Bilişim Dersi Ortak Sınavı

Kodla Büyü
Arkadaşlar ikinci sınavı ortak değil de uygulama sınavı yapabiliyor muyuz? kimi yapılır kimi yapılmaz diyor son durum ne ben uygulama yapacaktım. Birinciyi ortak klasik yaptım.

Arkadaşlar ikinci sınavı ortak değil de uygulama sınavı yapabiliyor muyuz? kimi yapılır kimi yapılmaz diyor son durum ne ben uygulama yapacaktım. Birinciyi ortak klasik yaptım.
yazılıda bende de var hocam ne yapabilirim. Boş kağıt verdi. Ders içi etkinlikle düzelirse bakacağım. Zaten ŞÖK ile geçiyorlar. Düşünecek bir şey yok bence. Çalışmadıysa yapmadıysa ne yapabiliriz.

Soruları tahtaya bile yazsak zayıf almayı başaracak öğrenci çok. En iyisi ikinci dönem tamamen uygulama sınavı.

hocam biz zümre de karar almıştık bir tane uygulamalı olabilir diye. birinciyi yazılı ama ikinci notları uygulamadan vereceğim. yazılı notları cok düşük geldiği için mecbur soruları da vereceğim ona rağmen yüksek not alamayan çok oluyor. diğer derslerden de düşük not alıyorlar ama ne üzücüdür ki bizim ders düşük olunca çok göze batıyor. bu algıyı nasıl yıkarız bilmiyorum

BT.6.5.1.4. Temel fonksiyonları problem çözme sürecinde kullanır.
Bu kazanıma uygun 6. sınıf açık uçlu soru ne olabilir fikri olan var mı?

Her sene sorularımı kendim hazırlıyordum ama bu sene soru hazırlarken ben de çok zorlanıyorum. Yeni sisteme uygun kazınım ile ilişkili soru havuzu oluşturabiliriz.
ben de hep kendim hazırladım şimdi zorlanıyorum. bir başlık açsak her kazanıma göre açık uçlu sorular olsa oradan isteyen istediğini seçse çok iyi olur.

Zonguldak ÖDM hazırlamış olduğu senaryo doğrultusunda örnek yazılı sınav sizlerle paylaşmak istedim.

Ekli dosyalar

• 2dönem 1-sınav sorusu.pdf
    469.5 KB · Görüntüleme: 586
Bu dönem iki sınavı da uygulama yapsak olmaz mı?
ben ikinci dönem iki sınavı da uygulama yapıyordum yıllarca.

bu sınavı öğrencilere yapsam herhalde ikinci bir düzeltme sınavı yapmak zorunda kalırım.
bizim öğrencilerin %80 kalır bu sınavdan

bu sınavı öğrencilere yapsam herhalde ikinci bir düzeltme sınavı yapmak zorunda kalırım.
bizim öğrencilerin %80 kalır bu sınavdan
Soru örneklerini EBA'dan bir hafta öncesinden cevaplarıyla beraber paylaşıyorum. Zayıf alacak öğrenciler ne sorarsan sor yine zayıf alıyor zaten.

Ekli dosyalar

• 2dönem 1-sınav sorusu cevap.pdf
    489.2 KB · Görüntüleme: 322
Öğrenciyken de 40 takla atardık sınavı iyi atlatalım diye, önceki yılların sınav sorularını bile almay çalışırdık büyüklerden.
Şimdi... Durum değişmedi. Yine çaba halindeyiz öğrenci yüksek alsın diye. Şimdiki öğrenciler kılını kıpırdatmıyor yüksek not almak için. Yüksek not almak öğrencinin değil de, yüksek not vermek öğretmenin görevi oldu artık..

Öğrenciyken de 40 takla atardık sınavı iyi atlatalım diye, önceki yılların sınav sorularını bile almaya çalışırdık büyüklerden.
Şimdi... Durum değişmedi. Yine çaba halindeyiz öğrenci yüksek alsın diye. Şimdiki öğrenciler kılını kıpırdatmıyor yüksek not almak için. Yüksek not almak öğrencinin değil de, yüksek not vermek öğretmenin görevi oldu sanki..

arkadaşlar, sınav sonuç değerlendirme tutanağı dolduranınız var mı?
İlk defa duydum...
Sanırım aşağıda bahsedilen şeyden bahsediyorsunuz.
Ben sadece elektronik tablo programında sınav okuduğu sırada çetele tutuyorum. Hangi soruyu kaç kişi yapmış, ortalaması nedir vs diye.. hiç çıktı almadım
benim yaptığımın örneğini ekliyorum.

Haberi : https://odsgm.meb.gov.tr/www/yazili-ve-uygulamali-sinavlar-yonergesi-yayimlandi/icerik/1083
Yönerge : Madde 5
f)
Açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşan yazılı sınavların analizi, öğrenci cevapları puanlanırken sınıf geneli kanaat oluşturacak şekilde ya da öğrenci düzeyinde yapılır. Elde edilen verilerden hareketle öğrencilerin öğrenme eksiklikleri veya öğrenme eksiklikleri ve yanlış öğrenmelerine dikkat çekilecek şekilde raporlama yapılır. Rapor, öğretmenin kendisine geri bildirim vermesi amacıyla hazırlanır. Sınıf/okul genelinde ortak öğrenme eksikliği veya öğrenme eksikliği ve yanlış öğrenme varsa bunların telafi edilmesi için öğrencilere geri bildirim verilir

Haberi : https://www.meb.gov.tr/meb-yazili-ve-uygulamali-sinavlara-iliskin-kilavuz-yayimladi/haber/32111/tr
Kılavuz: 12.
c)
Yönerge’de yer alan “Elde edilen verilerden hareketle öğrencilerin öğrenme eksiklikleri veya öğrenme eksiklikleri ve yanlış öğrenmelerine dikkat çekilecek şekilde raporlama yapılır. Rapor, öğretmenin kendisine geri bildirim vermesi amacıyla hazırlanır.” ifadesi öğretmenin yazılı sınav sonuçlarını değerlendirirken öğrenci ve sınıf hakkında yeteri kadar bilgi edinmesi ve bunu kendisinin kullanması için raporlamasıdır. Buna yönelik olarak ayrıca okul idaresine
bir rapor verilmesi gibi evrak yükü oluşturulmasından kaçınılması gerekir.

Ekli dosyalar

• 2024-04-02 değerlendirme 1.yazılı.zip
    6.7 KB · Görüntüleme: 33
İlk defa duydum...
Sanırım aşağıda bahsedilen şeyden bahsediyorsunuz.
Ben sadece elektronik tablo programında sınav okuduğu sırada çetele tutuyorum. Hangi soruyu kaç kişi yapmış, ortalaması nedir vs diye.. hiç çıktı almadım
benim yaptığımın örneğini ekliyorum.

Haberi : https://odsgm.meb.gov.tr/www/yazili-ve-uygulamali-sinavlar-yonergesi-yayimlandi/icerik/1083
Yönerge : Madde 5
f)
Açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşan yazılı sınavların analizi, öğrenci cevapları puanlanırken sınıf geneli kanaat oluşturacak şekilde ya da öğrenci düzeyinde yapılır. Elde edilen verilerden hareketle öğrencilerin öğrenme eksiklikleri veya öğrenme eksiklikleri ve yanlış öğrenmelerine dikkat çekilecek şekilde raporlama yapılır. Rapor, öğretmenin kendisine geri bildirim vermesi amacıyla hazırlanır. Sınıf/okul genelinde ortak öğrenme eksikliği veya öğrenme eksikliği ve yanlış öğrenme varsa bunların telafi edilmesi için öğrencilere geri bildirim verilir

Haberi : https://www.meb.gov.tr/meb-yazili-ve-uygulamali-sinavlara-iliskin-kilavuz-yayimladi/haber/32111/tr
Kılavuz: 12.
c)
Yönerge’de yer alan “Elde edilen verilerden hareketle öğrencilerin öğrenme eksiklikleri veya öğrenme eksiklikleri ve yanlış öğrenmelerine dikkat çekilecek şekilde raporlama yapılır. Rapor, öğretmenin kendisine geri bildirim vermesi amacıyla hazırlanır.” ifadesi öğretmenin yazılı sınav sonuçlarını değerlendirirken öğrenci ve sınıf hakkında yeteri kadar bilgi edinmesi ve bunu kendisinin kullanması için raporlamasıdır. Buna yönelik olarak ayrıca okul idaresine
bir rapor verilmesi gibi evrak yükü oluşturulmasından kaçınılması gerekir.
evet hocam bundan bahsediyorum ama okul rapor istedi bizden. 0-49 ve 50-69 puan alan sayısı ve yapılamayan soruların kazanımlarını ve yapılacak işlemleri raporlayacağız.

Geri