Bireysel Emeklilik

Kodla Büyü
her ay 2 gr altın alsanız 56 yaşına kadar bes den daha fazla kazanırsınız

ya da tupras - netas gibi sağlam bir şirket hissesi alsanız daha çok kazanırsınız

geçen birisi 10 yıl yatırdıktan sonra 3 ay için 415 tl emekli maaşı bağlandığını söylemişti

msalep' Alıntı:
bireyesel emeklilik dinimize göre caiz değildir arkadaşlar..İslamı kendimize uydurmaya çalışmayalım bizim İslama uymamız gereklidir.. Fon alımları ile yapılan sigorta ise bazı alimler tarafından uygundur.. aşağıdaki linki incelerseniz iyi olur..

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/7 ... midir.html

ben şimdi anlayamadım caiz fonlardan olan bireysel emeklilik olsa uygun mudur?

http://www.hayrettinkaraman.net/makale/0644.htm Diye bi yazı okudum hayrettin Karaman'dan. Ama katılım bankacılığı değil başka bi banka galiba ama aynı uygulama :S

urumlu' Alıntı:
Arkadaşlar geçen okula Anadolu Hayat Bireysel Emeklilikten bir kaç kişi gelip bazı arkardaşları kayıt yapmışlar.
Yatırılan paraya 5 yılda %114 kar falan geliyor diyorlar. Bu konuda bilgili olan arkadaşlar var mı ?

yalan hocam inanmayın bunlara..ben bireysel emekliliğe girdim ama pişmanım..

çünkü

1- bankalar her ay % 5 ile8 arasında değişen yönetim gider kesintisi kesiyor

2-borsa düşerse hesabındaki para eriyor..fonlardan anlamak lazım çok kayıp yaşamamk için..

3-10 yıldan önce sistemden çıkmak istersen devlet biriken paranın % 15 ni stopaj vergisi olarak kesiyor..

hocam ben size tavsiye ediyorum. arkadaşların çoğu şunu demiş, ben 1-2 yada 3 yıl yatırdım kar şu kadar felan... bireysel emeklilikte 3-5 yıl hesabı yaparsan zarar edersin tabi. bi anlamı yok o zaman zaten. 10 yılı gözden çıkaracaksın. ben 2 yıldır ödüyorum. kredi kartına talimat verdim otomatik ödeniyor. böylce elden vermediğim için insanda sürekli para yatırıyorum olumsuz guygusuda olmuyor. 150 tl yatırıyorum baktım 3 bin tl ye yakın param olmuş. bence bu birikim bir insan için ekstradır. bunun yanında kredi de çektim başka birikimde yaptım, yani demek istediğim insanın farkında olmadan yaptığı bir yatırım bence. bazı arkadaşlar ayrıca onu yatıracağına al aylık 3-5 gram altın daha karlı demiş.. var mı acaba etrafınızda bir zorunluluk olmadan yatırım yapabilen aylık 3-5 gram altın alabilen biri. o iş hikaye... bence zararınız olmaz hocam. belkii çok aşırı bir getirisinisi olur olmaz ama, bence farkında olmadan yapılacak güzel bir yatırım..

ofkar' Alıntı:

ya da tupras - netas gibi sağlam bir şirket hissesi alsanız daha çok kazanırsınız

geçen birisi 10 yıl yatırdıktan sonra 3 ay için 415 tl emekli maaşı bağlandığını söylemişti
benim çevremde bi zorunluluk olmadan her ay düzenli olarak böyle yatırım yapabilecek biri olacağını zannetmiyorum. muhtemelen siz de yapamazsınız..

melobady' Alıntı:
ofkar' Alıntı:

benim çevremde bi zorunluluk olmadan her ay düzenli olarak böyle yatırım yapabilecek biri olacağını zannetmiyorum. muhtemelen siz de yapamazsınız..

tek maaşla haftada 9 saat ek dersle ayda 5 gr altın alabiliyorum elhamdülillah

melobady' Alıntı:
hocam ben size tavsiye ediyorum. arkadaşların çoğu şunu demiş, ben 1-2 yada 3 yıl yatırdım kar şu kadar felan... bireysel emeklilikte 3-5 yıl hesabı yaparsan zarar edersin tabi. bi anlamı yok o zaman zaten. 10 yılı gözden çıkaracaksın. ben 2 yıldır ödüyorum. kredi kartına talimat verdim otomatik ödeniyor. böylce elden vermediğim için insanda sürekli para yatırıyorum olumsuz guygusuda olmuyor. 150 tl yatırıyorum baktım 3 bin tl ye yakın param olmuş. bence bu birikim bir insan için ekstradır. bunun yanında kredi de çektim başka birikimde yaptım, yani demek istediğim insanın farkında olmadan yaptığı bir yatırım bence. bazı arkadaşlar ayrıca onu yatıracağına al aylık 3-5 gram altın daha karlı demiş.. var mı acaba etrafınızda bir zorunluluk olmadan yatırım yapabilen aylık 3-5 gram altın alabilen biri. o iş hikaye... bence zararınız olmaz hocam. belkii çok aşırı bir getirisinisi olur olmaz ama, bence farkında olmadan yapılacak güzel bir yatırım..
+1

benim garantiemeklilik var. tavsiye etmem. kar etme gibi bir durum ki yalnızca likit kamu ya da gelir amaçlı devlet borçlanma araçları fonlarına yatırırsanız ki oda çok çok az miktarda oluyor. benim şu ana kadar 220 tl gibi bir zararım var. ama hisse senedi fonuna yatırmıştım riskide getiriside yüksek

Geri