Bilgisayar Bilimi Dersi zorunlu mu oldu?

Kodla Büyü

canegemen

Aktif Üye
Haziran 2017 tebliğler dergisine göre;
Anadolu liselerinin hazırlık sınıflarında 4 saat,
Fen liselerinin 9. ve 10. sınıflarında 2'şer saat zorunlu gözüküyor.

Evet. Bir tek And. Lis. nde zorunlu olmadı. Bu zaten Erzurum seminerinde bizimle paylaşılan birşeydi. Küçük bir adım. Gelecek için umut verici.

kaç tane hazırlık sınıfı var? kaç tane fen lisesi var?
Normumuzu çok değiştireceini sanmıyorum

Fen liselerine ders kademeli mi gelecek bu sene 9 lar seneye 10 lar şeklinde yoksa direk hem 9 hemde 10 lara konulacak mı ders

Arkadaşlar hayırlı olsun. Sonunda resmileşmiş. İnşallah daha güzel şeyler olacak. İnşallah.

Fen liselerine ders kademeli mi gelecek bu sene 9 lar seneye 10 lar şeklinde yoksa direk hem 9 hemde 10 lara konulacak mı ders

300 tane fen lisesi varmış.
10 tane de hazırlık sınıfı olan lise.
sosyal bilimler liseside her ilde 1-2 tane .
kısaca çok bi + sı yok ama hiç yokdan iyidir. anadolu liselerine 2 saat bile gelse çoşardık.

Çizelgeler bunlar.

Ekli dosyalar

• IMG-20170612-WA0016.jpg
    IMG-20170612-WA0016.jpg
    236.8 KB · Görüntüleme: 1,515
  • IMG-20170612-WA0015.jpg
    IMG-20170612-WA0015.jpg
    245.3 KB · Görüntüleme: 1,508
  • IMG-20170612-WA0013.jpg
    IMG-20170612-WA0013.jpg
    233.1 KB · Görüntüleme: 1,500
mesafeli' Alıntı:

Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 30/03/2017 tarihli ve 4283879 sayılı; Din Öğretimi
Genel Müdürlüğünün 21/04/2017-5596336 ve 10/04/2017-4894985 tarihli ve sayılı;
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 17/04/2017-5232949 ve 06/04/2017-
4732114 tarihli ve sayılı yazıları üzerine Kurulumuzda görüşülen Anadolu Lisesi, Hazırlık
Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar
Lisesi, Spor Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uluslararası Anadolu İmam Hatip
Lisesi ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Haftalık Ders Çizelgesinin, 2017-2018
eğitim ve öğretim yılından itibaren hazırlık ve 9. sınıflardan başlamak ve kademeli olarak
uygulanmak üzere ekli örneklerine göre kabulü,
Kurulumuzun 27/01/2014 tarihli ve 6 sayılı kararıyla kabul edilen Genel Lise, Anadolu
Lisesi, Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel
Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Haftalık
Ders Çizelgelerinin, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren hazırlık ve 9. sınıflardan
başlamak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması
hususunu uygun görüşle arz ederiz.

Ozaman seneye değil ondan sonraki seneye ancak açılır fen lisesi normu yanlış mı düşünüyorum :?:

Arkadaşlar Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinde kademeli olarak dersimiz zorunlu oldu bu iyi bir gelişme evet. Fakat şunu unutmayalım fen ve sosyal bilimler liselerine tayin isteyebilmek için daha önce fen liselerinde çalışmış olmak ve fen lisesinden ayrıldıktan sonra 5 yıl geçmemiş olması şartı aranıyor. Danıştay 2. dairesinin 24/05/2016 tarih ve 2016/1149 esas nolu kararına istinaden birçoğumuz tayin isteyemeyeceğiz. Bakanlığın bunu acil bir şekilde çözmesi gerekli. Yoksa hevesimiz kursağımızda kalacak...

pratikte hicbir ise yaramayan bir duzenleme. masallah her okul turunun butun siniflarinda 2saat din zorunlu olmus. sadece bilisim degil bir suru daha mantikli yararli ders var bunun yerine koyulabilecek.

Şimdi genel ve anadolu liselerinde kademeli zorunlu oldu dimi yanlış anlamadım?
Yani 3-4 sene sonra tüm liselerde bilgisayar bilimi dersi zorunlu olmuş olacak dimi?

hastasıyız dede' Alıntı:
Yani 3-4 sene sonra tüm liselerde bilgisayar bilimi dersi zorunlu olmuş olacak dimi?
Hayır. 4 sene sonra da bu ders anadolu liselerinde seçmeli olacak, eğer kaldırılmazsa.

@trueandfalse nin paylaştığı maddelerde yazdığına göre:anadolu liseleri, hazırık sınıfı olan anadolu liseleri, fen liseleri vs. Hazırlıktan ve 9. Sınıflardan başlayarak kademeli olarak kabulü diyor. Ben bunu anadolu liselerindede kademeli zorunlu olarak algıladım, farklı algılayanlar açıklayabilirmi neden anadolu liselerinde seçmeli algıladıklarını?

Sayın hocam tebliğler dergisi haziran 2017 sayısını indirip okudum.
Yazılan ifadelerden anladıklarım şu şekilde. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltirse sevinirim.

Burada yer alan ders çizelgelerinde ortak dersler ve seçmeli dersler bölümlerine dikkat et.
Fen liseleri çizelgesinde ders ortak dersler kısmında bilgisayar bilimi dersi yani zorunlu.
Anadolu liseleri çizelgelerinde ders seçmeli dersler kısmında. Yani zorunlu değil.

Kademeli olayına gelirsek
2017-2018 eğitim yılında 9.sınıfta Bilgisayar Bilimi dersini verebilirsin.
Ama 10.sınıfta veremezsin. 10.sınıflara eski Bilgi ve İletişim Tek. Dersini verebilirsin. Çünkü onlar eski sisteme tabi.
2018-2019 eğitim yılında 10.sınıfta Bilgisayar Bilimi dersini verebilirsin. Çünkü bunlar yeni sistem ile liseye başlayanlar.

Son değişikliklere baktığımda o kadar yaygara sonucu sadece fen liseleri ve bir kaç özel okul türü avantajlı duruyor.
Anadolu liseleri için ders içeriği dışında değişen bir şey yok.
Açıkcası bugün din kültürü öğretmenin ağzı kulaklarındaydı. okulda 20 sınıf var.
2 saat zorunlu oldu.

Kodlama geliyor vb. medyada yaratılan havanın havasını biz aldık.
Ver mehteri ver mehteri :p :p :p

Ben şöyle olabilir diyorum; seneye anadolu liselerinin hazırlık bölümünde zorunlu, sonraki sene anadolu liselerinde hazırlık olan olmayan farketmeden 9. Sınıflara zorunlu, diye kademeli şekilde zorunlu ders gelebilir.

Güzel bir gelişme lakin norma çok bir etkisi olacağını düşünmüyorum zaten çoğu fen lisesi proje okulu oldu. Bildiğiniz gibi proje okullarına öğretmenler müdür tarafından seçiliyor. Hazırlık sınıfı olan Anadolu Lisesi de pek yok.

hastasıyız dede' Alıntı:
bu çizelgelere göre öyle olması mümkün değil. seneye değişirse bilemem.

Geri