Bireysel Emeklilik

Kodla Büyü

bidene

Süper Üye
Süper Üye
1 Ocak 2013'ten itibaren bireysel emeklilik hesaplarına ödenen katkı payları üzerinden alınan yönetim gider kesintisi oranı azami %8'den %2'ye düşürülecektir. Fon toplam gider kesintisi ise fon net varlık değeri üzerinden azami aşağıdaki tabloda belirtilen oranlarda alınacaktır. (avivasa sitesinden alıntıdır)

yani buna göre devlet 100 liraya 25 lira destek veriyor ancak
her sene ana para üzerinden %2 kesinti yapacak
1. yıl 125 TL için %2 kesinti
2. yıl 125 TL kesintiden kalan ana para için %2 kesinti
3. yıl 125 TL kesintinin üzerinden yapılan kesintinin üzerinden %2 kesinti ve bu şekilde gidiyor.
devlet yaptığı %25 lik desteği sizden geri almış oluyor.
Sonuç itibariyle ortaya aşağıdaki gibi bir tablo çıkıyor.

Ekli dosyalar

• 9Vtjqzw.jpg
    9Vtjqzw.jpg
    261.5 KB · Görüntüleme: 1,126
Teşekkürler hocam bizde giriş yapmayı düşünüyorduk ama anlatıldığı gibi cazip değil o zaman

Hocam ciddimisiniz yaa..??
Bankacı arkadaşlar ısrarla sisteme girmemi söylüyorlardı bunu atlamış olamazlar..!! :shock:

Hocam bunu bilerek ben giriş yaptım. 3 seneden sonra kar elde ediliyor. benim 2,5 sene oldu. Bu süre zarfında paranızı çekerseniz devlet katkısı olmuyor + kesinti oluyor.
3 yılda ayrılırsanız anaparanız + birikim + %35 devlet katkısı,
5 yılda ayrılırsanız anapara + birikim + %60 devlet katkısı
10 yıl sonunda ayrılırsanız anapara + birikim + devlet katkısını tamamını alıyorsunuz...

Bu nedenle sistemi iyi araştırmak lazım...

bankacı arkadaşların tek derdi sistemi büyütüp daha fazla kar değil midir sayın hocam.
bu işe girerken fon kesintileri masraf kesintileri şu kesintileri bu kesintileri ne varsa bunları iyi öğrenmek gerekiyor. devlet size destek veriyor sonrada kesintilerle verilen para alınıp şirketlere veriliyor. bir seneden uzun süredir bende besliyim ancak kafamda ciddi soru işaretleri oluşmaya başladı. paranız maalesef uyuyor bu işe girmediyseniz aynı paraya her ay altın yada dolar almak daha mantıklı. 10 sene sonra sadece %25 devlet desteğiyle paranızı çekseniz dahi enflasyon karşısında yenilmiş oluyorsunuz.

total operating costs as a % of assets under management 2009
australia 0.18
belgium 0.00
canada 0.19
france 0.16
mexico 0.03
norway 0.09
new zealand 0.57
poland 0.02
portugal 0.06
sweden 0.17
turkey 2.29
united states 0.24

dünyada kesintiler binde 2 civarında. bizde ise %2

bu kadar tantana 10 senenin sonunda 15.000 TL almak için mi.

yani şimdi aylık 200 lira yatırsak 10 yıl sonra kaç lira alırız bir arkadaş 44000 lira dedi bana inandırıcı gelmemişti.

hocam hiçte karlı bir sistem değil. Sakın bulaşmayın. kısaca anlatmaya çalışayım. Göreve başladığımda ilk 2 ay birer tam altın aldım. O zaman altın 185 civarıydı. sonra onları satarak sisteme girdim ve 5 yıl kaldım toplamda 4900 lira para yatırmışım. Çıkarken kesintilerden sonra 5200 gibi para aldım ve sistemden çıkmıştım. 300 lira kar için 5 yıl bekledim. Sistemden çıkarken de tam altın 500 küsürdü. Düşünün ki 1 altınla 5 yıl bekleseydim daha fazla kazancım olurdu. Sözün kısası sakın kimsede bulaşmasın

zencefil58' Alıntı:
yani şimdi aylık 200 lira yatırsak 10 yıl sonra kaç lira alırız bir arkadaş 44000 lira dedi bana inandırıcı gelmemişti.
24 bin TL yatırmış olsanız devlet desteğide 6 bin TL devlet desteği olsa 30 bin TL yapar.
sizin hesap bahçelinin 40 yapar hesabına dönmüş bence.

bidene' Alıntı:
zencefil58' Alıntı:
24 bin TL yatırmış olsanız devlet desteğide 6 bin TL devlet desteği olsa 30 bin TL yapar.
sizin hesap bahçelinin 40 yapar hesabına dönmüş bence.

ben yapmadım ki arkadaş dedi :) ayrıca sadece devlet desteğini mi alıyoruz fazladan????

10 YIL SONRA ÇIKAN PARANIN YÜZDE 60'INI ALACAK
Üç yıldan sonra çıkanlar, devlet katkısının yüzde 15'ini, 6 yıldan sonra çıkanlar yüzde 35'ini, 10 yıldan sonra çıkanlar ise yüzde 60'ını alabilecek.

PARANIN TAMAMI ANCAK 56 YAŞINDA
Hesapta biriken devlet katkısının tamamı, sadece 56 yaşını doldurup emekli olunması halinde alınabilecek.

her halükarda 10 yıl sonra çıkarsa 24 bin liranın %25 inin %60 ını alacak
yani 6 bin liranın %60 ı 3600 :)

bidene' Alıntı:
1 Ocak 2013'ten itibaren bireysel emeklilik hesaplarına ödenen katkı payları üzerinden alınan yönetim gider kesintisi oranı azami %8'den %2'ye düşürülecektir. Fon toplam gider kesintisi ise fon net varlık değeri üzerinden azami aşağıdaki tabloda belirtilen oranlarda alınacaktır. (avivasa sitesinden alıntıdır)

yani buna göre devlet 100 liraya 25 lira destek veriyor ancak
her sene ana para üzerinden %2 kesinti yapacak
1. yıl 125 TL için %2 kesinti
2. yıl 125 TL kesintiden kalan ana para için %2 kesinti
3. yıl 125 TL kesintinin üzerinden yapılan kesintinin üzerinden %2 kesinti ve bu şekilde gidiyor.
devlet yaptığı %25 lik desteği sizden geri almış oluyor.
Sonuç itibariyle ortaya aşağıdaki gibi bir tablo çıkıyor.
sayın hocam bahsettiğiniz %2 yönetim gideri kesintisi bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte yapılabilecek max kesinti oranıdır. sendikamın banka ile anlaşması vardı bizden yönetim gideri kesintisi almıyorlar. 10 aydır sistemdeyim. şu anki getiri %33 seviyesinde

Ekli dosyalar

• bank asya.JPG
    bank asya.JPG
    51.6 KB · Görüntüleme: 899
Bir bilgi eksikliği var sanırım. Ben de katıldım. Sisteme ödediğiniz paradan (hesaptaki paradan değil, yani her yıl kesilmiyor, bir defa kesiliyor) en fazla %2 kesinti yapılıyor. Sistemde biriken paradan kesinti yapılmıyor. Eğer ödemeye ara verirseniz o zaman sistemdeki para için yönetim gider kesintisi (2013 için aylık 2 lira) kesiliyor.
Ben bankasya dan telefonla katılım kampanyasından kayıt oldum. Yatırılan paradan %1 kesinti yapılıyor. %0 olanlar bile var. sistemde biriken para 19.000 i geçerse hiç kesinti yapılmıyor. aylık 100 tl ile başladım. 18 ay ödedim, toplam 2039 TL ödedim, Toplam 21 lira kesinti oldu. Şu anda devlet katkısı dahil toplam birikimim 2983 lira. Bu arada 6 aydır ödemeye ara vermiş durumdayım, bu yüzden aylık 2 lira kesinti yapılıyor.

10 aydır bireysel emeklilik sistemine dahil olarak bu sistem üzerinde yaptığım hesaplamalar neticesinde şu kanaate vardım.

1) sistemi uzun vadeli ( en az 6 yıl) düşünülürse çok avantajlı. başlangıçta yatırdığınız paradan ziyade sistem içerisinde kalma süreniz önemli. en düşük meblağdan 4-5 yıl ödeme yapılarak (min 50 tl) sonra bu rakamı arttırabillirsiniz.

2) bankaların uyguladığı kesintilere güzelce bakmak lazım. sendikamın anlaşmasından ötürü yönetim gideri kesintisi, ara verme ücreti, sisteme giriş ücreti, sitemden çıkış ücreti, ara verme ücreti alınmıyor. başvurudğunuz sistemde bunları göz ardı ederseniz sadece banka kazanır.

3) bankanız sisteme girdiğiniz meblağı vadeli veya katılım hesabında değerlendirdiği için banknızda senede %8-10 bandında bir getiri getirecektir. yani vadeli veya katılım hesabına göre bir zararınız olmaz üstüne evlet getirisini alırsınız.

4) faizli sisteme girmek istemeyenler için alternatif BES şirketleri var değerlendirebiirsiniz.

5) kendi planım 4 yıl 100 lira yatırıp 48. ydan itibaren 1000 tl yatırıp en erken altıncı yıldan sistemden çıkmak.

6) son söz eğer girdiğiniz sistemdeki kesintileri hesap etmez iseniz her daim banka kazanır bir süre sonra isyan eder çıkarsınız birde sizden çıkış kesintisi yaparlar canınız çok sıkılır.

ymb' Alıntı:
Bir bilgi eksikliği var sanırım. Ben de katıldım. Sisteme ödediğiniz paradan (hesaptaki paradan değil, yani her yıl kesilmiyor, bir defa kesiliyor) en fazla %2 kesinti yapılıyor. Sistemde biriken paradan kesinti yapılmıyor. Eğer ödemeye ara verirseniz o zaman sistemdeki para için yönetim gider kesintisi (2013 için aylık 2 lira) kesiliyor.
Ben bankasya dan telefonla katılım kampanyasından kayıt oldum. Yatırılan paradan %1 kesinti yapılıyor. %0 olanlar bile var. sistemde biriken para 19.000 i geçerse hiç kesinti yapılmıyor. aylık 100 tl ile başladım. 18 ay ödedim, toplam 2039 TL ödedim, Toplam 21 lira kesinti oldu. Şu anda devlet katkısı dahil toplam birikimim 2983 lira. Bu arada 6 aydır ödemeye ara vermiş durumdayım, bu yüzden aylık 2 lira kesinti yapılıyor.

aynen hocam dediğiniz gibi. benim yönetim gideri kesintim %0 ara verme ücretimde yok. sendika anlaşması gereği

bidene' Alıntı:
bankacı arkadaşların tek derdi sistemi büyütüp daha fazla kar değil midir sayın hocam.
bu işe girerken fon kesintileri masraf kesintileri şu kesintileri bu kesintileri ne varsa bunları iyi öğrenmek gerekiyor. devlet size destek veriyor sonrada kesintilerle verilen para alınıp şirketlere veriliyor. bir seneden uzun süredir bende besliyim ancak kafamda ciddi soru işaretleri oluşmaya başladı. paranız maalesef uyuyor bu işe girmediyseniz aynı paraya her ay altın yada dolar almak daha mantıklı. 10 sene sonra sadece %25 devlet desteğiyle paranızı çekseniz dahi enflasyon karşısında yenilmiş oluyorsunuz.
sayın hocam bankanız yatırdıınız ana paraya fazi veya katılım payı ücreti vermiyormu acaba. mesela bank asya bana 1000 tl için 54 tl katılım payı verdi. şuan sistemden çıksam devlet katkısı alamam ancak bankanın verdiği katılım payını alacağım. parayı BES e değil katılım hesabına yatırsaydım yine alacağım Para 50-60 tl araı olacaktı. bankanızın kesinti ve ödemelerini bir daha inceleyin memnun kalmaz iseniz herhangi bir ücret ödemeden bankanızı-şirketinizi değiştirebilirsiniz.

Toplam Tahsilatınız : 1.309,00 TL
Toplam Devlet Katkısı Tahsilatınız : 275,00 TL
Toplam Birikiminiz : 1.738,56 TL

13 aylık fon getirisi 151 TL

sayın hocam sisteme yansımamış devlet katkısı ile beraber reel getiriniz %37. bu kadar getiri getirecek başka bir yöntem yok galiba. hangi şirket acaba hocam fon getirisi gayet iyi duruyor

Hocam konudaki ilk mesajda bulunan tabloya göre toplamda 126 bin yatırıyorsunuz, 20 yıl sonra tek seferde 206 bin çekiyorsunuz.

Yani %2 lik kesintilere rağmen yatırım olarak yine de iyi.

ysartemur' Alıntı:
sayın hocam sisteme yansımamış devlet katkısı ile beraber reel getiriniz %37. bu kadar getiri getirecek başka bir yöntem yok galiba. hangi şirket acaba hocam fon getirisi gayet iyi duruyor
halkemeklilik hocam. malum maaş bankası ve kesintiler anlaşma gereği minimum.

sayın hocam aylık 100 tl ödeme yılllık %10 artış ve 30 yaşından hesapladım.
aşağıdaki tablo çıktı. yani 25 yıl sonra 140 bin tl para getirisi oluyor.
bu paradan büyük ihtimalle %25 gelir vergisi kesilecek. kesilmese dahi 25 yıl sonra 144 bin tl neyi ifade edecek merak ediyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    71.9 KB · Görüntüleme: 429
Bes uzun vadeli yatirim türüdür. Altin alsak daha fazla kazanırız diyen arkadaslar kusura bakmasin ama bilmeden cahilce konusuyor. Bese yatirdiginiz paraların nasil degerlendirilmesini istiyorsaniz paraniz o fonda oluyor. Altin fonu alirsaniz altina yatirim yapmis olursunuz hemde %25 devlet katkisi alirsiniz. Döviz fonunda dursun derseniz onda durur.

Yeni emeklilik sistemine işaret eden Bakan Şimşek, "İşverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngörüyoruz; amaç sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak." ifadelerini kullandı.

• Beğen
Tepkiler: omd
Yeni emeklilik sistemine işaret eden Bakan Şimşek, "İşverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngörüyoruz; amaç sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak." ifadelerini kullandı.
Öğretmenler için de işveren katkılı bir model olursa düşünürüm. Onun dışında şu anda kendim de yapıyorum zaten.

Geri