benzin mi lpg mi dizel mi ?

Kodla Büyü
tüp.
şu ana kadar gördüğüm en büyük dezavantaj sızdırmazlık raporu almaya çalışırken oldu.
Makine mühendisleri odası bu işi eline yüzüne bulaştırmış durumda. :verymad: :verymad: :verymad:

Traktör gibi çalışmasa dizel alacam ama sesini sevmiyorum, tüplüye devam.

Benzin kullanıyorum. Eğer bir insan aldığı dizel araç ile 50-100 bin Km arası kullanmadan satacaksa, aracı satın alırken benzinliye göre verdiği fazladan 10 bin TL'yi çıkartamaz. Onun için mazot görünürde daha ucuz olsa da araç satın alırken verilen fazla 10 bin civarı para bence boşa gidiyor.

yük taşıyan nakliye araçları ve toplu taşıma araçları hariç binek araçların dizel olanları çok uzun süre önce yasaklanmalıydı bence geç bile kalındı.

3 krş az yakcam diye çevrenin kirlenmesine izin verilmemelidir. ileride insanoğlu bunun bedelini misliyle öder büyük ihtimalle.

Dizel al dizel al dediler dizel aldım çokta bir dalgasını görmedim. Kesinlikle benzin lpg diyorum

mesafeli' Alıntı:
Dizel al dizel al dediler dizel aldım çokta bir dalgasını görmedim. Kesinlikle benzin lpg diyorum
ben de dizelden benzinliye geçtim. kesinlikle her konuda benzin+lpg üstün. kullandığım en sessiz dizellerdendi ama benzinli bir başka. üstelik kışın donmuyorum artık arabanın içinde motor ısınana kadar.

millet sırf dizel almak için alıyor. tork mork hikaye hepsine nal toplatıyorum 1.2 benzinli ile.

wertyu6' Alıntı:
mesafeli' Alıntı:
ben de dizelden benzinliye geçtim. kesinlikle her konuda benzin+lpg üstün. kullandığım en sessiz dizellerdendi ama benzinli bir başka. üstelik kışın donmuyorum artık arabanın içinde motor ısınana kadar.

millet sırf dizel almak için alıyor. tork mork hikaye hepsine nal toplatıyorum 1.2 benzinli ile.

Araç ne hocam. 1.2 tsi motor mu?

Hocam hangisi sorusunun cevabı araç tercihiniz, bütçeniz, kullanım yeri, yılda yapacağınız kilometre gibi bir çok değişken olduğu için kişiden kişiye değişir.
Ben bir yıl önce benzinli araç aldım. Benzinli araç alış sebebimi ve sonucunu anlatayım belki kafanızda bir fikir oluşur.
Eski aracım skoda fabia 1.2 benzin+LPG idi. Model yenilemek ve 2 çocukla sığabilmek için sedan bir araç bakıyordum. bütçem 55.000 civarı idi.
Aklımdaki araç dediğim gibi sedan+düşük km temiz bir dizel almaktı. Yaptığım araştırmalar sonucunda Genel olarak piyasa şöyle 50-60 bin km de temiz (bulabilirsen) dizel araçlar ile 1.2 benzinli sıfır araçların yaklaşık aynı fiyat olduğunu gördüm. Hesaplarıma göre yılda 15.000 km civarıdan yol yaparım diye hesaplamıştım (15.500 yaptım). Benzinli sıfır araç daha mantıklı geldi. Dizelde yüksek km özellikle satarken sıkıntı. benzinde ses neredeyse sıfır. Sonuç olarak aldığım araç SKODA RAPID 1.2 TSI DSG uzun vadede yakıt ortalaması 6 LT, Uzun yolda 4,5 leri çok rahat görüyor. Aynı aracın Dzilei arkadaşımda var onun yakıt ortalaması 5,5. 1,2 nin vergi avantajınıda koyarsan dizelle pek fark kalmıyor.

TSI motorlar gerçekten harika. 200.000 km gibi uzun vadede nasıldır bilemem ama. 1.2 çekmiyor hikaye. denemede 3 kişi ile beraber Rampa yukarı 90 dan 130 a rahat çıktı.
düz yolda 90 km/h 1.800 devirde çalışıyor. Zorlanma yok, ses yok. Eski benzinli aracım aynı hızda 3000 devirde anca gidiyordu.

2004 model Opel Vectrayı ilk sahibinden 2007 yılında aldım. Alır almaz yetkili servisinde BRC taktırdım. Yaklaşık 5 yıl kullandım. Zorunlu haller dışında hep Aygaz otogaz kullandım. Bu süre içinde aracım beyin arızası verdi. Büyük ihtimalle lpg nin yol açtığını söylediler ki ben de öyle düşünüyorum. Beyin arızası ciddi bir masraf çıkardı. Ancak yakıt ekonomisi, sürüş ya da çekiş gibi konularda çok problem yaşamadım. Artıları eksileri birbirini götürdü benim kullanımımda. Şimdi araç alırsam 1.6 dizel otomatik almayı düşünüyorum. Borçları biraz hafifletebilirsek tabi :)

İbiza 1.0 eco tsi kullanıcısıyım. Resmen canavar. Yakıt olarak üzmüyor. 5000km ortalaması 6lt. Ağırlıklı şehiriçi kullanımım var.

2014 Skoda Octavia 1.6 TurboDizel 110 BG Manuel kullanıcısıyım.
Dün 200 km yolu 110-120 ortalama hız ile araçta 4 kişi varken 4,6 lt ortalama ile tamamladım. Bulunduğum yerde mazotu 3,99'dan alıyorum, uzun yolda 18,5 KRŞ yakıt tüketimi var. Şehir içindeyse 6lt civarında bir tüketim oluyor. Performans çok iyi, aracımın ses yalıtımından da memnunum, motor sesinden rahatsız olmuyorum. İhtiyacım olduğunda 590 lt bagajımın tamamını kullanabiliyor olmaktan da keyif alıyorum. Daha önce 2 LPG'li 1 benzinl, 1 dizel araç kullandım. Gücüm yettiği ölçüde dizel araçtan başkasına binmemeyi tercih ederim.

2016 Astra K 1.4 turbo 150 hp dynamic at6 8)
şehir içi şartlara bağlı olarak; en düşük 6,5-en yüksek 9.6/100km (9.6 olan max gördüğüm değer olup kış lastiği-soguk hava-dur kalk vs.-fikir vermesi açısından 2013 1.6 astra h manuelin 11 civarı ve otom. 1.6 2015 civic in 12 lt civarı gösterdiği şartlar)

şehir dışı 100 e sabit; 4.6/ 120 sabit: 5,5 civarı (uzun oranlı şanzıman sayesinde 6. viteste 2000 devirde tam 106km/saat yapıyor bu sayede hem ekonomik hemde çok sessiz)

Yıllık 9000 km civarı yapıyorum çok memnunum. :mrgreen:
Allah herkesin gönlüne göre versin.

tsi motor al arabanın tadını çıkar. hem sessiz hem güçlü hem ekonomik. ilerde cng sistemleri de ucuzlayınca tadından yenmez olur.

Kullanıma göre kısa mesafeler icin benzin&lpg uzun yollar icin dizel diyorlar. 1.6 Astra H kullanıyorum. Düz yolda benzinliden beklenilen performansı sergiliyor lakin yokuslarda hantallıgına dicek yok.Eger gittiginiz yol çok yokusluysa ve bakımlarının maliyetini de hesaba katarak dizel tavsiye ederim.

erhnhtms' Alıntı:
2016 Astra K 1.4 turbo 150 hp dynamic at6 8)
şehir içi şartlara bağlı olarak; en düşük 6,5-en yüksek 9.6/100km (9.6 olan max gördüğüm değer olup kış lastiği-soguk hava-dur kalk vs.-fikir vermesi açısından 2013 1.6 astra h manuelin 11 civarı ve otom. 1.6 2015 civic in 12 lt civarı gösterdiği şartlar)

şehir dışı 100 e sabit; 4.6/ 120 sabit: 5,5 civarı (uzun oranlı şanzıman sayesinde 6. viteste 2000 devirde tam 106km/saat yapıyor bu sayede hem ekonomik hemde çok sessiz)

Yıllık 9000 km civarı yapıyorum çok memnunum. :mrgreen:
Allah herkesin gönlüne göre versin.
O arac tam bir canavar gercekten ama nedense bir turlu golf leon seviyesinde satmiyor.

wertyu6' Alıntı:
yük taşıyan nakliye araçları ve toplu taşıma araçları hariç binek araçların dizel olanları çok uzun süre önce yasaklanmalıydı bence geç bile kalındı.

3 krş az yakcam diye çevrenin kirlenmesine izin verilmemelidir. ileride insanoğlu bunun bedelini misliyle öder büyük ihtimalle.
:+1:

Hiç dizel araç kullanmadım. Şuan Honda Jazz 1.4 benzinli kullanıyorum. Çok aşırı yol yapmadığım için LPG taktırmadım. Ama şunu söyleyebilirim LPG olayı tam bir eziyet bence. Performans düşüyor, her LPG aldığında biraz da benzin alman lazım(ben araç LPG ye geçsin diye beklemeyi sevmiyorum). Aracın az yakıyorsa benzinli kullanmak çok mantıklı bence. Performans olarak da tadını çıkarıyorsun.

aracımı alırken mantık çerçevesinde davrandım.Benzinde beni çok üzmeyecek bir araç olsun ama üzerse de lpg takılabilsin istedim.Aracı aldım benzinde beni çok üzmedi ama bir hesap yaptım lpg taktırsam 10.000km benzinde biniyormuş gibi maliyet olacağını gördüm.Aracım 4000kmde iken garantiyi de bozmayı göze alarak 10 taksitle lpg kitini taktırdım.Şuan aylık lpg kitine ödediğim taksit ve lpgye harcadığım para öncesinde aylık benzine verdiğim para kadar.Kafam rahat sakin kullanma derdim yok.kiti 10 taksite bölmüştüm 5 taksit sonra kâra geçicem inşallah.Aracı satacak olursam lpg olduğu için de en az 1000tl fazlasına satılır.Aracın gazdan benzine benzinden gaza geçişinde bir anormalik de yok.Aracın performansına gelicek olursak 0-100 denemesinde benzinde 1 sn daha hızlı.Bu da benim dikkate alacağım bir süre değil.70 tl ye depoyu doldurup yaklaşık 17 gün şehir içi biniyorum.Benzinde iken de depo 200 tl civarına dolardı ve yaklaşık 22 gün giderdi.Eğer aracınız lpgde çok sıkıntı çıkaracak bir motora sahip değilse ve düzgün bir kiti iyi bir ustaya taktırırsanız kafanız çok ağrımayacaktır.Bugüne kadarki 6. aracım ve hepsine lpgde bindim ve lpgde bindiğim için çok şükür bugüne kadar hiç pişman olmadım.Şuan otomatik vites aracımla şehir içi 24 krşa geziyorum.Aracımın motoru küçük ve ben de sert araç kullanırım.Dizel otomatik bir araç isterim yüksek tork tam otomatik viteslerde ihtiyaç gibi ama 3 km git 3 km gel şeklinde bir güzergahım olduğu için ve kışın dizeler geç ısındığı için bu güzergahta dizel araç ısınana kadar çok yakacak hem de araç içinde üşütücek.Bu sitilde kullanılacak bir dizel yılda da 12000km yapan biri için gereksiz olacak.Araç tercihinde aracı nerde nasıl ne kadar kullanılacağı çok önemli.Bulunulan şartlar ve beklentiler iyi analiz edilmeli.Sadece duygusal tatminlik için araç tercihi kullanılacak şartlar göz ardı edildiğinde yanlış tercih olacaktır.

Önceki arcım LPG'liydi şimdiki dizel. Ben kesinlikle dizel diyorum. Çevreye verdiği zarardan bahseden arkadaşlar Partikül filtreli olan araçları tercih edebilirler.

ben şahsen benzinli kullanıyorum doğuda iseniz en mantıklısı bu yoksa anca sıkıntı :) ayrıca motoru da yıpratmıyor :++:

Geri