Bilsem sözlü sınava nasıl çalışmalıyız

Kodla Büyü

muamma25

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaslar. Bilsem sozlu sınavına girmeye hak kazandım. Daha önceden giren var mı? Biraz tecrübe dinlemek istiyorum.

geçen sene mülakata giren biri olarak: güncel konularla ilgili sorular sordular.torpil olacağını düşünmüyorum.daha çok iletişimin ve hal ve tavırlarına dikkat ediyorlar.teknofest nerelerde oldu ile ilgili bana soru sordular. bir tane genel kültür. dünyadaki anayasa mahkemesi nerede gibi.ben yarı yarıya soruları bilmeme rağmen ve ek puan sıralamasında aşağılarda olmama rağmen mülakttan yüksek puan verdiler.ama tercih etmedim bilsemi. çook espirsi olmadığı için bana..kısacası kendine güven ve iletişimin güçlü olsun.diksiyon beden dili vs..bu arada mülakatta 3 kişi vardı bana soru yönelten..herkes ayrı ayrı kafasına göre ve çektiğin zarfa göre sorular sordu.

Torpilin yoksa boşa uğraşma. Sorular standart. Verdiğin cevapları dinlemiyorlar bile. Daha önce yaptığın çalışmaları soruyorlar. En son okuduğun kitaba kadar sorular var ama torpil yoksa boş yani.
Hocam durumun torpille bir alakası olduğunu düşünmüyorum şahsen. Bilsemler daha çok proje, yarışma ve etkinlik tabanlı bir yer. Yarışmalarda rapor yazımı, evrak işleri, sunum işleri çok fazla olduğundan bayağı yorucu bir yer. Daha farklı açıklamak gerekirse öğretmenin aşırı çalıştığı ve tabiri caizse (Teşbihte hata olmaz.) suyunun çıkartıldığı bir yer olduğu için pek fazla tercih edilmiyor. Ben Şanlıurfa'da öğretmenlik yapıyorum. Bilsemde ilk defa bu sene görevlendirme ile çalışıyorum. Öğretmenlikte 7. yılım bitti. İlk defa çalışmama rağmen Tübitak, Teknofest, bölgesel, ulusal ve uluslararası yarışmalar için bilişim teknolojileri alanında 10, toplamda diğer branşlarla birlikte ise 50'ye yakın proje gönderdik. Tabi gönül isterdi bu yarışmalarda finale kalalım. Ama bazılarında çeyrek finalde, bazılarında ise yarı finalde elendik. Bana göre asıl torpil bu yarışmalarda proje seçilirken yapılıyor. Projelerin %70'inin torpille girdiğini düşünüyorum. Kalan %30'u hakkıyla giriyor. Puanlara itiraz edince bu sefer daha da düşük bir puan veriyorlar. (Başıma geldi oradan biliyorum.) Ayrıca bu seneki projelerimizden bazıları bütün aşamalarda tam veya tama yakın puan aldıkları halde ne hikmetse finale kalamıyor. Bütün bunlar bir yana şahsi görüşüm; her öğretmenin yolu, henüz üretkenliği varken, henüz hevesi varken bilsemlerden bir kez de olsa geçmeli. Her öğretmen bilsemde çalışmalı. 3 Temmuzda kadro için mülakatım var bakalım nasıl geçecek?

Son düzenleme:
Bilsemin amacı güzel ama velilerin tavrı ilginç geliyor bana. Veliler kendini ve çocukları o kadar yıpratıyor ki girmek için girdikten sonra da ayrı bir hava içinde oluyorlar.

Deneyimli arkadaşlar görüşlerini paylaşırsa memnun olurum. Mülakat nasıl oluyor? Sonrasında nasıl bir süreç işliyor? Atandıktan sonra bizi hangi çalışma şartları bekliyor? Vb gibi.

Bilsemler normal okula dönecek hocam. süreç proje okulları ile başladı bilginiz olsun

geçen sene mülakata giren biri olarak: güncel konularla ilgili sorular sordular.torpil olacağını düşünmüyorum.daha çok iletişimin ve hal ve tavırlarına dikkat ediyorlar.teknofest nerelerde oldu ile ilgili bana soru sordular. bir tane genel kültür. dünyadaki anayasa mahkemesi nerede gibi.ben yarı yarıya soruları bilmeme rağmen ve ek puan sıralamasında aşağılarda olmama rağmen mülakttan yüksek puan verdiler.ama tercih etmedim bilsemi. çook espirsi olmadığı için bana..kısacası kendine güven ve iletişimin güçlü olsun.diksiyon beden dili vs..bu arada mülakatta 3 kişi vardı bana soru yönelten..herkes ayrı ayrı kafasına göre ve çektiğin zarfa göre sorular sordu.
Alanımızla ilgili soru sorulmayıp, genel kültür ve güncel olaylar mı soruluyor yani. ?

Alanımızla ilgili soru sorulmayıp, genel kültür ve güncel olaylar mı soruluyor yani. ?
alanla da ilgili sorular tabi soruldu(arttırılmış gerçeklik vb) ben genel olarak bahsettim. daha çok nelere dikkat ettiklerini söylemeye çalıştım hocam. gözlemim benim

Bakalim insallah mulakatim iyi geçerse bilsem de birşeyler yapmak istiyorum. Bulundugum okulda dusuk profil ve kalabalik siniflar var. Dur susla zaman geciyor. Emeklerimin karsiligini gormek istiyorum

tam tersine çoğu ilde yeni bilsemler açılmaya başladı.bilsem kılavuzunda görebilirsiniz yeni bilsemleri:)
Kapanacak demedim zaten hocam normal işleyiş biraz değişecek. yine öğrenci seçilerek gidecek fakat gündüz okul düzeni dersler öğleden sonra normal bilsem işleyişi. Yani okullardan öğrenci taşımak yerine kazanan öğrenci normal eğitimi de bilsemde alacak. Ankara'da başladılar yada başlayacaklar diye duydum bir kaç yerde.

Kapanacak demedim zaten hocam normal işleyiş biraz değişecek. yine öğrenci seçilerek gidecek fakat gündüz okul düzeni dersler öğleden sonra normal bilsem işleyişi. Yani okullardan öğrenci taşımak yerine kazanan öğrenci normal eğitimi de bilsemde alacak. Ankara'da başladılar yada başlayacaklar diye duydum bir kaç yerde.

Onu söyleyenler Bilsemlerin bünyesinde gündüz anaokulu açılması ile karıştırmış olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_3282.png
    IMG_3282.png
    75.3 KB · Görüntüleme: 33
Bir çok öğrenci 6 yada 7 sınıfta BİLSEM'i bırakıyor. Asıl bunu araştırıp çözüm getirsinler.
2015 te Bilsemin ilk kez sınavla öğrenci aldığı yıl kazandı iki çocuğumda , malesef oğlum 8. sınıfta kızımda Liseye başlarken bıraktı . İstanbula taşınmamızın bunda etkisi olmuş olsa da tek sebep bu değil tabiki..

Bizim girdiğimiz dönemde ek puanı en yakın kişinin 3 katı bir aday vardı. Onun yerine mülakatlar başlamadan önce mülakat odasına ilçe milli eğitim müdürünün soktuğu birini seçtiler. Puanda açık ara önde olan arkadaşın cv çok etkileyici olmasına rağmen seçilmedi. Keşke onunda, bizimde sizin gibi özgüvenimiz yerinde olsaydı belki bizleri seçerlerdi. Özgüven çok önemli bir kriter.

Bizim girdiğimiz dönemde ek puanı en yakın kişinin 3 katı bir aday vardı. Onun yerine mülakatlar başlamadan önce mülakat odasına ilçe milli eğitim müdürünün soktuğu birini seçtiler. Puanda açık ara önde olan arkadaşın cv çok etkileyici olmasına rağmen seçilmedi. Keşke onunda, bizimde sizin gibi özgüvenimiz yerinde olsaydı belki bizleri seçerlerdi. Özgüven çok önemli bir kriter.
hocam hangi sene mülakata girdiniz? yazdıklarınızdan sadece 1 kişi seçilmiş o sene anladım doğrumu acaba?

Geri