekçe nin örneği var.Sizlerde sendikanıza başvurun daha zaman var.Eylem yapacaksak da o zamana kadar kararlar alınabilir bence.
Ama en azından aşağıdaki dilekçe benzeri dilekçelerinizi lütfen sendikalarınıza iletin tepkimizi ortaya koyalım.

......
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 30/12/2015 tarihli yazısı yayınlanmış ve valiliklere gönderilmiştir. Ancak, Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni görevlendirme esasları, yine yorumlara açık ve mağdur edici şekilde yazıda kaleme alınmıştır. Bakanlığın ve ilgili bakanlıkların, Fatih Projesi kapsamında, büyük bütçeler ayırarak okullara kurulan akıllı tahtaların ve diğer ekipmanların etkili bir şekilde kullanılması için, aşağıda belirttiğim önerilerim bulunmaktadır:
1-‘Bilişim Rehber Öğretmen’ görevi, yeni adıyla ‘Fatih Projesi BT Görevi’ yılda iki kez valilik görevlendirmesi ile değil, her okulda bir Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen kadrosu açılarak, projenin yürütülmesi daimi kadro altında yapılmalıdır.
2-Yeni yazıda, şube sayısı sekizin altında olan okullara görevlendirme yapılmayacak, diğer öğretmenlere bu okullar eşit olarak dağıtılacaktır ifadesi bulunmaktadır. Bu ifade, hem o okulun öğrencilerini, Fatih Projesinin nimetlerinden mahrum bırakacaktır, hem yapılan onca yatırımın kullanılamamasına neden olacaktır hem de görevlendirme aşamasında karmaşalara yol açacaktır. Bu yüzden bu madde kaldırılmalıdır.
Özetle, Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak bizlerin çözüm önerisi,Proje kapsamında bulunan her okula daimi bir ‘Bilişim Teknolojileri Öğretmeni’ kadrosunun açılması ve yılda iki kez yapılan görevlendirmeler gibi geçici çözümlerden vazgeçilmesidir.
Gereğini arz ederim.

:alkis: :alkis: :alkis:

Geçen yıl ve bu yıl BTR olmadım bundan sonrada olmam zaten. Asıl sorun ise bizim birlik olmayacağımız! 1 dönem BTR olmasın kimse gitsin halk eğitim kursu açsın velilere, 3 5 az alsın ek dersi şartlarımız düzelir ama nerede bizde o birlik beraberlik. Tutturmuşuz bir maddi durum geveleyip duruyoruz. Borç varsa bende de var tam 55 bin lira 24 ay.

Neyse biz eşeğiz nasılsa bize de semer vuran çok oluyor alışığız!

demin idareyle konuştum benim saat 3 te çıkıp 18 saat almam ona dokunmuş gibi geldi 2. dönem görev almıyorum dedim.tek tahtaya da bakmam dedim.

yaw hiçbirşey yapamıyorsanız bari bu zamanda burada bu konuda birbirinizle itişmeyin tepki gösterin sayfa sayfa birilerinin kulağına kar suyu kaçar kafanızı yormayın.

Bu muhabbeti sınav görevleri protestosunda da görmüştüm.. Ben sınav görevi istemedim ki sendikam bile yoktu ve sanıyordum kimse istemedi, sonra bir baktım ki eylemi yapan sendikanın üyesi bazı arkadaşların yüzünde güller açıyor, iyi oldu bir sürü sınav çıktı felan diye.. Vay anasını dedim ve o gün bu gündür kimseye güvenmiyorum..
Burdan da birşey çıkmaz yarın birileri sevinir iyi okullar çıktı diye..
Ama yazının en iyi tarafı en azından şu uyduruk Formatör Belgesi olan tiplere artık görev verilmez..

Bir BTR Formatördür bütün öğretmenlerin USB HDD vs cihazlara format atar. "Hoca şunu bi formatla" dendiğinde hemen yapmalıdır. Ve öğretmenin verilerini yedeklemelidir.
" Grafikerdir broşür dergi amblem logo gazete bilimum Bilgisayar kullanılarak yapılan işleri yapar.
" Reklamcıdır Grafiker olarak hazırladığı broşürün basımını yapar.
" Elektrikçidir elektrik arızalarını giderir.
" Telefon ve Tablet tamircisidir. Telefonu tamirciye götür dememelidir.
" GSM operatörünün çekim gücünden sorumludur.
" Bankacılık işlemlerini yapan okuldaki tüm bankalar adına Müşteri Hizmetleri Yetkilisidir.
" Okuldaki internet kendisine bağlı olduğundan internetin yavaşlaması veya kesilmesinden sorumludur.
" Tabletin açma kapama düğmesini bulamayan öğretmenlerin tabletini açmakla sorumludur.
" Eba nedir bilmeyen öğretmenlerin tabletlerinin aktivasyon işlemlerini yapar.
" Eba Şifresini unutan öğrencilere defalarca şifre dağıtır.
" Okuldaki her tür sorunun çözümüne kafa yorup çözüm üretmekle yükümlü sorumlu ama yetkisisz kişidir.
" Okuldaki öğrencilerin imha etmeye çalıştığı antenlerini yediği tahtaları kablosuz olarak bağlantısını yapabilmelidir.
" Gerkirse gecenin bir yarısı okul idaresinin evindeki bilgisayarda yaşadığı problem için aradığında uzaktan yardım sağlamalıdır.
" Öğretmenler Wordde yazı yazarken her defasında bir alt satıra geçmek için Enter tuşuna basmakla görevlidir.

Ha bide İş güvenliği Uzmanı iseniz o işlerde üzerinize "kalabilir". Biraz zor olur o iş ama idare muhakkak deneyecektir.

Ama BTR okulda boş boş gezer hiç bir iş yapmaz.

Bunların herhangi birini yapmadığında okuldaki en sevilmeyen insan oluverir.

Artık tecrübe sahibi oldum bi bakayım deyip ben bunu yapamam şuraya yaptırmak gerekir dediğim şeyler çoğu.

Yeğitekte çalışıp bu sitede olanların da bence büyük vebali var. Burada zaafları öğrenip ona göre karar çıkartıyor gibi geliyor aklıma. Eğer iyi niyetli olsa o kişiler bizim hakkımızda bu kadar olumsuz yazılar çıkartmazlar. Burada bir nevi casusluk yapıyor olmalılar. Bize yardımcı olmaktan çok amaçları işlerimiz zorlaştırmak.

Madem niyetleri bizi zor durumda bırakmak istiyorlar. Gerçek niyetlerini beyan etsinler. Herkes başının çaresine baksın. Bu kadar kişinin ekmeği ile oynamayı marifet sayanlar, ahirette bunun vebalini misli misli ödeyecekler.

Madem bilişim gereksiz bir alan. Üniversitelerdeki bölümleri neden kapatmıyorsunuz? Neden başka bir alan çalışması yapmıyorsunuz?

Sahi ne istiyorsunuz bu insanlardan. Yeğitek, pardon da siz kime hizmet ediyorsunuz? Çıkardığınız yazıların ben milli olduğunu düşünmüyorum. Düşünseniz bu kadar insanı ezmek için kendiniz paralamazsınız. Tabii yetki siz de bugün.

Emin olun. hüküm ve büyüklük Allahındır. Makam ve insanlar geçicidir.

Meb, bizim ne olmamız istediğine artık kesin karar versin. Bu böyle olmaz.Tepki göstersek de yine kötü olan biz olduk.Avrupa insan mahkemesine mi gitsek diyorum artık.

görev almak isteyen herkesin maddi v.s. sorunları var(ben de dahil).
tepkimizi gösterme yöntemi olarak GÖREV ALMAMAK geçerli bir yöntem olmayacak diye düşünüyorum. Zaten toplu şekilde görev almasak bile görev alan birilerini bulacak en nihayetinde. Velasılı hakkımızı aramak için başka bir yöntem bulmamız gerekir.

serdemir' Alıntı:
Tepki konusuna katılıyorum ancak
2700 kredi, 235 hayat sigortası taksiti, 1000-1700 tl arası kredi kartı, 450 bakıcı parası, elk,su,telefonlar,internet, manav, ekstra araba masrafları, sağlık giderleri vb.....
Yani bende sıkacak diş kalmadı. Benim yerime birisi iki dişini sıkıversin...

"Benim yerime iki kişi dişini sıkıversin" :D
Siz rahat olun hocam, ne demek.

Bu bölüm maalesef sizin gibi düşünenler yüzünden bir araya gelemiyor.
Herkes birbirine atıyor.

Ha bu arada buraya masraflarını yazman da hiç hoş değil. Kimse senden çetele istemiyor. BTR, Formatörlük derken öğretmenliği de unuttuk heralde, nasıl ne konuşacağımızı bilmiyoruz.

Kendi adıma konuşuyorum.
Bırak senin yerine birşey yapmayı kılımı bile kıpırdatmam.
Sorun bakalım forumda kimin paraya ihtiyacı yok.
Zamanında çok kişinin yerine eyleme de gittik , görev de almadık.

Yok öyle dünya, yapacaksak birlikte yaparız.

24 saat dersle btr görevini yürütmek çok zordu zaten görev almamayı düşünüyordum.Yeni yazı da üzerine tuz biber oldu. 2.dönem görev almıyorum. Tam destek :+1:

mustiturka' Alıntı:
tepkimizi gösterme yöntemi olarak GÖREV ALMAMAK geçerli bir yöntem olmayacak diye düşünüyorum. Zaten toplu şekilde görev almasak bile görev alan birilerini bulacak en nihayetinde. Velasılı hakkımızı aramak için başka bir yöntem bulmamız gerekir.

Katılıyorum. Sen yapmasan bile yapacak birini bulurlar.

Eskişehirli26' Alıntı:
mustiturka' Alıntı:

Katılıyorum. Sen yapmasan bile yapacak birini bulurlar.

bulsunlar hocam kursla btr görevini yürütenler sence ne kadar dayanırlar bu angarya işlere. Üstüne para verirler görevi bırakmak için.

Ben geçen sene 90 km mesafeden okula gidip geliyordum eşim ilçedeydi evimde ordaydı. 3 gün okulda 2 gün ilçedeki okulda derse giriyordum.
BTR değildim. Başka okuldan bir öğretmen geliyordu. Bu sene Eşimin tayini çıktı. Taşındım BTR oldum. Ama idare ile ters düşmemek için oldum. Tek isteğim Huzur başka bir şey değil.

Müdür bana "senin ilçeye gitmemen lazım hep burda olman lazım dedi."
Bende "hocam çoluk çocuk var" dedim.
Müdür "benim suçum değil ben bu kurumu düşünmek zorundayım" dedi. (Kendisi Çocuğununbir durumu için il değiştirmiş birisi. Sonra bana ilgim olmayan bir sürü iş saydı bunları senin yapman gerekir dedi. Sırf Bilgisayar kullanılarak yapılan işler olduğu için.

Ne yapayım uğraşıyorum kocaman okulda o tahta senin bu tahta benim tablet Eba şifresi ıvır zıvır bir sürü iş. İnsanlara yardımcı olmayı severim ama Eşşek te değilim afedersiniz sırtıma kimseyi bindirmem.

Bu birlik işi zor diyorum. Bir anımla örnekleyeyim. İlimizde direksiyon sınavları için kurs verildi. Sertifikalarımızı aldık. Sonra bizi topladılar ve dediler ki siz teorik eğitimi aldınız uygulama eğitimi için sürücü kurslarına 200 tl ödeyeceksiniz. Herkes itiraz etti. Olur mu böyle şey, falan filan. Dediler görev vermeyiz. Herkes dedi vermezseniz vermeyin. Sonuç ben hala görev alamıyorum 200 tl vermediğim için ama orada kavga edenlerin hepsi 200 tl yi yatırıp görev alıyorlar.
görev almayalım, eylem yapalım, işe gitmeyelim falan fıstık bunların hepsi hikaye.

suckan10' Alıntı:
Bu birlik işi zor diyorum. Bir anımla örnekleyeyim. İlimizde direksiyon sınavları için kurs verildi. Sertifikalarımızı aldık. Sonra bizi topladılar ve dediler ki siz teorik eğitimi aldınız uygulama eğitimi için sürücü kurslarına 200 tl ödeyeceksiniz. Herkes itiraz etti. Olur mu böyle şey, falan filan. Dediler görev vermeyiz. Herkes dedi vermezseniz vermeyin. Sonuç ben hala görev alamıyorum 200 tl vermediğim için ama orada kavga edenlerin hepsi 200 tl yi yatırıp görev alıyorlar.
görev almayalım, eylem yapalım, işe gitmeyelim falan fıstık bunların hepsi hikaye.

+1

Eskişehirli26' Alıntı:
suckan10' Alıntı:

+1

Bu duruma üzülmekle birlikte katılıyorum. Öğretmenlerin hali bu. Sendikalı arkadaşlar ile bir konuyu konuşuruz, eylem yaparız. Bir de ne görelim aynı arkadaşlar eyleme katılmıyor. Ama ben bıkmanın ve bu yazının etkisiyle artık BTR olmam 18 saat dersim var. Girip çıkarım ve okuldaki işim biter. Bundan sonra bir Allahın kulu bilgisayarla ilgili işini kimse bana yaptıramaz.

Nemrud Ibrahim peygamber'in ateşte yakılması emrini verdikten sonra meydan yere odunlardan büyük bir yıgın yapılır. Odunları tutuştururlar sonra. Alevler o kadar yükselir ki bulutların tutuşacagını sanan çocuklar. Korkar kaçar, bütün hayvanlar. Ibrahim peygamber'i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış askerler. Atacaklarmış ki Nemrud'un bir kral oldugunu anlasın, görsün; bir daha ona karşı gelmesin insanlar. Bu sırada bir karınca agzında bir damla su ile gidebildiği hızla, koşa koşa gidiyormuş. Hem de boyu göklere varan ateşe doğru. Baska bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş hemen; "Bu acelen niye? Nereye böyle?" Agzında bir damla su taşıyan karınca o bir damlayı ellerinin arasına alıp, "Duymadın mı" demiş. "Nemrud, İbrahim peygamber'i ateşte yakacakmış. İşte ateşin oldugu yere su götürüyorum. Bu sözleri duyan karınca kendini tutamayarak uluorta kahkahalarla gülmeye baslamış. "Sen şu atese dönüp hiç bakmadın mı?" diye sormuş. "Ne kadar büyük. Senin bir damla suyun ona ne yapabilir ki?" Su taşıyan karınca, "olsun!" demiş. "Hiç olmazsa tarafım belli olsun."

Gün tarafımızı belli etme günüdür.

_MurAy_' Alıntı:

......
Gereğini arz ederim.

Nöbet görevi verilemez diye düzenlenmeli.

bu yazıyı sendikama gönderiyorum..

Teee bi zamanlar BT Öğretmenlerinin sorunları diye CEBIT te bir çalıştay yapmıştık Niyaz Saral Hocamızın desteğiyle. cebit-eurasia-bilisim-2010-f244/
O günden bu güne milim değişiklik yok.
Öğretmen milleti bir araya gelemez. Branş fark etmez bu konuda.
Herkes kendi için uygun neyse onu yapsın. Abi tavsiyesi :)

Siz değerli hocalarıma naçizane bir tavsiye, görev tanımınız dışındaki (angarya-iyilik) gibi işler,i askıya alın hatta yapmayın.varolan arızları ise ilk etapta yapmaya çalışın ama baktınız iş uzun, olmuyor diyip bırakın ve işler aksamaya başlayınca kıymete binersiniz.

Bir de stalin'in tavuğu diye bir hikaye var, az da olsa bizim gibilerin durumunu açıklıyor.siz ne kadar umursamaz olursanız karşı taraf sizi o kadar umursuyor.

Ben 2.dönem görev almayacağımı söyledim müdüre,
Tavşan olup dağada küssem,
Kimsenin lütufuna ihtiyacım yok,
tam destek :+1:

Geri