bilgisayar kursunu kim açar?

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
halk eğitim merkezinde verilen bilgisayar kursunu kim açar, bununla ilgili yasal bir engel var mıdır örneğin matematik öğretmeni bu kursu açabilir mi, ya da formatörlük kursu almış fizik öğretmeni bu kursu açabilir mi?

yönetmeliğe baktım ama anlaşılır bir bilgi bulamadım

Açabiliyorlar hocam.

Yönetmelik olarak bilemeyeceğim ama iki kişi açtığımız kursta diğer arkadaş sadece başka bir okulda formatör (alan dışı) idi.

Farklı illerde farklı uygulamalar söz konusu okulunuzda belki açabilirsiniz ama halk eğitim binasında açabileceğinizi sanmıyorum bilgisayar kursunu.

Halk eğitim kadrosunda öğretmen yok ise civarda da kurs verecek bt öğretmeni yok ise uygun belgelere sahip başka branş/sınıf öğretmenleri de açabilir.

öncelik HEM kadrolu BT öğretmeninindir. yoksa diğer okullardaki kadrolu BT öğretmenlerinindir, o da bulunamıyorsa belgesi olan diğer kişilerindir.

acar acar bilgisayr öğretmeni hariç herkes kurs acar bu memlekette sokaktan birini cevirin bilgisayar kursu actırın ama bilgisaayar öğretmeni biliyorya aman o bilgisayar falan öğretir devletin parası boşa gitmez aman yandaş kazanamaz bilgisayar öğretmeni açmasında kim açarsa açsın

valla bu soruya anlam veremiyorum, biz kendi branşımızda zor kurs açıyoruz, öğrenci bulamıyoruz, millet bizim branşımıza takmış bizim alanda kurs açmak istiyor.
Bu kadar aç gözlü olmayalım, insaf edin artık.

Hocam o işin yönetmeliği var. Öncelik sırasına uymak zorundalar. Öncelikle kadrolu öğretmen açar. Sonra o konuda emekli birisi varsa o açar. Sonra üniversitede o konuda çalışan birisi. Sonra yüksek lisans, sonra lisans, sonra önlisans, sonra meslek lisesi mezunu sonrada çalışmışlık süresine göre sertifika sahipleri. İlgili yönetmeliği bul hocam. Var internette. Biraz araştırman lazım.

halk' Alıntı:
Hocam o işin yönetmeliği var. Öncelik sırasına uymak zorundalar. Öncelikle kadrolu öğretmen açar. Sonra o konuda emekli birisi varsa o açar. Sonra üniversitede o konuda çalışan birisi. Sonra yüksek lisans, sonra lisans, sonra önlisans, sonra meslek lisesi mezunu sonrada çalışmışlık süresine göre sertifika sahipleri. İlgili yönetmeliği bul hocam. Var internette. Biraz araştırman lazım.
Bizim burda Hem'de mevcut bilgisayar kursunu nüfus müdürlüğünde çalışan bir memur veriyor :) İlçede de bir sürü BT öğretmeni var :) Kimse ses etmezse güzel yurdumda her şey olabiliyor.

acer50' Alıntı:
halk eğitim merkezinde verilen bilgisayar kursunu kim açar, bununla ilgili yasal bir engel var mıdır örneğin matematik öğretmeni bu kursu açabilir mi, ya da formatörlük kursu almış fizik öğretmeni bu kursu açabilir mi?

yönetmeliğe baktım ama anlaşılır bir bilgi bulamadım
..
kursun niteliğine bağlı hocam
..
eğer kurs HALK EĞİTİM SERTİFİKALI bir kurs olacaksa SİZ AÇAMAZSINIZ. her türlü evrak kaydı ile halk eğitim ilgilenir ve onlar sizi görevlendirirse anca öyle açabilirsiniz.

yok eğer SERTİFİKASIZ bir kurs açmak istiyorsanız, kendi okulunuzda, kendi öğrencilerinize gerekli sayıyı bulduğunuz sürece kurs konusu ile alakalı sertifikanızda varsa okul müdürünün onayıyla istediğiniz kursu açabilirsiniz... (Yetiştirme kursları yönetmeliğine göre)

omd' Alıntı:
halk' Alıntı:
Bizim burda Hem'de mevcut bilgisayar kursunu nüfus müdürlüğünde çalışan bir memur veriyor :) İlçede de bir sürü BT öğretmeni var :) Kimse ses etmezse güzel yurdumda her şey olabiliyor.

diğer öğretmenler kurs açmak istemiyor demek ki. istiyorlarsa kurslarda görev almak istiyorum diye dilekçe versinler. vermiyorlarsa şikayet edecek bir durum yoktur. Kurs açmak istiyorsanız bimer üzerinden okula dilekçe gönderin. İlk açılacak kursta görev vermeslerse, il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne yine bimerden şikayet dilekçesi verin. hepsi bu.

platonik' Alıntı:
160 saat kurs belgesi olan kendini mühendis sanıyor :!:
Öyle demeyin hocam. Adamlar saatlerce bilgisayar başında kafa patlatıyorlar. Öğreniyorlar öğreniyorlar. Ondan sonra bir sınav koca MEB tabi. Diplomadan değerli bir sertifika. Öyle yıllarca okumakla olmaz bu işler hocam. Al 160 lık kursunu geç o tarafa :D
Bende böyle yazıyorum da; benim açımdan daha kötü aslında, ben önlisans mezunuyum. 160 saatlik bilgisayar kursunu taamamlayan arkadaşlar, memuriyette Teknikerlik hariç tüm bilgisayar tabanlı kadrolara benle aynı eşdeğerde (bölüm ayırtedilmeksizin) başvurabiliyor. Bende dedim kendi kendime burhan sen boşversene adam çalışmış almış eğitimini, gelmiş oralara kadar. Bizim okuduğumuz daktilo tamirciliği olduğundan, adamlar Haklı tabi :)
(Bu arada, kursunu bitirip de o kadrolara atanan, yada eşdeğermiş gibi davranılan arkadaşlara gram lafım da yok. Ben olsam bende alırdım, 2 sene okuyacağına 3 ay oku tamam demişler. Onlar aklını kullanmış)

Sn hocam açık bir hüküm bulunmamakla birlikte meslek.tek.eğ. yönetmeliğinde ders verebilecek personel sayılmıştır ve hiyerarşi konmamaıştır fikrimce o konuyla ilgili yeterliliği olan herkes ilgili konuyla ilgili kurs verebilir ; teklif etme kurum amirince yapılacağından onun yetkisinde olarak belirlenir diye düşünüyorum

Uzman: Alanı ile ilgili yüksek öğrenim görmüş ve bu alanda en az beş yıl başarı ile çalıştığını ya da alanında yüksek lisans eğitimi aldığını belgelendiren kişiyi,

Eğitici Personel: Meslekî yeterliğe sahip öğrencilerin iş yerindeki eğitiminden sorumlu, iş pedagojisi eğitimi almış, meslekî eğitim yöntem ve tekniklerini bilen, uygulayan veya meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarında atölye, lâboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği yapabilme yetkisine sahip kişiyi,

Usta Öğretici: Ustalık yeterliğini kazanmış; aday çırak, çırak, kalfa ile meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrenci/kursiyerlerinin iş yerindeki eğitiminden sorumlu, meslekî eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan, usta öğreticilik belgesi sahibi olan kişiyi,

Geri