Bilgisayar Laboratuarı PC ip almıyor

Kodla Büyü

bejndar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar

uzun süredir uğraşıyorum yardımınız dokunursa çok makbule geçer.

Bilişim sınıfında win 7 pro pc ip almıyor. elle ip verdim, ağ bağdaştırıcılarını sıfırladım ne yaptıysam olmadı. kabloyu başka pc de denedim internet var. kabloda sıkıntı yok yani.labdaki diğer pc lerde internet erişimi var. Ethernet driveri güncel ve yüklü.

okulumuz faz 1 kapsamında ve hub yardımıyla bt 01 data noktasından kablolu olarak pc lere internet dağıtılıyor.

lab daki internet erişimi olan herhangi bir pc nin ip adresini paylaşıyorum:
IPv4 adresi: 192.168.23.232, 233,234,238,253 e kadar gidiyor.(arada boşluklar var tabi..)
Alt ağ maskesi:255.255.248.0
Varsayılan ağ geçidi: 192.168.16.1

Fakat internet problemi yaşadığım pc ye cmd/ipconfig yaptığımda şu ip adresi çıkıyor.

IPv4 adresi: 169.254.99.133
Alt ağ maskesi:255.255.0.0

Resimleri yükledim.

Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-09-21 at 15.20.17 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-21 at 15.20.17 (1).jpeg
    312 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2021-09-21 at 15.49.45.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-21 at 15.49.45.jpeg
    182.6 KB · Görüntüleme: 39
Merhaba arkadaşlar

uzun süredir uğraşıyorum yardımınız dokunursa çok makbule geçer.

Bilişim sınıfında win 7 pro pc ip almıyor. elle ip verdim, ağ bağdaştırıcılarını sıfırladım ne yaptıysam olmadı. kabloyu başka pc de denedim internet var. kabloda sıkıntı yok yani.labdaki diğer pc lerde internet erişimi var. Ethernet driveri güncel ve yüklü.

okulumuz faz 1 kapsamında ve hub yardımıyla bt 01 data noktasından kablolu olarak pc lere internet dağıtılıyor.

lab daki internet erişimi olan herhangi bir pc nin ip adresini paylaşıyorum:
IPv4 adresi: 192.168.23.232, 233,234,238,253 e kadar gidiyor.(arada boşluklar var tabi..)
Alt ağ maskesi:255.255.248.0
Varsayılan ağ geçidi: 192.168.16.1

Fakat internet problemi yaşadığım pc ye cmd/ipconfig yaptığımda şu ip adresi çıkıyor.

IPv4 adresi: 169.254.99.133
Alt ağ maskesi:255.255.0.0

Resimleri yükledim.

Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

Bence Ağ kartında sorun var hocam eğer format ile windowsun kendi yüklediği driver yüklü ise ise ağ kartının kendi orijinal dirverinı bulup yükleyin. Düzelmezse ağ kartı ı değiştirin

İp sorunu değilde bazı kabloda internete giren bazılarında girmeyen bir laptop vardı Geçen hafta. Öğretmen arkadaş okulda bağlanmıyor, evde bağlanıyor, bir arkadaşa götürdüm bağlanmadı bilgisayarcıya götürdüm saatlerce internete girdi dedi. Ağ kartını aygıt yöneticisinden kaldırdım ve yeniden kurdum düzeldi. Sürücüyü güncelledim demişsiniz ama birde öyle deneyin hocam. Ağ ayarlarını yeniden yüklesin bi'.

Son düzenleme:
arkadaşlar kasa başka bir yerde denendi .İnternet erişimi var sadece laba taktığımda ip alamıyor.

Sabit ip 192.168.0.2 - 192.168.2.20 aralığında verdiniz değil mi? Başka aralıkta sabit ip veremezsiniz fatih ağında. Verseniz de çalışmaz.
Örneğin;
ip: 192.168.0.10
Alt ağ mask : 255.255.248.0
ağ geçici: 192.168.0.1

DNS 1: 195.175.37.137
DNS 2: 195.175.37.138

deneyin. Eğer sabit ip ile bağlanırsa oto ip dağıtımında sıkıntı var. Arıza kaydı oluşturun. Ağ kabinindeki cihazlar yönetilebilir olduğu için uzaktan erişimi de açmışlar hallediyorlar. Yok bu şekilde de olmuyorsa; zaten siz kabloyu denemişsiniz, aynı switch e bağlı diğer cihazlarda bağlandığına göre iki seçenek var, ya ağ kartınız ya da switchte bağladığınız port arızalı. Portu denemek kolay başka bir pc yi o porta takarsınız. Ağ kartı içinde bilgisayardaki onboard ise harici bir ağ kartı ile deneme yoluna gidebilirsiniz.

Son düzenleme:
Baska bir İnternet'e deneyin çalışmasa ağ kartı arızası olabilir.
hocam denediniz mi aşağıda dediğimi? benzer durumu yaşadık o şekilde çözdüm.
İp sorunu değilde bazı kabloda internete giren bazılarında girmeyen bir laptop vardı Geçen hafta. Öğretmen arkadaş okulda bağlanmıyor, evde bağlanıyor, bir arkadaşa götürdüm bağlanmadı bilgisayarcıya götürdüm saatlerce internete girdi dedi. Ağ kartını aygıt yöneticisinden kaldırdım ve yeniden kurdum düzeldi. Sürücüyü güncelledim demişsiniz ama birde öyle deneyin hocam. Ağ ayarlarını yeniden yüklesin bi'.

denediniz de olmadıysa başka bir şey gelmiyor aklıma şu an.

hocam 169 la başlayan ip adresi apipa(automatic private ip adres)dır. böyle olmasının sebebi de cihazın dhcp serverına ulaşamamasıdır. o cihazı bağladığınız hatta sorun var muhtemelen, ethernet prizi varsa bağlantısında problem olabilir. bir şekilde modeme o porttan erişemiyorsunuz. aynı porta başka bir cihaz bağlayarak denediniz mi? ip alabiliyor mu?herhangi bir cihaz da ip alamıyorsa switch ile priz arasındaki kabloyu test edin.

dün ip alan sistem bugün almadı.
hem de youtube kapandı.

uzaktan ayarlıyorlar sanırım :(

daha önce fatih arıza sitesinden 48.portu açtırmıştım halbuki.

hocam 169 la başlayan ip adresi apipa(automatic private ip adres)dır. böyle olmasının sebebi de cihazın dhcp serverına ulaşamamasıdır. o cihazı bağladığınız hatta sorun var muhtemelen, ethernet prizi varsa bağlantısında problem olabilir. bir şekilde modeme o porttan erişemiyorsunuz. aynı porta başka bir cihaz bağlayarak denediniz mi? ip alabiliyor mu?herhangi bir cihaz da ip alamıyorsa switch ile priz arasındaki kabloyu test edin.

hocam bizde de bazen böyle oluyor. 169 ile başlayan ip alıyor bilgisayarlar o zaman internet erşimi olmuyor.bir de 169 ile başladığında ağ alt maskesi olmuyor bilgisayarlarda ama modeme reset atınca düzeliyor. bu sefer de başka bilgisayar 169 ile başlayabiliyor. yani bizde de tüm pc lere ip dağıtma sorunu var bu nedendir acaba? her zaman olmuyor bazen tek reset ile tüm pclere ip veriliyor bazen de 3-5 kere modemi resetlemem gerekebiliyor. ağ lat maskesi almaması nedendir acaba?

hocam bizde de bazen böyle oluyor. 169 ile başlayan ip alıyor bilgisayarlar o zaman internet erşimi olmuyor.bir de 169 ile başladığında ağ alt maskesi olmuyor bilgisayarlarda ama modeme reset atınca düzeliyor. bu sefer de başka bilgisayar 169 ile başlayabiliyor. yani bizde de tüm pc lere ip dağıtma sorunu var bu nedendir acaba? her zaman olmuyor bazen tek reset ile tüm pclere ip veriliyor bazen de 3-5 kere modemi resetlemem gerekebiliyor. ağ lat maskesi almaması nedendir acaba?
hocam dediğim gibi dhcp servera ulaşamadığı için geçerli bir ip adresi alamıyor. dhcp servera ulaşamama nedenlerine bakmak gerek. bunlarda herhangi bir pc ye elle ip ya da dns girilmiş olabilir. tcp/ip v4 ayalarından her ikisini de otomatik yapın.

Geri