Bilgisayar dersleri ilkokula iniyor:)

Kodla Büyü
Bugün ortaokullarda bile code yazmak imkansız iken seçme okullar hariç, ilkokulda code yazmak hayal gibi bir şey.Ama ilkokulda oyun içerikli bilişim dersleri olabilir.daha fazlası zor.

Kara Kule 61' Alıntı:
Bugün ortaokullarda bile code yazmak imkansız iken seçme okullar hariç, ilkokulda code yazmak hayal gibi bir şey.Ama ilkokulda oyun içerikli bilişim dersleri olabilir.daha fazlası zor.
Kod yazmaktan kastin ne hocam ben 5 lerde scratch anlatiyorum cok faydali oluyor

ya arkadaş hep olumsuz şey yazmayın yapsınlar ders ne zararı var. Programlama olupta mantığını kavrayacaklar önce. Bu siteyi takip eden niyeti varsa da dersi koymayacak ben kaç sene 4. sınıfa ders işledim bazen 8lerden daha iyiydiler.

bizim 5 lere strach veya s basic anlatsan tamamen havada kalır.Gerçek bu.Ama dediğim gibi okul kalitesine göre bu değişebilir.strach anlatan arkadaşlarda var başka okullarda ama iyi okullarda.
İyi okullar yüzde kaç.ben ilkokulda bile bunu denedim yıllar önce ama malesef şiir ezberler gibi ezberleme dışında bir şey görmedim.

Kara Kule 61' Alıntı:
bizim 5 lere strach veya s basic anlatsan tamamen havada kalır.Gerçek bu.Ama dediğim gibi okul kalitesine göre bu değişebilir.strach anlatan arkadaşlarda var başka okullarda ama iyi okullarda.
İyi okullar yüzde kaç.ben ilkokulda bile bunu denedim yıllar önce ama malesef şiir ezberler gibi ezberleme dışında bir şey görmedim.

Valla benim okulum vasatin altinda ama gayet guzel seyler cikiyor..
her okulda cevherler var kabahati ogrencide aramak niyee..
hem biz sakir sakir kod yazsinlar dememeliyiz. Boyle beklenti yanlis..
algoritma ogrensinler ileride temel olur

bidene' Alıntı:
Kara Kule 61' Alıntı:

Sayın hocam şakır şakır kod yazdırmak amacım olmadı.25 de 5 yeter bana ama bu sayı 1-2 de kaldı bazen 0. ben bazı okullarda mouse tutmayı öğrettiğimi hatırlıyorum.
Kod yazmak yerine oyun içerikli bir anlatım olabilir ilkokullara .Ortaokullardada Temel bilişim (smart..... tüm cihazlar),windows office,Bunların daha üstü format kasa çi açımı gibi işlemler olabilir.
Ayrıca algoritma bilgisayardan bağımsız bir ders olarak anlatılmalıdır.Zeka oyunları gibi.

çocuklar sünger gibidir ne verirsen onu çeker. Siz vay efendim bunlar yapamaz derseniz elbette yapamazlar. Bir sınıfta iyi öğrenciler bu işi hakkıyla yapan öğrenciler olacağı gibi yapamayanlarda olacak.

Kara Kule 61' Alıntı:
bidene' Alıntı:
Kara Kule 61' Alıntı:

Sayın hocam şakır şakır kod yazdırmak amacım olmadı.25 de 5 yeter bana ama bu sayı 1-2 de kaldı bazen 0. ben bazı okullarda mouse tutmayı öğrettiğimi hatırlıyorum.
Kod yazmak yerine oyun içerikli bir anlatım olabilir ilkokullara .Ortaokullardada Temel bilişim (smart..... tüm cihazlar),windows office,Bunların daha üstü format kasa çi açımı gibi işlemler olabilir.
Ayrıca algoritma bilgisayardan bağımsız bir ders olarak anlatılmalıdır.Zeka oyunları gibi.

Algoritma konusunda haklısınız. ilkokul çocuğuna oyun biçiminde öğretilebilir. Bence çocukları hafife alıyoruz.

Yine birileri bir laf attı ortaya alt yapı olmadan konuşuluyo hala labaratuvarı olmayan okullar var bu ülkede şehir merkezlerinde bunlardan bir taneside benim okulum ne dersinden bahsediyorlar bunlar...

İyi güzelde hani laboratuvar? Keşke lafta kalmasa, birkaç iyi niyetli insanın fikir beyanından öteye taşınsa. Alnından öperim sebep olanı.İnşallah güzel gelişmeler olur.

biz kendimize mesleğe saygımız yok kim bize saygı göstersin... ? kültür dersi alan her çocuk her anlatılanı öğrendi özümsedi de dersimizin ilkokula inmesi tartışılıyor.. hayatında tartışmayanlar bakıyorum bu siteye üye olup tartış ta tartış... Ders zorunlu olmalı ...Tartışanlar alo kaç milyar saat İngilizce dersi alıyor öğrenciler hangisi doğru düzgün konuşuyor..? :verymad:

Her sene sadece 100 ogrenci gercek anlamda bu ise ilgi duysa ve yürüyüp gitse ve içlerinden 1 tanesi 10 sene sonra dünya çapında bir yazilimin temelini atsa.... Gerçi lab yok demi nasil yapacaklar.hayal kurmadan basaramayiz arkadaşlar.bazen 1 adim atmak buyuk başarıların ilki olabilir.insallah boyle bir ders ulkemin her yerinde olur ...

olması gereken 2. sınıftan itibaren olması, olacak olan, bir parmak bal ki o da dedikodudan öte bir şey değil.

bir varmııışşş, bir yokmuuuşşşş... diye başlayan bir masal gibi...

türkçe dersi ne işe yarar, sıfatlar zamirler, bilmem ki eki
saçmalık bence, türkçe dersleri 6 saat yerine 2 saatte yeter
sıfatı öğretmek yerine algoritma öğretsek daha eğlenceli ve daha faydalı olur

bencede inmeli daha önce anlattığımız 1. basamak 2. basamak konularını hatırlayın onlara göre anlatırız yeterki ders olsun bence

hadi inşallah çok sevindim haberi bile güzel ama şimdiye kadar öyle hoyrat davranıldıki biz bilişim öğretmenlerine birçoğumuzun inanası yok ama olsa ne güzel olur
inşallah olur dinim sübhaneke amin :)

Geri