Bios'a Girmeyen Pc

Kodla Büyü

teraneci

Site Gezgini
Selamlar arkadaşlar. Yeni BT sınıfım kuruldu. 20 bilgisayar içinden bir tanesi zıpırlık yaptı. Diğerlerine biosa girip boot edip imajları attım. Ama bu arkadaş biosa girme tuşuna bastığımda öylece kalıyor pc.

1) Num lock tuşu aktif.(yani kilitlenme yok)

2)Ekran power ışığı yanıyor ancak görüntü yok. Tekrar kapatıp açıyorum hiç dokunmuyorum bu sefer sistemin içinde yüklü gelen ubuntu işletim sistemi açılıyor hiçbir sorun yok.
Ama biosa bir türlü giremiyorum. Çözüm olarak ne önerirsiniz? Acronisle biosa girmeden bir şeyler yapabilir miyim? Ya da bir işletim sistemini live olarak başlatıp bir şeyler yapabilir miyim?

Farklı klavye dene hocam olmazsa garantiye gidecek. Tabii eğer tüm konfigürasyonlar aynı ise.

Aynı konfigürasyonlar da ise bilgisayarlar ben yüklediğim bir sabit diski bununki ile değiştirirdim

1: CD ile mi USB ile mi imaj atıyorsunuz?
2: MBR mi GPT biçimde mi boot ettiniz?
bu sorular üzerine odaklanabilirsiniz.

Makinalar ayni ise hdd yi sokun ,baska makinada isletim sistemini kurun, acilistan sonra bios guncellemesi yapin.
Fakat bunu yapmadan once anakartda cmos reset switch leri vardir oradan kisa devre yapip makinayi acin ve makinanin biosunu tam fabrika ayarina donderin.( bu bile probleminizi cozebilir)

Makinalar ayni ise hdd yi sokun ,baska makinada isletim sistemini kurun, acilistan sonra bios guncellemesi yapin.
Fakat bunu yapmadan once anakartda cmos reset switch leri vardir oradan kisa devre yapip makinayi acin ve makinanin biosunu tam fabrika ayarina donderin.( bu bile probleminizi cozebilir)
Tamamdır hocam ilk günü deneyeyim. Teşekkür ederim cevaplarınız için

Farklı klavye dene hocam olmazsa garantiye gidecek. Tabii eğer tüm konfigürasyonlar aynı ise.

Aynı konfigürasyonlar da ise bilgisayarlar ben yüklediğim bir sabit diski bununki ile değiştirirdim
Evet hocam hepsi aynı. Harddiski başka pc ye takıp imajladım. Bu sefer taktığım pc de ekran gelmedi. Tam sorun orada o zaman diyorum bu sefer tuşlara basmayınca içinde yüklü olarak gelen Ubuntu açılıyor onda sorun yok. Öyle değişik bir durum :)

Evet hocam hepsi aynı. Harddiski başka pc ye takıp imajladım. Bu sefer taktığım pc de ekran gelmedi. Tam sorun orada o zaman diyorum bu sefer tuşlara basmayınca içinde yüklü olarak gelen Ubuntu açılıyor onda sorun yok. Öyle değişik bir durum :)
Ozaman problem hdd de hocam bosuna ugrasmayin hdd yi sokunce bios geliyorsa o hdd boot edemiyordur. Disarida iken bi bakin tik tik ses geliyormu hdd den eger geliyorsa çöp gelmiyorsa low level format belki kurtarir.
Diyeceksiniz ubantu nasil calisiyor ubantunun boot olayi tarama yapmaz post ekranindan sonra acar bu da bozuk sektoru atlamasini sagliyor olabilir. Ilginc bir durum tabi ben tahminde bulunuyorum gormeden cozmek cok zor kolay gelsin diyelim size

Aynı olan başka bir kasayı açın anakart üzerinde jumper farklı bir noktaya takılmıştır diğerleri ile aynı olursa sorun çözülür. Bir bilgisayarda geçmişte böyle bir durum ile karşılaşmıştım forumda resimli paylaşmıştım ama konuyu bulamadım. :)

Geri