Ben sorumlu olur muyum ?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Küçük bir ilçede görev yapıyorum. Okulumuzun BT atölyesi yok. BTR olarak görev yapıyorum ve işlerimi halletmem için Z kütüphanedeki bilgisayarı kullanıyorum. İdare de ben orada vakit geçirdiğim için kütüphanenin anahtarını verdi. Kütüphaneyi Kullanmak isteyen öğretmen ve öğrenciler senden alsınlar dedi. Ben de tamam dedim. Öğrencilerimiz sağolsunlar çok yaramaz. Z kütüphaneye geldiklerinde çok hor davranıyorlar. Bayağı bi beş altı tane sandalye kırıldı, kalorifer korumalığı kırıldı. Kasaba gibi bir ilçe olduğu için sanayisi olmayan bir yer. ne marangoz ne demirci var. Bunun için malzemeleri yükleyip 45 km uzaklıktaki merkeze götürmek gerekiyor.
Neyse işte ben de her zamanki gibi kütüphanede oturuyordum. İl Milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürü gelmesin mi? Önce kapı neden kilitli dedi, sonra sandalyeler kırık, kalorifer korumalığı kırık derken müdür beyi de beni de bayağı bi payladılar. Benim bilişimci olduğumu biliyorlardı ama sırf anahtarım var diye oralara göz kulak oluyorum diye kütüphane sorumlusu oldum bir anda... Buraları tamir edin bir daha geleceğim düzelmezse devlet malına zarardan soruşturma açarım dedi. Olay bana da patladı anlayacağınız.. Okulda bilgisayar yok diye Z kütüphaneyi kullandığım için ben de suçlu bulundum. Hemen merkeze kırıklar gönderildi tamir olması için... Kalorifer peteğinin korumalık kırıklarını elimden geldiğince marangoz gibi tamir ettim. Her yeri düzenledim. Pırıl pırıl oldu. Benim çekincem tekrardan gelirler de kütüphanede benim sonradan haberim olan bir zarar olursa bana da işlem olur mu? Derse gittiğimde kütüphaneye gelen öğrenciler orayı oyun parkı gibi kullanabiliyor. Olay yine bana patlayacak diye tedirgin oldum.

Son düzenleme:
Hocam öncelkle geçmiş olsun. Okulun birinci derece sorumlusu okul müdürüdür. Bence bundan sonra yapabileceğin 2 şey var. Birincisi Z-kütüphanenin anahtarını idareye teslim et, bir daha girme, ne halleri varsa görsünler. İkincisi z kütüphanenin girişine bir kamera taktırabilirsin. Böylece senin olmadığın zamanlarda kütüphaneye kimlerin girip çıktığını testip edebilirsin. Gün sonunda sen olmadığın zaman diliminde kütüphanede bir zarar oluşmuşsa, kayıtlardan kimin yaptığını öğrenebilirsin. Ayrıca zarar oluştuğu için tutanak tutmayı unutma ve kütüphanenin bulunduğu kattaki nöbetçi öğretmen mutlaka tutanağı imzalasın. Nöbet defterine de bu durumu mutlaka yaz. Bunları yaparsan bütün ihale okul idaresine kalır. Artık tüm sorun onların olur. Sende kurtulmuş olursun.

normalde sorumlu değilsin hocam ama cins yöneticilere denk gelmişsin.laf anlatamazsın.hocamın dediği gibi anahtarı teslim edin ve teslim ederken de tutanakla teslim edin.

20 yıl önce şube müdürü çay getirmedi diye müdür beyin karısına kızmıştı. O günden beri herkes işini yapsın derim. İlgili tarihi ilgi tut tutanakla eksikleri bildir. Bence hazır form kullan her ders oers öğretmeni nöbetçi öğretmen idareci vs kimse onunla imzala ver idareye. Bigün usanırlar işte usandıkları ogün tutanakları resmi yazıya döküp şikayeti basacaksın şube müdürünün gözünden öpeceksin. Eksikleri bildirmeme rağmen yapılmadı şu şu kazalara sebebiyet verebilir gibisinden.Bi defasında da kömür gelmişti okula teslim etmesi gereken şube müdürü yoktu areçta teslim almamıştım nöbetçi öğretmen olarak..valla arkadaşların dediği gibi cinslarine denk gelmişsin. Evde karıyla kavga etmiş size çatmışlar. Keske susmasaydın daha beter sinirlenirdi elinden ne gelebilir ki

Son düzenleme:
Hocam sanırım meslekte yenisiniz.Idarecileriniz de kerkenez tipler.Anahtarı idareye verin.Burasından ben sorumlu değilim deyin.Müdüre de beni bir daha böyle bir durumla karşı karşıya birakirsan senin yanına birakmam deyin.Siz korkarsanız bunlar da size sürekli gözdağı vermeye kalkar.Korkmayın hiçbir halt yiyemezler en fazla okulunuzu değiştirirler ama siz dişinizi gösterirseniz bütün idareciler sizden cekinir size boyle, ustünüzde sorumluluğunuzun olmadığı konularda fırça atmaya kalkamaz.Bunlar öyle şahsiyetsiz heriflerdir ki üstlerinden gelen her türlü şeye boyun eğer ve astları na da boyle haksız yere fırça atarlar ama astlarından biri dişini gösterince de kuyruklarını kıstırır ve de bi daha sizi ısırmaya yeltenemez.Korkmayın hocam.Korkarsanız itler üstünüze gelir.Dik durursanız itler havlar havlar baktılar korkutamıyorlar geri dönüp giderler...

Bi gün de özel idare md gelmişti şube mdr ile daldı okula... Hop hop hooop dedim. Gene ki çüş dememişim. Kimsin dedi
Nb öğretmen yakalığını gösterdim adımı söyledim. Sen kimsin dedim bi şey demeden seni iki dakika tutmazdım ben amirin olsam dedi şube müdürünün yanında. Ben de seni bi dakika tutmazdım makamında sakallı dedim. Şube md yarın odama gel dedi o kızgınlıkla. Özetle adam dktir oldu gitti.. Makam sahipleri ama bazıları adam olmayı bile öğrenememiş. Takma kafana; varsayki liyakatla makama atanmış torpilli. Herkesi adem sanma hocam

Hocam öncelikle işiniz olmayan işlere kesinlikle bulaşmayın. Okulda İyi niyetle yaklaştığınız herşey zamanla sizin göreviniz haline gelir. Z Kütüphane görevli memur olur yada nöbetçi öğrenci olur.

Anahtarı müdüre verin. Kendisi bir görevli bulsun.

Gerekli cümleler söylenmiş zaten.
Bizim okulda da kütüphane gibi toplu kullanım alanlarının hepsinde kamera var. Kamera çok caydırıcı. Olayı kayıt altına alıp öğrenci velisine izletince olaylar anında kesiliyor.
Bence anahtarı müdür almadığı, orası sizin üstünüze kaldığı durumda kamerayı öne sürün hocam.

Dalgana bak hocam kimseye bişey olmaz. Oradan çıkıp gidince onlar da unutmuştur konuyu

Size resmi olarak verilmiş bir görev ve sorumluluk olmadığına göre herhangi bir sorun yok demektir. Kütüphanenin anahtarının size verilmesi size resmi anlamda bir sorumluluk yüklemez hocam. Siz BTR iseniz zaten görev ve sorumluluklarınız bellidir. Orda da size nöbet dahil başka görev verilemeceği açıktır. O halde size hiç verilmemiş ve verilemeyecek bir görevin, sorumluluğunun da sizde olamayacağının rahatlığını doyasıya yaşayın derim.

şu şube müdürleri ve müdür yardımcıları hiç kimsenin amiri olmadıklarını ne zaman anlayacaklar yahu.kimseye bişey diyemezler

Hocam
1.si Anahtari teslim et
2.si sorumlu oldugun pc leri ayaga kaldir koruma programlari yukle
3.su sanane ve babane ile arkadas olmaya calis.kahve ismarla onlara bir an once dost ol onlarla
Bencillik gibi vurdum duymazlik gibi hainlik gibi dusunme
Seni alakadar etmeyen bir konuda Esek gibi calisirsin sonra biri gelir höt zöt yapar yaptigin emekler zoruna gider.gerek yok.
Bu kardesinden tavsiye 3.maddeyi unutma.

hocam salla. ilçe milli eğitim müdürü de gelse kimseyi sallama. sana hiç birşey olmaz.
he de geç. sorumluluk almamaya çalış. alırsan da belli günlerde al.

İş olsun diye gelebilirler... Sana zimmetli bir alan değil senin kırdığına zarar verdiğine dair bir kanıt yok bişey olmaz onlarda uğraşmaz.. Anahtarın sende olması seni sorumlu tutmaz işin olduğu zaman al idareden anahtarı işini gör teslim et..

Küçük bir yerde o kadar sandalyenin kırılması da ilginç ama. İstanbulda bile kalabalık sınflarda o kadar sandalye kırılmıyor. Bunlara hiçmi dur deyip sandalyeleri koruyan olmuyor . İdarecinin canı sıkılır orada bosluktan zaten. Alip gotursun birgun yaptirip getirsin. 50 km yol cok ta degil

Hocam bende BTR görevlendirmesi ile gittiğim okul Faz3 oldugu için üzerinde çalışabileceğim ET olan boş bir sınıf istedim teknoloji tasarım lab verdi pardus üzerinde win programları çalıştırmak ve diger pardus sorunlarına iki ay calıştım bütün sorunları hallettim lab içinde masaların üzerinde ardinyo setleri üç boyutlu yazıcı vs 150-200 binlik malzeme var müdür yrd gelip malzeme alıyor lehim kullanıyor müdüre hocam bunları dolaba mı kaldırsak diyince hemen anahtarı ver dedi anında teslim ettim bir daha da pardus da şu sıkıntı var vs derse benim o sorunu çözecek ortamımı elimden aldınız derim en tepeden başlayarak idarenin tek bildiği görüntü bozulmasın mesela GEDEX programına MEB 3 milyon dolar ödemiş linux-pardus versiyon yok il mem herhangi win PC üzerine kurun şifre girildi görünsün demiş ama cok denemelerle wine kurarak calıştırdım ama idare hiç kıymet bilmiyor

Geri