bilgisayarım yavaşlamaya başladığında ..............yaparım

Kodla Büyü
Eskiden o dediklerinizi ben de yapardım.Fakat şimdi 1 TB harici hdd olduğundan dolayı her şeyi ona yedeklerim.Hiç zaman kaybetmeden Acronis ile Recovery yaparım. :idea:
 
emrahgunes' Alıntı:
Donanımsal bir yavaşlama ise ilk olarak tozlanmış fanları temizlerim çünkü ısınma yavaşlamanın başlıca nedenidir, yok yazılımsal bir yavaşlama ise format atıp yeniden işletim sistemini kurmak daha kısa sürer ve kesin çözümdür,bir takım temizleme araçları mevcut fakat format sonrasındaki kadar hız kazandırmıyorlar ve sabit diskin doluluğuda bilgisayarınızın hızını etkileyecektir;film,müzik,oyun gibi çok yer kaplayan yedekleri harici disklere almakta bilgisayarınızın hızını arttırır...
laptopumda lisanslı virüs programı var, ve bende en son ne zaman format attığımı hatırlamıyorum, bilgisayar 6.yılında... donanım olarak ilk önce batarya gitti, sonra şarj aleti gitti ve daha sonra ram desteği sağladım ve artık altında soğutucu olmadan çalışmayacak duruma geldi,
haftasonu ilk kez bir laptopun tüm parçalarını söktüm :) eğlenceliydi ,sebebim ise işlemciye termal macun sürmekti,büyük umutlarla açtım sürdüm kapattım.. ama nafile, hala inanılmaz yavaş, açılması kapanması, işlemlerin çokluğunda donmalar falan...
sanırım en yakın zamanda format atacam değişmesini umarak, fakat bi sorum olacak, şimdi içinde var olan lisanslı virüs programı için benim hangi yolu izlemem gerekecek? şifresi kaydı hiçbişeyini bilmiyorum, sistem internet üzerinden mi kayıt etti, yada ne yapmam lazım bilen bir arkadaş varmı acaba?
 
bios temizleme nedir arkadaşlar bilgisi olan varmı?pili çıkarmak bekletmek falan değil kastım.okuldaki memur ve md yardımcısınin bilgisayarlarını bilgisayarcı arkadaşları almış götürmüş ve sizin biosları temizlettim bi makinası var çok pahalı makinası demiş almış götürmüş 100 liraya mı ne temizlmiş güya tanesini.?
 
Ccleaner :+1:
Hasarı nın yöntemleri hepsi de doğru, denenmiştir. Bende çok hassasım bu regedit konusunda, öyleki her programı revo uninstaller ile kaldırmazsam içim rahat etmiyor :D
 
İlk olarak görev yöneticisinde işlemlere bakıp hangi uygulamanın işlemciyi meşgul edip, yavaşlattığına bakarım.
 
bence en mantıklısı formattan sonra bütün driver gerekli program yüklendikten sonra acronis ile yedek almak ve gerektiğinde bunu yüklemek en iyi çözüm bence
 
yeni bir bilgisayar almanın vakti yaklaşıyordur. yeni almnak gerek.. benim pc iyice taş devrinden kalma oldu.. ne yapsam kar etmiyor..
 
kafkas' Alıntı:
ne formatı ne disk temizlemesi arkadaşlar :) bence güzel temiz bir yedek alınmalı. windows dizinine hiç bir şekilde kayıt yapılmamalı gerektiğinde 2 dakikada eski haline döndürülmeli :) normal zamanda ise ayda bir yedek güncellemesi yapılmalı. Ghost var acronis var, formata, temizlemeye, sistem optimizesime ne gerek var ?

Vakit = Nakit :++:

Hürmetler

:+1:
 
Benim bilgisayarım yavaşlamaz. Çünkü Windows kullanmıyorum. Linux, yıllar sonra bile ilk kurulduğu zaman gibidir.
 
Paralı antivirüslerin ücretsiz Rescue CD dağıtımlarının ISO dosyasını flash belleğe atarak, bilgisayarı USB bellekten boot edip virüs taraması yaptırıyorum. Biraz uzun sürüyor ama değiyor.
Ayrıca : ComboFix + Advanced System Care + CCleaner
 
Eğer combofix yaparsanız bilgisayarınız normale göre hızlanır Diğer. Programlar çerezleri veya geçmişi silerek bilgisayarı rahatlatır.
 
konu açılalı 5 sen geçmiş hala o bilgisayarı kullanıyorsa arkadaşımız, şunu söylemek isterim :
senin bilgisayarın yavaşlamadı, kullandığın programların ve içeriklerin istekleri zorlaştı.
o bilgisayar hala aynı hızda çalışıyor ama insanı daha hızlısını görünce yavaşlamış hissediyor.
yine "hız" terimi üzerine derin düşüncelerim devam ediyor. "zaman göreceli" bilim bunu söylüyor, ordan hareketler PC de bir zamana bağlı çalışan fark makinesi ise onda da "hız göreceli" dir.
 
Aklıma gelen tüm yöntemleri ve benim her zaman uyguladğım yöntemleri yazıyım sizlere.
Auslogics Boostspeed
Advanced SystemCare
Bilgisayarı kasmayan bir antivirüs programıyla virüs taraması
Disk Birleştirme
CCleaner
Spybot Search Destroy
Msconfig'den sağ en alt köşede boşu boşuna çalışan programları durdurum.
Task Manager'da boşuna çalışan uygulamaları durdurum.
TuneUp Utilities
Gereksiz dosyaları çöp kutusuna atarım, onun içindekini silerim yani görünmeyen dosyaları da.
Başlangıç programlarını ve güncellemeleri iptal ederim.
Birde Mozilla yada İnternet Explorer'daki Geçmiş - Cookie vs vs. bunlar çok yer kaplıyor, hemen bunları siliyorum, bunları bilgisayar üzerinde 2 gün dursa 300 MB yer kaplıyor ve kaydediliyor bunları silerim.
Windowsun yanında ikinci işletim sistemi olarak Linux kullanırım.
Masaüstünde fazla dosya bırakmam, genelde D'ye atarım.
Mutlaka Ekran Koruyucu atmam lazım.
PC'nin üzerinde aynı dosyadan iki tane varsa double checker gibi programlara silerim.
Eğer Masaüstü bilgisayar kullanıyorsam mesela 512 RAM kullanıyorsam bir 512 RAM daha satın alırım. Fiyatı fazla değil, bilgisayarcıya gidin en az 15 TL'den alırsınız, tabi ikinci else.
Eğer baya bir virüs kapmışsa ve bilgisayarı bunu kaldırmakda zorlanıyorsa dosyalarıma HDD'ye yüklerim, format atarım ama benim hiçbir zaman politikam format olmadı, o sorunun en ince ayrıntısını bulup çözerim, mesela 3,5 yıl önce bir bilgisayara format atmıştım halada atmadım. 2010'nun Eylül ayından 2014'ün temmuz ayına kadar.
Gereksiz tarayıcı eklentilerinden kurtulurum.
Program Ekle ve Kaldırdan kullanmadığım tüm programları silerim.
Windowsun gereksiz hizmetlerini kapatırım.
İnternetimde yavaş çalışıyorsa Auslogic Internet Accelerator kullanırım.
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar, eğer aklıma gelirse bu konu altında yazarım.
 
kafkas' Alıntı:
ne formatı ne disk temizlemesi arkadaşlar :) bence güzel temiz bir yedek alınmalı. windows dizinine hiç bir şekilde kayıt yapılmamalı gerektiğinde 2 dakikada eski haline döndürülmeli :) normal zamanda ise ayda bir yedek güncellemesi yapılmalı. Ghost var acronis var, formata, temizlemeye, sistem optimizesime ne gerek var ?

Vakit = Nakit :++:

Hürmetler

aynen katılıyorum acronis 10-15 dakikada eski haline getiriyor. yavaşlama başlayınca eski haline getirip, sonradan yüklediğim gerekli programları kuruyorum. Daha sonra da sistemi test ediyorum programları kurmamdan dolayı yavaşlama olmadığından emin olunca da tekrar yedek alıyorum, bu şekilde yuvarlanıp gidiyorum yıllardır :),

tek sorun programlar ile birlikte yedek dosyası da büyüyor. Çok fazla yer kaplamaya başlıyor. Bu nedenle de yedekleme ve geri yükleme süresi uzuyor. Ama olsun virüslere karşı en etkili yol bu, hiç bir antivirüs programı tam olarak korumuyor.

En tehlikeli durum oyunların ***** dosyaları bence. Oyunları yüklemeden yedek alırsanız yedeğiniz hem daha küçük boyutta olur geri yüklemesi kolay olur, hem de virüs riski azalır...
 
Geri
Üst