Bilgisayar Bilimi Dersi 5. Ünite

Kodla Büyü

busdus

Üye
Ya arkadaşlar sizce de bilgisayar bilimi kitabı çok karışık değil mi? Anlatım çok teknik ve birbirinden kopuk geliyor bana. Hakikaten anlamıyorum. Zaten programlamaya pek hakim değilim (ünide de sevmezdim) bu karışık anlatım iyice beni benden alıyor yani!! Benim gibi zorlananlar var mı acaba? Algoritma konusunu nasıl işlediniz? 4. üniteden sonra nasıl anlatacam diye kara kara düşünüyorum. Şurda kalmış 1 ayım doğum iznine ayrılıcam. Sizce nasıl bir yol takip etmeliyim? Algoritmada daha basit anlatımlı kaynağı olan var mı acaba? Açıkçası kalan kısa sürede phyton'a başlamak istemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kadir Çamoğlu Algoritma kitabını tavsiye ederim hocam.En basitten en zora kadar örnekler var.Ders kitabını her ayrıntısına kadar işlemek zorunda değilsiniz.Bazı üniteleri çok abartmış. Üniversite öğrencisi için bile gereksiz bilgiler vermiş.

sayfa 69 da döngü ile ilgili sorular sormuş. Döngünün detayını sonraki sayfalarda anlatmış. Kitap yanlışlarla dolu.

Hocam 4. bölümden sonra Fırat Özgül'ün python kitabından işlemeye başladım ben. Hem öğrettiğim algoritmaların program halini gösteriyorum hemde daha uygulamaya dönük olduğu için çocukların ilgisini daha fazla çekiyor.

Evet karmaşık, meslek liselerinde okutulan programlama temelleri modülleri daha güzel. Meslek lisesi öğrencileri bile çok daha rahat anlarken, burada 450-60 puanlık öğrenciler zorlandığını söyledi.
Ben de kitabı rehber kabul ederek kendimcedüzen oluşturdum.
Şİmdi hhepimiz mutluyuz.

Benim bilen arkadaşlara bi sorumolacaktı.
Python kurdum pc ye. Ancak enter a basınca aynı zamanda depug da yapıyor ya. Ben tüm satırları yazdıktan sonra depug yapsın istiyorum. Kısa bi yolu var mı bunu yapmanın? Ctr + enter filan denedim olmadı.

Bugün bende Sayfa 71 deki soruya takıldım, ifadeler doğru ama akış şeması şekilleri yanlış yerleştirilmiş die düşünüyorum. Acaba standart bi çöüzüm var mı ? çümkü herkes farklı çözebilir.

Evet karmaşık, meslek liselerinde okutulan programlama temelleri modülleri daha güzel. Meslek lisesi öğrencileri bile çok daha rahat anlarken, burada 450-60 puanlık öğrenciler zorlandığını söyledi.
Ben de kitabı rehber kabul ederek kendimcedüzen oluşturdum.
Şİmdi hhepimiz mutluyuz.

Benim bilen arkadaşlara bi sorumolacaktı.
Python kurdum pc ye. Ancak enter a basınca aynı zamanda depug da yapıyor ya. Ben tüm satırları yazdıktan sonra depug yapsın istiyorum. Kısa bi yolu var mı bunu yapmanın? Ctr + enter filan denedim olmadı.

Hocam IDLE'de yeni bir dosya açıp kodlarınızı yazmanız gerekiyor. Ondan sonra run yaptığınızda dediğiniz gibi olacak.

Ayrıca ben de ders kitabını bıraktım, hocamın yazdığı gibi Fırat Özgül'ün kitabından gidiyorum. Bırakın "bu hafta ne anlatacağım" kaygısını , konular yetişmeyecek diye üzülüyorum. :)

Hocam IDLE'de yeni bir dosya açıp kodlarınızı yazmanız gerekiyor. Ondan sonra run yaptığınızda dediğiniz gibi olacak.
Hay Allah razı olsun..
Arkadaşlar kitapta baya yanlışlık var ben de denk geliyorum.
Ama kitabı rehber alsanız da kendiniz özgürce kodlama anlatın çocuklara. Özgür olduğunuzda çozukların da çok daha iyi anladıklarını farkedeceksiniz.

Arkadaşlar kitabı yazanlara saygım sonsuz, büyük emek var. Kendi adıma da baya faydalı, ancak kodlamayı ilk öğrenen bir kişi için örnekler mantıklı sıralamayla verilse ve akademik örnekler yerine daha gündelik hayattan örneklerle başlansa çok daha iyi olurmuş.
Bugün 2 ders saatinde if ve for döngüsünü anlayamayan öğrencilerime kendi hazırladığım örnekleri şu sırayla verdim ve çok güzel anladılar.

1.Klavyeden yaş ve cinsiyet bilgilerinin girilmesini isteyip erkek ve yaşı 20 ve daha yukarı olanlara “askere gidebilirsiniz” diğerlerine “askere gidemezsiniz” yazan programın kodlarını yazınız.

yas=int(input("Yaşınızı giriniz"))

cinsiyet=input("Cinsiyetinizi giriniz(K/E):")

if yas>=20 and cinsiyet=="E":

print("Askere gidebilirsiniz")

else:

print("Askere gidemezsiniz")

2.(İç içe if örneği) Önce kullanıcıya yaş sorulacak, yaşı uygunsa parola sorulacak

yas=int(input("Yaşınızı giriniz"))

if yas>=12:

parola=int(input("Parolayı giriniz"))

if parola==123456:

print("Tebrikler Oyuna giriş yapmayı başardınız")

else:

print("Parolayı yanlış girdiniz!")

else:

print("Üzgünüm 12 yaşından küçükler bu oyunu oynayamaz")

3.Haftanın kaçıncı günü olduğu girilecek, ekranda hangi gün olduğu yazacak, 1 ise Pazartesi 5 ise Cuma gibi. (Çok şartlı if örneği)

gun=int(input("1-7 arası bir sayı giriniz"))

if gun==1:

print("Pazartesi")

elif gun==2:

print("Salı")

elif gun==3:

print("Çarşamba")

elif gun==4:

print("Perşembe")

elif gun==5:

print("Cuma")

elif gun==6:

print("Cumartesi")

elif gun==7:

print("Pazar")

else:

print("Lütfen sadece 1-7 arasında sayı giriniz")

4. 1’den 10’a kadar olan sayıları ekrana yazdıran kod:

for n in range(1, 11):

print(n)

5.Kaçla kaç arasındaki sayıların ekrana yazdırılacağını kullanıcıdan girmek istersek;

basla=int(input("Lütfen yazdırmak istediğiniz alt değeri giriniz"))

bitir=int(input("Lütfen yazdırmak istediğiniz üst değeri giriniz"))

for n in range(basla, bitir):

print(n)

6.Ekrana 41 kere maşallah yazdırmak istersek;

for n in range(1, 42):

print(str(n)+".Maşallah")

7. 1’den istenilen sayıya kadar olan sayıların toplamını bulan program;

toplam=0

sayi=int(input("Bir sayı giriniz:"))

for sayac in range(1, sayi+1):

toplam=toplam+sayac

print("Toplam="+str(toplam))

8. Ekrana çarpım tablosunu yazdıran program. (İç içe for döngüsü örneği)

carpim=1

for n in range(1, 11):

for m in range(1, 11):

print(str(n)+"X"+str(m)+"="+str(n*m))

print("---------")

Geri