Bilişim Tek.Basamakları-Soruların Çoğuna Cevap!

Kodla Büyü

Kaya_2107

Üye
Mesajlar
2
Arkadaşlar aşağıdaki açıklamalar birçok sorunuza cevap olacaktır. Bu arada aşağıdaki açıklamalar İlköğretim Genel Müdürlüğü'nün Bilgisayar Dersi Öğretim Programının Uygulanması ile ilgili sunumundan alınmıştır. Yani kulaktan dolma bilgi değildir.

Bilgisayar Dersi Öğretim Programı’na Dair Açıklamalar
Program, basamaklı seviye olarak hazırlandığı için 1, 2 ve 3. sınıflar 1. basamaktan başlayacak; 2 ve 3. sınıflar 1. basamağı erken bitirebilirse 2 ve 3. basamağa geçebileceklerdir. 4 - 8. sınıflar 1. basamaktan başlayacaklar; öğrencilerin daha önce görmüş olduğu kazanımlar işlenmeyecek, görmedikleri kazanımlar yeri geldikçe işlenecektir. Sene başında öğretmen buna göre bir yıllık plan yapıp onay alacaktır. Sene sonunda basamak tamamlanamazsa öğretmen bir rapor tutacak ve bir sonraki yıl kalınan yerden devam edilecektir. Basamaklardaki etkinlikler gerekirse sınıf düzeyine göre değiştirilerek işlenecektir.
Program etkinlik tabanlı olduğu için dersler etkinliklere dayalı olarak işlenmelidir. Öğretmen, program kitabındaki etkinliklere bağlı kalmak zorunda değildir. Bu etkinlikleri temel alıp geliştirebileceği gibi, başka etkinlikler de üretip uygulayabilir.
Yeni program yapılandırmacı yaklaşımı benimsemiştir. Öğretmen rehber konumundadır. Öğrenci çalışma kitabı ve öğrenci çalışma kitabına yönelik öğretmen kılavuz kitabı oluşturulacaktır.
Talim ve Terbiye Kurulunun 14.07.2005 tarih ve 192 sayılı kararına göre seçmeli dersler notla değerlendirilemeyecektir. Dolayısıyla bilgisayar dersinin ölçme değerlendirme süreci, performans ödevi ve proje gibi ürüne dönük etkinliklerle gerçekleştirilmelidir. Bu ürünler dijital portfolyo değerlendirmesi esas alınarak her öğrencinin kendine ait dosyasında tutulacaktır. Karnede ise öğrencinin tamamladığı basamak belirtilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular-
Basamak neyi ifade ediyor? Basamaklar nasıl belirlenip uygulanacak?
2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında1-3. sınıflar 1.basamaktan başlayacak. 2 ve 3. sınıflar, 1. basamağı erken bitirirse 2 ve 3. basamağa geçebilirler.
007-2008 Eğitim-Öğretim yılı için 4-8. sınıflar 1. basamaktan başlayacaktır. Fakat öğrencilerin gördüğü kazanımlar tekrar işlenmeyecek, sadece görmedikleri kazanımlar işlenecektir. Öğretmen, sene başında buna yönelik bir yıllık plan yapacaktır. Etkinlikler sınıf düzeyine göre değiştirilebilir.

-Yıllık planlar nasıl hazırlanacaktır?
Bilgisayar dersi seçmeli ders olduğu için ara disiplinlerle ilişkilendirme yapılmasına gerek yoktur. (Bundan bişey anlamadım)
Program etkinlik temelli olduğu için yöntem ve teknikler, araç-gereçler etkinliğe göre değişeceğinden örnek yıllık planlarda yer verilmemiştir. Ancak öğretmen etkinliğin gereklerine göre araç ve gereçleri yıllık plana ekleyebilir

-Sınıf defterinde konu alanına ne yazılacak?
Program etkinlik temelli olduğu için sınıf defterine o derste işlenen etkinlik kısaca yazılacaktır.
 

Ekli dosyalar

  • BDOPS.zip
    49.8 KB · Görüntüleme: 496
sunuyu eklediğiniz için teşekkürler hocam, başlığınızla biraz oynadım kızmazsınız umarım, daha anlaşılır olması için...! :+1:
 
teşekkür ediyorum ben de açıklamanız için. Geçen yıl ki yeni müfredat tanıtımı seminerinde anlatıldı bunlar. Sunuyu indirmedim ama galiba seminerdeki sunu. Yalnız benim şöyle bir sorunum var. her sınıfa kendi basamağında çalışma kitabi gelmiş. yani 5. sınıflara 5. basamak, 6lara 6 7 lere 7. ben bu durumda ne yapabilrim ki? :( onların kitaplarına göre işleyeceğim dersi. Halim Allah'a kalmış. umarım başım belaya girmez.:)
 
bunu daha öncede konuşmuştuk herhalde hocam ama kitapların toplatılıp yeniden sizin istediğiniz şekilde dağıtılması bi rçözüm olabilir
 
hocam çok sağol
ama anlamadığım bi yer var

4-8.sınıflar 1.basamaktan başlayacaklar diyor ama bize verilen öğretmen kılavuz kitabında

6.sınıfa 6 cı basamak
7.sınıfa 7. basamak
8.sınıfa 8 ci basamak verilmiş görünüyor yani 1.basamak felan yok zaten 6,7,8 hepsi tek kitapta
dolayısıyla öğrencilerde de sınıflarına göre tek basamak verilmiş nasıl onlara 1.basamaktan başlıycaz??
hadi başladık diyelim ihtyiyaç da var peki öğrenciler tüm gördükleri basamakların çalışma kitaplarını kullanacak
bu ne yaf eziyet
 
bi de her öğrencinin geldiği basamak karnede belirtilecekmiş yahu not değil ki bu bütün sınıfa aynı basamağı anlatırsın bir öğrenci o basamağı geçemedi diye orda duramazsın ki diğer basamakları damecbur anlatacaksın tabi öğrenci bu basamaklardan da biraz bişeyler kapacak gerizekalı değil ya
öyle bi yazmışlar ki tamamladığı basamak belirtilecekmiş karnede
sanki tüm basamağı tamamen öğretebilecekmişiz gibi e artık hangi basamağa daha rahat basarsa bi de tüm sınıftaki her bir öğrenci için olacak bu nasılsa
iyice saçmaladım delirecem yaf :x
kusura bakmayın öğretmendir ne yapsa yeridir diyeceksiniz artık :)
 
ya hocam öğrencilere her sınıf için basamağı alınmış. yani 1.sınıf 1 basamak 8. sınıf 8.basamaktan başlanacak zaten öyle yaptım.başka ne yapalım öğrencilerde çalışma kitabı yok
 
Hocam basamak kontrol listeleri var. Onları uygulayabilirsek. Hangi sınıfa hangi basamak işleneceğini öğrenebiliriz.

Benim okula benden önce hiç bilgisayar öğretmeni gelmemiş. Dolayısıyla 8. sınıftaki öğrenciler bile 1. basamak değerlendirmesini geçemedi. O yüzden ben de bütün sınıflara ilk dönem 1. basamak 2. dönem 2. basamak göstereceğim. Soran olursa da basamak kontrol listelerini gösteririm.

Bence sınıfın yarıdan fazlası hangi basamak kontrol testinden geçemesse o basamaktan başlamalı.
 
Ben 1,2,3 leri 1. basamaktan başlattım. 4 lere 1. ve 2. basamakları 5 lere 2 ve 3. basamakları 6 lara 3. basamağı, 7 ve 8 lere 4. basamağı okutuyorum.

Yanlış mı yapmış oldum? Yıllık planı hazırladıktan sonra buldum bu sunuyu.
 
osm@ng' Alıntı:
Hocam basamak kontrol listeleri var. Onları uygulayabilirsek. Hangi sınıfa hangi basamak işleneceğini öğrenebiliriz.

Benim okula benden önce hiç bilgisayar öğretmeni gelmemiş. Dolayısıyla 8. sınıftaki öğrenciler bile 1. basamak değerlendirmesini geçemedi. O yüzden ben de bütün sınıflara ilk dönem 1. basamak 2. dönem 2. basamak göstereceğim. Soran olursa da basamak kontrol listelerini gösteririm.

Bence sınıfın yarıdan fazlası hangi basamak kontrol testinden geçemesse o basamaktan başlamalı.

hocam iletinizde basamak kontrol listelerinden bahsetmişsiniz.elinizde varsa bi örneğini gönderebilirmisiniz? bende dönemin başında bu basamak işlerinde çok sıkıntı yaşadım.öğrencilerin seviyesi çok düşük ama sınıfa göre yani 4.sınıfa 4.basamak, 5.sınıfa 5.basamak şeklinde dağıtmışlar kitabı. o şekilde devam etmeyi denedim ama olmadı.mecburen 4.sınıfları 1.basamaktan başlattım.ama kitapları değiştirme imkanı olmadı. bende kitapları kullandırtmadım çocuklara.
 
Geri
Üst