Bilişim Teknolojilerinden Alan Değişikliği Yapmak ?

Kodla Büyü
Gazi Matematik bölümünün sınavları online olarak mı yapılıyor acaba? Yoksa yüz yüze mi?

Hocam yalnız bölüm olduğu için liseye atanabiliriz. Liselerde de açık çok az. Açık olanlar da genelde meslek lisesi. Okumak için hiç bir zaman geç değil bence de ama atamalar çok sıkıntılı. Ilk mat. olsa, onda bile fazla kontenjan açmıyorlar alan değişikliğinde.

Hocam, edebiyatta da benzer sorunlar var aslında. Ben edebiyatı 2015'te bitirdim. O zamanlar alan değişikliği yapılmıyordu. 2018'de tekrar yapılmaya başlandı. Bu sefere i de açıkta edebiyat olduğu için 30 yıllık sınıfçılar alan değiştirdi, ben geçemedim. 450 hizmet puanıyla edebiyata geçenler vardı mesela. Ancak bu yıl çok fazla yer açtılar ve bu sefer oldu. Hatta tercih edilmeyen okul bile kaldı. Lise matematikte de mutlaka açık olur hocam. Hem açıkta matematik olmadığı için bir yığılma da olmaz. Ben bölüm biter bitmez alan değiştirilebileceğini düşünüyorum özellikle matematikte. Tabii bu söylediğim İstanbul için geçerli. Anadolu ne durumdadır bilemiyorum.

Örgün eğitimde matemetik ya da ilköğretim matematik okumuş olan arkadaşlar süreç çok zorlayıcı oldu mu? Yani okul, iş, ev, çocuk altından kalkılır mı 4 yıl? Benimde 11. yılım ama bıktım atandığımdam beri bildiğiniz sıkıntılardan.. çıkış yolu arıyorum..

Meslekte 15.yılım. 2017de trakya üni ingilizce öğretmenligini kazandim. Üni edirnede, ben tekirdağda gorev yapiyorum. Hazirligi atladim 1.sinifa kayit oldum ama tayin filan olaylarini halledemedigim icin devam edemedim. Bu donem uzaktan oldugu icin 10 ders aldım 1 ve 2.siniftan. Bu hafta online finaller var. Yuzyuzeye döndüğünde yine devam edemicem ama birakmak da istemiyorum, sehrimdeki dil edebiyata filan gecerim belki bilmiyorum.

32 yasinda matematik bolumune basladim. 36 da bitirdim.ilk sene olmadi gecen yil alan degisirdim.okuma kismi fedakarlik istiyor. Okurken cocukta vardi. Genelde geceleri calistim. Kimi zaman internetten video dersler izledim. Simdi geometride yuksek lisans yapiyorum. Ozunde kafamdan degeemi kismi cok gecti. Sonucta yine ogretmen olacaktim. Ama zamaninda katsayi magduru oldugum icin tercih edemedigim bolumu okudum.

Hocam yüksek lisans bitince öğretim görevliliği düşündüm Adalet Meslek Yüksek okulunda ama maalesef Türkiye'de üniversitede çalışmak eşittir referans yine de başvuru olduğunda şansımı deniyorum. Avukatlik staji için de bir yil ücretsiz izin almak zorundayız. Maddi açıdan yıpratıcı 1 sene maaş almadan yaşamak. Emin olun serbest avukatların yüzde sekseni mutsuz. Kurum avukatlığı meslek lisesinde çalışan benim gibi bir bilgisayar ogretmeni için aynı getiriye sahip. Kurum avukatlığını düşünüyorum ama 1 yıllık maddi kaybı hiçbir zaman elde edemeyeceğini biliyorum. Yani ne kadar bölüm okur çalışırsanız çalışın maalesef maddiyat koca bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.
https://www.memurlar.net/haber/951160/hukuk-fakultesi-mezunu-memurlar-icin-aciklama.html

32 yasinda matematik bolumune basladim. 36 da bitirdim.ilk sene olmadi gecen yil alan degisirdim.okuma kismi fedakarlik istiyor. Okurken cocukta vardi. Genelde geceleri calistim. Kimi zaman internetten video dersler izledim. Simdi geometride yuksek lisans yapiyorum. Ozunde kafamdan degeemi kismi cok gecti. Sonucta yine ogretmen olacaktim. Ama zamaninda katsayi magduru oldugum icin tercih edemedigim bolumu okudum.
Hocam peki iki branşı da tatmış biri olarak kısaca bahseder misiniz iki branşta yaşadığınız avantaj ve dezavantajları?. matematik ya da ilkogretim matematik neresinden tutarsan tut her yönden bizden harika gözüküyor ama der misiniz 4 yıl çektiğim sıkıntıya değer?

Örgün eğitimde matemetik ya da ilköğretim matematik okumuş olan arkadaşlar süreç çok zorlayıcı oldu mu? Yani okul, iş, ev, çocuk altından kalkılır mı 4 yıl? Benimde 11. yılım ama bıktım atandığımdam beri bildiğiniz sıkıntılardan.. çıkış yolu arıyorum..
ilköğretim matematik öğretmenliği bitirdim.
Süreç çok zorlayıcı oldu ama şu an çok memnunum.
En basta universite giriş sinavina hazirlanirken işle birlikte zor oldu. Zaten öss zamani lisedeydik. AYT sinav konularını hiç görmemiştim. Asker ogretmenken hazirlanmak zorladı ama diğer bölümler kadar olmasa da puanlar düşünce beklemediğim bir şekilde kazandim.
Evlendikten sonra süreç daha zor oldu tabi.
2. Bölüme baslarken Hiç bir dersten muaf olmadim. Bütün dersleri baştan aldim.
Tayinim olmadi. Universiteye gidiş geliş 3 saat olunca zorlandım.
Mezun olduğum sene diplomaya dayali alan değişikliği olmadı. 4.5 sene bekledim.
Yardimci olabileceğim Baska sorunuz var mi?

Bi meslek neden yapılır?
1.Paraya ihtiyacınız vardır
2.İlerde emeklilik gibi bir hayat güvencesi istersiniz
3.Çok seviyorsunuzdur
Herkes belli konularda rahatsızlıklarını dile getirmeye başladıysa 3.seviyeye gelinmiş demek ki:)Çoğumuz orta halli ailelerin garanti meslek arayan zeki çocuklarıyız.Neyi sevdiğimizi düşünmedik belki çoğumuz.
Meslekte 15. yılım. BT yi severek okumadım,ama bana çok şey kattı.Başka bi branş seçsem bunları yapamazdım.Her şeyden önce herhangi bir konu sizin alanınızda değilse hayır diyebilecek kadar net tavır alabilmeyi öğreniyorsunuz.Katıldığım hizmetiçi eğitimlerle ülkemde birçok yeri gezdim.Kendimi geliştirme fırsatı edindim.Ben de bu mesleği hakkını vererek yapmak için elimden geleni yaptım.Ama 35 yaşında angarya isler yapıyor olmak pek hoşa gidecek bir durum değil tabi ki.
Ekonomik olarak belli seviyeye geldiyseniz mecburiyetler gider,sevdiğiniz işleri yapmak istemeye başlarsınız.
Yani bu saatten sonra ben hangi işi yaparsam mutlu olurum sorusunu sorup cevap alabiliyorsanız herhangi bir alan değişikliği için emek harcayın.Mecburiyetlerini düşünerek tercihler yapan bir nesiliz biz. Bazı yorumlara bakıyorum bu değişmemiş galiba. Kendini ve bir mesleği tanıyıp ona göre karar almak çok önemli.

ilköğretim matematik öğretmenliği bitirdim.
Süreç çok zorlayıcı oldu ama şu an çok memnunum.
En basta universite giriş sinavina hazirlanirken işle birlikte zor oldu. Zaten öss zamani lisedeydik. AYT sinav konularını hiç görmemiştim. Asker ogretmenken hazirlanmak zorladı ama diğer bölümler kadar olmasa da puanlar düşünce beklemediğim bir şekilde kazandim.
Evlendikten sonra süreç daha zor oldu tabi.
2. Bölüme baslarken Hiç bir dersten muaf olmadim. Bütün dersleri baştan aldim.
Tayinim olmadi. Universiteye gidiş geliş 3 saat olunca zorlandım.
Mezun olduğum sene diplomaya dayali alan değişikliği olmadı. 4.5 sene bekledim.
Yardimci olabileceğim Baska sorunuz var mi?
Hocam teşekkürler aydınlatıcı cevabınız için. Neden hiçbir dersten muaf olmadınız? Çünkü ders içeriklerine bakıyorum, kredileri de tutan o kadar çok sayılabilecek ders var ki.. üniversite üniversite mi değişiyor bu?

Arkadaşlar hukuk okuyan bitiren var mı aranızda? Ben de hukuk okumak istiyorum ancak süreç nasıl olur 40 yaşımı geçmiş olacağım bu beni nasıl etkiler bunları merak ediyorum, emeklilik gün sayısını doldurunca öğretmenliği bırakıp bu alana yönelsem diyorum

İlköğretim matematik öğretmenliği bıraktığım bölümdü. Şimdi bitirmek istiyorum af çıkarsa devam ederim. Çocuk var ve uzak bir ilde ama yine de yapabilirim diye düşünüyorum.

Herkese merhaba. Benim de meslekte 14.yıl okullarda ders olmaması halk eğitimlerde kursiyer sıkıntısı btr vs derken bnde alan değişikliği yapmak istiyorum. Üniversite sınav başvuruları başladı Türkçe matematik yaparım biraz da çalışırım diyordum ama sorular zor diyorlar. İngilizce öğr. Türkçe Öğrt. ve Mat öğt arasında gidip geliyorum. çalışmak için zaman da az, içlerinde en az ders içeriği olan ingilizce ama onda da dil sınavı var gramer yaparım diyordum ama aynı türkçe soruları gibbi paragraf soruları var. Kafam çok karıştı çalışabilir miyim kazanabilir miyim okuyabilir miyim hepsi muamma çoluk çocukla nasıl olur fikirlerinizi bekliyorum. Siz hangi bölümü tavsiye edersiniz

Rehberlik dışında hiçbir alan cazip gelmiyor bana, emekler hep boşa gidiyormuş gibi geliyor.

Rehberlik de btr olmak gibi bir şey ve her okulda bir tane var oyüzden alan değiştirmek zor

Herkese merhaba. Benim de meslekte 14.yıl okullarda ders olmaması halk eğitimlerde kursiyer sıkıntısı btr vs derken bnde alan değişikliği yapmak istiyorum. Üniversite sınav başvuruları başladı Türkçe matematik yaparım biraz da çalışırım diyordum ama sorular zor diyorlar. İngilizce öğr. Türkçe Öğrt. ve Mat öğt arasında gidip geliyorum. çalışmak için zaman da az, içlerinde en az ders içeriği olan ingilizce ama onda da dil sınavı var gramer yaparım diyordum ama aynı türkçe soruları gibbi paragraf soruları var. Kafam çok karıştı çalışabilir miyim kazanabilir miyim okuyabilir miyim hepsi muamma çoluk çocukla nasıl olur fikirlerinizi bekliyorum. Siz hangi bölümü tavsiye edersiniz
Ben de BÖTE'nin altın çağını yaşadığı zamanlarda puanımın oldukça yüksek olmasına rağmen Matematik öğretmenliğine bilgisayarı tercih edenlerdenim :(. Şuan meslekte 13.yılım ve Gazi uzaktan eğitim Matematik bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Evet konular ağır ve ciddi emek istiyor ancak bölümü değiştirme isteğim ağır bastığı için gayret ediyorum. Derslerimiz online, vize ve finaller yüz yüze yapılıyor. Eğer gerçekten bölümünüzü değiştirmek istiyorsanız mutlaka deneyin. TYT-AYT kısmı kolay, rahatlıkla kazanırsınız ama okuma süreci için zorlayıcı diyebilirim.

Geri