Bir pc niçin uykuya geçmez

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Elimde markası belli olmayan ve programlarla da tespit edilemeyen 10 adet pc var.
Anakart Kimliğinde : HM55T008 diye bir model çıkıyor.
Zor bela forumdaki arkadaşlar sayesinde grafik sürücüsünü bulduk. Böylece uyku sekmesi geldi.
Uyku sekmesine tıkladığım anda monitör kapanıyor fakat pc kapanmıyor. Fanlar dönüyor ve en önemlisi müzik hala çalıyor.
Hem win 7 de hem de windows 10 da denedim. İkisinde de uykuya geçmedi.

Neler yapmamı önerirsiniz? Arkadaşlar lab kuracağım. Sevaba gireceksiniz :)

Edit: Arkadaşlar şöyle bir bilgi edindim. Sanırım sorun burdan kaynaklı olabilir.
S1 :shuts everything off except for cpu, ram, hdd and the mobo, but keeps a low level of power to these devices to maintain sys info. (cpu, ram, hdd ve mobo dışındaki her şeyi kapatır, ancak sys bilgisini korumak için bu cihazlara düşük bir güç seviyesi sağlar.)
s3:(suspend to ram-STR): shuts off everything except ram, writing all sys info to ram.
ram dışındaki her şeyi kapatır, tüm sys bilgisini ram'e yazar.

Bende s3 yok . Sadece s1 var (aşağıdaki resimde görülüyor) Sorun bu olabilir mi?

photo_2019-01-16_17-41-07.jpg

Son düzenleme:
Admin şifresi olmadığında, bazı bilgisayarların uykuya geçmediğine şahit oldum. kullanıcı hesaplarından bi şifre koyup öyle dene hocam.

Çok kahve içmiştir belki. :p:D

Şaka bir tarafa bios'tan power management ayarlarına baktınız mı hocam? Orayı bir kurcalayın isterseniz. S0, S1 veya başka bir şeyde ise, S3 str ayarına getirmeniz sorunu çözebilir.

Çok kahve içmiştir belki. :p:D

Şaka bir tarafa bios'tan power management ayarlarına baktınız mı hocam? Orayı bir kurcalayın isterseniz. S0, S1 veya başka bir şeyde ise, S3 str ayarına getirmeniz sorunu çözebilir.
Hocam çok güzel bir konuya parmak bastınız bence. Teşekkür ederim. Bende s3 yok hocam. Sadece s1 var. Şöyle bir bilgi edindim

S1 (POS/Power On Suspend)
S3 (STR/Suspend To RAM)

S1 :shuts everything off except for cpu, ram, hdd and the mobo, but keeps a low level of power to these devices to maintain sys info. (cpu, ram, hdd ve mobo dışındaki her şeyi kapatır, ancak sys bilgisini korumak için bu cihazlara düşük bir güç seviyesi sağlar.)
s3:(suspend to ram-STR): shuts off everything except ram, writing all sys info to ram.
ram dışındaki her şeyi kapatır, tüm sys bilgisini ram'e yazar.

Detayı ise bu
1. s0: fully powered on.
2. s1: shuts everything off except for cpu, ram, hdd and the mobo, but keeps a low level of power to these devices to maintain sys info.
3. s2: ram is powered, cpu is powered but not running, sys info written to ram.
4. s3(suspend to ram-STR): shuts off everything except ram, writing all sys info to ram.
5. s4(hibernate): writes all sys info to hdd then shuts the computer down completely.
6. s5: complete shutdown, no info saved.

denilmiş. Bu durumda s3 ü bulmam gerek. Sanırım bu da bios güncellemesinden mi geçiyor.
inşallah geçmiyordur. bios modelinin amibios8 8.0.15 olduğunu biliyorum ama. anakart markasını bilmemin imkanı yok gibi bişey galiba.

Son düzenleme:
Geri