Bilgisayar Kendi Kendine Neden Resetlenir?

Kodla Büyü

mystreous

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar masaüstü bir pc kendi kendine neden resetlenir? Benim aklıma gelenler şunlar?
1. Power Supply fanı çalışmıyordur
2. İşlemci Fanı düzgün soğutmuyordur
3. Ram problemlidir.
Bunlardan başka ne sebep olabilir. Problemi bir türlü çözemedim. Sizce yazılımdan kaynaklanır mı? Yeniden format işe yarar mı acaba ? :S

bende de aynı problem vardı
format attım
farklı ram ile denedim
işlemci fanını değiştirdim
en son haddiskim zarar görmüştü ondan olabilir diye geçiyordu aklımdan ama onu denemeden önce
yeni power supply aldım ve sorun halloldu. öğrenci evlerinde elektrik tesisatları pek iyi olmuyordu, yani şohben ve bilgisayar aynı anda çalışınca power suplply göçüyor maalesef..

ram ların yeri değiş.
ısınmadan kaynaklanabilir. fanları temizle.
anakarttan kaynaklanabilir.
resetleme için çok sebep var.

Kasanın içinde elektirik kaçağı varsa ondanda kaynaklanabilir. Bendede bir makina vardı bu şekilde power düğmesi elekrik kaçırıyormuş. onu değiştirince düzelmişti. Kasanızda bir kaçak varmı onu bir kontrol edin isterseniz.

anakart ile diger donanımlarınız arasında sorun varsa yada yazılım sorunu varsa da reset atabilir

şimdiye kadar başıma gelenler

1. işlemci fanı durmuştu
2. işlemci fanı yeterince hızlı dönüp soğutma yapmıyordu (bios'tan işlemci ısısını kontrol edebilirsin)
3. arızalı power supply veya power supply fanı
4. arızalı harddiskten (harddiski değiştirince hallolmuştu)

kolay gelsin... :roll:

Ben de ekran kartı ile ilgili bir aynı sorunu yaşamıştım. Ekran kartı değişince sorun halloldu.

Teşekkürler arkadaşlar bi deneyeyimm.
Ramlerin yerlerini değiştiremem tek ram var. Ama diğer slota takmayı denemiştim.
başka bir hdd ile deneyeceğim.
Fan dönme hızını biostan ayarlayacağım.
Fanlar temiz zaten temizlememe gerek yok. Bilgisayar yeni
Bi de elektrik kaçağını kontrol edecem.
İlginize teşekkürler.
Bunlardan başka aklınıza gelen bişey varsa yazın lütfen

hocam öncelikle Dikili ye selamlar bende ilkokulu Atatürk ilkokulunda okumuştum
resetleme sebeplerinden biri de şehir şebeke elektiriğinin ani düşüşleridir
güç kaynagı kullanıyorsanız bunu geçin kullanmıyorsanız bir deneyin
İyi çalışmalar :+1:

hocam saydığınız şeylerle çözülmediyse anakartta bazı bölgeler zarar görmiş olabilir muhtemelen anakart değişecek geçmiş olsun..

kendi kendine de düzelebiliyor. benim makinada yeni aldığım zamanlarda resetleme yapıyordu. ama kendiliğinden düzeldi.

anakart uzerındekı capasıtorlere bakınız sısme yapmıs olabılır bu durumda capasıtorı degıstırınız veya degıstırtınız donanımları cıakrarak teker teker takınız

cans' Alıntı:
kendi kendine de düzelebiliyor. benim makinada yeni aldığım zamanlarda resetleme yapıyordu. ama kendiliğinden düzeldi.

muhtemelen sizinki yazılımsal bir sorundu herhangi bişey yapmadan donanımsal sorunlar düzelmiyor

adiyif' Alıntı:
anakart uzerındekı capasıtorlere bakınız sısme yapmıs olabılır bu durumda capasıtorı degıstırınız veya degıstırtınız donanımları cıakrarak teker teker takınız

kesinlikle işte budurrrrr

Hocam benim başımdan geçen olayı anlatayım sizlere.
Yeni bilgisayar aldım kendim topladım arkadaşın bilgisayar dükkanında.ama makina çalışırken reset atıyordu.Denemediğim parçası kalmadı inanın malum dükkandayım yedek parça bol hatta ankartı bi karton üstüne koyup kasanın dışından çalıştırdım hani kısa devre yada demirtozu mu acaba diyerek. herneyse benim işlemcinin ve anakartın aynısından bi işlemci ve anakart geldi yeni sipariş.benim anakarta o işlemciyi taktım bendeki işlemciyide o yeni gelen anakarta.İki bilgisayar sorunsuzca çalıştı ikisindede en ufak bir problemle karşılaşılmadı.hala anlamış değilim arıza varsa eğer nerede diye.şuan iki bilgisayarda sorunsuz çalışıyor Allah nazardan saklasın...

bende bişe söyliim, elektrik kaçağı olabilir,pc nin topraklama alıp almadığını kontrol etmelisin,düzensiz ceryandan oluyor diye duydum, :shock:

ben de şunları ekleyim
bios pilini değiştir,
kasaya topraklama yap.
Power supli kaç wat. tahminim %90 ondan.
çünkü elektrik yeterince gelmiyorsa resetleyecektir. benim 250 wattı, iki hardisk 2 cd. vs. çalıştırdığım zaman müzik sesi titreşmeye başlıyor,sonra da resetliyordu.

hasan46' Alıntı:
hocam öncelikle Dikili ye selamlar bende ilkokulu Atatürk ilkokulunda okumuştum
resetleme sebeplerinden biri de şehir şebeke elektiriğinin ani düşüşleridir
güç kaynagı kullanıyorsanız bunu geçin kullanmıyorsanız bir deneyin
İyi çalışmalar :+1:
Aleyküm selam hocam :)
Eski mezunlardan iseniz okulun ziyaretçi defterine bişeyler yazmanızı beklerim :)
çözüm önerin için de teşekkürler

Benim de geçenlerde;
makine windows yazısını geçiyor, fare işaretçisi görünüyor fakat masaüstünü yükleyemeden reset atıyordu. Format attım çözüldü. Ama sizinki böyle bir problemmi bilemem.

Hayır hocam ne zaman resetleneceği belli olmuyor. Bazen 10 dk sonra bazen 3 saat sonra... :?

Geri