Bilişimcilerin karşılaştığı trajikomik olaylar[tek başlık]

Kodla Büyü
Geçenlerde hizmetli "Hocam siz bu işlerden iyi anlıyorsunuz üçlü prizi bozulmuş şununla değiştirirmisin" diye bir talepte bulundu. Sağolsun severler beni:):)

Gittiğim bir okulda hocam gelmişken sınıftaki bilgisayara bakıverin 1 haftadır internet yok dediler. Öğretmen arkadaşla sınıfa vardık ağ kablosu müdür odasından önce sınıftaki bir switch cihazına, switcten de bilgisayara gidiyordu. Sorun ne olabilir? Switch cihazının güç kablosu duvardaki prize takılı değildi. Switch'e elektrik gelmiyordu. :) Prize taktım, internet de geldi. Öğretmen de aramızda kalsın dedi. :) O günden beri bir sır aramızda :)

Müdür yazıcıdan çıktı alamamış beni çağırdı. Yazıcı ekranındaki yazı her şeyi açıklıyordu "NO PAPER".

bir gun farkli bir bolum (elk.) ogrencileri bizim lab. da iken iceri bir girdim kizin biri butun tuslari sokmus klavyedeki. neden soktun diye sordugumda hocam bu bozulmus bastigimdan farkli harfler cikiyor dedi.

bir keresinde de lab. da odev arastirmak icin geldigini soyleyen bir ogrenci internette buldugu yaziyi painte aktarmaya calisiyordu (lise).

bizim cocuklar zehir gibi bilg. biliyor, ne gerek var dersinr diyenler cocuklarinin sadece facebookta gezdiginden bihaberler malesef.

Yeni öğretmeniz, 12-13 sene evvel, nasıl oldu bilmiyorum, hatırlamıyorum ,1.sınıflara bilgisayar dersi veriyorum( ilkokul bir) :puhaha: , idare seçmeli ders mi diye mi verdi nasıl böyle bir şey yaptın inanın hatırlamıyorum, biz de çok acemiyiz girdik derse. Çocuğun birine , şuraya tıkla diyorum, çocuk ekrana tık tık diye vurmaz mı :puhaha: Bir süre sonra müfettiş geldi , sen nasıl girersin bu derse dedi ,o da kafayı yedi :p

erakcora' Alıntı:
Yeni öğretmeniz, 12-13 sene evvel, nasıl oldu bilmiyorum, hatırlamıyorum ,1.sınıflara bilgisayar dersi veriyorum( ilkokul bir) :puhaha: , idare seçmeli ders mi diye mi verdi nasıl böyle bir şey yaptın inanın hatırlamıyorum, biz de çok acemiyiz girdik derse. Çocuğun birine , şuraya tıkla diyorum, çocuk ekrana tık tık diye vurmaz mı :puhaha: Bir süre sonra müfettiş geldi , sen nasıl girersin bu derse dedi ,o da kafayı yedi :p
Error!!!!404 Not Found

Atandigimin ilk haftalariydi okuluna gittim dersimin boş olduğu bi zaman nöbetçi öğrenci geldi hocam mudur sizi çağırıyor dedi bende gittim mudur dediki hocam bilgisayar çalışmıyor kasanın tuşuna basıyorum açılmıyor sorun büyüktü bende dedim hocam bilgisayarın fişini prize taktiniz mi hiç bakmadan dedi. Ben prize baktım şok oldum uzatmalı prizin fişi dışarıda. mudur masasına prize bakinca kıpkırmızı oldu.

erakcora' Alıntı:
Ben birşey anlamadım. Vah o öğrencilerin haline. Bende Error!

unutamadıklarımdan..

O zamanlar lisede görev yapmaktayım. Okulun formatör öğretmeniyim. Yeni atanmış edebiyat öğretmeni yanıma telaşla gelerek " hocam sınav yapıcam bu ders, acil fotokopi lazım" dedi. Beraber çıktık fotokopi odasına. Elektrik kesilmiş..hocamız ısrarla cok acil bekliyorum hocam ,öğretmenler odasındayım diyor. Ben ısrarla elektrik yok diyorum...

cvp: "fotokopi makinesi elektrikle mi çalışıyordu!!! " :?

Başka bir hocamız da projeksiyonu açmış duvarda mavi ekran .. odama bir öğrenci göndermiş , bir sorun olduğu düşüncesiyle sınıfa gittim. Hocamız çaresiz bekliyor.. baktım kasa çalışmıyor. tamamen bozuk sanmıştım ki "POWER" düğmesine basınca çalıştı. :D

şaşkınlıkla bana bakan coğrafya öğretmeni :" hımmm buraya basıcaz , öyle mi ?? " !!! :?

aklıma geldikçe hala gülerimmm :))

suatozt' Alıntı:
2006 yılı göreve yeni başlamışım. Çaylaklık günlerimizin gördüğüm ve göreceğim en değerli en baba insanlardan biri olan müdürümüzle güzel geçiyodu. Takiiii :)
ana sınıfı öğretmenimiz elinde klimanın uzaktan kumandasıyla geldi.
- Hocam beni müdür bey gönderdi. Klima çalışmıyor. Bilgisayarcı halleder dedi.
- İyi de hocam ben ne anlarım klimadan. Ver şu kumandayı biraz da ben kurcalayım. Belki düzelir.
Ana sınıfına indik. Tam kurcalarken, bi arkadaş ziyaretime gelmiş. başka bi bilgisayar öğretmeni. Kardeşinin de klime servisi var. Telefon ettik hemen geldi sağolsun. Klimayı bir güzel çalışır hale getirdi ve tek kuruş ta para almadı. Tam arkadaş klimayı halletti ve müdür bey geldi.
- Noldu hocam halloldumu. Hocam sağolsun hocamızın arkadaşı klima servisiymiş. Halletti.
- Müdür gülerek. Ben demedimmi bilgisayarcı halleder diye. Bu adamları hafife almayın boş değil bunlar boş değil....... :)
boş değil bunlar boş değil :puhaha: :puhaha:

bu sayfayı okuyordum derse girmeden şuan dersteyim iki dakika önce lise bir öğrencisiyle aramızda geçen geçen bir olay
öğrenciler geldi oturdular, sınıfta aralarda dolaşıyorum ,
öğrencinin biri
-hocam bilgisayar açılmıyor????
tabi ben yanına gittim baktım güç düğmesine basmamış.
YARIM Dönemdeyiz ve karşılaştığım probleme gülsem mi ağlasam mı bilemedim..... :shock: :?

Halk eğitimde 50 yaş civarı teyzeme bilgisayar öğretmeye çalışıyorum. gerçi teyzem almanyadan lise mezunu. zar zor excele gelmişiz. ama öğrenme çok zor oluyor, aynı şeyleri sürekli söylemek zorunda kalıyorum... çok sabırlıyımdır.
neyse bir gün aşağıya doğru 1,2,3....8,9 şeklinde sayılarla liste oluşturuyor. (önce uzun yolu sonra kısa yolunu göstereyim dedim). 9'a kadar yazdı, öyle bekliyor... bir sorun var anlaşılan.
- "Noldu" diye sordum.
- Hocam 10'u bulamıyorum klavyede yok dedi.
- :cry: :cry: :cry: :cry:

soru : Hocam İnternet çok yavaş nasıl düzelir?
cevap:Arkadan itmek lazım hocam :D

Soru :Hocam bilgisayar açılmıyor ne yapmak lazım?
cevap(Lisede):Hocam fişini taktın mı :D
Cevap(İmam hatipteyken): Hocam 3 kulhü bi elham hala açılmıyosa yapcak bişey yok :D

Soru : Hocam ekrana görüntü gelmiyor ne yapmak lazım?
Cevap : hocam ekranın sağ üst köşesine üfle hala gelmiyosa nefesi kuvvetli birini çağır :D

Soru : (bilgisayarla alakasızsa): Hocam benim telefona şöle şöle bişi oldu ne yapmak lazım.
Cevap: bizim çocuğunda bezi bitmiş...

Hikaye anlatana hikaye anlatmak lazım bence..

mavi85' Alıntı:
Gittiğim bir okulda hocam gelmişken sınıftaki bilgisayara bakıverin 1 haftadır internet yok dediler. Öğretmen arkadaşla sınıfa vardık ağ kablosu müdür odasından önce sınıftaki bir switch cihazına, switcten de bilgisayara gidiyordu. Sorun ne olabilir? Switch cihazının güç kablosu duvardaki prize takılı değildi. Switch'e elektrik gelmiyordu. :) Prize taktım, internet de geldi. Öğretmen de aramızda kalsın dedi. :) O günden beri bir sır aramızda :)
Bunu diye. Bir bayan bilgisayar öğretmeni ise sizden ilgi beklediği için olabilir

Bir gün lisede btr olarak görevliyim, müdür yardımcısı acil olarak çağırdı beni.
-Ne oldu hocam? dedim
- Hocam internet yok e okula giremiyorum.
- Dedim diğer tarayıcılarda (chrome-mozilla) internet var mı?
- onlarda var giriyor dedi :oops:
- bi bakaıyım hocam dedim explorer a tıkladım açılış sayfası msn , yani google gelmiyor :)

Açılış sayfasını düzellettim tekrar deneyin dedim ,
- aaa internet geldi dedi :)

Sonra izahını yaptık ama anladığını sanmıyorum.

Ondan sonra müdür yardımcısı olmaya karar verdim bir okulu bunun gibi adamların eline bırakmamak için, sınavı kazandım şuan müdür yardımcısıyım :sleep:

Yeni kurs ekibimde hiç bilmeyen kursiyerle yaşadığım iki olayı anlatayım
1. Fare kullanımında çift tıklama olayını ögretmeye çalışıyorum, biliyorsunuz çok zor bi durum. İki kere hızlı hızlı sol tuşa basıp çekeceksiniz diye yanında anlatıyorum, çift tıklama sesi geliyor ama bi türlü pencere açılmıyor. Sonra ne göreyim 2 parmağıyla 2 tuşa birden basmaya çalışıyor :)

2. Olay ise klasör penceresi ayrıntılar görünümüyle açık olduğu için bir dosyanın boyutu 10 KB olarak görünüyor. Kursiyer dedi ki "hocam bu bilgisayarda benim hastane randevum gözüküyor."
Bende "nasıl olur ki öyle bişey dedim daha internete girmeyi ögrenmediniz" diyerek yanina gittim. Meğerse ertesi gün saat 10 da KBB hastalıkları ndan randevusu varmış

Biri kart getirdi hocam okuyucu varsa takıp silebilir misin diye...Müdür atladı peçete yok tuvalet kağıdı al sil.

Yeni baslayan müdur yardimcisi klavyede üst karakter tuslarinin nasil yapildigini bilmiyor , ben tablet kullanıyorum da diyor... Bu kisi 25 yillik öğretmen... Ve dediği "aslinda siz bize derslerden sonra yarim saat ayirirsaniz biz öğreniriz"... 25 yilda öğrenemediğini benden yarimsar saatte öğretmemi istiyor... Vah benim ülkem vah...

Word'de yazı hazırlarken, imlecin bir alt satıra nasıl ineceğini öğrenmek üzere atölyeden öğretmeni çağıran müdür gördü bu gözler birkaç yıl öncesine kadar... :confused:

Bugün çok önemli bir işimiz var diyen müdür yardımcısına hayırdır inşallah diye sorduğumda hocam senden gerekirse derse girmeyip tüm sınıfların kitap eksiklerini istiyorum demez mi? Gülerek şöyle bir baktım. Bu biraz garip değil mi diye sorduğumda yoo hocam demesin mi? Benim şalterler attı okulda üç müdür yardımcısısınız kaldı ki her sınıfın da rehber öğretmeni var deyip odayı terkettim. O gün bugündür mesafeliyiz ama dersime ve şahsıma saygılı olmayı öğrendiği gün oldu.

Bir okula 2 haftadır sınıfın birine internetin gelmediği sebebiyle çağrıldım. Gittiğimde ne göreyim bilgisayar bir switch'e bağlı switch'in de güç kablosu duvardaki prizden çıkmış elektrik almıyor yani. Fişi taktım internet geldi. Bu da aramızda kaldı.:)

Sevdiğim bir öğretmen arkadaşın dizüstü bilgisayarını formatladım. Arkadaş geldiğinde aynı markanın eski bir dizüstü bilgisayarını ona verdim. Bana bu benim bilgisayar değil ki dedi bende fotmatlayınca böyle oluyor dedim inandı memnun olmayarak aldı yüzü hala gözümün önünde :) bir ders sonra kendi laptopunu verdim öyle bir sevindi ki

Ogretmenler odasindaydim zil çaldı,tam çıkıyordum matematik öğretmeni seslendi "hocam yazıcıdan nasil cikti aliyoruz" biraz afalladim espiri yaptığını zannettim, şaka yapıyorsun dedim vallahi bilmiyorum dedi.

Son düzenleme:
Öğretmenler odasındayım,yanıma Fen teknoloji hocası oturdu.
fen teknoloji öğretmeni:hocam sizin evde internet var mı?
ben:yok.neden sordun?
fen teknoloji öğretmeni:hocam bi konu vardı araştıracaktım,PowerPoint te sunum hazırlamak için ben de internet yok .Gerçekten internet yok mu sizde?
ben:yok
fen teknoloji öğretmeni:Sadece biraz araştıracaksınız ve kopyalayıp yapıştıracaksınız çok bi şey değil
ben:sen yap o zaman
fen teknoloji öğretmeni : Power Point kullanmasını bilmiyorum ki.

Son düzenleme:
müdür yardımcısı yazıcısı yazdırmıyordu Beni çağırdı giderken teknoloji tasarım hocası bana seslendi
teknoloji tasarım öğretmeni:hocam bakarmısınız?
ben:buyurun hocam
tek. tasarım öğr. :hocam bugünkü konumuz 3d programı kullanımı,çocuklara bu ders 3d programını anlatırmısınız.
ben:hocam dersim var.derse girecem(Tabii şaşkınlık içindeyim bu arada)
tekn.tasarım öğr. :bu gün olmazsa boş olduğunuz bir vakit de olur.öğrenciler çöp kovasının resmini çekmişler bunu 3d yapmak istiyoruz.
ben:hocam bir çok ücretsiz 3d programı var.internetten araştırın bulursunuz
tekn.tasarım öğr. :hocam siz bir tane önerin
ben : Olur.

Son düzenleme:
Milli Eğitimde Çalışıyorum.
Memur arkadaş: "hocam bilgisayarım çöktü format atarmısınız" dedi.
Ben: Bakayım bi nasıl çökmüş diye.
Bilgisayara baktım arkadaşa döndüm çalışıyor dedim. yok dedi öyle değil. klavye bozulmuş. ben A'ya basıyorum o başka harf yazıyor. ben neye bassam farklı yazıyor. Hmm dedim evet format atsak düzelir dedim. Siz oturun ben halledeyim. 30 sn de düzeltince çok hızlı hallettiniz. maşallah.
Bende içimden Tövbe Tövbe dedim çıktım...

Dayanamadım bir tane daha yazacam. O kadar başımdan olay geçtiki...neyse
Bir keresinde Milli Eğitim Müdürü çağırdı ve şöyle dedi. Hocam köy okulumuzda bilgisayar çalışmıyor onu halledermisiniz.
Bende tabiki müdür bey bakarım. dedim ve köy öğretmenini aradım hocam sıkıntı nedir dedim. dedi hiç çalışmıyor. tamam dedim. bende poweri yanmıştır yada kablo sıkıntılıdır diye yanıma malzeme aldım ve 20 km uzaklıktaki köye gittim. bilgisayarı gösterdiler fişini taktım çalıştı. (Kesinlikle abartı yok). Bu nasıl işgüzarlıktır bir kontrol et bi bak bu suyla çalışmıyor. tabi suç benim sormadım ki fişi takılı mı diye neyse artık. Öğretmen bana nasıl yaptınız diyince dedim Vallahi söylemem ekmek param bu dedim. Kızgınlık, gülme arası bir duyguyla tekrar kuruma döndüm.

Öğretmenler odasındayım,yanıma Fen teknoloji hocası oturdu.
fen teknoloji öğretmeni:hocam sizin evde internet var mı?
ben:yok.neden sordun?
fen teknoloji öğretmeni:hocam bi konu vardı araştıracaktım,PowerPoint te sunum hazırlamak için ben de internet yok .Gerçekten internet yok mu sizde?
ben:yok
fen teknoloji öğretmeni:Sadece biraz araştıracaksınız ve kopyalayıp yapıştıracaksınız çok bi şey değil
ben:sen yap o zaman
fen teknoloji öğretmeni : Power Point kullanmasını bilmiyorum ki.
haha

Geri