Bebek Bakımı

Kodla Büyü

filiz

Aktif Üye
Birçoğumuzun bebişleri var. Bebeklerimizle ilgili herşeyi burada paylaşabiliriz diye düşündüm.
Eğitimleri, beslenmeleri, oyunlar, kıyafetleri, eşyaları....vb.

Sanırım hayattaki en güzel ama ende zor duygu annelik...

Kızlar bebeklerinizle beslenme sorunu yaşıyormusunuz? benim oğlum 2 yaşında. Gelişimi çok şükür iyi. Ama beslenmede çok seçiçi. Süt içmez, sebze sevmez, meyvelerden çoğunu ağzına sürmez. Dengeli beslensin diye yapmadığım kalmıyor.

Süt içirmede kimden ne yöntem duysam yaptım olmadı. Var mı bana yardımcı olacak? Süt içmeyice yoğurtlu çorbalar ve puding yapıyorum sürekli. Yoğurtlada aramız pek iyi değil. Ama süt içmiyor diye içim çok rahat değil.

süt içmemesi pek de iyi değilmiş. neyse peynir, yoğurt ayrean vs.. yüklenin...
sevdiği şeyleri yoğurtla karıştırın yada başka cocukların yanınada onlar yerken yedirin...
ama illaki içmiyosa zorlamayın hocam
benm kardeste hiç içmeden büyümüş

12 yasina kadar aldigimiz sut, yogurt kemiklerde depolaniyormus. Ilerde kemik erimesi sorunu pek yasanmiyormus. Yani 12 yasindan sonra cok da bir destegi yokmus kemiler acisindan. Cocuklukta icirebildigimiz kadar icirmek lazim sanirim.

Çocuğa sebze yedirmek stiyorsak 4 aydan itibaren başlamamız gerekiyormuş hakikaten benm kızıma ilk altı ay neler verdysek en çok onları seviyor suan 1 yasında ama baya sey öğrendim ve öğrenmem gereken çok şey var

kızmla 5. ayımıza girdik ona zararı olmayacak şekilde her verdiğimizden somurtmaya çalışıyorum inşallah ilerde yemek seçmez...

burock_26' Alıntı:
Çocuğa sebze yedirmek stiyorsak 4 aydan itibaren başlamamız gerekiyormuş hakikaten benm kızıma ilk altı ay neler verdysek en çok onları seviyor suan 1 yasında ama baya sey öğrendim ve öğrenmem gereken çok şey var

ilk 6 ay anne sütünden başka birsey verilmemeli diye biliyorum.

ali04' Alıntı:
burock_26' Alıntı:

ilk 6 ay anne sütünden başka birsey verilmemeli diye biliyorum.

hocam burada amaç değişik tatlara alışsın. aksi takdirde çok yemek seçiyor. sebzeleri tek tek verin. çok karıştırırsanız ilerleyen zamanlarda bebeğinizde damak tadı oluşmuyor. bende 4. aydan sonra bizim yediğimiz aşırı tuzlu , salçalı yemekler hariç yemeklerin suyundan az az verdim. meyve olarakta bazı meyveler alerjik olabiliyor onlara dikkat edin, mesela çilek ve kivi gibi.

filiz' Alıntı:
Kızlar bebeklerinizle beslenme sorunu yaşıyormusunuz? benim oğlum 2 yaşında. Gelişimi çok şükür iyi. Ama beslenmede çok seçiçi. Süt içmez, sebze sevmez, meyvelerden çoğunu ağzına sürmez. Dengeli beslensin diye yapmadığım kalmıyor.

Süt içirmede kimden ne yöntem duysam yaptım olmadı. Var mı bana yardımcı olacak? Süt içmeyice yoğurtlu çorbalar ve puding yapıyorum sürekli. Yoğurtlada aramız pek iyi değil. Ama süt içmiyor diye içim çok rahat değil.

Süt içmek istemiyorsa bırakın zorlamayın hocam. Hazmı zor bir besin zaten. Ondan alacağı kalsiyumu yoğurttan, peynirden alır. Yoğurt yesin diye içine bal karıştırıyorum ben biraz. Bir de yeni mayalanmış, ekşimemiş yoğurtsa bayıla bayıla yiyor. Benim çocuğum da iki yaşında ve oldukça seçici.

benim kızım şimdi 16 aylık, ek besinlere başladığımız zamanlarda her şeyden yemesine rağmen şimdi çok seçici oldu. her şeyin tadına varması için hep ayrı ayrı verdim, bulamaç gibi şeyleri hiç sevmedi zaten. yoğurdu pek sevmiyor ama devam sütlerini azar azar içiyor.devam sütü deneyin bir de bence

hocam, bende 2 yaş öncesi ogluma hiç süt vermedim. anne sütü alıyordu zaten. ama sonra bir başladı, günde bir kiloya yakın içmeye başladı. tabi sütün fazlası zarar günde 2 bardak gibi bir oran yani 400ml veya 500ml kadarı normal olanı fazlası kansızlığa neden olurmuş. nasıl başladık derseniz zor oldu. ama kararlı olmalısınız ara ara tekrar süt vererek denemeye devam etmelisiniz. birde yanında başkalarıyla konuşurken hiç süt içmez, hiç sevmez diye konuşmayın bence. Anlıyorlar çünkü. sadece bir tavsiye.
sonra ben süte başlamada başarılı olamadığım için öncelikle biberona alıştırmaya çalıştım. sonra geceleri uyku sırasında sütü vermeyi denedim. biraz denedikten sonra alışmaya başladı. biberonda diş gelişimi için zararlıymış. keşke başlamasaydın diyenler oldu ama ama bir süre sonra ondanda kurtuldu. ama süt içmeyi alışkanlık haline çevirdi.

satrun_ogr' Alıntı:
hocam, bende 2 yaş öncesi ogluma hiç süt vermedim. anne sütü alıyordu zaten. ama sonra bir başladı, günde bir kiloya yakın içmeye başladı. tabi sütün fazlası zarar günde 2 bardak gibi bir oran yani 400ml veya 500ml kadarı normal olanı fazlası kansızlığa neden olurmuş. nasıl başladık derseniz zor oldu. ama kararlı olmalısınız ara ara tekrar süt vererek denemeye devam etmelisiniz. birde yanında başkalarıyla konuşurken hiç süt içmez, hiç sevmez diye konuşmayın bence. Anlıyorlar çünkü. sadece bir tavsiye.
sonra ben süte başlamada başarılı olamadığım için öncelikle biberona alıştırmaya çalıştım. sonra geceleri uyku sırasında sütü vermeyi denedim. biraz denedikten sonra alışmaya başladı. biberonda diş gelişimi için zararlıymış. keşke başlamasaydın diyenler oldu ama ama bir süre sonra ondanda kurtuldu. ama süt içmeyi alışkanlık haline çevirdi.

Bende tam 2 yaşına kadar anne sütü verdim. İlk 6 ay sadece anne sütü aldı. Sonrada sütü reddetmeye başladı. Acaba anne sütü diye çok mu ısrarcı davrandım diye düşünüyorum şimdi. Benim oğluş biberonda almadı. İlk zamanlar ben vermedim sonrada o reddetti.

gece uyku sırasında bile inanırmısın Yüzünü buruşturup, içmiyor. Tam dalgınken kaç kere vermeyi denedim yok olmadı.

Yoğurt sürekli mayalıyorum, taze taze ama yeterince yiyormu emin değilim.

filiz' Alıntı:
satrun_ogr' Alıntı:

Bende tam 2 yaşına kadar anne sütü verdim. İlk 6 ay sadece anne sütü aldı. Sonrada sütü reddetmeye başladı. Acaba anne sütü diye çok mu ısrarcı davrandım diye düşünüyorum şimdi. Benim oğluş biberonda almadı. İlk zamanlar ben vermedim sonrada o reddetti.

gece uyku sırasında bile inanırmısın Yüzünü buruşturup, içmiyor. Tam dalgınken kaç kere vermeyi denedim yok olmadı.

hocam benim kızım da 16 aylık ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbişey vermedim ama sanırım yanlış yaptım. 5.5 aylık diş de patlatmaya başlayınca onun da rahatsızlığıyla yeni besinlere geçişimiz çook zor oldu 10 aya kadar sadece anne sütü aldı diğer her şeyi reddetti, ben sinir krizleri filan geçirdim, öyle çok sütüm de olmadı hiç :( şimdi 16 aylık ve kendi isteğiyle ağzını asla açmıyor, hiç istemediğim halde reklamlarla filan yedirmeye çalışıyorum. biberonu asla istemedi gece en derin uykuda bile :( sütü hiç içmez, ama sabahları hala bulamaç şiklinde besliyorum:yumurta peynir, süt,ceviz, harnup özü. sonraki öğünlerde ev yoğurdu çorba meyve püresi ve muhallebi, bu şekilde kalsiyumunu alıyordur inşallah..Allah hepimizin yardımcısı olsun, yemeyen çocuk büyük bir imtihan

demir damlasından dolayı(malum 1 yaşa kadar kullanılıyor) kızımın dişlerini çürüttü. sizler yaşadınız mı bvyle bişey arkadaşlar..dişlere değmeden verilmesi gerekiyormuş, bu da çok mümkün olmadı malesef, aç karna ve tek başına verin dediler emilimin en yüksek şekilde olması için, ama o sırada çıkmış olan dişlerimiz karardı hep, geçeceği de yokmuş dökülmesini beklicez, dr damlayı sakın kesmeyin nasıl olsa süt dişleri diğerlerini etkileyecek bir durum yok demişti. bitmesi için gün saydam evimin her köşesinde de izi var lekesi çıkmıyor :shock: tadını pek sevmezde kızım eliyle filan teptiği çok oldu:)

şeffaf' Alıntı:
filiz' Alıntı:
satrun_ogr' Alıntı:

hocam benim kızım da 16 aylık ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbişey vermedim ama sanırım yanlış yaptım. 5.5 aylık diş de patlatmaya başlayınca onun da rahatsızlığıyla yeni besinlere geçişimiz çook zor oldu 10 aya kadar sadece anne sütü aldı diğer her şeyi reddetti, ben sinir krizleri filan geçirdim, öyle çok sütüm de olmadı hiç :( şimdi 16 aylık ve kendi isteğiyle ağzını asla açmıyor, hiç istemediğim halde reklamlarla filan yedirmeye çalışıyorum. biberonu asla istemedi gece en derin uykuda bile :( sütü hiç içmez, ama sabahları hala bulamaç şiklinde besliyorum:yumurta peynir, süt,ceviz, harnup özü. sonraki öğünlerde ev yoğurdu çorba meyve püresi ve muhallebi, bu şekilde kalsiyumunu alıyordur inşallah..Allah hepimizin yardımcısı olsun, yemeyen çocuk büyük bir imtihan[/quote]

Canım, işte ilk 6 ay anne sütüden başka birşey vermeyince coçuklarda çok seçici oluyor sanırım. Bir dahaki bebişime 4 aydan sonra ne bulsam vereceğim. Hemen alışın istiyorum. Biberonda hemen vereceğim. Seni anlyorum, seciçi ve biberon almayan bebişler çok zor.

Bende böyle tecrübeli aile bireylerimizden öğrenmiştim.sakın 6.ayı bekleme damak tadı çok geliştiği için ek besinleri reddediyor bebekler dediler.bende 4.aydan itibaren çok az başladım.mesela 1 çay kaşığı elma suyu 1 çay kaşığı havuç suyu.çok az yoğurt falan.gerçekten çok kolay alıştı ek besine.sadece biraz yoğurtta zorlandık ama çok şükür onada alıştı.ben 1 yaşlarındayken de hep bulamaç tarzı verdim.iyikide vermişim.şimdi 3 yaşında maşallah hiç yemek ayırtetmez.biz ne yersek o da yer.

melisude' Alıntı:
Bende böyle tecrübeli aile bireylerimizden öğrenmiştim.sakın 6.ayı bekleme damak tadı çok geliştiği için ek besinleri reddediyor bebekler dediler.bende 4.aydan itibaren çok az başladım.mesela 1 çay kaşığı elma suyu 1 çay kaşığı havuç suyu.çok az yoğurt falan.gerçekten çok kolay alıştı ek besine.sadece biraz yoğurtta zorlandık ama çok şükür onada alıştı.ben 1 yaşlarındayken de hep bulamaç tarzı verdim.iyikide vermişim.şimdi 3 yaşında maşallah hiç yemek ayırtetmez.biz ne yersek o da yer.
çok kitap karıştırdık, galiba kafamızı da karıştırdık çocuk büyütürken .ikincisi kısmet olursa tamamen anneanne, babaanne usulü büyütmeyi düşünüyorum :D

valla bence ne kitaplar nede proflar her çocuğun kendi karakteri oluyor. elbetteki bol bol okudum ve araştırdım oğlumu yetiştirirken ama hiç bir şeye %100 bağlı kalmadım. fikir aldım ve bize uyarladım
yemek konusu benim zaafım, yemezse yemesin olamadım malesef neyseki çokta sorun yaşamadık bu inatlaşmalarda
ilk 6 ay sadece anne sütü aldı, 2 yaşına kadar da devam etti.
5,5 aylıkken ufak ufak başladık meyve püresiyle 6 aylık olunca sebze çorbası ile devam ettik. 1 yaşına kadar ona ayrı yemek yaptım salçasız tuzsuz, sonra biz ne yersek ona da aynısını yedirdim, yada yedirmeye çalıştım,kendimize yemek yaparken de sağlıklı olmasına dikkat ederim.
ilk başlarda yoğurt hariç hiç sorunumuz yoktu, sonra bir dönem allahım beni deli etti yemek konusunda ağzından çıkarır tükürür tabakların yarısını zor bitirir olduk, şimdi daha iyi şükürler olsun. hele pilav, makarna varsa hiç sorun yok :)
bizim bir günümüz :2,5 yaşında
8 de kahvaltı: tost, yumurtalı ekmek, omlet yada bisküvili bulamaç seçeneklerinden biri
10 da bizimle yada annemle kahvaltı tırtıklaması :)börek-kek yada kurabiye varsa onlardan
12:30 gibi çorbasını içer ve uyur
4-4:30 meyve yer ve kakaolu muhallebi
19:00 da akşam yemeği ve yoğurt yanında pilav yada makarna olacak
21:00 da süt ve 21:30 da uyku
tabi bu öğünler büyük porsiyonlarda değil

evet kesinlikle her çocuk bambaşka bir birey. temel ve değişmeyen şeylere dikkat etmeye başladım çocuk gelişimi ve büyütmesine dair. mesela hep çocuklarınıza sakin yaklaşın, sesinizi yükseltmeyin der kitaplar. benim kızım yapı olarak çok ödlek zaten biz de aman dikkat edelim sesimizi yükseltmeyelim dedik. 16 aylık en ufak bir gürültüden korkuyor ağlıyor, biraz ses tonu kalın yüksek insanlardan korkuyor vs.. bu aralar "hayır" ı veya kırıp döktükleri konusunda uyarınca biraz daha sesimi yükselterek hareket ediyorum. yarın okula gidecek öğretmeni kendine olmasa sınıfa bağıracak, sokakta arkadaşları bağırışacak bu anlam veremeyecek, yalnız kalacak diye korkmuyorum değil. yanlış mı düşünüyorum acaba..düşünecek o kadar çok şey var ki..çocuğu tanıyıp ona göre yön vermeye çalışmak lazım, onlar boş gelmiyor dünyaya, belli bir programları var zaten biz bunu keşfedip yön verebiliriz ancak. :shock:

şeffaf' Alıntı:
melisude' Alıntı:
çok kitap karıştırdık, galiba kafamızı da karıştırdık çocuk büyütürken .ikincisi kısmet olursa tamamen anneanne, babaanne usulü büyütmeyi düşünüyorum :D

kesinlikle aynı fikirdeyim yok şöyle yok böyle uzmanlar ne diyor ama diğer uzmanda şöyle birşey demiş, bende nasip olursa 2. sinde sizin gibi düşünüyorum

haklısınız arkadaşlar.. yani çok kitaplara bağlanmamak konusunda. birde çoğu saçmalıklarla ve yanlış ifadelerle dolu.
bende sizin gibi düşünüyorum. kısmetse inşallah ikinci bebeğim doğunca onda daha dikkatli oluçam.
Bide her kitabı doğru olarak görmemek lazım. yani bikere bir kişinin kedi çocuğu yoksa yada hiç bebek büyütmemişse ne bilebilirki. en iyi öğrenme şekli yaşamaktır.
mesefa bir örnek benden size. 2-2,5 yaş arası çocuklar kriz zamanlarında kitapların çoğun dikkatini başka yöne çevirin derler. oysaki bunun ilerleyen yıllarda dikkat dağınıklığına yol açtığını kimse düşünmüyor.. vb

benimde 2 yaşında bir oğlum var. erkek çocuğu olmasından mı nedir sürekli dışarıya çıkmak istiyor. çıkmasak kendini yerden yere atıyor. evde oyun üretip duruyorum sürekli ama çok fayda etmiyor sanki. peki sizler çocuklarınızla oyunlar oynuyor musunuz hanımlar, ne gibi oyunlar oynuyorsunuz?

dörtyol' Alıntı:
benimde 2 yaşında bir oğlum var. erkek çocuğu olmasından mı nedir sürekli dışarıya çıkmak istiyor. çıkmasak kendini yerden yere atıyor. evde oyun üretip duruyorum sürekli ama çok fayda etmiyor sanki. peki sizler çocuklarınızla oyunlar oynuyor musunuz hanımlar, ne gibi oyunlar oynuyorsunuz?
""
"benimle oynar mısın anne" diye bir kitap almış eşim.. 365 oyun var içinde, aslında oyundan çok etkinlik gibi. Benim kızım onlar için küçük daha kullanmaya başlamadık ama işe yarayacağını düşünüyorum seneye filan.. biz geçen hafta calliou'nun el kuklalarını aldık gündüz bakıcısıyla, benimle akşam da babasıyla oynuyor çok eğleniyor.. ama çok kısa sürede sıkılıyorlar her türlü oyuncaktan sokak şart hocam :( hava iyi olunca okuldan dönünce evin yakınındaki parka götürüyorum çok eğleniyor ve gece deliksiz uyuyor yorulduğu için :D biraz benim de işime geliyor. yüzüne bakmadığı oyuncaklarını da kaldırdım 1-2 ay sonra piyasaya çıkınca yeni alınmış gibi ilgileniyor bir süre daha öyle idare ediyoruz. ben çok oyuncak yığınından taraf değilim... dedğim kitabı inceleyin çocuklar hem değişik şeylerden hem de annelerinin kendilieriyle bişeyler yapmaktan çok hoşlanıyor, oyuncak sanki onu kendi başına terk etmek gibi oluyor bazen..

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=67234

şeffaf' Alıntı:
dörtyol' Alıntı:
""
"benimle oynar mısın anne" diye bir kitap almış eşim.. 365 oyun var içinde, aslında oyundan çok etkinlik gibi. Benim kızım onlar için küçük daha kullanmaya başlamadık ama işe yarayacağını düşünüyorum seneye filan.. biz geçen hafta calliou'nun el kuklalarını aldık gündüz bakıcısıyla, benimle akşam da babasıyla oynuyor çok eğleniyor.. ama çok kısa sürede sıkılıyorlar her türlü oyuncaktan sokak şart hocam :( hava iyi olunca okuldan dönünce evin yakınındaki parka götürüyorum çok eğleniyor ve gece deliksiz uyuyor yorulduğu için :D biraz benim de işime geliyor. yüzüne bakmadığı oyuncaklarını da kaldırdım 1-2 ay sonra piyasaya çıkınca yeni alınmış gibi ilgileniyor bir süre daha öyle idare ediyoruz. ben çok oyuncak yığınından taraf değilim... dedğim kitabı inceleyin çocuklar hem değişik şeylerden hem de annelerinin kendilieriyle bişeyler yapmaktan çok hoşlanıyor, oyuncak sanki onu kendi başına terk etmek gibi oluyor bazen..

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=67234
kitabı hemen inceliyorum hocam, teşekkürler :)

paylaşın hocalarım bilgi paylaştıkça çoğalır okumaktan bile keyif alıyorum kim bilir bebeğim olsa ona bakarken nasıl keyif alırım :++:

imkanınız varsa çocuğu dışarı çıkartmak şart, hem enerjisini atıyor, hemde başka çocuklarla sosyalleşiyor. bizim sitede park var sabahtan ananeyle çıkıyorlar. ben gelincede benimle parkta oynuyor, çimenlerde toprakta eve leş gibi geliyoruz :) ama o çok mutlu oluyor akşamda bize hiç zararı olmuyor böylece bazen birlikte oynuyoruz bazen kendi kendine takılıyor. günde 2-3 takım kıyafet kirliye, annesi yıkasın ütülesin :)

Fatih Kalkınç ın "Okul Evde Başlar" diye harika bir kitabı var bekarken okumaya başlamıştım çok beğenmiştim ama yarıda kaldı bebek düşündüğüm şu günlerde tekrardan başlamalıyım vee şiddetle tavsiye ediyorum

Arkadaslar benimoğlum ne beşikte ne battaniye de ne de ayakta sallanmaktan nefret ediyor sallama baslayınca avazı çıktıgı kadar bagırıp ağlıyor sallamayı kesince duruyor ....Sadece emerek uyuyor ve karnı tok olup da uykusu geldiğinde acıkana kadar mızmızlanıyor..böyle acayip bir huyu var :?

ben de kitap olarak Sabiha Paktuna Keskin'in kitaplarını tavsiye ediyorum. hem öğretmen hem de anne olarak mutlaka okumamız lazım.

Geri