bir öğrenci internetin şifresini kırdı acil yardım

Kodla Büyü
bb1' Alıntı:
hocam öğretmenler odası , idare odaları ve benim bigisayrda kablolu bağlanıyor ve hepsinin şifresi ayrı
öğretmenlerin cep telefonlarına ben girdim ve kimseye göstermedim şifreyi ben müdür yardımcısı ve müdür biliyor
modemin şifresini değiştirdim ve wpa2 şifreleme yöntemi ile harf rakam karışık bilgisayarları karıştırma şansları yok
ama nasıl öğrendi

Hocam bu söylediklerini yaptıysan ve başka kablosuz bağlanan hiçbir cihaz yoksa kırılması imkansız gibi bir durum helal olsun çocuğa.

Bir arkadaş demişki senin yanında yapsın bizde sıraya girelim elini öpelim ben katılıyorum neresiyse gelir elini öperim.

Bence
1-) kablosuz bağlanan bir öğretmen laptopundan şifreyi alıyorlardır.
2-) Olası bir durum modemin şifresini kırıyordur. Sadece tahmin kablolu bağlanan bir bilgisayardan Modeme devamlı şifre gönderiyordur ve doğru şifreyi bulunca modemin arayüzü açılıyordur. Sonrada ağ şifresine bakıyordur.

Geçen yıl benim başımada geldi herhalde netbookveya notebooklardan öğrenmişlerdi şifreyi bende şifre değiştirmek yerine mac-filter koydum şimdi bas bas bağırıyorum şifreyi okulda :)

Hocam anlamıyorsunuz benim için girip girmemesi önemli değil önemli olan nasıl şifreyi öğrendi

bb1' Alıntı:
hocam diyelim yalan ozaman nasıl kırdı/öğrendi şifreyi
eleman sağlam sallamış öğretmenim.. bizim okulda da şifreyi kırdılar.. nasıl mı? bir arkadaşımız öğrencinin laptoptan internete bağlanırken öğrenci de görmüş.. düşünün yani. bazı öğretmenler bile şifreyi bilmezken öğrenciler şifreyi öğrenmişti.

bb1' Alıntı:
Hocam anlamıyorsunuz benim için girip girmemesi önemli değil önemli olan nasıl şifreyi öğrendi

Arkadaşım öğrenci muhtemelen sallamıştır. Ağa kablosuz bağlanan herhangi bir bilgisayardan bakmıştır veya öğretmenlerden biri söylemiştir. Geçen yıl ben şifreyi değiştiriyordum bir hafta sürmüyordu öğrenmeleri. Ya öğretmenlerden ya okul çalışanlarından öğreniyorlardı. Tek çözüm mac filtreleme yapmak. Hiç üşenme bütün cihazları mac filtreleme ile bağla ağa kablosuz ağın da şifresini kaldır rahat et :)

HOCAM O ADAM ONLARI YAPIP DA BUNU BAŞARDI İSE HAKKIDIR, BIRAK GİRSİN ÇATIR ÇATIR.. :puhaha:

hocam ilk göreve başladığımda bizim okuldan bir hoca bana dedi ki senin bilgisayarına erişebilirim ben, ben de tabi tabi dedim, inanmıyorsan bak, şu günlerde şu saatlerde internetin gidecek 5 dakikalığına dedi dediği saatlerde de gitti. bir yandan inanmıyorum ama bir yandan da merak ediyorum soruyorum nasıl olduğunu söylemiyor. neyse 4-5 ay sonra öğrendim ki bizim alt komşuyla çıkıyormuş, bizde interneti onlardan alıyorduk :) velhasıl bazen hiç tahmin etmediğin bir şey çıkabiliyor altından. bence de kırmamıştır, kırdıysa da bu alana yönlendir sen onu.

mac filtreleme yap kurtul hocam bu dertlerden kısmen..ama tahtalara wifi router wb programlarda kuruyolar... öğrenciler işte

En sağlam güvenlik önlemlerini aldım diye düşünüyordum, geçen gün modemin arayüzüne şifre koymadığımı fark ettim. Her nasıl olduysa modemi fabrika ayarlarına döndürdükten sonra şifreyi tekrar koymayı unutmuşum :eek:

bb1' Alıntı:
hocam diyelim yalan ozaman nasıl kırdı/öğrendi şifreyi

okulda özelden internete bağlı olan herhangi bir bilgisayara erişebiliyorsa sadece ağ ayarlarından bile şifreyi görebilir. En kuvvetli ihtimal bu bizde de öğrenci öğretmenin laptopını kullanırken ders arasında hemen şifreyi alıyor.

Belirttiğiniz önlemlere rağmen şifreyi bilen diğer kişilerin bireysel bir açığı dışında bir yöntemle öğrendi ise tebrik etmek lazım. Kullandığı yöntemi de çok merak ettim.

Önceki okulumda çok kısa sürede öğreniyorlardı. Bazı öğretmen arkadaşlar projeksiyon açık ve karakterler görünür şekilde iken öğrencilerin gözü önünde şifreyi giriyordu. Kimisi bir öğrenci gönderip şifrenin kağıda yazılmasını istiyordu :)

bb1' Alıntı:
hocam öğretmenler odası , idare odaları ve benim bigisayrda kablolu bağlanıyor ve hepsinin şifresi ayrı
öğretmenlerin cep telefonlarına ben girdim ve kimseye göstermedim şifreyi ben müdür yardımcısı ve müdür biliyor
modemin şifresini değiştirdim ve wpa2 şifreleme yöntemi ile harf rakam karışık bilgisayarları karıştırma şansları yok
ama nasıl öğrendi
..
hocam kendi ağzınla söylüyorsun zaten nerden öğrendiklerini.

öğretmen telefonlarına laptoplarına sizin şifreyi girmeniz demek kullananların şifreyi bilmedikleri anlamına gelmiyor. siz şifreyi 1 defa kayıt ettikten sonra isteyen herkes o şifreyi ordan öğrenir...

burda cevap verilecek en kolay yol çocuğun dürüstçe nasıl yaptığını söylemesi

kablosuzdan bağlanan cihazların (akıllı tahta, laptop, tablet, telefon) kablosuz bağdaştırıcılarının mac adreslerinin listesini yap sonra modemin ayarlarından (bizimki airties, istiyorsanız yerini söyleyebilirim) sadece bunlara izin ver. ondan sonra şifre koymaya da gerek yok.

bizde de vardı bi eleman bi şekilde öğreniyordular şifreyi. böyle yaptım şu anda bir sorun yok. sürekli de kontrol ediyorum istemci listesini yabancı bir mac adresi var mı diye.

ayrıca böyle bir öğrenci varsa bence cezalandırılmamalı, ilgisi doğru yönlere çevrilip kullanılmalı

Açık konuşayım benim wireless şifremi kıracak öğrenci daha doğmadı. Çünkü tüm önlemlerimi detaylı aldım. Brute force dan başka da bişi yapamaz kimse. O da MAC olayını aşabilse :) Arkadaşlar şifre kırma işleri artık öyle kolay değil. Hatta şu kadarını söylim siz önlemelerinizi detaylı alın (KingSkrupellos hocamın dediği gibi) ondan sonra da kıran olursa gelsin :) Çok araştırdım zamanında öyle programa SSID yazıp OK leyerek olacak şey değil.
Ancak değinmek istediğim şey tüm öğretmenlerimiz şifreleri öğrenildiğinde hemen altında teknik bir mesele aramasınlar. Şifre öğrenmenin en çok kullanılan yolu Sosyal MÜhendisliktir. Açın bi okuyun göreceksiniz ne olduğunu şifre konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar..
Hatta biraz iddalı konuşayım. KingSkrupellos hocamın dediği önlemleri alan şifrelerini güçlü şifrelerden belirleyen bir okulun wifi şifresini bizim hiçbir öğrencimiz yazılımla falan kı ra maz. Bakın öğrenemez demiyorum kıramaz diyorum..

Hocam bunu yapmasının imkanı yok 128 bitlik şifreleme tekniğini bir .bat dosyası ile kırmasının imkanı mümkünatı yok.
işkembeden sallamış.
Wirelless Kanalı dinlemesi lazım dinlediği veriyi süzmesi lazım.
1 deli kuyuya taş atmış 40 akıllı şimdi uğraşsın dursun çıkartmak için :puhaha:

biraz meraklı galiba bu öğrenci
internetten biraz araştırma yapmış nete giren pclerden birinde şifreyi nasıl alacağını öğrenmiş
öğrencilerde kendini büyütme olayı fazladır
benim de bi öğrencim hocam ben arkadaşımın facesini patlattım dedi nasıl yaptın dedim
msn adresini biliyordum şifresini de doğum tarihi adı yazmış duydum dedi :)
yani patlatmış oluyor demi(!) :)
sizin öğrenciniz de kırmamış öğrenmiş.NET
bi ihtimal diyelim eğer kırmışsa bilim adına hemen yönlendirin ilgililere...

Belki bat dosyasıyla şifrenin kayıtlı olduğu bir pc de şifreyi buluyor olabilir. Bunun için bat dosyasına bile gerek yok.

salllamış. ne kırması hocam. kolay mı o kadar. o kadar kolayda biz onun kadar bilgisayra bilmiyor muyuz. biz neden yapamıyoruz.
bilgisayarların birinden almıştır. yada hocaların biri girerken görmüştür.

günaydın...yapabilmişse bu derse ait başarı sağlanmıştır..ii not vermeli..programı sizde deneyin..bizde sonucu merakla bekliyoruz..

Geri