Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi programı

Kodla Büyü
program bu sene mi uygulanmalı mı arkadaşlar, önceki senelerde şu eğitim-öğretim yılından itibaren ibaresi olurdu ttkb kurul kararlarında, bu programın kurul kararında ekli örneğe göre ibaresi var. ortaöğretim genel müdürlüğünün sayfasından mail attım ama geri dönüş olmadı.

program bu sene mi uygulanmalı mı arkadaşlar, önceki senelerde şu eğitim-öğretim yılından itibaren ibaresi olurdu ttkb kurul kararlarında, bu programın kurul kararında ekli örneğe göre ibaresi var. ortaöğretim genel müdürlüğünün sayfasından mail attım ama geri dönüş olmadı.
okullara gelen resmi yazıda 2023-2024 yılında uygulanacak diyor.

Mevcut lise programından çok kötü 9. sınıf sadece algoritma ile geçecek. Şu an biz python'a geçmiştik. 9. sınıfta çocuk bilgisayara dokunmayacak gibi artık
Hocam algoritmayı sadece anlatınca hem sıkıcı oluyor hem çocuk ne yaptığını tam anlamıyor. Ben flowturk diye basit bir akış şeması hazırlama programı var onu kullanıyorum. Hatalar veriyor bazen, yeni versiyonu yok ama yine de eski bilgisayarlarımızı kasmıyor ve karmaşık değil. Akış şemasında yaptığının sonucunu görebiliyor en azından. Başka akış şeması hazırlama programları da var ama programın sonucunu gösteriyor mu bilmiyorum. Bu yıl 9lar bu yolla bilgisayar da kullanmış olurlar.

Hocam algoritmayı sadece anlatınca hem sıkıcı oluyor hem çocuk ne yaptığını tam anlamıyor. Ben flowturk diye basit bir akış şeması hazırlama programı var onu kullanıyorum. Hatalar veriyor bazen, yeni versiyonu yok ama yine de eski bilgisayarlarımızı kasmıyor ve karmaşık değil. Akış şemasında yaptığının sonucunu görebiliyor en azından. Başka akış şeması hazırlama programları da var ama programın sonucunu gösteriyor mu bilmiyorum. Bu yıl 9lar bu yolla bilgisayar da kullanmış olurlar.
Flowgorithm tavsiye ederim, hem kodları phyton'a da çeviriyor.

Bu program içerikleri ilk bakışta güzel görüne bilir ama bu programı uygulamak kolay değil çocuklar bilişim dendiği zaman bilgisayarla birşeyler yapmak istiyorlar onun için bu programları hazırlayan arkadaşlar dersin işlenisi düşünerek yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Sen ne kadar akış şemasından bahsetsende çocuklar kodlama kısmında hiçbiri bir problemi çözmek için akış şeması oluşturmuyor. Onun için bence kodlama direk dalıp sonra bazı şeyleri fark etmelerini sağlamalıyız. Hafta hafta konu konu yol haritasının yapılması gerekiyor. Tabi ders saatini hiç söylemiyorum. Seçmeli 1 saatlik dersle ALLAH bizlere yardım etsin.

Dys den yazı okula 29 unda ulaştı ben 30 unda okudum. yukarıda da yazdım.eskiden müfredat değiştiğinde ttkb kararlarında şu eğitim öğretim yılından itibaren yazardı. Şimdiki kararda ekli örneğe göre uygulayın yazmışlar. Üst yazıya da 2023-2024 ten itibaren uygulayın yazmışlar. üç yıl öncesine kadar hep meslekte çalıştım. Böyle dönemi yarıladıktan sonra programın değiştiğini ve uygulandığını hiç hatırlamıyorum. İlköğretim, ortaöğretim de böyle birşey oldu mu geçmişte. Uygulayın diyorlarda nasıl uygulayacaz. Yaptıkları iş değil.

Hocam bir gecede Liselere Geçiş Sınavı değiştirildi, hem de sınava birkaç ay kalmışken.BT yi önemseyen yok, dolayısıyla normaldir.

Kasım 2023te yayımlanan Ortaöğretim Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yeni öğretim programına uyarlanmış 9. Sınıflar yıllık planı varsa paylaşabilir miyiz?

ÖBA diye bir yer var. Önemli değişiklikler olduğunda bu değişikliğin anlaşılması, uygulanması çözüm önerileri, yöntem teknik vs tüm iş işleyişi anlatan verimli bir video konulabilir. Örnek yıllık planlar, tavsiye uygulama programları vs dahi eklenebilir. Bizde bu öğretim programını özümser benimser uygularız. Ben yaptım oldu demekle öğretmeni kendi haline bırakmakla işler yürümüyor.

Dys den yazı okula 29 unda ulaştı ben 30 unda okudum. yukarıda da yazdım.eskiden müfredat değiştiğinde ttkb kararlarında şu eğitim öğretim yılından itibaren yazardı. Şimdiki kararda ekli örneğe göre uygulayın yazmışlar. Üst yazıya da 2023-2024 ten itibaren uygulayın yazmışlar. üç yıl öncesine kadar hep meslekte çalıştım. Böyle dönemi yarıladıktan sonra programın değiştiğini ve uygulandığını hiç hatırlamıyorum. İlköğretim, ortaöğretim de böyle birşey oldu mu geçmişte. Uygulayın diyorlarda nasıl uygulayacaz. Yaptıkları iş değil.
kendi Dys'mde yazıyı bulamadım. Rica etsem özelden paylaşır mısınız?

Geri