bilgisayara 3.harddisk i takma

Kodla Büyü

bariskarabay

Aktif Üye
arkadaşlar ben 2 tane harddisk kullanıyorum tekin wınxp diğeri ise kurulumların olduğu diskim var ve diğer bir hardiskimde ise pardus yüklü 3.diski nasıl takabilirim lütfen yardım edin takıp çıkarmaktan bıktım şimdiden teşekkür ederim

hocam 1 hdd tipleri >>> sata >>ide
2.anakar sata ve ide giriş sayısı bunları soylersen iyi olur.

problem ne ki takınca görmesi lazım zaten 4 harddiske kadr müsade ediyor diye biliyorum, eğer görmüyora BIOS ayarlarını bir kontrol edin orda görüyor mu bakalım

hocam anladığım kadarıyla anakartında iki tane IDE var sen şimdi iki tane IDE kablosu al, zaten bir IDE kablosuna iki tane aygıt takılıyor değilmi, birine iki tane tak diğerine de bit tane tak, görmezse jumper ayarlarıyla oyna oda olmadı BIOS ayarlarıyla ok :?: umarım soruyu yanlış anlamamışımdır

inşallah ben yanlış anlatmamışımdır hocam sadece 3.harrddiski takmaya çalışıom daha yeniyim bilgisayar ortamında :)

takamazsınız hocam pin sayısı farklıdır yeni bir IDE kablosu almanız gerekiyor

hayır bariskarabay.disket sürücü(fdd) kablosunu harddiske takamazsın. zaten dikkat ettiysen o kablo daha incedir.
elinde en az 2 ide kablon(kalın-40 pinli olan) olmalı.
bu kabloların 3 tane takılacak yeri vardır. bu 3 yerden 2sinin mesefesi birbirne daha yakındır. bu ikisinin ucuna IDE girişli(40 tane dişi olan) CD ROM,-DVD ROM veya harddisk takabilirsin. diğer ucunu da anakart üzerinde IDE1,IDE2 (bazen IDE0, IDE1 da diyebiliyor. ) yazan yere takmalısın.
ancak 2 cihaz tek kabloyu paylaştığından bunlardan birini master- birini slave yapman lazım. cihazı bağlayacağın kablo girişlerinden uçtaki master, ortadaki slave olması her zaman iyi olur.(tersi de olabilir ama genellikle böyle olması doğru sonuç verir.)
bir de cihazlardan hangisinin master-hangisinin slave olduğunu cihaza anlatman lazım. bu anlatım da hani ide-güç girişlerinin olduğu yerde ayrı dişli küçük bi yer vardır. ordaki jumper dediğimiz küçük plastik şeyi(ya da şeyleri) çıkarıp[cihaz(harddisk veya cdrom..)üzerinde ya da dişli girişlerin üstünde nereye takılacağı şematize edilmiş veya yazılmıştır] jumperı o şekilde takacaksın.
2. kabloya takılan cihazların da aynı ayarlarını yapacaksın..
herşeyi doğru takınca işletim sistemini açınca görürsün zaten. durumun kesin halini görmek için bilgisayar açılırken bios ayarlarına gireceğin tuşa(bu genellikle DELETE tuşudur) bas ve BIOS ayarlarına gir. orda ilk 3 altmenüden birine(tam olarak hangisiydi hatırlayamadıım-ki bu biostan biosa değişir) gir. primary master-primary slave --> ilk kablonun master slave cihazları, secondary master-secondary slave -->2.kablonun master slave cihazları yazar.
kolay gelsin..

Geri