Bilişim Öğretmenleri Ne istiyor

Kodla Büyü

redik

Aktif Üye
TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞINA
ANKARA

Sayın Yetkili,
Sizlere şu anda Bilişim öğretmenlerinin durumu hakkında genel bilgi vermek istiyorum.
Şu an Türkiye çapında 50 üniversitede bilişim öğretmenliği bölümü okutulmaktadır. Her sene 5000 öğrenci alınmakta.
Birinci öğretim, İkinci öğretim, Uzaktan eğitimle öğrenci alınmakta.
Okumakta olan: 20.000; Mezun bekleyen: 7.000; Atanan ama norm fazlası: 10.000
Bilişim teknolojileri öğretmenliğine atanırken 11 bölümün hakkı bulunmaktadır:
■ Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği
■ Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği
■ Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği
■ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
■ Bilgisayar Teknolojisi Bölümü /Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü (*)
■ Matematik-Bilgisayar Bölümü (*)
■ İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (*)
■ Bilgisayar Mühendisliği (*)
■ Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği (*)
■ Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği (*)
Ayrıca; Avrupa okullarında BİT’e verilen önem bizde maalesef verilmemektedir; Lütfen aşağıda vereceğim Avrupa komisyonun BIT konusunda yazdığı raporu okumanız. link:http://www.bte.org.tr/bakis_acisi/bakis_acisi/eurydice_Turkce.pdf
Avrupa bu kadar önem vermişken bizler bilişim derslerimizi kaldırıyoruz. Bu tezatlığa kimse anlam veremiyor. Daha önce size gönderdiğimiz maillerde, yazılarda, dilekçelerde ve fakslarda belirttiğimiz gibi çocuklarımızın bilgisayar bilgisi alt düzeydedir (Bilgisayarı bilmemektedirler).çocuklarımız bilgisayar bozulduğunda tamir edememektedir, sistemsel bir sorun oluştuğunda sorunu giderememektedir, yazılım konusunda çok alt seviyedeyiz. Bizim çocuklarımız sadece bilgisayarı açabilmekte, oyun oynayabilmekte, sosyal sitelere girmekte ve benzeri alt düzey işlemler yapabilmektedir. İlköğretimde bilişim dersleri kaldırıldı ama hala hangi mantık içerisinde bu uygulamaya gidildi anlayamadık. Avrupa ülkeleri kendi çocuklarını küçük yaşta eğitmeye başlarken bizler nasılsa bilgisayar biliyor denilerek derslerimizi kaldırdık. Örnek vermek istiyorum Hindistan; ne yapıyorlar teknoloji üretiyorlar bu nasıl yapıyorlar eğitim vererek.
Sayın Bakanımız 32.gün programında yaptığı açıklamada (http://www.youtube.com/watch?v=_yIXJ2Xc ... e=youtu.be) BT ve Tasarım dersinin olduğu yönünde bir açıklama yapmıştır, ama şu an itibariyle öyle bir ders yoktur. Tasarım dersi önemli derslerimizden bir tanesi bizlerde bu dersi vermeyi çok isteriz ve yeterliliğimizde vardır.4 yıl boyunca tasarım olarak bazı programlardan eğitim aldık. Bunlardan bazıları şunlardır;3d max, photoshop, adobe flash, google sketchup, fireworks, macromedia director, corel draw. programlama, web tasarımı, ağ ve materyal geliştirme ve Teknik Resim. Bu dersi de layıkıyla yürüteceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.Bizler bu derse talibiz..
Sonuç olarak bizlerden sizlerden 40.000 bilişimci adına şu maddeleri talep ediyoruz;
Müfredatımızın güncellenerek günümüze uygun olarak değiştirilmesi,
Dersimizin zorunlu olarak ilkokul ve ortaokullarda konulması,
Fatih projesi için her okula bir bilişim rehber öğretmeni atanması,
Teknoloji Tasarım dersine bilişim öğretmenlerinin girmesi(yetkinlik olarak yukarda saydığım eğitimden dolayı)
TEKNOLOJİYİ TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN BİR TOPLUM İÇİN BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ SİZLERDEN GÖREV BEKLEMEKTEDİR LÜTFEN İLGİLENİN.
Arz Ederim.
BİLİŞİM EĞİTİMCİLERİ VE AİLELERİ.

http://www.memurlar.biz/haber/bilisim-ogretmenleri-ne-istiyor-292786.html

Cevabı hep birlikte bekleyeceğiz....

yazdığınız yazıyı okudum durumumuzu çok iyi özetlemişsiniz dile getirdiğiniz için teşekkürler
ama teknoloji tasarım dersine talip olmamalıyız bu o branşın öğretmenlerine haksızlık olur
biz içeriği güncellenmiş ve bilişim alanında üretime önem verilmiş bir ddersin öğretmeni olacağız
umarım , inşallah:)

sarix' Alıntı:
yazdığınız yazıyı okudum durumumuzu çok iyi özetlemişsiniz dile getirdiğiniz için teşekkürler
ama teknoloji tasarım dersine talip olmamalıyız bu o branşın öğretmenlerine haksızlık olur
biz içeriği güncellenmiş ve bilişim alanında üretime önem verilmiş bir ddersin öğretmeni olacağız

:+1:

sarix' Alıntı:
:+1: :+1:

Yazı çok güzel :+1:
Ama neeeeeeeerde bunu okuyup anlayacak bakan

Geri