Bilge Kunduz Uluslararası Etkinliği 9-13 Kasım 2020

Kodla Büyü

gregor-samsa

Aktif Üye
9-13 Kasım arası 52 ülkenin katıldığı ülkemizde ise Ankara Üniversitesi'nin organize ettiği Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi-İşlemsel Düşünme Etkinliği (Computational Thinking) etkinliğine katılım başladı. Önceki senelerde öğrencilerimle katılıyorduk, şimdi de evlerinden online katılırlar.

Sizlere de hatırlatmak istedim. Öğretmen olarak okul kaydı yapıp okul kodunu öğrencilere veriyoruz. Veli izin belgesi de alabilirsiniz.

http://www.bilgekunduz.org/
http://www.bebras.org/

Geçen senelerin çıkmış soruları ve cevapları http://www.bilgekunduz.org/2019-gecmis-gorevler/

Online olarak biz de uyguluyoruz bu sene. Çocuklara ebadan okul kodunu verdim fakat öğrenciler giriş yapmak istediklerinde ekteki hatayı aldıklarını söylediler. Kendim öğrenci gibi giriş yapıyorum oluyor. Problem ne olabilir acaba? (Etkinliğe Katıl dedikten sonra böyle oluyormuş)

Ekli dosyalar

• P01109-194043.jpg
    P01109-194043.jpg
    114.2 KB · Görüntüleme: 117
Online olarak biz de uyguluyoruz bu sene. Çocuklara ebadan okul kodunu verdim fakat öğrenciler giriş yapmak istediklerinde ekteki hatayı aldıklarını söylediler. Kendim öğrenci gibi giriş yapıyorum oluyor. Problem ne olabilir acaba? (Etkinliğe Katıl dedikten sonra böyle oluyormuş)
Ya yoğunluktandır yada yanlış sayfaya giriyorlardır.
Giriş adresi https://bilgekunduz.ankara.edu.tr/giris.php diye tekrar bilgilendirin.
Bir ara bilgekunduz sitesi açılmıyordu.

Kesinlikle yoğunluktan. Bazen sorular arası geçişte de bu sayfa çıkabiliyor.

Arkadaşlar geçen sene veli izin belgesi yoktu sanırım. Bu sene veli izin belgesini yolladım çocuklara, bu sebeple katılım daha az olacak galiba. Bir de geçen sene bilişim sinifinda yapıyorduk, şimdi isteğe bağlı evde olunca da katılım az.

Katılacak olan öğrencilerden veli izin belgesi mi aldınız öncelikle?

Arkadaşlar geçen sene veli izin belgesi yoktu sanırım. Bu sene veli izin belgesini yolladım çocuklara, bu sebeple katılım daha az olacak galiba. Bir de geçen sene bilişim sinifinda yapıyorduk, şimdi isteğe bağlı evde olunca da katılım az.

hocam veli izin belgesi bizde mi kalıyor yoksa öğrenciler girişte sisteme yüklüyorlar mı?

Ben ebada bir grup oluşturdum. Katılmak isteyenler üye oldu. Veli izin belgesini orda paylaştım bir A4 kağıda aynısını yazın resmini burdan paylaşın dedim o şekilde gönderdiler. Etkinliğe de evden katılıyorlar.

Geçen sene sonuçlar açıklanınca öğrencilerin puanlarını bir liste halinde görebilmiştim. Bir kaç gün sonraki girişimde listeye erişemedim, e-posta attım durumla ilgili. Uzun zaman sonra tekrar açtılar sonuçları. Sistemi hala düzeltmemiş olma ihtimallerine karşı sonuç listesini görünce bilgisayarınıza kaydedin derim.

9.sınıf öğrencilerim arasından en yüksek puanı alan 91 ..siz de sonuçlar nasıl?

Son düzenleme:
Sanırım 4 sene oldu. Her sene katılım düşüyor. Ödülü vs olmayan işleri pek sevmiyorlar. Seneye aynı okulda olursam yapmayacağım. Sorular ve içerik bu kadar güzel olmasa hiç uğraşmazdım ama...

Sanırım 4 sene oldu. Her sene katılım düşüyor. Ödülü vs olmayan işleri pek sevmiyorlar. Seneye aynı okulda olursam yapmayacağım. Sorular ve içerik bu kadar güzel olmasa hiç uğraşmazdım ama...
hocam ben online olarak attım basvurruyu 60 kişi katıldı okulda olsak 100 olurdu.siz son 2 hafta sadece buna ayırsanız inananın katılım artıyor,7 yada 8 sınıfların 2 sene sonra katıldıgını biliyorum.

hocam ben online olarak attım basvurruyu 60 kişi katıldı okulda olsak 100 olurdu.siz son 2 hafta sadece buna ayırsanız inananın katılım artıyor,7 yada 8 sınıfların 2 sene sonra katıldıgını biliyorum.
Son iki hafta canlı derslerde, veli watsap grublarında konuşup durdum. Üstüne son 3 yılın soruları sınav yapıp EBAya attım. Öğretmenlerden sahip çıkan, destek olan yok gibiydi.
Gönüllü yapılan işlerde motivasyon önemli. Bende kalmadı.

170 tane 9. Öğrencimiz var. 6 tane sınıf. Yüzyüze eğitimde sınıflar 2ye bölündüğü İçin 12 gruba ayrı ayrı nasıl girileceğini, amacın ne olduğunu, soru ve sınav sisteminin bu yönde ilerlediğini anlattı. Çıkmış soruları çözdürdüm. Ama sonuç 3 (üç) kişi katılmış.
Katılımın artırmak İçin ne yapabilirim. Motivasyonumu nasıl sağlarım. Artık bende yoruldum. Öğrencilerin boşvermişliklerine katlanmak artık zor gelmeye başladı.

Son düzenleme:
170 tane 9. Öğrencimiz var. 6 tane sınıf. Yüzyüze eğitimde sınıflar 2ye bölündüğü İçin 12 gruba ayrı ayrı nasıl girileceğini, amacın ne olduğunu, soru ve sınav sisteminin bu yönde ilerlediğini anlattı. Çıkmış soruları çözdürdüm. Ama sonuç 3 (üç) kişi katılmış.
Katılımın artırmak İçin ne yapabilirim. Motivasyonumu nasıl sağlarım. Artık bende yoruldum. Öğrencilerin boşvermişliklerine artık katlanmak zor geliyor.
Diğer öğretmenler devreye girmediği sürece taşıma suyu ile değirmen meselesi.. Birde illa yarışma havası ve ödül..
Etkinlik çok iyi, sorular şahane ama benim yöntem yanlış galiba.. bir daha yanlışa düşmeyeceğim.

Hocalarım sadece ben yapiyorum,diğer hocalara cidden neden ihtiyacınız olsunki,ben son 2 hafta soruları çözdüm,başka bişey islemedim.belirledigim öğrencilere özellikle katılmalarını söyledim.pazattesiden cumaya katılanları WhatsApp gruplarında sordum.harika sorular var hocam word excelden daha yararlı geliyor.bence vazgeçemek yerine yöntem değiştirin.

Geri