Bir memurun istekleri

Kodla Büyü

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Aşağıdaki yazıyı bizi de ilgilendirdiği için paylaşmak istiyorum yüksek müsaadelerinizle. Bu yazıyı alıntıladığımı dolayısıyla bana ait bir yazı olmadığını öncelikle belirtmek isterim. Bazı arkadaşlar yanlış anlayabiliyorlar zira. (Bkz. ilgili konu) Özellikle, başkalarının gözünden öğretmenlerin nasıl göründüğünü/algılandığını anlayabilmek için -yazıyı yazan memurun çoğu düşüncesine katılmamakla birlikte- iyi bir yazı bence. Her öğretmenin 450 TL ek ders almadığını, sınavlarda her öğretmenin görev almadığını, öğretmenin her girdiği ders için değil maaş karşılığının üstünde girdikleri ders için ek ders aldığını, öğretmenliğin sadece derse girmek değil ders dışında da iş yükü olduğunu hepimiz biliyoruz.

------------------------------------
Bize büyük haksızlık yapılıyor
Ben, Milli Eğitim Personeli olarak, bir okulda çalışmaktayım. Yapılan haksızlıkları gördüğüm için, artık dayanamadım ve yazmaya karar verdim. Ben 1600 TL maaşla çalışan bir memurum, başka bir ek gelirim yok. Şimdi konuya girelim:
1- Bir öğretmenin maaşı da 1600 lira,
2- Öğretmen, her girdiği ders karşılığında ek ders adı altında, eğer ay 4 hafta çekiyorsa, 450 TL ek ders ücreti alıyor.
3- Her girdiği sınav için (mesela; ehliyet, KPSS, üniversite) sınav başı 80 TL eline geçiyor.
4- Her dönemin başında, “eğitim ödeneği” adı altında 550 TL veriliyor.
Ek ders, öğretmen için o kadar önemli ki, ek ders ücretinin kesilmemesi için her şeyi yapıyor; mesela, hasta olduğu zaman bile izin almıyor, ayakta tedavi beyannamesi dolduruyor ve okul müdürleri de buna onay veriyor, mazeret izni alsa, ek ders ücreti kesilecek. Hemen hemen bütün okullarda durum böyle...
Biz Milli Eğitim Memurlarının ise, 1600 liralık kuru maaştan başka hiçbir gelirimiz yok. Bu adalet mi? Ben onları kıskandığım için yazmıyorum, ek ders versinler, ama gelmediği günün ek dersi kesilsin, diğer derse gelen öğretmenlerin de hakkı yeniyor burada, yazık değil mi? Şimdi toplu sözleşmede ek tazminat istiyorlar, ocak ayında memurlara verildiği için. Memurlara, “aradaki dengesizlik kalksın” diye veriliyor. Ama ona bile göz dikiyorlar. Gazetede yazılana göre ek tazminat olarak 350 TL isteyen sendikalar, memuru niçin düşünmüyorlar? Bu nasıl adalet? Bunu niye kimse dile getirmiyor.
Bir öğretmen, günlük 5 saatten, haftada 25 saat duruyor. Ama bir memur, 40 saat okulu bekliyor. 2 aylık yaz tatilleri var, istediği zaman rapor alıyor...
Bir memur
Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=533039

En azından yaz tatilinin ne kadar olduğunu doğru bilmiş.

haftada 25 saat degil 50 saat duruyoruz ayrıca memur kafasına göre çıksa neredeydin diyen yok öğretmen derse 5dk geç girse kıyamet kopuyor

kafamıza göre rapor alamıyoruz düzeltelim. ayrıca rapor sadece öğretmenin hakkı değil tüm memurların hakkıdır yani memur arkadaşım kendide rapor alabilir.

her öğretmen ekders almıyor bunuda düzeltelim

2 ay değil 1,5 ay tatil yapıyoruz.

evet 550 tl hazırlık ödenegi alıyoruz ama masabaşı memurların tüm kırtasiye ihtiyaçları kurum tarafından karşılanırken
öğretmen kendi cebinden karşılıyor.

valla sınav başı 80 i birtek bu sene YGS de gördüm. ayrıca isteyen her öğretmene sınav görevi çıkmıyor. çıksa dahi senede 1 veya 2 kere

şimdi gelelim memur arkadaşımıza kendisi ne yapıyor?

bir öğretmen 5 memurun yaptığı işi tek başına yapar iddia ediyorum.

memur arkadaşımızın maaşının arttırılmasını elbette isterim çünkü ülkemizde memur = fakir durumu sözkonusu lakin öğretmenleri kıyas alması hiç hoş değil bizde mağduruz biline.

Memur Polis Uzmancavus. Bunlar neden kendilerini öğretmenle kıyaslar anlamam.

Bizler Fakülte mezunu insanlarız.
Dengimiz ancak Komiser, Subay, Müdür kadroları olabilir.

Kağnı çekmekte kullanılan, etinden yararlanılan bir hayvan var, nedir diyeceğim yanlış anlaşılacak memura söylemiş gibi olacağım, en iyisi demeyeyim :sleep:

adam lise mezunu memur, öğretmenden fazla maaş alıyor. ama bizim ekdersimiz ve 2 ay tatilimiz (oda gidecek kına yaksınlar) var ya göZlerine giriyor. eşşek gibi ders çalışıp üniversiteyi boşuna kazandık, 5 yıl boşuna okuduk üstüne boşuna kpss'lere çalıştık, hadi bunları geçtim sanki öğrenciyle uğraşmak çok kolay iş. kendileri masa başında el el üstünde oturur, ek ödemesini alır bide maaşım az der. hey allahım fitil oluyorum her meslek grubunun kendisini öğretmenle kıyaslamasına :x

Sevgili memurum bizlerler aynı maaşı alıyormuş, bu durum ne kadar acı 4 yıllık fakülte bitir sonra gel okuldaki memur kendisiyle seni kıyaslasın bide ek dersin hakkında yorum yapsın

Bu herif adalet istiyorsa Öss ye girsin ve bizim kadar puan alsın bakalım. Yapılan işe göre maaş verilecek se bu ülke de en düşük maaşı Milletvekilleri almalı. Ağzı olan konuşuyor işte :verymad:

İşte bizim sıkıntımız da tam olarak bu. Bu memur aynı bakış açısını bir doktor için bir avukat için bir mühendis için ya da işletme mezunu şube müdürü ünvanlı bir adam için geliştirebilir mi? Geliştiremez. Değil dillendirmek, aklından dahi geçirmez. Çünkü onlar doktor,avukat,mühendis, müdür. Sen nesin? Allah'ın öğretmeni.

Benim için maddiyattan çok çok daha önemli işte böyle iki paralık olan itibarımız. Öğretmenin düştüğü sosyal statü ve itibar seviyesi barajı geçemeyen milyonları ve sıfır çeken on binleri gayet güzel açıklıyor. Bu vaziyete düşürülmüş bir meslekten kimse performans bekleyemez. Hiçbir aklı başında parlak genç de kendine meslek olarak bunu seçmez. Sen nesin ki, Allah'ın öğretmeni...

Memurun günahı yok, topluma dayatılan öğretmen algısı onada sirayet etmiş. Öğretmenler oturun siz lütfen oturun.

bu memur arkadaş üniversitede öğretmenlik bölümünü kazanmak için dershanelere milyarları harcamış mı?
bu memur arkadaş üniversitede 4 yıl bi taraflarını yırtmış mı?
bu memur arkadaş KPSS de bizimle aynı sınavlara girip aynı zorlukları yaşamış mı?
bu memur arkadaş nasıl öğretmen olunabildiğini ve yüzlerce, binlerce öğrencinin ve bunların velilerinin kahrını kavramış mı?
bu memur arkadaş hiç at gözlüklerini çıkarıp etrafına bakmış mı?

ağzı olan konuşuyor. ağlar gibi görünüp alttan kıs kıs gülüyor. bu kadar zekâyla memur olduğuna dua etsin bunu yazan şahsiyet...

baynadir' Alıntı:
bu memur arkadaş üniversitede öğretmenlik bölümünü kazanmak için dershanelere milyarları harcamış mı?
bu memur arkadaş KPSS de bizimle aynı sınavlara girip aynı zorlukları yaşamış mı?
bu memur arkadaş nasıl öğretmen olunabildiğini ve yüzlerce, binlerce öğrencinin ve bunların velilerinin kahrını kavramış mı?

ağzı olan konuşuyor. ağlar gibi görünüp alttan kıs kıs gülüyor. bu kadar zekâyla memur olduğuna dua etsin bunu yazan şahsiyet...
hocam çok güzel bir cevap olmus..memura sorun bakalım neden kendi ile bizi mukase ediyor.Doktora neden çok para ödeniyor hak ettigi için .Kimse kusura bakmasın Bu yazıyı paylaşan arkadaş bence mesaj veriyor aklı sıra halinize şükretin bak bu durumda olanda varr demek istiyor benceeeee

Öğretmen olabilmek için önce üniversiteyi kazanıp bitirip kpss den de uçuk puanlar alıp atanabilmek gerekiyor. Bunları neden yazmamış. Hem memnun değilse o da öğretmen olup atansaymış.

yuci81' Alıntı:
Aşağıdaki yazıyı bizi de ilgilendirdiği için paylaşmak istiyorum yüksek müsaadelerinizle. Bu yazıyı alıntıladığımı dolayısıyla bana ait bir yazı olmadığını öncelikle belirtmek isterim. Bazı arkadaşlar yanlış anlayabiliyorlar zira. (Bkz. ilgili konu) Özellikle, başkalarının gözünden öğretmenlerin nasıl göründüğünü/algılandığını anlayabilmek için -yazıyı yazan memurun çoğu düşüncesine katılmamakla birlikte- iyi bir yazı bence. Her öğretmenin 450 TL ek ders almadığını, sınavlarda her öğretmenin görev almadığını, öğretmenin her girdiği ders için değil maaş karşılığının üstünde girdikleri ders için ek ders aldığını, öğretmenliğin sadece derse girmek değil ders dışında da iş yükü olduğunu hepimiz biliyoruz.
Pardon Hocam yazının Bu kısmını okumadan sizi sucladım Özür. Okulda zaten canımı sıktılar bende veryansın ediyorum artık. kusura bakma

o zaman bizde kendimizi doktorla kıyaslayalım, 6 milyar versinler bizede..
herkes ne mezunu olduğuna bakmadan istiyor.

deliyle deli olmayık boşverin.. adamın biri saçmalamış.. kamuoyunu yanıltıyor..

Bir memur kalmıştı öğretmenleri küçümsemeyen o da oldu :x

Yavrum senin eğitim düzeyin ne. Sende bizim kadar oku. O seviyeye gel. Al o maşı. Zaten üç beş kuruş maşımız var onada göz dikenin gözünü çıkarırız. :verymad:

Arkadaş daha öğretmen memur ayırımını öğrenebilcek yaş seviyesine gelememiş belliki. Sen memursun. Biz değiliz. Öğretmeniz yani aramızda dağlar kadar fark var. Bilgi bakımıdan bizim seviyemize gelmen için 40 fırın ekmek yemen + bir yerini yırtman gerek. Daha çok söyleyeceğim şey varda terbiyem müsait etmiyor. Sabah sabah :verymad: :verymad:

Öğretmeni getirmek istedikleri nokta bu zaten memura kızmanın lüzumu yok. Hükümetiyle, medyasıyla kaç yıldır zaten bu gözle bakılsın diye uğraşıyorlar.

mutlu112' Alıntı:
baynadir' Alıntı:

hocam çok güzel bir cevap olmus..memura sorun bakalım neden kendi ile bizi mukase ediyor.Doktora neden çok para ödeniyor hak ettigi için .Kimse kusura bakmasın Bu yazıyı paylaşan arkadaş bence mesaj veriyor aklı sıra halinize şükretin bak bu durumda olanda varr demek istiyor benceeeee
Evet bende 3-5 soru daha yapsam Eczacı, 5-10 soru daha yapsam doktor olcaktım. Ulen varya ne düz mantık var adamlarda,tam memur zihniyeti ve kör gözler.

en kıl olduğum da memurun, uzman çavuşun, polisin kendini bizle kıyaslaması. sen benim dengim değilsin ki. subay desen anlarım komiser desen anlarım da uzmana ne oluyor

memur kardeşim sende kendince haklısın, aldığın para az geliyordur ama kıyaslayacağın meslek grubu öğretmenler değil bence. sence öğretmenlerin aldığı para yeterli mi önce onu bir sor kendine. arkadaşlarda belirtmiş, dershaneler, üniversite sınavı, 4-5 yıl üniversite, kpss ve karşılığı ortalama maaş+ek ders =2000 tl. şöyle bir hesap yapalım. en kötü dershane 2-3 bin tl, 4-5 yıl üniversite yıllık masraf en kötü 6-7 bin tl, kpss dershanesi ıvır zıvır aşağı yukarı 40 bin tl. senin maaşınla öğretmenin maaş+ek ders arası fark 400 tl. 400 x 10 = 4000 tl. 40 bin tl yi kazanmak için öğretmenin 10 yıl çalışması lazım. öğretmen en az 22-23 yaşında atanabiliyor ama sen liseden sonra hemen memur olabiliyorsun. 4 yıl da önceden maaş almaya başlıyorsun. şimdi sen söyle öğretmen çok mu üstün bir durumda

bu arada herkes biz şu kadar puan aldık,üniversite okuduk falan yazmış.şu an bir kamu kurumunda düz memur olabilmek için yani 4001 den tercih yapabilmek için kpss den 90 üstü puan almak şart.ve çoğu da lisans mezunu.fen-edebiyat fakültelerinin hepsi,mat.öğretmenleri,fizik,biyoloji gibi öğretmenliklerin,tekstil,gıda mühendislerinin çoğu düz memurluk tercihi yapıyor.çünkü devlete öğretmen,mühendis olarak atanmaları çok zor.hatta çoğu branşta ne özelde ne devlette alım yok.
hatta biz ataması yapılmayan böte mezunları da mecburen bu yıl o küçümsediğiniz memurlukları yazacağız.söylemek istediğim normal memurluklarda çoğu lise ve önlisans mezunu lisans mezunundan fazla maaş alıyor.ön yargılarınızı değiştirmek için yazdım.memur olmak artık öğretmen olmaktan daha zor bu ülkede..hele ki lisans mezunuysan...o yazan da genç bir memursa üniversite sınavlarına sizin kadar çok çalışıp kpss için de dershaneye gidip 90 üstü puan aldıysa 1.600 TL maaşı hak etmiyor.tıpki bütün öğretmenlerin bu maaşı hak etmediği gibi.
bu arada bulunduğum ildeki valiliğe bu yıl atanan düz memurlardan 3'ü mat.öğretmenliği mezunu,2'si mühendisti.

Paylaştığım bu yazıyı yazan memurun lise mezunu mu üniversite mezunu mu olduğunu bilmiyoruz. Forumdaki bazı üyeler öğretmen olduklarını unutarak akıl almaz şeyler yazabiliyor. Google'ın bu forumu sıklıkla indexlediğini unutuyor sanırım bu arkadaşlar. :idea:

Bu konudaki gördüğüm en mantıklı yorum bu. :alkis: :alkis:
sevdalimhayat' Alıntı:
bu arada herkes biz şu kadar puan aldık,üniversite okuduk falan yazmış.şu an bir kamu kurumunda düz memur olabilmek için yani 4001 den tercih yapabilmek için kpss den 90 üstü puan almak şart.ve çoğu da lisans mezunu.fen-edebiyat fakültelerinin hepsi,mat.öğretmenleri,fizik,biyoloji gibi öğretmenliklerin,tekstil,gıda mühendislerinin çoğu düz memurluk tercihi yapıyor.çünkü devlete öğretmen,mühendis olarak atanmaları çok zor.hatta çoğu branşta ne özelde ne devlette alım yok.
hatta biz ataması yapılmayan böte mezunları da mecburen bu yıl o küçümsediğiniz memurlukları yazacağız.söylemek istediğim normal memurluklarda çoğu lise ve önlisans mezunu lisans mezunundan fazla maaş alıyor.ön yargılarınızı değiştirmek için yazdım.memur olmak artık öğretmen olmaktan daha zor bu ülkede..hele ki lisans mezunuysan...o yazan da genç bir memursa üniversite sınavlarına sizin kadar çok çalışıp kpss için de dershaneye gidip 90 üstü puan aldıysa 1.600 TL maaşı hak etmiyor.tıpki bütün öğretmenlerin bu maaşı hak etmediği gibi.
bu arada bulunduğum ildeki valiliğe bu yıl atanan düz memurlardan 3'ü mat.öğretmenliği mezunu,2'si mühendisti.

Geri