Bilgisayar bölümleri meslek liselerine mi kaydırıliyor?

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bi söylenti duydum. Bilgisayar bölümleri yavaş yavaş endüstri meslek liselerine kaydırıliyor şeklinde. Yani atıyorum kız meslek ve ticaret meslek liselerindeki bilgisayar bölümleri en yakın endüstri meslek lisesine kaydırılacak ve buralardaki bilgisayar bölümleri kapanacak. Böyle bi durumdan haberi olan var mı? Gerçekse iyi mi olur kötü mü?

Norm açısından kötü olacaktır.
Bazı illerde bu işlem yapıldı, geçen yıl bir yazı yayınlanmış, bazı meslek liselerindeki BT bölümleri birleştirilip, tek bir okul bünyesine alınmıştı. Söylentisi çıktıysa gelecek yıl böyle yapmaya çalışabilirler. Şu anda bakanlığın bakış açısı her alanı her okulda açtırmamak şeklinde bunun için de her ilin istihdam istatistiklerine göre alanların açılmasının teklif edilmesini istiyor. Piyasada istihdam alanı dar olduğunu düşündükleri için de bizim alanımız ilk harcanacak alanlardan biri olarak kabul ediliyor.

muhtemeldir; böyle bi çalışma vardı;ya 2 farklı okulda ki bölümleri tek bi okulda birleştirecekler yada belki toptan kapatacaklar :-1: bölümümüzün geleceği parlak değil hatta anlaşılan mesleki eğitimin geleceği de pek parlak değil...

Bilgisayar öğretmenliklerinin hatta bilgisayar mühendisliklerin puanları --odtü-itü-boğaziçi-- ve ileri gelen bi kaç üst sınıf üniversite haricinde yerlerde sürünüyor...talep azalmış durumda;bilişimi - bilgisayar ciddi anlamda gözden düştü..
bakalım nasıl bi değerlendirme planlama yapacaklar...

Küçük ilçe de 3 tane okul var. Her 3 okulda bilişim var ve 10. sınıf öğrenci sayıları 10 15 20. Bu gibi durumlarda bölümleri tek okulda birleştirip mekan, lab, öğretmen ve birçok açıdan daha tasarruf yapılabilir.

Diğer durum :küçük ilçe. Ölçer 3 okul var. Okulun birinde 5 tane alan var. Öğrenci az . 10. Sınıf tercihinde bilişim tercih ediliyor ama diğer alanlar pek tercih edilmiyor. Bazı alanlar öğrenci az olduğu için kapanma durumunda kalıyor. Bu durumda ilçede tek olan el sanatları, grafik vb. Alanlar kapanmaması için ilçede 3 okulda olan bilişim bölümü 2 okulda kapatılıyor ve tek okulda devam ediyor.

Yani bilişim bölümü öğrenci sayısının az olduğu yerlerde ilcelerde, ya öğrencisi az diye yada diğer alanların öğrencisini azaltıyor diye kapatılma tehlikesi var. Nüfusun çok olduğu yerlerde sıkıntı yok.

yakuphan' Alıntı:
Norm açısından kötü olacaktır.
Bazı illerde bu işlem yapıldı, geçen yıl bir yazı yayınlanmış, bazı meslek liselerindeki BT bölümleri birleştirilip, tek bir okul bünyesine alınmıştı. Söylentisi çıktıysa gelecek yıl böyle yapmaya çalışabilirler. Şu anda bakanlığın bakış açısı her alanı her okulda açtırmamak şeklinde bunun için de her ilin istihdam istatistiklerine göre alanların açılmasının teklif edilmesini istiyor. Piyasada istihdam alanı dar olduğunu düşündükleri için de bizim alanımız ilk harcanacak alanlardan biri olarak kabul ediliyor.

hocam bu yazı benim okulda gerçekleşti yan yana olan 2 ticaret meslek lisesi birleştirildi. Öğrenci sayısı olan biz yan okula geçiş yaptık. Öğrencilerim taşındı 11 ve 12. sınıfım vardı. Onlar geçiş yaptı fakat biz 2 arkadaş halen bekliyoruz. Geçiş işlemimizle ilgili herhangi bir gelişmede yok bilgilendirmede. MEB e resmi yazı yazdık bekliyoruz bakalım seminere eski okulumda başlıyorum perşembe günü sonrası ne olur ne gider bilinmez. Şuan orada hiç bir dersim kalmadı inş 19 eylüle kadar hallolur.

Daha ileri boyutu endüstri meslek lisesiyle birleştirme olursa işler kötüye gider demektir. Bakalım göreceğiz. Şimdilik ticaretler birleşti...

emlde olan bilişim bölümüm ticaretteki bilişim bölümü ile birleştirildi. ben il içi ile ticarete geçmek zorunda kaldım. diğer arkadaş hala eml de. ikinci tayin döneminde belki gelebilir.

4 yıl üni. kazanamayan liseden arkadaşlarımın 3-4 tanesi anca bilgisayar alanında çalışıyor 1-2 taneside teknoloji markette geri kalan hepsi başka sektör. Açıkcası bilgisayar bölümünün iş bulmada hiç bi + sı yok. Şahsi fikrim daha da kötüye gitcek gibi.

oguz-han' Alıntı:
Arkadaşlar bi söylenti duydum. Bilgisayar bölümleri yavaş yavaş endüstri meslek liselerine kaydırıliyor şeklinde. Yani atıyorum kız meslek ve ticaret meslek liselerindeki bilgisayar bölümleri en yakın endüstri meslek lisesine kaydırılacak ve buralardaki bilgisayar bölümleri kapanacak. Böyle bi durumdan haberi olan var mı? Gerçekse iyi mi olur kötü mü?

Siz biraz geriden geliyorsunuz. Söylenti değil gerçek hatta resmi yazısı bile yayınlandı. Kapatılan ve dolayısıyla birleştirilen bir sürü alan oldu Türkiye genelinde. Norm olayında biraz karışık fakat genel hava olumsuz...

ticrette de birleştirilebilir orası kesin değil ama bu uygulama olayı doğru
bilişim çağında ortaokullarda ders sayısı sıkıntısı yetmediği gibi eml lerde kapanıyor bölümler

Geri