Bir Önerim Var!

Kodla Büyü

gkhankz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sorun;
Bilindiği üzere yıl sonunda tüm öğretmenlerin "Öğretmen Puan Çizelgesi" (Not çizelgesi) idareye teslim etmesi gerekiyor.
E-Okul sisteminde raporlar bölümünden alınan bu evrak için her öğretmen 1 kağıt dahi çıkarsa 800.000 kağıt israfına sebep oluyor ki sadece benim 20 den fazla sayfa oluyor, 30 üzeri olanlar var.
Ortalama hesaplarsak 800.000 öğretmen X 15 kağıt = 12.000.000 kağıt bir yılda boşa gidiyor.

Önerim;
E-Okul sisteminde yıl sonu geldiğinde ;
"Notlarımın doğruluğunu kontrol ettim ve onaylıyorum" şeklinde bir tik atma yeri (checkbox) konulsa ve
öğretmen not işlemlerini bitirdikten sonra buraya tik atıp kaydet tuşuna bastığında not girişleri pasif hale gelse yani değişiklik yapılamasa
Ayrıca idarede raporlar bölümünden baktığında hangi öğretmen onaylamış hangisi onaylamamış görebilse.

Sonuç Olarak;
E-Okula basit bir checkbox ekleyerek yılda milyonlarca kağıt+toner+zaman kaybından kurtulmuş oluruz.

Bunu ilgili yerlere ulaştırabileceğim yöntemi bana bildirirseniz veya sizler iletirseniz bir sorunu çözmüş oluruz.

gkhankz' Alıntı:
Sorun;
Bilindiği üzere yıl sonunda tüm öğretmenlerin "Öğretmen Puan Çizelgesi" (Not çizelgesi) idareye teslim etmesi gerekiyor.
E-Okul sisteminde raporlar bölümünden alınan bu evrak için her öğretmen 1 kağıt dahi çıkarsa 800.000 kağıt israfına sebep oluyor ki sadece benim 20 den fazla sayfa oluyor, 30 üzeri olanlar var.
Ortalama hesaplarsak 800.000 öğretmen X 15 kağıt = 12.000.000 kağıt bir yılda boşa gidiyor.

Önerim;
"Notlarımın doğruluğunu kontrol ettim ve onaylıyorum" şeklinde bir tik atma yeri (checkbox) konulsa ve
öğretmen not işlemlerini bitirdikten sonra buraya tik atıp kaydet tuşuna bastığında not girişleri pasif hale gelse yani değişiklik yapılamasa
Ayrıca idarede raporlar bölümünden baktığında hangi öğretmen onaylamış hangisi onaylamamış görebilse.

Sonuç Olarak;
E-Okula basit bir checkbox ekleyerek yılda milyonlarca kağıt+toner+zaman kaybından kurtulmuş oluruz.

Bunu ilgili yerlere ulaştırabileceğim yöntemi bana bildirirseniz veya sizler iletirseniz bir sorunu çözmüş oluruz.
Hocam öğleden beri e-okula girilmiyor o check atacak bile izin vermiyor yani e-okul

Hocam rapor alma bölümü de açılmaz zaten şu durumda, yoğunluğu ayrı bir mevzu.

Mevzuat hazretleri imzalı belge ister sayın hocam. Okullara dys geldikten sonra öğretmenlere e-imza dagitilirsa dediğin yapılabilir

bende söylediğiniz rakamlardan hesapladım yılda 150.000 tl para gidiyor kağıt mürekkep yazıcı ömrünü katmadım.

önerine ek sunayım.
yıllık planları zümreyi ve her türlü belgeyi e okula yükleyelim müdür kontrol etsin onaylasın oradan bitti.

bu şekilde tüm devlet daireleri benzer uygulamalar geliştirirse.

birde dilekçe sitesi www.dilekce.gov.tr sitesi üzerinden resmi yazışmaların tamamı yapılırsa kamuda yazıcı toner kağıt kullanımında yılda 1-2 milyar dolar kadar tasarruf edilebilir.

Hocam bu dediğini yaptığımızda o tik işaretli sayfanın çıktısını da isterler emin ol. Tecrübe ile sabittir.

Hocam e okul ilk çıktığı yıllarda notları hem okula hem de elimizdeki not defterlerine giriyorduk sonradan not defterini kaldırabildiler. Elimizde e okul gibi güzel bir sistem var ama biz hala kağıtlarla boğuşuyoruz. E okul şifresi kişinin imzasıdır. Nasıl banka işlemlerini sifremizle girip yaptığımızda sorumluluk bizde oluyor olumsuz durumlarda hiçbir hak iddia edemiyorsak mevzuat böyle açıklamasını kabul etmiyorum zira mevzuatın düzenlenmesi bir imzaya bakar.

Hocamın plan ve zümreler ile alakalı söyledikleri de mantıklı o evraklar içinde çokça kağıt harcanıyor.
Bimer e öneri olarak yazmıştım e dilekceyi de degerlendirecegim

Öneri harika...
Yıllık plan da aynı şekilde.
Ben de bir ek yapayım. Özellikle devamsızlık olayının içine ettiler. Not girişinin sınav sonrası otomatik kitlenmesi gibi mevzuatta belirtildiği gibi devamsızlıktan sonra 5.gün o devamsızlıkla ilgili izne rapora vb dönüştürme işi kapansa. İdare bile değiştiremese. Böyle sene sonunda teee şubat ayındaki özürsüz devamsızlık izine dönüştürülemez ve cılkın çıkması önlenir.

dys okullara gelince ancak..

Not çizelgeleri ve sınıf geçme defterlerini ıslak imzalı olarak saklamak yasal bir zorunluluk. Arşiv süresi ise "süresiz".

ders defteride olmasın. e okul hesabıma girince o günkü konu içerik hatta yoklama vb. hepsi oradan olsun. daha önce yüklediğimiz plana göre konular gelsin, hatta planlada uğraşmayan tüm ülkedeki müfredat aynı olduğu için sitemde planlar yüklü olsun. ders planlarıda yüklü olsun. derse girdiğimizde sınıf defterini imzalamak yerine konunun yanındaki onay kutusuna işaretleyelim. yoklamayıda aynı şekilde doğrudan ders öğretmeni ders anında işlesin e okula. hatta o günkü konuyla ilgili sorular, uygulanacak yöntem teknikler, ip uçları, eğitici her türlü materyal vb. nin eba linki hemen yanında olsun. böylce herkes aynı plandan gitsin. ülkede eğitim bütünlüğü olsun. sınavların hepsi merkezi olsun. sınav haftaları tatil olsun. öğretmenin ekders ücreti vb. işlediği e okul ders durumuna göre otomatik hesaplansın. yılın başında öğretmenlerin ders planlarını okul idaresi değil e okul idarenin girdiği verilere göre e okul programınca otomatik oluştursun. tüm bunlar cep telefonu tablet ve bilgisayarlarımızdaki e okul uygulamasından çalıştırılabilsin. devlet biraz öğretmenine güvensin. birde oldu olacak internet öğretmenlere filtresiz olsun. birde oukl müdürlerini okuldaki öğretmenler kendi aralarından 3-5 yılda bir seçsinler. daha önce müdür olmamışlar stajer müdür olarak kendi okulundaki eski müdürle veya aynı standarttaki diğer benzer bir okulda 1 sene görev yapsın. sonra kendi okuluna gelsin. okul aile birliğinin veya bakanlığın gönderdiği paraların o sene nereye harcanacağı öğretmenler kurulunca oylamayla belirlensin. öğretmenler kurulunda alınacak her karar oylamayla, kapalı oylamalayla alınsın. tüm okullarda sabah orta okullar öğleden sonra ilkokullar derse girsin. veya her mahalleye ilkokul orta okul bolca yapılsın. ders saatleri azaltılsın serbest etkinlik gibi dersler kaldırılsın.

1-her sınıfta internet ve bilgisayar yok.
2- her öğretmende akıllı telefon yok
3-an geliyor bir gün bıyunca elektrik olmuyor :)
mevzuat' Alıntı:
ders defteride olmasın. e okul hesabıma girince o günkü konu içerik hatta yoklama vb. hepsi oradan olsun. daha önce yüklediğimiz plana göre konular gelsin, hatta planlada uğraşmayan tüm ülkedeki müfredat aynı olduğu için sitemde planlar yüklü olsun. ders planlarıda yüklü olsun. derse girdiğimizde sınıf defterini imzalamak yerine konunun yanındaki onay kutusuna işaretleyelim. yoklamayıda aynı şekilde doğrudan ders öğretmeni ders anında işlesin e okula. hatta o günkü konuyla ilgili sorular, uygulanacak yöntem teknikler, ip uçları, eğitici her türlü materyal vb. nin eba linki hemen yanında olsun. böylce herkes aynı plandan gitsin. ülkede eğitim bütünlüğü olsun. sınavların hepsi merkezi olsun. sınav haftaları tatil olsun. öğretmenin ekders ücreti vb. işlediği e okul ders durumuna göre otomatik hesaplansın. yılın başında öğretmenlerin ders planlarını okul idaresi değil e okul idarenin girdiği verilere göre e okul programınca otomatik oluştursun. tüm bunlar cep telefonu tablet ve bilgisayarlarımızdaki e okul uygulamasından çalıştırılabilsin. devlet biraz öğretmenine güvensin. birde oldu olacak internet öğretmenlere filtresiz olsun. birde oukl müdürlerini okuldaki öğretmenler kendi aralarından 3-5 yılda bir seçsinler. daha önce müdür olmamışlar stajer müdür olarak kendi okulundaki eski müdürle veya aynı standarttaki diğer benzer bir okulda 1 sene görev yapsın. sonra kendi okuluna gelsin. okul aile birliğinin veya bakanlığın gönderdiği paraların o sene nereye harcanacağı öğretmenler kurulunca oylamayla belirlensin. öğretmenler kurulunda alınacak her karar oylamayla, kapalı oylamalayla alınsın. tüm okullarda sabah orta okullar öğleden sonra ilkokullar derse girsin. veya her mahalleye ilkokul orta okul bolca yapılsın. ders saatleri azaltılsın serbest etkinlik gibi dersler kaldırılsın.

E okula not yüklemek zorunluysa internet elektrik bahane değil. Basit bir tik çok şey demek. Not girmekte çok zaman almıyor. Bu kadar kaynak heba oluyor. Artık elektronik işlemlere geçilmeli. Zaten karneninde bir önemi kalmadı. Keşke karne vermekte kaldırılsa. Notlar zaten belli önceden.

Hocam ben arkadasın ders içindeyken böyle şöyle yapalımlarına elektriği söyledim. Yoksa not ve karne olayı istendiği zaman yapılabilen birseydir. Elektrikle alakası yok

gkhankz' Alıntı:
Sorun;

Önerim;

Sonuç Olarak;

E hocam eyi gözelde bu yazıcı, kağıt, toner vs vs satan adamlar acından mı ölsün :D Şaka bir yana güzel teklif. İstendikten sonra neler yapılır nelerdeee işi ehline vermek lazım.

Hocam öneriler çok güzelde ben daha 4-5 yıl önce yıllık plandan ve zümreden bir tane çıktı alıp imzalattım idareye verdim. Kendime imzalı halini almadım flashımda var israf olmasın diye. Müfettiş bana bu yüzden azar çekti ya sen niye kendine imzalı halini almadın diye...
Hem hocam bu önerilerin yerine gelmesi için önce şu e-okul denen sisteme düzgün bir giriş yapabilmek lazım sabahtan beri delirmek üzereyim.

Yazı geldi yaklaşık 7 yıl önce... İdareye de kendine de dijital ortamda alabilirsiniz diye
sami55' Alıntı:
Hocam öneriler çok güzelde ben daha 4-5 yıl önce yıllık plandan ve zümreden bir tane çıktı alıp imzalattım idareye verdim. Kendime imzalı halini almadım flashımda var israf olmasın diye. Müfettiş bana bu yüzden azar çekti ya sen niye kendine imzalı halini almadın diye...
Hem hocam bu önerilerin yerine gelmesi için önce şu e-okul denen sisteme düzgün bir giriş yapabilmek lazım sabahtan beri delirmek üzereyim.

Bimer'e yaptığım başvuruya 10 gün gibi kısa süre içinde cevap geldi aynen paylaşıyorum
"Sayın ilgili
İlgili işlemin yapılması arşivlerin tutulması amacı iledir. Olağan üstü durumlar için bunların tutulması gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz."

Yorum yapmayacağım ama aklıma gelen şu hikayeyi de paylaşmadan geçemeyeceğim;
Bir yetkiliye demişler ki,
-"Efendim bu arşivler çok fazla yer kaplıyor ne yapalım"
-"hepsinin ikişer fotokopisini alıp yakın" demiş.

Geri