Bilgisayarın Bir Günü ( tiyatro )

Kodla Büyü

yeremez

Aktif Üye
arkadaşlar, meslek lisesinde bilgisayarın bir günü ile ilgili tiyatro hazırlayacağız. Seneryoyu kendimiz üreteceğiz. sizlerden senaryoya yardımcı olmanızı istiyorum. bilgisayarın bir günü ile ilgili bir cümle dahi söylemeniz yeterli olacaktır. Değişiklik sonrası oluşan tiyatroyu sizinle paylaşırım.

Çok guzel bir konu hocam :) eğlenceli bir tiyatro hazırlanabilir...

Komutları kullanaraktan kes - yapıştır - aç - kapat .. vs hepsi ardarda verilir... bilgisayar hepsine anında yetişemez kilitlenir ... sinirlenirsin bir yumruk geçirirsin :D
Bunu sadece bir bilgisayarın başına gelebılcek trajedik bir olay olarak söyledim :D
Bir düşünelim... Ama eminim hocalarımızdan çok guzel fikirler çıkacaktır .... .

nicivo' Alıntı:
Çok guzel bir konu hocam :) eğlenceli bir tiyatro hazırlanabilir...

Komutları kullanaraktan kes - yapıştır - aç - kapat .. vs hepsi ardarda verilir... bilgisayar hepsine anında yetişemez kilitlenir ... sinirlenirsin bir yumruk geçirirsin :D
Bunu sadece bir bilgisayarın başına gelebılcek trajedik bir olay olarak söyledim :D
Bir düşünelim... Ama eminim hocalarımızdan çok guzel fikirler çıkacaktır .... .
hocam düşündüğümüz kapanışı söylemişsiniz. :)
bilgisayar hepsine anında yetişemez kilitlenir ... sinirlenirsin bir yumruk geçirirsin :D

Evet bilgisayarın hazin sonu geldi birden aklıma ondan onu yazdım hocam :D O kadar işini halleder makine . Bütün emirlerini harfiyen yerine getirir, bir dediğini iki etmez . Ama biraz geciksin , nefes alsın , soluklanırsa bir yumruk ne biçim bilgisayarsın ? :D Bu mudur yani..

bilgisayrın bir güne değilde ferhan şensoy tiyatrosunun bilgisayar dersiyle ilgili bir oyunu var.

Kullanıcı Crysis oyununu son detayda çalıştırır...
İşlemci: Yaw bu havalarda çok sıcak (elinde vantilatör kendini serinletir), herkes de bişeyler istiyor. (Sürekli birileri gelir işlemciye bişeyler sorup durur.)
Ram: Yaw hadi be kanka bi dosyayı okuyamadın, dön dur dön dur nereye kadar. Patrona yetiştirecem daha o dosyaları seni bekliyoruz. (sabit diske söylenir).
Sabit Disk: (Homurdanır.) Yaw transistör kafalı sus be bu işleri siz bilmezsiniz. Bilgisayar ortamında böyle eski usul iş gören yok şimdi anlamazsınız. SSD denen şarlatanlar var bide neymiş daha hızlı okuyorlarmış, flash bellek çakması hep onlar. Al işte...
Ekran kartı: Haydi dostlar daha hızlı daha hızlı! fps ler düşüyor. Enerji! daha fazla enerji! (kastıkça kasar kendini kızarır bozarır)

bu böyle gider....

birkan' Alıntı:
Kullanıcı Crysis oyununu son detayda çalıştırır...
İşlemci: Yaw bu havalarda çok sıcak (elinde vantilatör kendini serinletir), herkes de bişeyler istiyor. (Sürekli birileri gelir işlemciye bişeyler sorup durur.)
Ram: Yaw hadi be kanka bi dosyayı okuyamadın, dön dur dön dur nereye kadar. Patrona yetiştirecem daha o dosyaları seni bekliyoruz. (sabit diske söylenir).
Sabit Disk: (Homurdanır.) Yaw transistör kafalı sus be bu işleri siz bilmezsiniz. Bilgisayar ortamında böyle eski usul iş gören yok şimdi anlamazsınız. SSD denen şarlatanlar var bide neymiş daha hızlı okuyorlarmış, flash bellek çakması hep onlar. Al işte...
Ekran kartı: Haydi dostlar daha hızlı daha hızlı! fps ler düşüyor. Enerji! daha fazla enerji! (kastıkça kasar kendini kızarır bozarır)

bu böyle gider....

:++: bence süper. :)

nicivo' Alıntı:
Evet bilgisayarın hazin sonu geldi birden aklıma ondan onu yazdım hocam :D O kadar işini halleder makine . Bütün emirlerini harfiyen yerine getirir, bir dediğini iki etmez . Ama biraz geciksin , nefes alsın , soluklanırsa bir yumruk ne biçim bilgisayarsın ? :D Bu mudur yani..

madem hazin bir sonla bitireceksiniz öncesinde biraz daha acındırmak lazım. bilgisayar kullanıcının verdiği bütün emirleri yerine getirmesinin yanı sıra, kullanıcıya gerektiği zaman arkadaşlıkta yapıyor olsun. mesela kullanıcı bir sınavı kazandığını bilgisayardan öğreniyor ve sevincini bilgisayara sarılarak belli ediyor. maille gelen kötü bir haber karşısında kafasını bilgisayar üzerine koyup hüngür hüngür ağlıyor. bilgisayar kollarını kullanıcıya sarıp teselli ediyor. (bilgisayarı nasıl oynayacaksınız bilemiyorum ama el kol yapıp kişileştirebilirsiniz.) kullanıcı bilgisayara sıcak çay döküyor ve bilgisayar onuda sineye çekip için için üzülüyor. vs vs...
ya da hazin sonla bitirmeyinde, bu kadar çilesine katlanıp en sonunda kitlenen bilgisayara kullanıcı tekme attığında, bütün oyun boyunca sabır gösteren bilgisayar da kullanıcıya yumruk, tekme atsın. öyle bitirin.

çok güzel fikirler çıkıyor. :)

çok güzel hareketler bunlar da asansör skeci vardı. ona benzer bişey düşünüyoruz. sahneye gerçek bir bilgisayar koyup mikrofondan birinin canlandırması gibi. farklı farklı bilgisayar kullanıcılarının gelip bilgisayar başında oturması ve yaptığı sohbetler, oyunlar ve bilgisayarın o anki duygu ve düşünceleri...

bilgisayar maketi düşünülebilir. monitörün içerisinde bir öğrencinin kafası olup gövdesi de masanın altında olur. tabi öğrencinin vücudu görünmeyecek. yan tarafta kasa falan durur. yukarıda arkadaşların yazdıkları senaryolar bu maket üzerinde uygulanabilir. monitör içersindeki öğrenci kullanıcı ile konuşabilir. dertlerini paylaşabilir. kullanıcıya kızabilir.
bunu gibi şeyler düşünşülebilir.

çok güzel bir oyun olacak eminim:) ısınan bir işlemci ve onu soğutmaya çalışan bir fan ama malesef güzel bir cümle bulamadım:/üzgünüm ama oyununuz çok güzel olacaktır

Kullanıcı: Beni eğlendir .
CPU: -Seniniçin HDD de bir şeyler saklamıştım görmek istermisin :wink: :roll:

izleyici kitleniz kim olacak
ona göre bir senaryo olsa iyi olur
zira seyircilerin anlayamayacağı terimler ifadeler vs. kullanırsanız pek de hoş olmaz...

mutlucan' Alıntı:
izleyici kitleniz kim olacak
ona göre bir senaryo olsa iyi olur
zira seyircilerin anlayamayacağı terimler ifadeler vs. kullanırsanız pek de hoş olmaz...
seyircilerimiz çocuk gelişimi bölümü öğrencileri, ilköğretim öğrencileri ve aileler olacak. anlayamayacağı terimleri dediğiniz gibi kullanmayı düşünmüyoruz. ama bu başlıkta yine de paylaşılabilir. ders içerisinde bunlardan faydalanılabilir.

Tiyatro için skeç ihtiyacımız devam ediyor. Lütfen yardımcı olabilir misiniz ?
mesela
1- evlilik programı için yaşlı dedenin internetten başvuru yapması için torunundan yardım alması skeçlerden biri olacak.
2-kafede oyun oynayan çocukları nasıl canlandıralım ?
3- virüslerin ve antivürüslerin mücadelesini nasıl canlandıralım ?

bu tiyatroyu ilçedeki halka sunmayı düşünüyoruz. amatör de olsa kaliteli olması için mücadele edeceğiz :)

formatör öğrencilere:
"arkadaşlar bilgisayarı lütfen BAŞLAT menüsünü kullanarak kapatalım" der.
öğrencinin bir çat diye power düğmesine basar ve bilgisayar kapanır.
formatör:
"sevgili yavrucuğum az önce ne söyledim size ben!" diye çıkışır.
bu arada bir başka öğrenci de aynı şeyi yapınca BT sınıfındaki tüm bilgisayarlar çıldırır ve önüne gelen öğrencieri yemeye başlarlar... :?

Hocam bilgisayarlar çıldırsa da siz yine de sakin olun :)
bu öğrenciler her yerde aynı :)

virüs ve antivirüs savaşını nasıl oynayabiliriz ? sadece öğrenciler değil diğer vatandaşlarda izleyeceği için biraz da her seviyeyi kapsamalı.

Merhabalar hocam güzel bi düşünce kolay gelsin
Benim aklıma gelenler:
BKM çok güzel hareketler de asansörün bir gününü canlandırmışlar dı o olabilir.
O gün bilgisayarın başından geçen olaylar anlatılabilir.
Yaramaz öğrencinin bilgisayara çektirdikleri.
Öğretmenler hakkında konuşulanları duyan
öğrencilerin cinliklerine şahit olan
Diğer pclerle ders arası muhabbetleri
projeksiyon akıllı tahta,server gibi diğer lab. cihazlarıyla olan muhabbet
tozdan hastalanan pc
...
gibi eklemeler olabilir.. çalışmalarınızda başarılar

hocam kısa skeçler kaa taslak var ama bize can alıcı bir skeç lazım. :)
skeçlerimiz
1-acıların çocuğu ( çalışkan kıza babası bilgisayar aldıktan sonra dersleri aksatır. annesi zaten hep karşıdır pc ye. baba anne kavga eder, ev terkedilir)
2-evlilik programı ( yaşlı dede torunu ile internetten evlilik programına başvurur, sonra programa katılır, komedi devam eder)
3-köylü bir ailenin bilgisayarına virüs bulaşmıştır, domuz virüsü gibi bir virüs zannederler...
4- eve intenet alındıktan sonra komşular evi istila eder. ödev isteyen, film müzik isteyen, alamanya ile görüşen.... ev sahibi çıldırır
devamı haftaya... :)

lüften bu konuda yardımcı olun. bir tane skeç dahi benim için yeterli olacaktır.

5- eset antivirüs ile truva atı ve solucanların mücadelesi.
6- bir erkeğin internettten tanıştığı ve kız olduğunu sandığı kişinin cinsiyetinin, kişiliğinin ne olduğu belirsiz biri çıkması.
,,,
en son olarak bilgisayarın çıldırması....kendini imha etmesi.

1. küçük bir çocuk(7-8yaşlarında oldğ. düşündürülür) mağazanın vitrinindeki bilgisayara bakar. Bilgisayardan google konuşur(ağız hareket resimleri konulabilir) öğrenmek istediklerini bana sor (gibi bişeyler, işitsel olarak seyircilere). Çocuk iç sesten konuşmaya başlar. Bundan sonra olay acıtasyon ise (çocuğun hayat hikayesi girer) annemi bana gösterebilir misin? vs. Annem beni doğururken ölmüş. Babam hiç anlatmıyor gibi seyirciler etkilenir. kurgusunun yapılması lazım.

2. Benim hiç bilgisayarım olmadı ki. Amca bana bilgisayar alır mısın? Tabi yavrum der. Nuri alço devreye girer. Şaka hocam. Dünüşüyordum da bu aklıma geldi birden.
devamı gelecek.....

Donanım ve yazılım konusu.
Üzerindeki kumaşa bilgisayar çizilmiş öğrenci donuk(tabir yerinde ise put gibi) bir şekilde durur. Bir bilgisayarcı gelir ona windows yükler canlanır. Kullanıcı komutları ile ellerini hareket ettir der hareket ettirir(yani komut verir bilgisayar yapar). Oyun yükler kullanıcı arkada bilgisayar önce(öğrenciler) uçak gibi hareket etmeye başlar. Müzik atarsınız öğrencinin sesi güzelse şarkı söyler. Arkadan yöreye uygun verdiğiniz müzik ile halay çeker, kolbastı, ankara vs öğrenci oynamaya başlar. vs gibi diğer uygulama yazılımları düşünülerek çoğaltılabilir. yazı yaz çıktı al gibi.

formatör öğrencilere:
"arkadaşlar bilgisayarı lütfen BAŞLAT menüsünü kullanarak kapatalım" der.
öğrencinin bir çat diye power düğmesine basar ve bilgisayar kapanır.
formatör:
"sevgili yavrucuğum az önce ne söyledim size ben!" diye çıkışır.
bu arada bir başka öğrenci de aynı şeyi yapınca BT sınıfındaki tüm bilgisayarlar çıldırır ve önüne gelen öğrencieri yemeye başlarlar... :?
:lol: :lol: :lol:

mrfrk' Alıntı:
1. küçük bir çocuk(7-8yaşlarında oldğ. düşündürülür) mağazanın vitrinindeki bilgisayara bakar. Bilgisayardan google konuşur(ağız hareket resimleri konulabilir) öğrenmek istediklerini bana sor (gibi bişeyler, işitsel olarak seyircilere). Çocuk iç sesten konuşmaya başlar. Bundan sonra olay acıtasyon ise (çocuğun hayat hikayesi girer) annemi bana gösterebilir misin? vs. Annem beni doğururken ölmüş. Babam hiç anlatmıyor gibi seyirciler etkilenir. kurgusunun yapılması lazım.

2. Benim hiç bilgisayarım olmadı ki. Amca bana bilgisayar alır mısın? Tabi yavrum der. Nuri alço devreye girer. Şaka hocam. Dünüşüyordum da bu aklıma geldi birden.
devamı gelecek.....
mrfrk' Alıntı:
Donanım ve yazılım konusu.
Üzerindeki kumaşa bilgisayar çizilmiş öğrenci donuk(tabir yerinde ise put gibi) bir şekilde durur. Bir bilgisayarcı gelir ona windows yükler canlanır. Kullanıcı komutları ile ellerini hareket ettir der hareket ettirir(yani komut verir bilgisayar yapar). Oyun yükler kullanıcı arkada bilgisayar önce(öğrenciler) uçak gibi hareket etmeye başlar. Müzik atarsınız öğrencinin sesi güzelse şarkı söyler. Arkadan yöreye uygun verdiğiniz müzik ile halay çeker, kolbastı, ankara vs öğrenci oynamaya başlar. vs gibi diğer uygulama yazılımları düşünülerek çoğaltılabilir. yazı yaz çıktı al gibi.

hocam fikirler çok hoşuma gitti. Üzerinde çalışacağız. İnşallah güzel bir skeçte burdan çıkar. Teşekkür ederim. :)

Hocam fikir isterseniz daha neler neler çıkartırım ortaya. Amaç komedi mi, sosyal mesaj mı, eğitim mi, bilgisayar(genel konular) anlatmak mı, bilgisayarı anlamak mı, bilgisayar bilmeyen birinin bilgisayarla cebelleşmesine vurgu yapma mı(2 tık yapmaktan yoksun idareci, müfettiş vs; eski tabirle millet aya biz yaya). Bunlar biraz biraz daha fikir vermiştir sanırım size . Daha bir çok şeyler. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

hocam google a yazılan hatalı yazılarda "bunu demek istediniz" şeklinde verilen uyarıdan ii espri çıkabilir. örneğin yengem google a yazıyor ama yanlış yazıyormuş ve tabiii bunu demek istediniz diye uyarı veriyomuş. ve bi süre sonra yengem bilgisayarla kavga etmeye başlamış.

mrfrk' Alıntı:
Hocam fikir isterseniz daha neler neler çıkartırım ortaya. Amaç komedi mi, sosyal mesaj mı, eğitim mi, bilgisayar(genel konular) anlatmak mı, bilgisayarı anlamak mı, bilgisayar bilmeyen birinin bilgisayarla cebelleşmesine vurgu yapma mı(2 tık yapmaktan yoksun idareci, müfettiş vs; eski tabirle millet aya biz yaya). Bunlar biraz biraz daha fikir vermiştir sanırım size . Daha bir çok şeyler. Kolay gelsin iyi çalışmalar.
hocam amacımız bilgisayar ile ilgili komik vede içerisinde ufaktan da olsa sosyal mesaj vermektir.
Müfettiş, idareci olaylarına girmiyoruz, ama basit bi espiride iyi giderdi. :)

Geri