Bilgisayar Bilimi fonksiyonlar sunusu

Kodla Büyü
arkadaşlar fonksiyonlar konusunda
Integer(N): N değerine en yakın yada eşit tamsayıyı döndürür diyor örnek olarak da şunu vermiş:
Integer(6.7689)= 6 demiş. cevap neden 7 değil? kafam karıştı sonuçta 6.7689 sayısı 7 ye daha yakın değil mi?

arkadaşlar fonksiyonlar konusunda
Integer(N): N değerine en yakın yada eşit tamsayıyı döndürür diyor örnek olarak da şunu vermiş:
Integer(6.7689)= 6 demiş. cevap neden 7 değil? kafam karıştı sonuçta 6.7689 sayısı 7 ye daha yakın değil mi?

Bildiğim kadarıyla integer diye bir python fonksiyonu yok. int isminde fonksiyon var. int() fosnksiyonu ondalıklı sayıyı tam sayıya çeviriyor. Yuvarlama fonksiyonu değil. Sadece tam kısmını alıyor. Programlama dillerinde genellikle aşağı ve yukarı yuvarlamak için farklı fonksiyonlar vardır. Kitapta yanlış yazılmış gibime geliyor.

Ayrıca MOD fonksiyonu normalde Delphi'de var. Fonksiyon kısmında örnek olarak 9 MOD 3 denmiş. Python da % işareti kullanılıyor. Ortaya karışık yapmışlar.

sqrt ve random komutlarını kullanabilmemiz için kütüphanelerini import etmemiz gerekiyor:

import math
math.sqrt(16)

import random
random.random()

MID, LEFT ve RIGHT fonksiyonları da Pythonda yok. Ancak şu şekilde bu fonksiyonlar oluşturulabilir:

def left(s, amount):
return s[:amount]

def right(s, amount):
return s[-amount:]

def mid(s, offset, amount):
return s[offset:eek:ffset+amount]

Ayrıca kitapta her şey bir arada verilmiş. Daha akış şemaları bile verilmeden fonksiyonlar verilmiş. Prosedür ve fonksiyonlar daha ileri konular olmalıydı. Konular havada kalıyor.

Son düzenleme:
2.ünitenin son bölümü
Fonksiyonlar
Operatörler
İşlem Önceliği
İfade ve eşitlikler konuları sunuda mevcuttur.
öncelikle hocam emeğinize sağlık hazırladığınız sunu için
ama gerçekçi olalım odersin sonunda çocuklarda bir davranış değişikliği kazandırmanız mümkün oldumu...
bu kadar yoğun bilgilerin hepsinin bir arada verilmesi bana göre kaos

öncelikle hocam emeğinize sağlık hazırladığınız sunu için
ama gerçekçi olalım odersin sonunda çocuklarda bir davranış değişikliği kazandırmanız mümkün oldumu...
bu kadar yoğun bilgilerin hepsinin bir arada verilmesi bana göre kaos
Ben artık illallah ettim.
Konuları esnetiyorum. Kendi planımı kendim oluşturdum. Gereksiz olduğunu düşündüğüm konuları atlıyorum. Az da olsa konunun özünü sohbet eşliğinde öğrenciye aktarıyorum.
Yıllarca dersimi MERAK üzerine işlerim. Karşınızdaki çocukta önce merak duygusu uyandırmalısınız ki amacınıza ulaşabilesiniz.
KAVRAMLARA TAKILMAYIN. Bizim dersimiz Türkçe, Fizik, Kimya değil. Sabit kalıplar yok...
(Rica edicem, Abuk sabuk laf atmayın arkadaşlar; değil idareci, müfettişin en kıdemlisi gelse, hesap sorsa açıkça detaylıca anlatırım onada...)

nihayet herkes aynı benim gibi düşünmeye başlamış...kavramlardan çıkın artık arkadaşlar...direk kod yazsın çocuk kavram peşinden gelir
Ayrıca kod aşamasına gelindiğinde artık sunum ve slaytla ders anlatmayı bırakın bence...yine de teşekkürler hocam

açıkcası çok tanımlar yapmıyorum kendi hazırladığım algoritma örneklerimle devam ediyorum... algoritmalarım bitince direk programa geçeceğim...

çocuklar algoritma örnekleriyle iyi gaza geldi.... herkes hevesli ve istekli derse katılıyor... birde program aşamasına geldik mi ... çok güzel olacak

Geri