Bilişim tekn.öğretmeninin UDEMY'e kurs yüklemesi

Kodla Büyü
Durduk yere korku atmosferi yaratmayın hocam. İnsanlar bir şeyler üretmeye, kendini geliştirmeye çalışıyor.
Hocam adamlar yazmış soruşturma olursa ona buna bakmaz gelir elde ediyorsan yapıştırır cezayı...

Dediğime itirazı olan kendini şikayet etsin sonucunu buraya yazsın. :)

"Yer çekimi var, isteyen damdan atlasın sonucu buraya yazsın" gibi olmuş. :) Niye kendini şikayet etsin ki? Fikir ve sanat eserleri kanunu uyarınca eser üretenlerin ceza almasına dair, paylaştığınız yazıda da bir şey yok. Birine şikayet ettirse de hiçbir şey çıkmaz bundan.

tarumoloji hocam buradan sonra sözüm size değil. Genel olarak bilgilendirme amacı ile yazıyorum.

Akşam oturup kitap yazmak ile video çekmek arasında fark yok arkadaşlar. Gerekirse gidin bir yayınevine, video içeriklerinizin telif haklarını 6 aylığına, 1 yıllığına vs. onlara devredin. Kodlab'a veya başka yayınevlerine yazın mesela. Kamu çalışanı öğretmenlerin hazırladıkları kitap ve video eğitimlerin ödemesini nasıl yapıyorlarmış, süreci sorun. Onlar biliyordur.

Ancak genel olarak olay şu şekilde gerçekleşiyor: ürettiğiniz eser ne ise tüm hakları size ait. Kitap yazdıysanız(veya video çektiyseniz/ya da başka bir içerik de olabilir bu) karşınızdaki firma ile 6 ay-1 yıl-3 yıl(her ne ise artık) süreliğine, bir anlaşma imzalarsınız. Bu anlaşma kitapta genellikle exclusive(münhasır) telif anlaşması olur. Yani X yayınevi ile 3 yıllık anlaşma imzaladıysanız, eser sahibi olarak kitabınızı 3 yıllığına - Y, Z, T gibi başka yayınevlerine satamayacağınıza veya pdf'ini kafanıza göre paylaşmayacağınıza dair garantisini vererek(exclusive bu oluyor) X yayın evine kiralamış olursunuz. Gelir anlaşması genellikle kitabınız/videonuz satıldıkça komisyon alma üzerine olur. Ama peşin para alıp, "sen kaça satarsan sat, kaç adet satarsan sat" diye de anlaşma yapan vardır belki. Memur olarak bunların hepsi yasal, hepsi vergilendirilebilir. Sonra da şirketin size yaptığı ödeme dökümü ile gider gelir beyannemesi vs. doldurur vergisini yatırırsınız. Olay bundan ibaret.

Udemy de bir yayıncılık firması esasen. Benim udemy'de kursum yok, bu yüzden detaylarını bilmiyorum. Ancak sözleşmeniz telif ücreti üzerindense, ödeme raporu ile muhasebeciye veya bir vergi uzmanına gidersiniz, vergisini yatırırsınız. Aracı bir yayınevine gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Boş yere korku atmosferine kapılıp yaptığınız işi bırakmayın. Bunu sadece udemy için söylemiyorum. İnsanlar buraları okuyup korkuyor, umutsuzluğa kapılıyor. Negatif düşünen insanlar için ne derler bilirsiniz: "Bulduğunuz her çözüme bir problem bulurlar." "ya şöyle olursa ya böyle olursa" diye overthinking içerisinde boğarlar sizi, olmayacak ihtimalleri önünüze getirirler.

Araştırın, üretin, geliştirin, yasalara uygun iş yapın, verginizi de ödeyin. Hiçbir şey olmaz. Yasa belli kanun belli.

Memur kafasından çıkmak isteyenlere ve üretenlere selam olsun.

Buradaki en önemli sorun vergi verme kısmı 10 kişiden 9'u vergi ödemiyor o yüzden sorun olur...

Bence saçma bir durum kimseyi korkuttuğum yok bir şeyler yapmaya başarmaya çalışana hiç bir şekilde engel olmak gibi bir amacım yok ama ben kendim ek ders dolayısıyla sorun yaşadım haklı olduğum ve yönetmelikte yeri olduğu halde mırın kırın ettiler ceza aldım... İşlerin yürüyüşü konusu düşündüğünüz gibi olmuyor yani...

Buradaki en önemli sorun vergi verme kısmı 10 kişiden 9'u vergi ödemiyor o yüzden sorun olur...

Bence saçma bir durum kimseyi korkuttuğum yok bir şeyler yapmaya başarmaya çalışana hiç bir şekilde engel olmak gibi bir amacım yok ama ben kendim ek ders dolayısıyla sorun yaşadım haklı olduğum ve yönetmelikte yeri olduğu halde mırın kırın ettiler ceza aldım... İşlerin yürüyüşü konusu düşündüğünüz gibi olmuyor yani...
Talihsizlik olmuş hocam. Geçmiş olsun.

Verginizi ödeyin ki devlet sizin iyi niyetli olduğunuzu anlasın. Ben devlet olsam vergisini vatandaş noksansız ödüyorsa problem etmem, bana ne memurmuş, işçiymiş, serbest meslek erbabıymış falan. Bu arada, üniversite hocaları teknokentlerde şirket açabiliyorlar bildiğim kadarıyla, ama ne kurnaz onlar. Devlet bunları sağlam bir denetlese memurununkinden daha fazla vergi kazanır.

Geri