Bilgisayar Lab. Modem-Switch İnternet Bağlantısı Sorunu

Kodla Büyü

LostParadise

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okulumuzda 4 portlu bir modem mevcut. Modem 3 portu memur bilgisayarı diğer idari 2 bilgisayar bağlı. Bu şekilde hiç bir sıkıntı yok hepsi modemden ip alıp internete girebiliyor. Fakat ben son kalan porttan Bilgisayar labaratuvarındaki Switche Lab'a internet dağıtmak için çektim. Fakat Switche bağlantı yaptığımda bütün bilgisayarlar internete bağlanamıyor. ilk gün bir problem yoktu ikinci gün böyle bir problem yaşadık. Modemden Switche giden kabloyu çıkardığımda sıkıntı yok diğer bilgisayarlar internete giriyor. Kablosuz bağlantı hiç etkilenmiyor bu durumdan. Arkadaşlar bu sorunu aşmak için ne yapmam gerekir.

alternatif 1
IP çakışması var

Çözüm
ip lerinizi kontrol edin

alternatif2
lab kablolarınızda sorun var. Sinyalde çakışma meydana getiriyor.

çözüm
- lab. daki switch e takılı tüm network kablolarını çıkartın.
- modemden gelen kabloyu takın.
- diğer blgisayarların internete girip girmediğini kontrol edin.
- internete giriyorsa sırayla TEK TEK lab. bilgisayarlarını ağa bağlayın. Her pc yi bağladığınızda internet bağlantınızı kontrol edin.

kablolardan bir yada birkaçını bağladığınızda internetiniz gidiyorsa o kabloyu / kabloları kontrol ederek gerekiyorsa yenileyin...

Hocam teşekkürler siz öyle söyledikten sonra ip ler kontrol ettim iki olası sorun buldum. Birincisi öğretmenler odasındaki iki bilgisayardan birine doğrudan modemden kablo ile internete giriyor yanındaki ise köprülü bağlantı yoluyla internete giriyor . Birinci problem bu olabilir. (köprülü bağlantı)
Bir de yazıcı (fotokopi makinesi) sürekli 192.168.1.40 ip numarasını alıyor modemden (Modeme direkt bağlı) lab'daki bir bilgisayarda aynı ip numarasını alıyor. İlk aşama olarak köprülü bağlantıyı kaldırdım. Şimdilik sorun yok gibi görünüyor. Ama köprülü bağlantı yapınca neden öyle oluyor onu anlamadım. Köprülü bağlantı yapılan bilgisayara el ile ip vermeyi denedim fakat bu seferde internet gelmiyor .

Geri