Bilgisayar Mühendisliği

Kodla Büyü

bilogt55

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Hocam bu uzak bi ihtimal ya. Bilgisayar mühendisliği bu boru değilki. Millet dönemde 3-4 tane yüksek lisans dersine katılabilmek için idareye kaç takla atıyor. Hele ki bilgisayar mühendisliği.

Bilgisayar Mühendisliğini uzaktan eğitim kapsamında okuyan arkadaşlarım var ama 2. öğretim duymadım. Ben yönetim bilişim sistemleri okuyorum yeniden. Normal öğretim. Ders programımı ayarlıyorum Devam zorunluluğu olanlara bu şekilde gidiyorum. Benimle beraber 2 bilg öğretmeni arkadaşım daha var aynı bölümde. Ama zor hocam Uzaktan eğitim daha mantıklı geliyor bana.

Ben zamanında bilg. müh. de yüksek lisansa başladım bilimsel hazırlık dersleri için lisans öğrencileri ile 1 sene ders aldım ve gördüm ki hiç de zor değil isteyen herkes okuyabilir o bölümü. Dersleri vermeme rağmen tez de danışmanımın azizliğine uğradım ve atıldım :D :D Pişman mıyım???? zerre kadar değil ;) Bu aralar aklımdan geçmiyor değil ama tekrar sınava girip şu bölümü bitireyim diye :D :D

RoboTek' Alıntı:
hocam memleketimdeyim artık.İl ve ilçe memde tanıdık çok.ikili eğitim yapan bir okul olursa belki rahat olur çünkü sınıfçı olduuğum için bizim 4 ve 5.sınıflarda çok boş dersimiz oluyor yada artık 2.öğretim saat 17den sonra.Neyse bakalım teşekkürler
Hocam dediğiniz şekilde ayarlamalar yapma imkanınız varsa neden olmasın ki. Bu işlerde dersleri ayarlamak tanıdığa bakıyor, benim müdür kıldı o ayrı mevzu tabi.

Sakarya Üniversitesinde uzaktan eğititim bilgisayar mühendisliği var. seneye sınava girmeyi düşünüyorum okumak için. Puanı da çok öyle aham şaham değil. öğretmenlikten 20 puan falan aşağı.Sanırım sınavdan sınava gitmek gerekiyor gene de.

Ekli dosyalar

• muh.JPG
    muh.JPG
    26.5 KB · Görüntüleme: 3,633
uzaktan eğitimle bilgisayar mühendisliği nasıl oluyor ki?

Yapmışlar işte hemşerim :D Aynı üniversitenin birçok bölümü var uzaktan eğitim. Ankarada da 2 yıllık web programcılığı bölümü vardı. bilmiorum halen duruyo mu.

Karabük üniversitesinde de varmış. uzaktan bilgisayar mühendisliği. şimdi bi kez daha ctrl+f yapınca çıktı karşıma. ama başka bi yerde yok. bilgisayar öğretmenlikleri falan var 3-4 tane gene uzaktan.

Ben Ahmet Yesevi Bilgisayar Mühendisliği Lisansa başladım geçen sene . 2. sınıftayım şimdi. 2009 da ösym klavuzuna girdi ve yök tanımaya başladı.

http://www.yesevi.edu.tr/duyurular/turtep/yok_haber.pdf
http://www.yesevi.edu.tr/index.php?opti ... &Itemid=78

Yeni çıkan bir karara göre de yök diplamoda uzaktan eğitim ibaresi şartını kaldırdı.

http://www2.yesevi.net/

Dersleri internet üzerinden Türkiye deki hocalar veriyor. İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Gazi, Marmara .... karışık. Finaller İstanbul Yıldız Teknik ve Ankara Gazi de (öğrencinin terihine göre) iki yerde de yapılıyor.

Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yönetim Bilişm Sistemleri bölümü olarak 3 Lisans programı var. Bunun dışında Yüksek Lisans Programları da mevcut.

Bu seneki ösym klavuzuna göre Lisans bölümlerine 100 er kişi yerleştirilecek. Aynı sistem İstanbul Üniversitesinde de var. Yani tamamen uzaktan eğitim sadece finaller için okula gidiliyor.

Sakarya ve Karabükdekiler tamamen uzaktan değil, karma.. cuma ve cumartesi günleri full gün okula gitme zorunluluğu var o üniversitelerde.

Hocam anladığım kadarı ile, sizin okuduğunuz bölümde sizde hiç birebir eğitim yok. Bu üniversite özel mi? harç parası ne kadar veriyorsunuz? bir de dersler zor mu? :)

valla ciddi ciddi zor diyebilirim. okuyan bilir ama 1. sınıf için söyleyim mesela matematik ve fizik dersleri hiç örgün eğitimde gördüğümüz gibi değil. uzaktan eğitimiz, çok denetleniyoruz diye bayağı bir kastırmışlar. ben ki yıllarca matematikte kendimi çok iyi bilirdim. burda 2 dönemde derslerini zorla geçtim :) matematik ve fiziğin bütün iğrençliklerini burda gördüm :) hiç dışardan görüldüğü gibi değil gerçekten. bence bu işe ilgi duyanlar uzaktan eğitimle de çok güzel mühendislik eğitimi alabilir. tabi bunlar benim şahsi düşüncelerim.

bir de ben daha önce 4 sene ailemin bulunduğu ilden başka bir ilde kampüs hayatı yaşadığım için doygunluğum var. ama ilk ünv si uzaktan eğitim olanlar biraz şanssız tabi bu konuda :) çalışanlara tavsiye edebilirim uzaktan eğitimi..

harç paraları da senelik 3200 falan. 2 taksit halinde dönem dönem ödeniyor. kamu görevlilerine %20 indirimi var.

alixsaglam' Alıntı:
harç paraları da senelik 3200 falan. 2 taksit halinde dönem dönem ödeniyor. kamu görevlilerine %20 indirimi var.

çokmuş :D
teşekkür ederim bilgiler için, Size başarılar..

takip. müh. tamamlama deneyeceğim olmazsa düşünüyorum uzaktan ama tekrar lys falan uğraşmayıp yüksek düşünülebilir

forumicinforum' Alıntı:
ben bilg.müh. ahmet yesevi uzaktan okuyorum. böte okurken bu kadar zorlanmamıştım. vizeler internet üzerinden öyle böyle geçiyor da finaller çok stresli oluyor. daha 1.sınıfı geçemedim yeni sınav olduk. biter mi bu okul çok merak ediyorum. derslerden çok zor olanlar var. gerçekten bu işi ciddiye alan kişiler seçmeli bu bölümü. başlıyım gerisi gelir malesef olmuyo. yazık olmasın diye çalışıyorum ama sosyal hayat kalmadı. eski öğrencilik günlerime döndüm. fizik, mat dersleri bizim şuana kadar gördüklerimiizin çok çok zoru. ve konular çok farklı. ne olduğu da belli değil. face de grup var bizim bölümün. okumak isteyen dökümanlara ve sorulara baksın. göze alabiliyorsa okumaya başlasın. her zaman öğrenmek güzeldir.ama gerçeklerden kaçmamak da lazım. bu fikirler bana özgü değil herkesin ortak görüşü.
aynen hocam ben de size benzer bir durumdayım. böte okurken tatil yapmışız resmen :=)

elma' Alıntı:
Bilgisayar Mühendisliğini uzaktan eğitim kapsamında okuyan arkadaşlarım var ama 2. öğretim duymadım. Ben yönetim bilişim sistemleri okuyorum yeniden. Normal öğretim. Ders programımı ayarlıyorum Devam zorunluluğu olanlara bu şekilde gidiyorum. Benimle beraber 2 bilg öğretmeni arkadaşım daha var aynı bölümde. Ama zor hocam Uzaktan eğitim daha mantıklı geliyor bana.
Ben varım hocam. 2013-2014 4. sınıf olacağım inş. Hazırlık ve stajlar duruyor. Alttanda şu ana kadar her dönemde iki tane ders var. Bitirilebilir zor değil, ancak kararlı olmak ve bazen sınavlara çalıştırmak zor oluyor kendinizi. Ayrıca eğitim işinden anlayıpta bazı eğitimden ve ölçme değerlendirmeden anlamayan insanlarla karşılaşmak sizi zorlayabiliyor ama alışıyorsunuz.

hocam peki ilk dönem ki fizik kimya matematik bunları böte de aldık biz. tekrar almazsak oluyor mu

e.g' Alıntı:
hocam peki ilk dönem ki fizik kimya matematik bunları böte de aldık biz. tekrar almazsak oluyor mu
Hocam, ben birinci sınıf derslerinin çoğundan muaf oldum. Bu sebeplede direk 2. sınıfa intibak yapıldı. İlk dönem biraz sarsmıştı onca yıldan sonra ama şimdi şükür sıkıntı yok. Buyrun burdan bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    33.7 KB · Görüntüleme: 1,518
zulfikar1985' Alıntı:
e.g' Alıntı:
Hocam, ben birinci sınıf derslerinin çoğundan muaf oldum. Bu sebeplede direk 2. sınıfa intibak yapıldı. İlk dönem biraz sarsmıştı onca yıldan sonra ama şimdi şükür sıkıntı yok. Buyrun burdan bakabilirsiniz.
hocam muafiyet konusu üniversiteye göre değişiyor, haberiniz olsun. mesela ben antep üniversitesinde hiç bir dersten muaf olmadım ortak dersim çok olmasına rağmen....

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
e.g' Alıntı:
hocam muafiyet konusu üniversiteye göre değişiyor, haberiniz olsun. mesela ben antep üniversitesinde hiç bir dersten muaf olmadım ortak dersim çok olmasına rağmen....
Yanlış hatırlamıyorsam sizin bölüm ilköğretim mat. idi. Bizim böte ilköğretim mat ın nerdeyse tamamını kapsar hocam:) Sizi direk bi senede mezun etmeleri gerekirdi :) Şakası bir yana bence sadece bu sebepten sizin duruma bir kılıf uydurup muaf etmeme yoluna gitmişler ben öyle düşünüyorum. Şahsi görüşüm bu şekilde. Beni mesela bilg. müh. giriş dersinden muaf etmişler fakat programlama 2(c2 ile geçmişim diye) den muaf etmemişlerdi düşünebiliyormusunuz? Gidip karşı çıktım, hadi dedim bilg. müh. giriş'ten muaf etmeseler anlayacağım, ama prog 2 den(ortalamamdan dolayı muaf olmam gerekliydi) muaf etmemekte nedir? Mecburen prog2 dende muaf ettiler :) Yani burda muafiyette münkünse sadece 1 sınıfa denk gelecek(belirli kredi) kadar dersten muaf ederek 3 yıl okumasını sağlıyorlar. Benle aynı bölümde dgs liler var, içlerinde yapı öğret. tutunda, kimya öğret. mezununa kadar kişiler var. Muaf olduğumuz dersleri yanyana koyuyoruz, ortak tek nokta var, oda belirli kredi. Geri kalan dersler mozaik gibi kimisinde kredi fazla olduğu halde muaf etmemişler, kimisinde ders içeriği tutmuyor bi kelime eksik v.b. sebeplerle... Kimya öğret. mezunu kimyadan muaf olamamış mesela. :)

sakarya üniversitesi uzaktan eğitim değil, karma eğitim cuma-cumartesi günleri ders var.birde yoklama alıyorlar haberin olsun...

zulfikar1985' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
e.g' Alıntı:
Yanlış hatırlamıyorsam sizin bölüm ilköğretim mat. idi. Bizim böte ilköğretim mat ın nerdeyse tamamını kapsar hocam:) Sizi direk bi senede mezun etmeleri gerekirdi :) Şakası bir yana bence sadece bu sebepten sizin duruma bir kılıf uydurup muaf etmeme yoluna gitmişler ben öyle düşünüyorum. Şahsi görüşüm bu şekilde. Beni mesela bilg. müh. giriş dersinden muaf etmişler fakat programlama 2(c2 ile geçmişim diye) den muaf etmemişlerdi düşünebiliyormusunuz? Gidip karşı çıktım, hadi dedim bilg. müh. giriş'ten muaf etmeseler anlayacağım, ama prog 2 den(ortalamamdan dolayı muaf olmam gerekliydi) muaf etmemekte nedir? Mecburen prog2 dende muaf ettiler :) Yani burda muafiyette münkünse sadece 1 sınıfa denk gelecek(belirli kredi) kadar dersten muaf ederek 3 yıl okumasını sağlıyorlar. Benle aynı bölümde dgs liler var, içlerinde yapı öğret. tutunda, kimya öğret. mezununa kadar kişiler var. Muaf olduğumuz dersleri yanyana koyuyoruz, ortak tek nokta var, oda belirli kredi. Geri kalan dersler mozaik gibi kimisinde kredi fazla olduğu halde muaf etmemişler, kimisinde ders içeriği tutmuyor bi kelime eksik v.b. sebeplerle... Kimya öğret. mezunu kimyadan muaf olamamış mesela. :)
hocam çok uğraştım ama olmuyor malesef. üniversitenin yönetmeliğine de baktım. ara sınıfta bırakıp gelenleri muaf ediyorlar ama mezun olanları muaf etmiyorlar. öyle bir saçmalık var :) bizim bölümde hemşirelik mezunu da var, o da benle aynı durumda. 1. sınıftaki temel dersler, eğitim dersleri ve fizik ortaktı :S en çok da fizikten çektiğime yanıyorum :=)

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
hocam çok uğraştım ama olmuyor malesef. üniversitenin yönetmeliğine de baktım. ara sınıfta bırakıp gelenleri muaf ediyorlar ama mezun olanları muaf etmiyorlar. öyle bir saçmalık var :) bizim bölümde hemşirelik mezunu da var, o da benle aynı durumda. 1. sınıftaki temel dersler, eğitim dersleri ve fizik ortaktı :S en çok da fizikten çektiğime yanıyorum :=)
Demek ki sizin dediğiniz gibi g.antep in uygulaması öyle hocam. Allah yar ve yardımcınız olsun hocam. Kolaylıklar dilerim.

zulfikar1985' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
Demek ki sizin dediğiniz gibi g.antep in uygulaması öyle hocam. Allah yar ve yardımcınız olsun hocam. Kolaylıklar dilerim.
teşekkürler hocam, size de kolay gelsin :)

Şu an için düz bilgisayar muhendisliğinden mezun olan birisi endüstri meslek lisesinde görev alabilir mi?Ahmet yesevi üniversitesinde her akşam online yoklama mı var yoksa ünite ve videolar haftalık mı yükleniyor?

hortlatmak gibi olmasın

tef yada böte mezunu olup bil müh için kayıt yaptıran varmı? kaç ders saydırabildi? ders saydırmak için mezuniyet yılı önemlimi?

lys ye girmeden lisans mezunu olanı alma gibi bir şey varmı?

mühendislik tamamlama derslerini mesai saatlerine koyuyorlar oraya harcayacagım emeği ve parayı buraya vermek daha mantıklı geliyor.

Mezun oldum sayılır inşAllah. Ders saydırma işi yukarıdaki yazışmalardanda görüldüğü üzere üniversitenin kendi iç yönetmeliğine göre değişiyor. LYS'ye girmeden sadece TEF'liler için müh. tamamlama ile giriş mümkün. Ders meseleside üniversiteye ve hocaya göre değişiklik göstermekte. 2. öğretimi olan yerlerde 1. öğretim kazanırsanız yine üniversiteye ve hocaya göre değişmekle birlikte 2. öğretimlerle derse girme şansınız olabiliyor.

Geri