"Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu" Kitabım Hazır

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Değerli arkadaşlarım hepinize merhaba;

Son 4 yıldır halk eğitim merkezinde çalışıyorum ve öncesinde de halk eğitim merkezinde kurs verme şansım olmuştu. Bunun yanı sıra özel sektörde de yetişkin eğitimleri vermiştim. Sonrasında Çizgi-Tagem eğitim projelerinde yer aldım. Belki forumdan beni tanıyanlar olabilir 2007 yılından beri özellikle kurs notlarımı forumda paylaşmaya çalışırım. Neden böyle bir kitap yazmaya kalkıştın derseniz aslında öyle bir fikrim yoktu. Piyasadaki kaynaklar ya çok gereksiz bilgiler ile dolu ya da konular çok yüzeysel anlatılmış diye düşünüyorum. Bu nedenle yazmış olduğum notlarımı bir araya getirdim ve geçtiğimiz Nisan ayından beri yeni konular yazarak notlarımı geliştirdim. Bu notlar artık not olmaktan çıktı ve sonunda yaklaşık 400 sayfalık bir kitap haline geldi. Kitapta halk eğitim merkezi bilgisayar kullanımı kursunun modülleri yer alıyor, ancak daha çok güncel bilgilere de yer vermeye çalıştım. Kitabımı konuşma dilinde yazmaya çalıştım. Temel bölümde fare ve klavye kullanımından başlayıp işletim sistemi kurulumuna kadar değindim. Yine bu temel bölümde 100'ün üzerinde uygulamalı soruya ve cevap anahtarlarına da yer verdim. Özellikle Excel kısmıyla çok ilgilendim. 30un üzerinde örnek excel belgesi üzerinde temel ve gelişmiş fonksiyonları anlattım. Anlatımları adım adım ekran çıktıları ile destekledim. Excel belgelerinin boş ve çözümlü hallerini de bir şekilde kitabın yanında paylaşmayı düşünüyorum.. Anlatımda işletim sistemi olarak Windows 7 Office olarak 2010 kullandım.

Böyle bir kaynak ile ilgili düşünceleriniz neler olur? Halk eğitim merkezinde kaynak bir kitaba ihtiyaç duyuyor musunuz? Bu bilgileri benimle paylaşabilirseniz sevinirim. Ben şu aşamada Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve yayınevleri ile görüşüyorum. Bu kaynağı bir şekilde sizlerle paylaşmayı ümit ediyorum. Şahsen ben halk eğitim merkezinde bir kaynak ihtiyacı hissediyorum ve sürekli fotokopi çekmenin de sıkıntısını yaşamak istemediğim için biraz da bu işe kalkışmış oldum.

Konu başlıklarım
Bilgisayar Kullanımı
Windows 7 İşletim Sistemi Kullanımı
İşletim Sistemi Kurulumu
İnternet
Outlook 2010 (E-Posta Yönetim Yazılımı)
Word 2010 (Kelime İşlemci Yazılımı)
Excel 2010 (Elektronik Tablolama Yazılımı)
Powerpoint 2010 (Sunu Hazırlama Yazılımı)

Faydalı olması dileğiyle…
Hakan YANDIM
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Re: Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu Kitabım Hazır

bende 2 senedir halk eğitimdeyim. bu sene Windows xp ve Office 2003 den Windows 7 ve Office 2010 a terfi ediyoruz. bakalım kursa daha başlamadım. kurulumlarla uğraşıyorum. ama kaynak sıkıntısı çekeceğimi biliyorum biraz doğaçlamayla ilerleyebileceğimi düşünüyorum tabi ki bilgisayarbilişimin katkılarıyla. kaynakların düzenlenmesi lazım, herkesin yoğurt yiyişi farklı.

hocam bence çok faydası olur. takipteyim. kolay gelsin... yardıma ihtiyaç olursa elimizden geleni yaparız. asıl sıkıntı düzenleme ve yol haritasını çıkarabilmek :)

Hocam çok çaba sarfettiğiniz belli. Uğraşlarınız için teşekkür ederiz. Umarım başarılı bir çalışma ortaya çıkar. :alkis:

Halk eğitimde çalışan arkadaşların eminim çok işine yarayacaktır. Kursiyerler için de önerilebilir gibime geliyor. Başarılar hocam.

Hocam benim de böyle bir çalışmam olmuştu, ama yarım bırakmıştım. Aslında daha önce forumda paylaşmıştım ama linki bulamadım. :| Belki size faydası olur diyerek, buradan tekrar paylaşayım istedim.
https://yadi.sk/d/EgWpBA0wbj2XX

Ekleme: Bu adresteki (http://yadi.sk/d/mRxtfJcYDvVtD), Bilgisayar Kullanımı klasörü içerisinde de faydalandığım bazı kaynaklar mevcut. Diğer kaynaklar da istifade etmek isteyenlerin hizmetine sunulur.

Kitabınızın tutup tutmayacağı hakkında bir şey söyleyemem ama gayretinizden dolayı tebrik ederim. :alkis:

halilturkoglu' Alıntı:
Hocam benim de böyle bir çalışmam olmuştu, ama yarım bırakmıştım. Aslında daha önce forumda paylaşmıştım ama linki bulamadım. :| Belki size faydası olur diyerek, buradan tekrar paylaşayım istedim.

Ekleme: Bu adresteki (http://yadi.sk/d/mRxtfJcYDvVtD), Bilgisayar Kullanımı klasörü içerisinde de faydalandığım bazı kaynaklar mevcut. Diğer kaynaklar da istifade etmek isteyenlerin hizmetine sunulur.

Bu adresteki (http://yadi.sk/d/mRxtfJcYDvVtD) dosyaları arşiv olarak indiremiyorum, indirebilen var mı?

Hocam dosya boyutu çok fazla olduğu için parça parça indirmeniz lazım. Eğer yandex.disk kotanız varsa, aktarmayı deneyin.

Bende megep'teki modülleri indirdim kaynak olarak orayı kullanıyorum. Ama elbette sırf Halk eğitim merkezleri için tasarlanmış bir içerik olursa neden faydalanmayalım.
:+1:

halilturkoglu' Alıntı:

hocam ben sizin kitabı beğendim tebrikler....

çok faydalı olur, ama nedense bugünlerde herkes kitap olarak dağıtma gayretinde, şunu pdf olarak verseniz, biz yine ücreti ne ise öderdik.

hugo4545' Alıntı:
Kitap ile beraber kurs uygulamalarını içeren bir dvd hazırlanmasında fayda var.

hocam dvd den ziyade bir internet sayfası üzerinden uygulamaları herkese açık şekilde paylaşmayı düşünüyorum ama buna yayınevi ne der henüz bir şey netleşmedi.

hastasıyız dede' Alıntı:
çok faydalı olur, ama nedense bugünlerde herkes kitap olarak dağıtma gayretinde, şunu pdf olarak verseniz, biz yine ücreti ne ise öderdik.

Hocam bazı yayınevleri Pdf olarak da dağıtımını yapıyor belki baskının yanında bu seçenek de sunulabilir. Henüz netleşmedi maalesef...

poet' Alıntı:
hugo4545' Alıntı:
Kitap ile beraber kurs uygulamalarını içeren bir dvd hazırlanmasında fayda var.

hocam dvd den ziyade bir internet sayfası üzerinden uygulamaları herkese açık şekilde paylaşmayı düşünüyorum ama buna yayınevi ne der henüz bir şey netleşmedi.

hastasıyız dede' Alıntı:

Hocam bazı yayınevleri Pdf olarak da dağıtımını yapıyor belki baskının yanında bu seçenek de sunulabilir. Henüz netleşmedi maalesef...
yayın evine lüzum yok hocam kitabı almak istiyorum diyenlere ibanınızı verirsiniz, ücretini yatırana mail ile yollarsınız, inanın bizler için daha faydalı olacaktır. çünkü bunu kitap olarak dağıtırsanız biz bunu tarayarak yine pdf ye dönüştürmek için birsürü çaba sarfedeceğiz, en azından ben kendi adıma konuşayım.

Değerli hocalarım yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Kitap yazma süreci sıkıntılı olduğu kadar maalesef sonrası da sıkıntılı bu kitabı bir şekilde sizlerle paylaşacağım ama inanın benim de istemediğim şekilde görüşmeler uzadı. Kitap tamamen baskıya hazır bir şekilde bekliyor... Yayınevleri bu konularda çok nazlı, yayınevi olmadan yol almak çok zor, baskı maliyetleri maalesef yüksek kalıyor. En kısa zamanda iyi bir haber vermek ümidiyle.. Eksik olmayın..

poet' Alıntı:
Değerli hocalarım yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Kitap yazma süreci sıkıntılı olduğu kadar maalesef sonrası da sıkıntılı bu kitabı bir şekilde sizlerle paylaşacağım ama inanın benim de istemediğim şekilde görüşmeler uzadı. Kitap tamamen baskıya hazır bir şekilde bekliyor... Yayınevleri bu konularda çok nazlı, yayınevi olmadan yol almak çok zor, baskı maliyetleri maalesef yüksek kalıyor. En kısa zamanda iyi bir haber vermek ümidiyle.. Eksik olmayın..
hocam sabırsızlıkla bekliyorum kitabınızı, şunuda belrteyim, Programlamanın temelleri, Scratch ve small basic kitaplarınıda almıştım hepsini tarayarak pdf ye çevirdim, haftalarımı aldı, sizin kitabınız içinde gerekirse uğraşır pdf ye çeviririm, ama ısrarla pdf olarak vermenizi rica ediyorum ve hatta ibanınızı verirseniz ücretini hemen eft yapabilirim. :)

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri